نکات قرارداد مشارکت مدنی و تفاوت مشارکت مدنی و حقوقی + نمونه قرارداد

قرارداد مشارکت مدنی خصوصی

قرارداد مشارکت مدنی یک نمونه قرارداد مشارکت در کار و سرمایه است. نمی‌توان گفت تنها حقوق‌دانان با این قرارداد ارتباط دارند. امروزه بسیاری از کسانی که می‌خواهند شروع به هرنوع از مشارکت کنند با انواع قرارداد مشارکت سر و کار خواهند داشت. ممکن است شما سرمایه‌دار باشید و بخواهید با استفاده از ایدۀ شخصی دیگر به سود مالی بیشتری برسید. یا اینکه یک دانشجوی خلاق و پر ایده باشید درحالی که سرمایه‌ای برای عملی کردن ایده ندارید. یا قصد دارید گروهی را تشکیل دهید، سرمایه های خود را در کنار سرمایه همکاران بگذارید و با آن‌ها شراکت کنید. در تمامی این شراکت‌ها و البته سایر مشارکت‌های تجاری و اقتصادی می‌توانید از قرارداد مشارکت مدنی استفاده کنید. در ادامه، قرارداد مشارکت مدنی و انواع آن بررسی می‌شود. ضمن این که تفاوت قرارداد مشارکت مدنی و مشارکت حقوقی را با هم مرور می‌کنیم.

با رُکلا همراه باشید.

قرارداد مشارکت مدنی چیست

در ابتدا، تعریف قرارداد مشارکت مدنی به زبان ساده را بیان می‌کنیم تا به سوال «قرارداد مشارکت مدنی چیست» پاسخ دهیم:

«قراردادی که با کمک آن، اشخاص حقیقی یا حقوقی که دارای سرمایه هستند، سرمایه خود را اعم از مادی و معنوی به صورت سهمی از شراکت و به صورت مشاع به کار می‌گیرند. این مشارکت در زمینه‌های مختلف تجاری، خدماتی، اقتصادی و … امکان پذیر است و البته مدت زمان آن محدود و از قبل، مشخص است. در این نوع از قرارداد، اعطای سهم الشرکه به منظور به دست آوردن منفعت در آیندۀ شراکت انجام می‌شود. پس قرارداد مشارکت مدنی یک نمونه قرارداد مشارکت در کار و سرمایه است.»

قانون مشارکت مدنی و مبنای قرارداد مشارکت مدنی

قانون مشارکت مدنی، قانون مدنی می‌باشد که از مادۀ ۵۷۱ تا ۶۰۶، در‌مورد مشارکت مدنی و شرکت‌های حقوقی صحبت کرده‌است. تمامی مشارکت‌هایی که بر اساس این قانون آغاز می‌شود، موجب تشکیل شرکت حقوقی می‌شود و در مقابل آن، شرکت‌های تجاری است که شخصیت حقوقی آن، مجزا از شخصیت شرکا می‌باشد و شرکت‌هایی مثل شرکت سهامی عام و خاص، شرکت با مسئولیت محدود، شرکت تضامنی و… را شامل می‌شود.

به زبان ساده‌تر قرارداد مشارکت مدنی باعث تاسیس شرکت مدنی می‌شود. بحث مربوط به احکام شرکت و تقسیم اموال شرکت، در فصل هشتم قانون مدنی از ماده ۵۷۱ تا ۶۰۶ موجود است. با توجه به مفاد این مواد قانون مشارکت مدنی شرکت‌ها به دو دستۀ شرکت‌های تجاری و شرکت‌های مدنی تقسیم می‌شوند. شرکت‌های تجاری بلافاصله بعد از به ثبت رسیدن، دارای شخصیت حقوقی خواهند شد و تابع قانون تجارت است. اما قانون مدنی، شرکت‌های مدنی را فاقد شخصیت حقوقی دانسته و آن را تابع قانون مدنی می‌داند. سرمایه شرکت مدنی نیز می‌تواند از اموال مختلف (اعم از منقول و غیرمنقول که راجع به آنها از مواد ۱۱ تا ۲۲ بحث شده است) حاصل شود.

انواع قرارداد مشارکت مدنی

قرارداد مشارکت مدنی موضوعات زیادی را شامل می‌شود و به عنوان مثال در صادرات و واردات کالا (به قصد فروش)، در احداث مسکن به صورت انفرادی، خدمات، تولید و فروش کالاها و… کابرد دارد.

