قرارداد اجاره با فوت و تاثیر فوت موجر یا مستاجر بر اجاره نامه

قرارداد اجاره با فوت

قرارداد اجاره از متداول‌ترین انواع قرارداد است. این قرارداد به بهانه‌های مختلف میان اشخاص متقاضی، تنظیم می‌شود. قرارداد اجاره از قانون مدنی پیروی می‌کند و مطابق با ماده‌های مربوط به عقد اجاره است. در حقیقت قرارداد اجاره، قراردادی است که میان دو شخص حقیقی یا حقوقی برقرار خواهد شد. قرارداد با رضایت، خواست طرفین و منطبق با توافقات آن‌ها نوشته می‌شود و مانند تمام قراردادها، شروط و تعهداتی دارد. همانطور که گفتیم، قرارداد اجاره میان دو شخص تنظیم می‌شود که ممکن است شخص حقیقی یا حقوقی باشند. در اغلب مواقع طرفین قرارداد اجاره دو شخص حقیقی هستند. به همین دلیل است که در خصوص سرانجام قرارداد اجاره با فوت موجر یا مستاجر، نگرانی‌ها و دغدغه‌هایی پیش می‌آید.

اگر شما هم شخصی هستید که به واسطه قرارداد اجاره، ملکی را اجاره داده‌اید یا اینکه به واسطه این قرارداد ملکی را اجاره کرده‌اید، لازم است که از شرایط قانونی مرگ موجر و مستاجر و تاثیر آن روی قرارداد اجاره آگاه باشید. به خصوص اگر قرارداد اجاره ملک تجاری داشته باشید، باید به طور دقیق بدانید که لازم است در این شرایط چه اقدامی انجام شود، زیرا ملک تجاری منبع درآمد و محل کسب و کار شما است و هر مساله‌ای درباره آن، می‌تواند ابعاد مختلف زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد.

نگرانی‌ها و شرایط قرارداد اجاره با فوت مالک یا مستاجر

قرارداد اجاره بعد از فوت موجر یا در صورت فوت مستاجر ، دچار شرایط ویژه‌ای می‌شود. اگر در مدت اجاره نامه هر کدام از طرفین فوت کنند، ممکن است شرایط قرارداد به طور کلی تغییر کند. بدون شک، قراردادی که توسط طرفین امضا شده است، شخص موجر و مستاجر را معرفی می‌کند. بنابراین، مسئولیت این قرارداد به عهده دو شخصی است که قرارداد را امضا کرده‌اند. حال به نظر شما، بعد از فوت هر کدام از این دو شخص مسئولیت قرارداد به عهده چه اشخاصی خواهد بود؟

اگر مالک فوت شود، مستاجر نگرانی‌های زیادی از بابت شرایط اجاره ملک خواهد داشت. برای مثال در چنین شرایطی بسیار پرسیده می‌شود که آیا ورثه مالک می‌توانند پیش از موعد معین اجاره، قراراد را فسخ کنند؟ در چنین شرایطی مبلغ قرض الحسنه (پول پیش)، چگونه دریافت خواهد شد؟ آیا ورثه موجر ملزم به انجام تعهدات مالک هستند؟

در مقابل، موجر نیز به این مساله می‌اندیشد که قرارداد اجاره با فوت مستاجر چه شرایطی خواهد داشت؟ چه شخصی مسئولیت پرداخت مبلغ اجاره بها را به عهده می‌گیرد یا اینکه مبلغ قرض الحسنه به چه شخصی تحویل داده شود؟

پاسخ به چنین سوالاتی نیازمند مطالعه هدفمند در حوزه علم حقوق است. البته به شما پیشنهاد می‌کنیم که در این زمینه از خدمات مشاوره حقوقی قراردادها نیز استفاده کنید.

آیا قرارداد اجاره با فوت طرفین فسخ می‌شود؟

براساس ماده 497 قانون مدنی اگر مستاجر فوت کند یا مرگ موجر پیش بیاید، قرارداد اجاره با فوت آن‌ها باطل نمی‌شود. قرارداد اجاره یک عقد لازم است. لازم بودن این قرارداد، به این معنی است که موجر و مستاجر تا پایان مدت قرارداد، ملزم خواهند بود که به آن عمل کنند. حال اگر پیش از مدت تعیین شده برای قرارداد، هر کدام از طرفین فوت کنند، باز هم شرط لازم بودن قرارداد، برقرار است. البته باید ذکر کنیم که در صورت وجود چند شرط بعد از فوت موجر یا مستاجر، قرارداد اجاره نیز باطل می‌شود.

