صلح عمری

صلح عمری یکی از انواع قرارداد است که برای جلوگیری از اختلاف امضا می‌شود. شما می­‌توانید با نوشتن عقد صلح املاک غیر منقول (مانند خانه، زمین و…) و اموال منقول (مانند خودرو و…) را به سایر اشخاص منتقل کنید اما حق استفاده از آن مال را تا پایان عمر برای خود یا هر شخص دیگری، حفظ کنید. بنابراین، صلح مال قبل از فوت با کمک این صلح نامه ممکن است. به مالک اول انتقال دهنده یا مصالح و به مالک دوم، انتقال گیرنده یا متصالح می‌گویند.

مزایای صلح عمری

یک عمل حقوقی مفید، عادلانه و کاملاً قانونی برای حل اختلافات در خانواده‌ها، تنظیم صلح نامه عمری است و آرامش را در خانواده ایجاد می‌کند. از طرف دیگر، یکی از انواع مالیات­‌ که توسط دولت دریافت می‌شود، مالیات بر ارث صلح است. این مالیات توسط وراث پرداخت می‌شود اما مالک می­‌تواند قبل از فوت، اصل مال را انتقال دهد و حق استفاده از آن را تا پایان عمر برای خود یا دیگران حفظ کند و از پرداخت مالیات بر ارث صلح عمری جلوگیری کند. این ویژگی، یکی از مزایای صلح است.

تعهدات و فسخ صلح عمری

مصالح می­‌تواند در متن قرارداد تعهداتی را بنویسد و این وظایف را از متصالح درخواست کند و ضمانت اجرای عدم انجام وظایف، فسخ صلح عمری باشد. اگر متصالح این وظایف را انجام ندهد مصالح می‌تواند به دفترخانه محل ثبت سند مراجعه کند و عقد صلح را فسخ کند و دوباره مالک مال شود. البته باید اظهارنامه رسمی به اقامتگاه متصالح ارسال شود و از ایشان خواسته شود که وظایف قراردادی خود را انجام دهد. اگر این راه حل جوابگو نباشد، ابتدا دادخواست الزام به انجام تعهد تنظیم می‌شود و اگر این روش نیز برای انجام تعهدات قراردادی موثر نیست، دادخواست تایید حق فسخ صلح بنویسید.

هزینه صلح عمری

حتی اگر مصالح در مال موضوع صلح سکونت کند، هزینه­‌های اساسی آن مال، به‌عهده متصالح است. اما هزینه­‌های مصرفی مانند شارژ و نظافت و نقاشی و …. به‌عهده متصالح است. البته طرف‌های قرارداد می‌توانند برعکس آنچه گفتیم توافق کنند و وظیفه پرداخت هزینه صلح به‌عهده یکی از طرفین باشد.

صلح عمری

هزینه ثبت صلح عمری

دفترخانه اسناد رسمی، برای ثبت صلح نامه مبالغی را دریافت می‌کند. از دفترخانه‌ها، هزینه ثبت صلح عمری را بپرسید. این هزینه هر سال تغییر می‌کند.

البته صلح نامه دست نویس نیز اعتبار قانونی کامل دارد.

فروش ملک صلح عمری

اگر متصالح بخواهد ملک موضوع صلحنامه را بفروشد، لازم است یکی از کار‌های زیر انجام شود:

  • یا باید خریدار ابطال صلح ­نامه را درخواست کند.
  • یا باید خریدار حق مصالح را در ملک به رسمیت بشناسد و تا زمانی که این حق برقرار است مزاحمت ایجاد نکند.

توقیف اموال

تا زمانی که مصالح زنده است، توقیف اموال برای بدهی‌های متصالح ممکن نیست. بنابراین حتی اگر طلبکار، همسر متصالح باشد و مهریه خود را اجرا کند، باز هم توقیف مال صلح شده امکان پذیر نیست. زیرا این صلح، یک صلح مشروط است و فقط بعد از فوت مصالح، مالکیت متصالح قطعی می‌شود.

فوت متصالح در صلح عمری

پس از فوت مصالح منافع به متصالح منتقل می‌شود و ایشان مالک اصل مال و منافع آن می‌شود. بنابراین ورثه حق ندارند در مورد صلح، دعوای انحصار وراثت طرح کنند زیرا حقی برای آن‌ها وجود ندارند. اما باید توجه داشت که اگر متصالح زودتر از مصالح فوت کند، مصالح می­‌تواند از مال استفاده کند و بعد از فوت مصالح، اصل مال و منافع آن به وراث متصالح منتقل می‌شود.