اما آنچه که امروزه بیشتر در رابطه با انواع قرارداد مشارکت مدنی مورد توجه می‌باشد انواع قرارداد‌های زیر است:

  • مشارکت در ساخت
  • مشارکت مدنی بانک
  • قرارداد مشارکت مدنی حقوقی

نمونه قرارداد مشارکت در ساخت

این نوع از قرارداد امروزه کاربرد زیادی در عرصۀ ساخت و ساز دارد.

گاهی ممکن است یک یا چند نفر مالک یک ملک باشند اما با وجود اینکه قصد ساخت و ساز آن را دارند اما از سرمایه کافی برخوردار نباشند. از طرف دیگر، یک یا چند سرمایه گذار نیز وجود دارند که برای ساخت ساختمان به دنبال زمین هستند و در این زمینه قصد سرمایه گذاری و ساخت دارند. مالک یا مالکان آن ملک می‌توانند با امضای قرارداد مشارکت در ساخت با سرمایه داران در ساخت ساختمان با آنها شراکت کنند و به سود دست برسند. در اینجا سرمایۀ مالکان، زمینی است که برای ساخت و ساز مورد استفاده قرارمی‌گیرد و برای سرمایه داران،مبالغی است که در حین ساخت، پرداخت می‌کنند.

در پایان نیز با توجه به توافق آن‌ها با یکدیگر، هر کدام از ساختمان سهم می‌برند.

نکات قرارداد مشارکت در ساخت

از مهم‌ترین نکات قرارداد مشارکت در ساخت و ساز تعیین ضمانت اجرای مناسب و موثر و ذکر شرایط قرارداد است. این قرارداد مانند سایر قراردادها از توافقاتی برخوردار است و برای اجرای توافقات، وجود ضمانت اجرای مناسب ضروری است.

این مطلب را از دست ندهید:

همۀ نکات قرارداد مشارکت در ساخت

۱- تعهدات طرفین

در واقع تعهد اساسی مالک در ابتدای قرارداد مشارکت در ساخت و ساز تسلیم ملک به سازنده برای ساخت و ساز آن است. زیرا اساساً بدون تسلیم ملک هیچگونه عملی ممکن نیست که لازم باشد در مورد آن توافقی انجام شود. بنابراین حتی اگر در قرارداد مشارکت در ساخت و ساز در این مورد احکام لازم ذکر نشود، مالک موظف است ملک را در اختیار سازنده قرار دهد. البته این به معنای الزام مالک به انتقال یک یا چند دانگ از ملک به سازنده نیست. منظور ما این است که فقط ملک را برای ساخت و ساز به سازنده تحویل دهد.

در این نوع از قرارداد مشارکت مدنی، سازنده نیز از تعهداتی برخوردار است. مثلاً در مورد اتمام ساخت ساختمان، تحویل ساختمان در مهلت مشخص، قبول هزینۀ ساخت، به کار بردن استانداردهای ساختمان سازی و… متعهد است. همچنین در ابتدای کار، اخذ پروانۀ ساخت از شهرداری نیز از تعهداتی است که سازنده مکلف به انجام آن است. درغیر این صورت مشمول کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری خواهند بود. به موجب کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری: مالکین اراضی و املاک واقع در محدودۀ خدماتی باید قبل از ساخت و ساز از شهرداری‌ها پروانه ساختمان بگیرند و شهرداری موظف است از عملیات‌های ساختمانی بدون پروانه یا خلاف برنامه به وسیلۀ ماموران خود در زمین محصور یا غیر محصور جلوگیری کنند.

۲- ذکر سهم الشرکه طرفین

برای جلوگیری از مشکلات احتمالی در آینده لازم است میزان دقیق سهم هریک از شرکا در متن قرارداد مشارکت ساخت و ساز مانند سایر قرارداد‌های شراکت مدنی تعیین شود. برای تعیین میزان سهم الشرکه ابتدا باید ارزش سرمایۀ طرفین قیمت گذاری شود و هر کدام بر میزان ارزش کل پروژه تقسیم شود. شرایط مالی پرداخت سود و کسر زیان قرارداد نیز بسیار مهم است. در قرارداد مشارکت در ساخت لازم است حتما این نوع از شروط ذکر شود. میزان سرمایه‌های طرفین و آنچه نصیب آن‌ها می‌شود، مصالحی که استفاده می‌شود و کیفیت آن‌ها، تاریخ تحویل ملک یا املاک و… نیز از جمله مواردی است که باید در قرارداد ذکر شود.