در ادامه این مقاله به شرایطی که قرارداد اجاره پس از فوت مستاجر یا موجر باطل می‌شود، اشاره خواهیم کرد و هر کدام از این شرایط را شرح خواهیم داد.

شرط مباشرت در قانون فوت مستاجر

فوت مستاجر در عقد اجاره یکی از شرایطی است که ممکن است قرارداد اجاره‌ را تحت تاثیر قرار دهد. این شرط، در هنگام امضای قرارداد، باید به این شرط توجه شود. اگر در حین نوشتن قرارداد ، شرط گذاشته شود که اجاره به شرط مباشرت مستاجر است، پس از فوت مستاجر، مالک می‌تواند قرارداد اجاره را باطل اعلام کند.

شرط مباشرت به این معنی است که ملک استیجاری، فقط توسط مستاجر استفاده شود. با مرگ مستاجر ، عملا یکی از طرفین قرارداد وجود ندارد. در این شرایط، با توجه به ماده 497، می‌توانید قرارداد را فسخ کنید.

البته در این خصوص مساله دیگری نیز وجود دارد. گروهی با اشاره به قانون روابط موجر و مستاجر به این مساله اشاره می‌کنند که براساس ماده 14، شرط مباشرت را از جمله شروط باطل شدن قرارداد نیست.

شرط طول عمر موجر در اجاره نامه

فوت موجر در عقد اجاره، دو حالت را ایجاد می‌کند. اگر در متن قرارداد به شرط عمر موجر اشاره شده باشد، قرارداد صرفا در زمان حیات او انجام شود. بنابراین، با فوت در اجاره ، قرارداد باطل می‌شود. این شرایط اغلب زمانی ایجاد می‌شود که شخص ثالث وجود داشته باشد. یعنی شخصی به غیر از موجر، مالک ملک اجاره‌ای باشد. در این شرایط، به محض فوت موجر، قرارداد باطل خواهد بود.

صلح عمری مالک پیش از عقد اجاره

یکی از متداول‌ترین عواملی که به موجب آن شرط طول عمر برقرار می‌شود، صلح عمری است. اگر مالک، ملک خود را صلح عمری کرده باشد، به این معنا است که فقط در طول عمر می‌تواند از منافع ملک استفاه کند. یعنی ملک را اجاره دهد یا از آن به نحو دیگری بهره ببرد.

در چنین شرایطی با فوت مالک، حق بهره برداری از این اموال به متصالح می‌رسد و به این ترتیب، قرارداد اجاره نیز باطل می‌شود. با توجه به این توضیحات، به شما پیشنهاد می‌کنیم که پیش از امضای قرارداد اجاره به محتوای قرارداد توجه کنید. اگر ملک به شخص دیگری صلح عمری شده است، بهتر است که در این زمینه شروطی در قرارداد نوشته شود تا در صورت فوت موجر، قرارداد کماکان برقرار باشد.

ثبت نظر یا سوال

دیدگاه ها
user-img
زارعی
13:03
04 شهریور 1400
1
باسلام. منزلی از طریق بنگاه املاک رهن کامل کردم. موجر شش ماه قبل از سرسید قرارداد به رحمت حق رفتند. شخصی که خود را شریک متوفی می‌داند از طریق بنگاه اعلام بر تخلیه ملک و پرداخت کامل مبلغ رهن (تسویه) به اینجانب (مستاجر) نموده. خواستم راهنمایی بفرمایید تکلیف بنده چیست؟ از وراث متوفی هم هیچ خبری نیست. باتشکر.
user-img
سلام. در این مورد، ملاک نام کسی است که در قرارداد اجاره شما به عنوان موجر مورد اشاره قرار گرفته است. در صورتی که نام ایشان در اجاره نامه شما به عنوان موجر نبوده است به عنوان شخص ثالث محسوب می‌شود و چنین حقی ندارد. ضمن آنکه قرارداد اجاره تا پایان مدت اعتبار آن لازم الاجرا است مگر آنکه شرایط فسخ قرارداد در متن آن مورد اشاره قرار گرفته باشد.