سوالات صلح عمری

لازم است به سوالات این نوع از قرارداد پاسخ دهیم:

سوال یک: آیا در صلح عمری سند منتقل می‌شود

بله. بعد از امضای صلح نامه، مال به متصالح منتقل می‌شود اما این انتقال، مشروط است.

سوال دو: ایا صلح عمری قابل برگشت است

خیر. صلح نامه یک قرارداد لازم است. فسخ صلح عمری فقط به شیوه‌ای که در بالا گفته شد، ممکن است. در غیر این صورت، طرف‌های قرارداد موظف به انجام وظایف خود می‌باشند.

سوال سه: ایا قابل فسخ است

این قرارداد قابل فسخ نیست و یک قرارداد لازم است. اما اگر شرایطی برای فسخ، در متن صلح نوشته شده است، در صورت وجود آن شرایط، می‌توانید صلح نامه را فسخ کنید.

سوال چهار: آیا مالیات به آن تعلق می‌گیرد

صلح نامه عمری مشمول مالیات است. اما به جای مالیات بر ارث، مشمول مالیات نقل و انتقال می‌باشد. انتقال قطعی املاک به مأخذ ارزش معاملاتی و به نرخ پنج درصد (5%) و انتقال حق واگذاری محل به ‌مأخذ وجوه دریافتی مالک یا صاحب حق و به نرخ دو درصد (2%) در تاریخ انتقال، شامل مالیات می‌شود.

سوال پنج: مالیات صلح عمری با حق فسخ و بدون حق فسخ چقدر است

به این پرسش در سوال قبل پاسخ دادیم.مالیات صلح عمری با حق فسخ و بدون حق فسخ تفاوتی ندارد.

سوال شش: آیا باید حتماً در دفترخانه اسناد رسمی تنظیم شود

لازم نیست صلح نامه را رسمی کنید. اما توجه کنید که در مورد صلح نامه رسمی، فقط ادعای جعل پذیرفته می‌شود. اما در مورد صلح نامه عادی، امکان طرح ادعای انکار و تردید نیز است.

سوال هفت: فرق صلح نامه و مبایعه نامه در چیست

تفاوت‌های این دو نوع قرارداد، در شرایط آن‌ها است. به عنوان مثال، خریدار در مبایعه نامه پس از امضای قرارداد، مالک مال می‌شود اما صلح نامه عمری، یک صلح مشروط است و مالکیت متصالح پس از فوت مصالح قطعی می‌شود و مالکیت قبل از فوت مشروط است.

سوال هشت: آیا ابطال آن امکان‌پذیر است

بله. امکان پذیر است. ما برای این موضوع یک مقاله نوشته‌ایم و توصیه می‌کنیم آن را مطالعه کنید. زیرا موضوع تنفیذ و ابطال صلح نامه اهمیت زیادی دارد.

سوال نه: هزینه صلح عمری چقدر است

هزینه صلح مطابق تعرفه قوه قضائیه می‌باشد. این هزینه هر سال تغییر می‌کند.

سوال ده: آیا فروش ملک صلح عمری امکان دارد

بله. فروش ملک ممکن است.

البته منافع مال در تصرف مصالح خواهد بود. باید خریدار مال از این موضوع باخبر باشد. توصیه می‌کنیم در متن قرارداد، اقرار به آگاهی کنند. در این صورت، در آینده حق فسخ قرارداد خرید و فروش را نخواهند داشت.

سوال یازده: آیا صلح عمری برای همسر ممکن است

بله. همسر مانند سایر اشخاص می‌تواند یک طرف قرارداد صلح باشد. در این صورت، صلح مشروط است و ملک پس از فوت همسر به طرف مقابل منتقل می‌شود.

نتیجه گیری

مهم‌ترین نکات صلح عمری بررسی شد. دانستیم که این نوع از صلح نامه چه کابردی دارد و امضای آن، چه آثاری دارد. حالا می‌توانیم با خیال آسوده یک صلح نامه تنظیم کنیم و از تمام نتایج قانونی آن باخبر باشیم.

پیشنهاد ما

تیم حقوقی رکلا اقدام به تنظیم انواع صلح نامه کرده است.

با کلیک روی تصویر زیر، صلح نامه مورد نظر خود را پیدا کنید.