تاکید بر شروط به این دلیل است که در آینده‌، از اختلافات احتمالی جلوگیری شود.

برای دریافت نمونه قرارداد مشارکت در ساخت کلیک کنید.

قرارداد مشارکت ساخت

نمونه قرارداد مشارکت مدنی بانک

قرارداد مشارکت مدنی بانک زمانی مطرح است که فردی قصد سرمایه‌گذاری در بخش خاصی را دارد و در راستای این هدف از بانک تقاضای سرمایه دارد و بانک را نیز در سرمایه گذاری شریک می‌کند. در واقع این سرمایه گذاری نوعی مضاربه است که بانک در یک طرف آن به عنوان شریک و سرمایه گذار حضور دارد. وثیقه‌هایی به عنوان ضمانت حداکثر مدت مشارکت، موضوع مشارکت، سرمایۀ مورد نیاز، میزان هزینۀ خرید و پیش‌بینی فروش و سایر اطلاعات هویتی به بانک تحویل داده می‌شود. بانک می‌تواند مقدار ۸۰ درصد از کل سرمایه یک شرکت مدنی را در اختیار داشته باشد. همچنین فروش سهم الشرکه به شیوۀ اقساطی نیز در حالتی که بیان شد ممکن است. پرداخت سرمایه از سوی بانک به صورت واحد و همچنین نقدی صورت نمی‌گیرد. در واقع بانک در چند دوره آن سرمایه‌ها را پرداخت می‌کند.

همچنین در قرارداد مشارکت مدنی با بانک صرفاً درصدی از سرمایه از سوی بانک تامین می‌شود و بانک در اواخر هر سال، پس از حصول سود حاصله از شراکت، آن را میان خود و شریک مقابل تقسیم می‌کند. سود مورد نظر با توجه به میزان سرمایه هریک از شرکا، میان آن‌ها تقسیم می‌شود و بانک به عنوان یک شخص حقوقی و سهام‌دار، با لحاظ میزان سرمایۀ خود، سود دریافت می‌کند. البته فارغ از هزینه‌های اصلی، هر نوع هزینۀ دیگر نیز می‌تواند مشمول قراداد مشارکت مدنی بانک شود که باید با توافق طرفین در آن نوشته شود.

در مورد قرارداد مشارکت مدنی بانک‌ تفاوت مشارکت مدنی و حقوقی اهمیت دارد.

تفاوت مشارکت مدنی و حقوقی

بهتر است ابتدا مشارکت حقوقی تعریف شود و سپس تفاوت مشارکت مدنی و حقوقی را بررسی کنیم.

مشارکت حقوقی چیست

مشارکت حقوقی برای تأمین بخشی از سرمایۀ شرکت‌ سهامی جدید یا خرید بخشی از سهام شرکت سهامی توسط بانک‌ها انجام می‌شود. بانک‌ها کمبود منابع مالی شرکت‌های سهامی تولیدی از قبیل شرکت‌های صنعتی، معدنی، ساختمانی، کشاورزی و همچنین شرکت‌های سهامی خدماتی و بازرگانی را تأمین می‌کنند و مانند دیگر سهام‌داران شرکت و به نسبت سرمایه، در سود شرکت سهیم می‌شوند.

تفاوت مشارکت مدنی و حقوقی

می‌توانیم مهم‌ترین تفاوت مشارکت مدنی و حقوقی را در موارد زیر خلاصه کنیم:

