نمونه صلح نامه و تفاوت آن با مبایعه نامه، اقرار نامه و هبه چیست؟

صلح نامه

صلح نامه فقط برای حل دعوا و اختلاف استفاده نمی‌شود و انواع صلح نامه کاربرد گوناگونی دارند. در بسیاری از مواقع از طریق عقد صلح یا قرارداد صلح می‌توانیم توافقی تنظیم کنیم که شباهت زیادی با برخی از قرارداد‌های رایج دارد اما جایگزین آن‌ها می‌شود. تفاوتی که نمونه صلح نامه با آن قراردادها دارد را در ادامه می‌خوانیم اما، مهم‌ترین تفاوت‌های آن، موارد زیر است:

  1. ما با قرارداد صلح می‌توانیم قواعد قانونی قراردادها را رعایت نکنیم.
  2. ما با صلحنامه دغدغه مراجعه به مراجع حل اختلاف را ندارم.

موارد کاربرد عقد صلح

1- در بسیاری از مواقع، برای اینکه اشخاص از قواعد دشوار قراردادهای خرید و فروش تبعیت نکنند قرارداد خود را در قالب صلحنامه تنظیم می‌کنند. با این کار، اختیار فسخ معامله را از خود سلب می‌کنند و در آینده، طرف‌های قرارداد نمی‌توانند ادعای ضرر و زیان کنند. در وقع، آسان‌گیری در این نوع از قراردادها زیاد است.

2- وقتی می‌خواهیم احکام قرارداد اجاره میان طرف‌های یک قرارداد نباشد ممکن است قرارداد صلح منافع تنظیم کنیم.

3- یکی از انواع قرارداد که بین بانک‌ها و افراد امضا می‌شود سپرده‌گذاری و دریافت سود ماهیانه می‌باشد.(مضاربه) در این نوع قرارداد، سپرده‌گذار می‌تواند هر زمانی که بخواهد سپرده خود را دریافت کند. بنابراین با تنظیم نمونه قرارداد صلح می‌توانیم این شرایط را با رضایت سپرده‌گذار از او سلب کنیم(سلب حق فسخ) و قرارداد جدیدی را با نام عقد صلح ایجاد کرد.

4- برخی از قراردادهایی که میان شهرداری و افراد امضا می‌شود، می‌تواند در قالب عقد صلح تنظیم شود. مانند نمونه صلح‌نامه میان شهرداری و صاحبان سرقفلی مغازه‌ها که به همین شکل است.

5- توافق‌نامه پر‌کاربردی که خیلی مهم است صلح عمری می‌باشد. براساس این قرارداد، مال به شخص دیگری منتقل می‌شود اما مصالح حق استفاده از مال را تا پایان عمر، برای خودش یا شخص ثالث حفظ می‌کند.

بنابراین، با کمک نمونه قرارداد صلح عمری که در بانک قرارداد رکلا نیز موجود است شخص می‌تواند مالکیت املاک (مانند خانه، زمین و…) و دارائی (مانند خودرو) را به هر شخصی مانند فرزند، مادر، پدر و … منتقل کند اما حق استفاده از آن ملک و دارایی را در زمان حیات خود دارد.

محدودیت‌ها

اولاً؛ طرف‌های عقد صلح نباید منع قانونی در تصرف در اموال خود داشته‌باشند (مانند تاجر ورشکسته).

ثانیاً؛ اگر قرارداد صلح برای فرار از دین (بدهی) باشد باطل خواهد بود.

ثبت این قرارداد

صلح نامه در ادارات ثبت و دفاتر اسناد رسمی ثبت و رسمی می‌شود.

البته این به معنی بی‌اعتباری صلح نامه دستی یا عادی نیست. بنابراین در پاسخ به این سوال که ایا نمونه صلح نامه عادی معتبر است؛ باید پاسخ مثبت داد و گفت که قرارداد صلح عادی نیز معتبر است و می‌توان در دادگاه به آن استناد کرد.

ضمانت اجرای عقد صلح

اگر یکی از طرف‌های عقد صلح به تعهد خود عمل نکند طرف دیگر می‌تواند با مراجعه به دادگاه، ایشان را مجبور به انجام وظایف کند. این تعهد ممکن است تعهد به انتقال مال، تسلیم مال یا انجام عملی خاص یا… باشد. وقتی صلحنامه برای پایان‌دادن به دعوا تنظیم و امضا می‌شود؛ اگر در دادگاه تنظیم شود اجرای آن به‌عهدۀ واحد اجرای احکام دادگستری است و اگر در دفترخانه اسناد رسمی، نمونه صلح نامه‌‌ برای صلح و سازش تنظیم شود،اجرای آن توسط واحد اجرای ثبت محل تنظیم قرارداد انجام می‌شود.

نمونه صلح نامه مهریه

از کاربرد‌های مهم قرارداد صلح، امکان توافق در موضوع صلح مهریه است.

زوج و زوجه توافق می‌کنند که به یکی از شکل‌های زیر صلح مهریه کنند:

  1. تمام مهریه بدون قید و شرط و بلاعوض بخشیده شود.
  2. تمام مهریه در مقابل یک یا چند مال دیگر بخشیده شود.
  3. بخشی از مهریه در مقابل انتقال یک یا چند مال دیگر بخشیده شود.

اگر زن تمام مهریه خود را با قرارداد، صلح کند دیگر حق بیان هیچ ادعایی را نخواهد داشت.

مهم‌ترین سوالات قرارداد صلح

فرق صلح نامه با مبایعه نامه چیست

فرق صلح نامه با مبایعه نامه در شرایط قراردادی آن‌ها است. برای مثال، براساس قانون مدنی خریدار و فروشنده حق دارند که تا زمان حضور در مجلس معامله، مبایعه نامه را فسخ کنند اما شما می‌توانید صلح نامه تنظیم کنید و این اختیار را از طرف مقابل سلب کنید.