انواع صلح نامه


یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند

آیدین

سلام. اگه مصالح حق فسخ یکطرفه داشته باشه ایا بعد از فوت متصالح نمیتونه ملک رو به خودش برگردونه؟ یا اینکه میتونن از اول قراردادی بنویسن که اگه متصالح زودتر فوت کرد اموال به مصالح و وراث خودش برگرده نه به وراث متصالح؟ یعنی بعد از فوت متصالح اون حق فروش و … که مصالح برای خودش درنظر گرفته بود از بین میره؟

ارسال پاسخ
arash

سلام… با تشکر از طرح سوال توسط حضرت عالی…

نظر به ماهیت عقد صلح که به منظور رفع اختلافات طرفین تنظیم می گردد و با لحاظ آزادی قرارداد ها، هر گونه شرطی در قرارداد که بر خلاف قانون، اخلاق حسنه و نظم عمومی نباشد، بدون اشکال است.

روزبه علیدوستی

سلام صلح عمری با حق فسخ یک طرفه برای مصالح در دفترخانه تنظیم و به تایید طرفین رسیده بعد از یک ماه مصالح تصمیم گرفته حق فسخ رو از خودش صلب کنه آیا باید صلح نامه تعویض بشه یا با متمم یا مکمل یا الحاقیه میشه این کارو کرد در نهایت آیا برای برداشته حق فسخ نیازی به حضور مجدد متصالح هست ممنونم

ارسال پاسخ
سید ابراهیم زارع مویدی

با سلام… به عنوان متمم صلح نامه نیز میتوانید نسبت به سلب حق فسخ خود اقدام نمایید. اگرچه سلب حق فسخ از خود به صورت مکتوب نیازمند حضور شخص متصالح نیست اما از آنجایی که توافق اصلی یک قرارداد است و چنین قراردادی با امضای مصالح و متصالح ایجاد شده است توصیه میکنم در خصوص متمم آن نیز طرفین صلح نامه اقدام به امضای متمم نمایند.

تنابنده

سلام… چجوری باید قرارداد تنظیم بشه که بتونم تا زمان مشخصی در ملک بمونم و بعدش به پسرم منتقل شه؟

ارسال پاسخ
سید ابراهیم زارع مویدی

از شرط عمری سکنی استفاده کنید و مبنا را عمر مصالح قرار دهید.

hasansafaei

سلام وعرض ادب میخواهم بدانم سه دانگ یک باب مغازه را میخواهم بنام پسرم نمایم ولیکن نمیخواهم خودش خبردارشودونیازی به مراجعه ایشان بمحضرنباشد وتا زنده هستم بنام خودم وحق فسخ هم میخواهم داشته باشم لطف بفرمائید این حقیرروموردلطف وراهنمایی قراردهید….ازلطف شما سپاسگذارم ودعاگو

ارسال پاسخ
سید ابراهیم زارع مویدی

سلام و عرض ادب. میتونید از صلح نامه عمری سکنی استفاده کنید که در نمونه قرارداد‌های وب سایت هست. اگر در این مورد نیازمند به مشاوره بیشتری هستید با پشتیبانی سایت تماس بگیرید.

پورحیدرزاده

سلام پدرم میخاد منزلو برای مادرم صلح عمری با حق فسخ کنه شاهد بودن فرزندان پدر باتوجه به سن بالا لازم هست ؟
در صورت ثبت در دفترخانه شاهد لازم است ؟

ارسال پاسخ
سید ابراهیم زارع مویدی

شاهد شرط صحت صلح نیست. اما حضور آن‌ها اعتبار قرارداد را بیشتر می‌کند.

محمد جواد صیفی

من تمام اموالم منتقل کردم که برای مهریه قابل توقیف نباشه، احتمالاً همسرم به زودی مهریه رو اجرا بزاره،فقط من میتونم سیم کارتم رو که به خاطر سامانه های مختلف باید به اسم خودم باشه به دوستم صلح عمری کنم؟ اگه صلح کنم دیگه توقیف نمیشه؟ و آیا از مالکیت من خارج میشه؟ یا همچنان مالک هستم اما بعد از مرگ سند منتقل میشه؟ ممنون

ارسال پاسخ
ابراهیم زارع مویدی

تمام این موارد به نحوه نگارش قرارداد بستگی دارد. اگر صلح عمری را به گونه ای تنظیم کنید که باعث انتقال سیم کارت همزمان با تنظیم قرارداد شود، ایشان مالک می‌شوند. اما می‌توانید برای خود، حق فسخ قرارداد را در نظر بگیرید.