  • اولین فرق مشارکت مدنی و حقوقی و سرمایه گذاری مستقیم در نوع شخصیت حقوقی و قانونی آن‌ها است. در مشارکت حقوقی، قانون تجارت حاکم است و مشارکت حقوقی دارای شخصیت حقوقی مستقل است اما مشارکت مدنی تابع قانون مدنی می‌باشد و شخصیت حقوقی مورد نظر قانون تجارت را ندارد.
  • در قرارداد مشارکت مدنی، سرمایه توسط تمام شرکاء فراهم می‌شود اما در قرارداد مشارکت حقوقی، سرمایه را مالک تأمین می‌کند.
  • تفاوت مسئولیت مدنی و حقوقی از نظر مسئولیت‌ها نیز مطرح است. تمامی مسئولیت‌های مشارکت مدنی، به‌عهدۀ تمامی شرکاء است اما در مشارکت حقوقی، مسئولیت سهام‌داران بر اساس ضوابط و مقرراتی است که مطابق قانون تجارت و در مورد ادارۀ شرکت‌های سهامی بیان شده است و در اساسنامۀ شرکت نیز موجود است.
  • معمولاً سرمایۀ شرکت مدنی به صورت مساوی از شرکاء دریافت می‌شود البته ممکن است در قرارداد شراکت، به صورت دیگری توافق شود. ضرورتی ندارد که تمامی سرمایۀ شراکت مدنی در زمان تنظیم قرارداد مشارکت مدنی فراهم شود و طرفین می‌توانند به صورت دیگری توافق کنند.
  • فرق مشارکت مدنی و حقوقی محدود به موارد گفته شده در بالا نیست. لازم به ذکر است که مشارکت حقوقی فقط در مورد شرکت‌های سهامی مطرح و امکان پذیر است.
  • در مشارکت حقوقی و سرمایه گذاری مستقیم در پایان هر سال، بانک سود حاصل از شراکت را بین خود و طرف مقابل تقسیم می‌کند و مانند دیگر سهام‌داران به نسبت سرمایه خود در سود به دست آمده، شریک می‌شود. در مشارکت حقوقی، نحوۀ تقسیم سود بر اساس قوانین بانک‌ها انجام می‌شود. اما در قرارداد مشارکت مدنی، ارادۀ طرفین در خصوص نحوۀ تقسیم سود مبنای عمل است.
  • در قرارداد مشارکت مدنی با بانک، حداکثر میزان شراکت مدنی بانک تا هشتاد درصد کل سرمایۀ مشارکت است.

نمونه قرارداد مشارکت مدنی خصوصی

این نوع از قرارداد هنگامی مطرح است که یکی از طرفین، سرمایه گذاری مادی و طرف دیگر، سرمایه گذاری معنوی انجام دهد و یا ترکیبی از این دو نوع سرمایه از سوی طرفین آورده شود.

به عبارت دیگر در نمونه قرارداد مشارکت مدنی خصوصی معمولاً یکی از طرفین از سرمایه مادی برخوردار می‌باشد و طرف دیگر دارای سرمایه معنوی است.

در این نوع سرمایه گذاری، شخصی که دارای سرمایه مادی است، تمام آن سرمایه را وارد کار می‌کند و طرف دوم نیز به عنوان مدیر، اجرای کار را به‌عهده می‌گیرد.

طرف اول سرمایه گذاری یا دارندۀ سرمایه مادی را مالک و طرف دوم یا دارنده سرمایه معنوی را عامل می‌نامند.

این قرارداد موضوعات بسیاری را شامل می‌شود. از نمونه قرارداد مشارکت مدنی مغازه و فروشگاه که یکی از قرارداد‌های پرطرفدار است  تا نمونه قرارداد مشارکت مدنی یک واحد آپارتمان که به دیگری واگذار می‎کنید تا در آن هر کسب و کاری از جمله داروخانه تاسیس کند.

در مورد بالا حتی اگر قصد دارید که رابطه شما و شخصی که آپارتمان را تحویل گرفته است صرفً به صورت موجر و مستاجر نباشد و شما نیز از فروش دارو سهمی ببرید، بدون آنکه هر گونه دخالتی در مدیریت آن داروخانه داشته باشید، می‌توانید از نمونه قرارداد مشارکت مدنی خصوصی استفاده کنید.

برای  دریافت نمونه قرارداد مشارکت مدنی کلیک کنید.

نمونه قرارداد مشارکت مدنی خصوصی

نکات قرارداد مشارکت مدنی خصوصی

نکات حقوقی قرارداد مشارکت مدنی را در چند جمله خلاصه می‌کنیم.

توجه کنید که ذکر بعضی از اطلاعات در این نوع از قرارداد اهمیت دارد. باید میزان سهم هریک از طرف‌های قرارداد به طور دقیق بیان شود و طرفین هرگونه سرمایه اعم از نقدی و غیر نقدی را در قرارداد ذکر کنند. در غیر این صورت اگر سهام و سرمایه‌های نقدی و غیر نقدی ذکر نشود اصل بر بالمناصفه بودن سرمایه و تساوی سهم شرکاء است و تامین سرمایه نیز چه به صورت نقدی و چه غیر نقدی، برعهدۀ طرفین خواهد بود.