فرق بیع و صلح چیست

در بالا گفته شد که شرایط این دو نوع از قرارداد موجب تفاوت آن‌ها است. بنابراین فرق بیع و صلح در شرایط آن‌ها است.

تفاوت اقرارنامه با صلح نامه چیست

تفاوت اقرارنامه با قرارداد صلح یک تفاوت بنیادین است.
اقرار نامه یک سند حقوقی است که بر اساس آن، یک شخص علیه خود مطالبی را بیان می‌کند و آن مطالب نوشته می‌شود. اما سند صلح، یک قرارداد است که باعث حل اختلاف می‌شود و یا آن را برای انتقال مال امضا می‌کنند. البته ممکن است در متن صلح نامه نیز، مطالبی نوشته شود که نمونه‌ای از اقرارنامه باشد.

تفاوت صلح و هبه چیست

هبه به معنی هدیه است. بنابراین قرارداد هبه قراردادی است که باعث انتقال مجانی مال به طرف دیگر می‌شود. البته می‌توانیم در متن قرارداد هبه، شرط عوض قرار دهیم. تفاوت صلح و هبه یک تفاوت ساختاری است. ما در این نوشته گفتیم که علت تنظیم صلح نامه، عدم علاقه به رعایت قواعد سایر قراردادها است. برای مثال، یکی از قواعد عقد هبه، شرط قبض است. یعنی اگر هدیه به دست طرف مقابل نرسد، این قرارداد کامل نمی‌شود اما در نمونه قرارداد صلح این شرط وجود ندارد مگر آنکه در متن توافق شرط شود.

فرق سند صلح با قطعی شدن چیست

وقتی که نمونه سند صلح تنظیم می‌شود و براساس آن، یک طرف، مال خود را بدون قید و شرط به طرف مقابل منتقل می‌کند، سند صلح با قطعی شدن محقق می‌شود. بنابراین قطعی شدن به معنی انتقال بی قید و شرط مال از طریق صلح نامه است.

صلح قطعی ملک چیست

پاسخ این سوال مثل سوال قبل است. وقتی یک ملک با نمونه صلح نامه منتقل می‌شود و هیچ شرطی در آن وجود ندارد، این قرارداد یک صلح قطعی ملک است.

صلح محاباتی با حق فسخ به چه معناست

قرارداد صلح محاباتی زمانی اتفاق می‌افتد که ثمن قرارداد صلح در مقایسه با مال موضوع قرارداد، ناچیز و کم ارزش باشد. وقتی در متن این صلح نامه برای یکی از طرفین یا هردوی آن‌ها حق فسخ باشد، صلح نامه محاباتی با حق فسخ نامیده می‌شود.

پیشنهاد ما

تیم حقوقی رکلا اقدام به تهیه انواع قرارداد صلح از قبیل صلح نامه ملک و مال منقول کرده است. شما می‌توانید با زدن بر روی تصویر زیر، به این صلح نامه‌ها دسترسی پیدا کنید.

نمونه صلح نامه

همین حالا روی تصویر زیر بزنید و وارد فهرست قراردادها شوید.

نمونه صلح نامه
دانلود قرارداد

ثبت نظر یا سوال

دیدگاه ها
user-img
سلامی
00:19
12 آذر 1398
5

بین صلح نامه محضری و عادی فرقی هم هست؟

user-img

هر دو در دادگاه معتبر است. به طور کلی صلح نامه رسمی در مرحله اثبات سرعت رسیدگی را بیشتر می‌کند اما به معنی بی اعتباری صلح نامه عادی نیست.

user-img
قدوسی احمدوند
11:25
18 آذر 1398
5

صلح نامه ای تنظیم کردیم که تاریخ نداره… اما دارای امضا و اثر انگشته… آیا معتبره؟

user-img

تاریخ قرارداد، از ارکان صحت صلح نامه نیست.

user-img
کاربر رکلا
10:51
25 آبان 1399
5
من به مدت ده سال پیگیر پرونده مطالبه مهریه هستم. از آنجایی که صیغه همسرم بودم لذا همسرم هربار مشکلاتی سر راهم اضافه کرد و در آخر مهریه خود را اجرا گذاشتم. و از آنجایی که بالاخره همسرم محکوم به پرداخت ۱۰۱ عدد سکه مهریه شده است و از آنجایی که نمایشگاه ماشین دارد تاجر شناخته شده و از تاجر تقسیط قبول نمی‌شود. همسرم الان نیز به من پیشنهاد۲۰۰ میلیون پول و درخواست رضایت دارد. صلح نامه مناسب است؟
user-img
سلام. وقت بخیر. بله شما می‌توانید برای مهریه خود، از طریق صلح نامه اقدام کنید. البته در صورتی که همسر شما درخواست اقرار نامه محضری دارد، همکاری خود را مشروط به دریافت مبلغ فوق کنید.
user-img
مجتبی
22:37
01 آذر 1399
4
سلام پدرم قصد دارد با اقرار نامه، ملکی را به من انتقال دهد آیا این برای اثبات مالکیت کافی هست یا صلح نامه هم می‌خواهد؟
user-img
سلام. وقت بخیر. اقرارنامه باعث انتقال مالکیت نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از صلح نامه استفاده کنید.
user-img
جهانبخش اقبالی
17:21
06 شهریور 1400
1
پدرم قصد صلح زمین کشاورزی دارد که می‌خواهد به من صلح کند و سوادی هم ندارد. آیا با امضای چند شاهد قانونی می‌شود؟
user-img
سلام. وقت بخیر. علاوه بر اثر انگشت پدر، شهود نیز تمام صفحات را امضا کنند و اثر انگشت بزنند.