ابوالفضل تفضلی هرندی

با عرض سلام
مادر بنده به فرزندان برادر شهیدم ملکی را صلح‌ نموده و این صلح تنها بخاطر بدهی خود به ان مرحوم بوده است که به هنگام شهادت ان بزرگوار دارای فرزند صغیر بوده این اسناد با دخالتهای فرزندان دیگر که ناتنی هستن باطل شده ۲بار این اسناد صلح‌ شده و باطل شده و در اخرین بار بعداز ابطال اسناد مادر را ب بهانه‌های مختلف مخفی نموده‌اند و با تهدید ب مرگ و ارتشا ،فحاشی تهمت از طریق اس ام اس بنده را از مادر دور نگه داشتن و۶ماه است از وضیعت مادر بی اطلاع هستم چکار باید بکنم

ارسال پاسخ
ابراهیم زارع مویدی

سلام. وقت بخیر… مواردی که می‌فرمایید همگی مصادیق عناوین مجرمانه هستند. شما در خصوص اتفاقات پیش آمده شکایت نامه تنظیم کنید و پیگیری کیفری انجام دهید. در صورتی که صلح نامه نیز مخدوش شده باشد مصداق جعل سند است که این نیز، یکی از انواع جرایم است.

ابوالفضل تفضلی هرندی

با عرض سلام مجدد
۱_شرایط لازم برای درخواست ورود دادستان ب یک پرونده چیست و ایا شامل حال بنده نیز میشود؟
۲_هزینه وکالت چنین پرونده‌ای چقدر میباشد

ارسال پاسخ
لیلا اسدی

سلام.خسته نباشید. مادرم قصد دارد اموالش را صلح عمری کند. در این صلح نامه قصد دارد که اموالش تا وقتی که زنده است مال خودش باشد و بعد از مرگ، بین تمامی فرزندانش مساوی تقسیم شود که این امر موجب اختلاف بین دخترها و پسرها شده است و برادرانم با این امر مخالفند. از یک طرف هم مادرم دچار فراموشی است و داروهای اعصاب و روان مصرف می‌کند. در واقع اختلال حافظه دارد. می‌ترسم که بعد از این صلح نامه، برادرانم بتوانند سو استفاده کنند و بتوانند روی این صلح نامه اعتراض کنند و مادرم را مجبور به نوشتن صلح نامه جدید کنند. می‌خواستم بدانم که ایا بعد از صلح عمری، برادرام می‌توانند چنین کاری را انجام بدهند؟ با توجه به اینکه مادرم از هوش و حواس درستی برخوردار نیست.

ارسال پاسخ
ابراهیم زارع مویدی

سلام. وقت بخیر. مادر باید در مورد هر ملک، هر تعداد از فرزندان خود را که می‌خواهد مخاطب قرار دهد و ملک را به آن‌ها صلح کند. توصیه می‌کنم در مورد هر ملک از صلح نامه جداگانه استفاده شود و مادر بر اساس نظر خود، ملک را به یک یا چند نفر از فرزندان صلح عمری کند. شما می‌تونید درخواست تنظیم قرارداد خودتون رو ثبت بفرمایید. با شما تماس می‌گیریم و راجع به جزئیات بیشتر متن صلح نامه عمری صحبت می‌کنیم. برای ثبت درخواست تنظیم قرارداد روی اینجا بزنید.

سیروس
مادر من ملک خودش رو به نام من صلح عمری كرد. از نوع قطعی. يعني يک سند تک برگ نيز برای من و به اسم من اومد. آيا مادرم می‌تواند بدون حضور من نسبت به فسخ اين صلح نامه اقدام کند؟ چون در دفترخانه يكی از برادرهام به جای من امضا و اثر انگشت زد. در ضمن اين صلح نامه با حق فسخ از جانب مصالح بوده است. آيا برای اين فسخ حضور متصالح نياز است؟
ارسال پاسخ
سید ابراهیم زارع مویدی
سلام. وقت بخیر. مادر شما تا هر زمان که در متن صلح نامه عمری مذکور است می‌توانند نسبت به فسخ قرارداد اقدام کنند. حضور متصالح در دفترخانه ضرورتی ندارد زیرا فسخ نیازمند اراده صاحب حق است.
مهناز
سلام. وقتتون بخیر. از خدمت شما سوال داشتم. مادرم فوت کردن و آپارتمان به نام ایشون هست. پدرم هم فوت شدن. ملک از وقتی خریداری شده با صلح عمری بوده که به نام مادرم هست. آیا ما ورثه می‌توانیم برای انحصار وراثت اقدام و بعد، آپارتمان رو بفروشیم یا خیر؟ ممنونم از پاسخگویی شما.
ارسال پاسخ
سید ابراهیم زارع مویدی
سلام. وقت بخیر. بله. به هر حال، در حال حاضر باید از طریق انحصار ورثه، وراث مشخص شوند و سهم هریک از آن‌ها از مجموع ماترک (ارث) مشخص شود و سپس اقدام به فروش کنید.

سوالی دارید ؟ با من صحبت کنید!

پشتیبان آنلاین است. image

با تیم رکلا صحبت کنید

rokla-chat