در مورد مدت نمونه قرارداد مشارکت مدنی خصوصی شرکا باید با توجه به هدف فعالیتی که انجام می‌دهند و آن را در موضوع قرارداد ذکر کرده‌اند، با توافق یکدیگر، مدت را در ابتدای قرارداد ذکر کنند. همچنین شرکا می‌توانند در صورتی که با یکدیگر به توافق برسند قرارداد مشارکت را تمدید کنند. نکات قرارداد مشارکت مدنی محدود به این موارد نیست و سایر نکاتی که در بالا مطالعه کردید و در ادامه می‌خوانید نیز به عنوان نکات مهم در قرارداد مشارکت مدنی محسوب می‌شوند.

این مطلب را از دست ندهید:

نکات شراکت کاری بین دو نفر و بیشتر

نمونه قرارداد مشارکت مدنی مغازه

قرارداد مشارکت مدنی مغازه و فروشگاه نوعی دیگر از قرارداد مشارکت مدنی خصوصی است که به شراکت کاری در مغازه و فروش اختصاص دارد. این قرارداد هنگامی مطرح می‌شود که شخصی اقدام به تاسیس مغازه یا فروشگاه یا کارگاه کند اما به‌تنهایی قادر به شروع کسب و کار در آن نباشد. جنبۀ اقتصادی، هدف انعقاد این قرارداد شراکت کاری است که در صورت ذکر راه‌های درست در قرارداد، در مدت زمان کوتاه، طرفین قرارداد سود نسبتاً زیادی را به دست خواهند آورد. بنابراین برای موفقیت در کسب و کار و اخذ سود بیشتر، تنظیم و امضای قرارداد مشارکت مدنی مغازه از اهمیت برخوردار است.

تیم رکلا اقدام به تنظیم فرم قرارداد مشارکت مدنی مغازه کرده است. این قرارداد اکنون در دسترس شما است. برای دریافت فرم شراکت در مغازه بر روی عکس کلیک کنید.

برای دریافت نمونه قرارداد مشارکت در مغازه کلیک کنید.

نمونه قرارداد مشارکت مدنی مغازه

نمونه قرارداد مشارکت مدنی در تولید

وقتی می‌خواهیم در یک صنعت تولیدی وارد شراکت کاری شویم، نمونه قرارداد مشارکت مدنی در تولید تنظیم و امضاء می‌شود. بدون شک، امور تولید و توزیع نیازمند به زیرساخت‌های زیادی است و لازم است سرمایه اولیۀ بالایی وجود داشته باشد. هزینه‌های خرید یا اجارۀ مرکز کار و تولید و همچنین گرانی ابزار و دستگاه‌های تولید و تکثیر کالا و دستمزد نیروی انسانی و کارگران و همچنین هزینه‌های انبار‌داری باعث شده است که این نوع از مشارکت مدنی سخت‌تر از گذشته باشد. از سوی دیگر، درآمد و سود بالای مشارکت مدنی در تولید به‌ویژه صادرات کالای تولیدی، جذابیت این نوع از شراکت را بیشتر کرده است و باعث شده است که نمونه قرارداد مشارکت مدنی در تولید، روز به روز اهمیت بیشتری پیدا کند.

آثار قرارداد مشارکت مدنی

با استفاده از قرارداد مشارکت مدنی می‌توان فعالیت‌هایی شبیه به فعالیت‌های تجاری انجام داد بدون آنکه نیاز به ثبت شرکت یا پرداخت مالیات باشد. شرکتی که در نتیجه این قرارداد شکل می‌گیرد دارای مدیرانی است که از بین خود شرکا انتخاب می‌شوند. ملاک انتخاب این مدیران بسته به میزان سرمایۀ آن‌ها است. شرکایی که بیش از نصف سرمایه را دارند می‌توانند مدیرانی را از میان خود انتخاب کنند.

این مدیران می‌توانند از آغاز فعالیت شرکت تا پایان انحلال آن در منصب مدیریت باشند مگر آنکه شریکانی که بیش از نصف سرمایه شراکت را دارا می‌باشند ایشان را از این منصب عزل کنند. در صورت عزل آنان توسط شرکا، مدیران عزل شده به مدت ۱ ماه فرصت دارند گزارش اقدامات و فعالیت‌های انجام شده و سرمایه گذاری از سوی شرکت را ارائه کنند. مدیران شخصاً نیز می‌توانند از سمت مدیریت خارج شوند که در این صورت نیز ارائۀ گزارش اقداماتی که انجام داده‌اند و سرمایه گذاری‌های شرکت، الزامی است.

تعداد مدیران اصولاً ۵ نفر است. این مدیران وظیفه دارند روی نوع و نحوۀ سرمایه گذاری شرکت نظارت داشته باشند و آن را مدیریت کنند. از میان این مدیران یک نفر به عنوان مدیر اجرایی انتخاب می‌شود که تنها این شخص در میان مدیران از حق‌الزحمه برخوردار است.

در ادامۀ مطلب می‌گوییم که این نوع از قرارداد قابل فسخ نیست و تنها با توافق تمامی شرکاء از اعتبار خارج می‌شود. مگر آنکه در متن قرارداد، برای یک یا چند شخص از شرکاء تا مدت مشخصی، حق فسخ تعیین شود که در این صورت، اگر شرایط فسخ موجود باشد آن شریک یا شرکا، می‌توانند قرارداد را فسخ کنند.

نکاتی در رابطه با شرکت مدنی

شرکای شرکت مدنی به عنوان نمایندگان شرکت هستند. بنابراین هرگونه فعالیت اعم از سرمایه گذاری و… به نمایندگی از تمامی شرکا انجام می‌شود و هنگامی که شرکا قراردادها و اسناد تجاری را امضاء می‌کنند در واقع نمایندگی خود را بیان می‌کنند. مسئولیت پاسخگویی به تمامی مسائلی که در نتیجۀ سرمایه گذاری شرکت پیش آید به عهدۀ نمایندگان شرکت و تمامی شرکا است و آن‌ها در برابر هر گونه ابلاغیۀ قضایی، دادگاه و اشخاص ثالث مسئول، و پاسخگو می‌باشند.

تمامی شرکا به عنوان نمایندگان شخصیت حقوقی شرکت مدنی در قبال پرداخت مالیات، حق بیمه و حقوق دولتی مربوط به شرکت مسئول شناخته می‌شوند. پرداخت هر گونه مالیات و همچنین حقوق دولتی مربوط به سندی که به نام یک یا چند نفر از شرکا باشد، برعهدۀ تمامی شرکا است. رعایت این نکته حتی در زمان انحلال شرکت نیز الزامی است.

درصورتی که یکی از شرکا فوت کند و قائم مقام وی قصد ادامه شراکت را داشته باشد، نیازی به اخذ تایید از شرکا نیست و فقط شرکایی که بیش از نصف سرمایه را در اختیار دارند باید ورود شخص جدید را قبول کنند. همچنین در صورتی که شریکی قصد خروج از شرکت را داشته باشد، باید سه ماه زود‌تر درخواست خود را به مدیر اجرائی تقدیم کند. مدیر اجرائی نیز وظیفه دارد به مدت یک هفته پس از دریافت درخواست مورد نظر، این موضوع را به اطلاع سایر شرکاء برساند. در نتیجه این روند، جلسه‌ای با حضور شرکا تشکیل می‌شود و در خصوص خرید سهم الشرکۀ شریک دیگر و یا تصفیه با او در این جلسه تصمیم‌گیری خواهد شد. درصورتی که شرکا، تصفیه را انتخاب کنند، میزان سرمایه یا آورده شریک، به همراه سود و عایدی احتمالی که به وی پرداخت نشده است، پرداخت خواهد شد.

عقد مشارکت لازم است یا جایز

برای پاسخ به این سوال که عقد مشارکت لازم است یا جایز باید توجه داشت که اصل بر لازم بودن قرارداد است، یعنی هرگاه شک کردیم که یک قرارداد لازم است یا جائز، آن قرارداد لازم است. بنابراین قرارداد مشارکت مدنی یا عقد مشارکت نیز قرارداد لازم است. همچنین بیان شد که درصورت فوت شریک، قائم مقام وی می‌تواند از طرف او شراکت را ادامه دهد. بنابراین قرارداد مشارکت مدنی به واسطۀ فوت شریک فسخ نخواهد شد. این در حالی است که در قرارداد جایز با فوت یکی از طرفین، قرارداد از اعتبار ساقط می‌شود. لذا قرارداد مشارکت مدنی لازم است و احکام قرارداد لازم را دارد.

لازم بودن این قرارداد باعث می‌شود که حق فسخ قرارداد برای شرکا وجود نداشته باشد و آن‌ها فقط با توافق یکدیگر بتوانند به توافق خاتمه دهند. البته اگر در متن قرارداد حق فسخ برای مدت مشخص و با شرایط روشن به یک یا چند شخص از طرفین داده شود، آن شریک یا شرکا این حق را دارند که در حدود تعیین شده، قرارداد را فسخ کنند.

ابطال قرارداد مشارکت مدنی

در قانون مدنی، شرایطی وجود دارد که در صورت نبود هریک از آن شرایط، ابطال قرارداد مشارکت مدنی محقق می‌شود. این شرایط دارای اهمیت بالایی است زیرا قانون‌گذار عدم رعایت هریک از این شرایط را مساوی با ابطال قرارداد مشارکت مدنی دانسته است.

این شرایط را به زبان ساده توضیح می‌دهیم:

۱- قصد طرف‌های قرارداد و رضایت آن‌ها

یعنی طرف‌های قرارداد مشارکت مدنی این قرارداد را به صورت اجباری امضا نکنند. البته از نظر قانونی، بین اکراه و اجبار تفاوت است. یعنی اگر شخصی از روی ناچاری مثل ناتوانی جسمانی یا شرایط دشوار مالی، نمونه قرارداد مشارکت مدنی را امضا کند اما مجبور به امضای آن نشده باشد، ابطال قرارداد ممکن نیست.

۲- اهلیت طرفین

منظور از اهلیت طرفین به زبان ساده آن است که هیچکدام از طرف‌های قرارداد مشارکت مدنی در زمان تنظیم و امضای قرارداد، صغیر (کودک) یا مجنون نباشند.

۳- مشخص بودن موضوع عقد مشارکت

موضوع عقد مشارکت در متن قرارداد مشخص باشد و معلوم شود که مشارکت مدنی در چه کاری انجام می‌شود.

۴- شرعی و قانونی بودن جهت شراکت

نیازی نیست که هدف از تنظیم قرارداد مشارکت مدنی در متن قرارداد نوشته شود ولی اگر نوشته شد باید مشروع باشد. به زبان ساده اگر نیت شما از مشارکت مدنی یک نیت نامشروع باشد و در متن قرارداد نیز نوشته شود، ابطال قرارداد مشارکت مدنی اتفاق می‌افتد.

شرایط و مقررات وام مشارکت مدنی

دانستیم که یکی از عقود قانونی، قرارداد مشارکت مدنی است.

در نتیجۀ عقد مشارکت به کسانی که در عرصۀ تولید مشغول به کار هستند، تسهیلاتی اعطا می‌شود. در واقع بانک قبل از آنکه بخواهد به عقد قرارداد اقدام کند، خود را موظف دانسته است فعالیتی را که موضوع این عقد می‌باشد مورد بررسی قرار دهد و نسبت به بازگشت اصل سرمایه و سود احتمالی که در آینده و در طول مشارکت به دست می‌آید اطمینان حاصل کند.

نتیجه گیری

در این نوشته، به سوال مهم «قرارداد مشارکت مدنی چیست» و «عقد مشارکت لازم است یا جایز» پاسخ دادیم. نکات مهم تنظیم نمونه قرارداد مشارکت مدنی و انواع عقد مشارکت بررسی شد. دانستیم که این قرارداد یکی از قرارداد‌های مهم در حوزه شراکت کاری است و از این نظر اهمیت بسیار زیادی دارد. بنابراین لازم است با آگاهی کامل و با دقت زیاد، این نوع از قراردادها را تنظیم و امضاء کنید. ضمن اینکه در خصوص تفاوت مشارکت مدنی و حقوقی صحبت شد و ابطال قرارداد مشارکت مدنی را به زبان ساده توضیح دادیم.

نمونه قرارداد مشارکت مدنی pdf (قابل چاپ) و word (قابل ویرایش)

تیم حقوقی رکلا اقدام به تنظیم فرم خام نمونه قرارداد مشارکت مدنی pdf و قرارداد مشارکت مدنی word نموده است.

با کلیک بر روی تصاویر زیر، آن قراردادها را به صورت pdf (قابل چاپ) و word (قابل ویرایش) دانلود کنید.

برچسب‌ها:

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید