اعتبار صلح نامه عادی ( اعتبار صلحنامه دستس )

اعتبار صلح نامه دستی به عنوان یکی از انواع صلح نامه یکی از سوال‌های اساسی کسانی است که تصمیم دارند یک مال را از طریق صلح نامه منتقل کنند. اگر شما هم به‌دنبال پاسخ دقیقی در این مورد هستید، ادامه این مطلب را بخوانید. در ابتدا لازم است نمونه قرارداد صلح نامه را تعریف کنیم و پس از آن، اعتبار صلح نامه و به‌ویژه اعتبار صلح نامه عادی (دستی) از نظر قانونی بررسی شود.

صلح نامه چیست

مطابق ماده 752 قانون مدنی، «صلح ممکن است یا درمورد رفع تنازع موجود یا جلوگیری از تنازع احتمالی درمورد معامله و غیر آن واقع شود.»

رفع تنازع در مادۀ بالا به‌معنای رفع اختلاف است. البته بهتر است تعریف قانون مدنی در این مورد کامل‌تر باشد. در واقع، صلح نامه یا مصالحه نامه فقط برای حل اختلاف و دعوا کاربرد ندارد، بلکه گاهی بدون آن‌که اختلافی میان دو شخص باشد، آن‌ها ممکن است از طریق صلحنامه اقدام به انجام یک معامله کنند. مخصوصاً زمانی که طرف‌های صلح نامه قصد دارند از رعایت قواعد و شرایط قانونی انواع قراردادها به‌ویژه قرارداد خرید و فروش (بیع) خودداری کنند و در واقع بدون قید و شرط، معامله خود را قانونی کنند.

بنابراین، صلح نامه ممکن است به‌عنوان یک قرارداد خرید و فروش (بیع)، قرارداد اجاره، قرارداد هدیه، قرارداد قرض، بخشیدن بدهی یک شخص و… استفاده شود.

این مطلب را حتما بخوانید: انواع صلح نامه

نمونه قرارداد صلح بلاعوض چیست

اگر در متن صلح نامه خانه، زمین، آپارتمان و سایر اموال، در مقابل مالی که صلح می‌شود هیچ مالی به مصالح منتقل نشود، به این قرارداد، نمونه قرارداد صلح بلاعوض گفته می‌شود.

اعتبار صلح نامه چقدر است ؟

صلحنامه مانند هر قرارداد دیگری، اگر دارای امضای دو طرف قرارداد باشد و تمامی ارکان صحت صلحنامه در آن موجود باشد از نظر قانونی در تمامی دادگاه‌ها و سایر مراجع رسیدگی قضایی، قابل استناد است.

منظور از شرایط اعتبار صلح نامه را در ادامه با شما در میان می‌گذاریم.

آیا صلح نامه دستی ( صلح نامه عادی ) اعتبار دارد ؟

در بالا گفتیم که صلح نامه اگر دارای شرایط قانونی باشد اعتبار قانونی دارد. بنابراین، اعتبار صلح نامه دستی نیز اگر دارای شرایط قانونی ازجمله امضای طرف‌های صلحنامه باشد در تمامی محاکم قابل قبول است و پاسخ سوال «ایا صلح نامه عادی معتبر است» مثبت است.

اعتبار صلح نامه عادی ( اعتبار صلحنامه دستس )

شرایط اعتبار صلح نامه ( صلح نامه عادی ) چیست ؟

طرفین صلحنامه باید شرایط زیر را داشته باشند:

  1. زیر تمامی صفحات قرارداد را امضا کنند.
  2. در زمان امضای قرارداد، در سن قانونی باشند(سفیه نباشند).
  3. دچار جنون و ضعف توان عقلی نباشند.

البته ولی یا قیم این اشخاص می‌تواند به نیابت از آن‌ها صلح نامه را امضا کنند. اما نکتۀ مهمی که در این مورد باید یادآوری شود آن است که صلحنامه در صورت جنون یا کودک‌بودن هریک از طرف‌های قرارداد باطل است. البته به شرط آن‌که خود آن‌ها اقدام به تنظیم و امضای صلح نامه کنند. این نکته را نیز بدانید که طرف‌های قرارداد نباید در مورد یک موضوع نامشروع اقدام به تنظیم صلحنامه کنند. زیرا اگر هدف طرف‌های قرارداد در صلحنامه قید شود و آن هدف نامشروع باشد، صلح نامه باطل است.

صلح نامه دستی قابل فسخ است ؟

فسخ صلح نامه مانند هر قرارداد دیگری به توافق طرفین نیاز دارد. بنابراین صلح نامه فقط با توافق طرفین از اعتبار خارج می‌شود. مگر آن که در متن قرارداد، برای یکی از طرفین یا هردوی آن‌ها در شرایط خاصی، حق فسخ قرار داده شود.

این مطلب را حتما بخوانید: صلح عمری چیست؟

برخی شرایط فسخ صلحنامه

تنها در صورت وجود شرایط زیر، ذی‌نفع می‌تواند نسبت به فسخ صلح نامه اقدام کند:

  1. در صلح نامه برای یکی از طرفین به هر دلیلی، اختیار فسخ قرارداد تا مدت مشخصی وجود داشته‌باشد.
  2. درخصوص مال موضوع صلح، وجود یک ویژگی تعهد شود و معلوم شود که آن مال، آن ویژگی را ندارد.
  3. مال دارای عیب مخفی باشد که طرف مقابل متوجۀ آن نیست.

اعتبار صلح نامه بعد از فوت

اعتبار صلح نامه بعد از فوت از سوال‌های پر‌تکرار کاربران رکلا است. باید بدانید که صلح نامه بعد از فوت دارای اعتبار است و دارنده صلح نامه می‌تواند در دادگاه به آن قرارداد اشاره و از حقوق قانونی خود دفاع کند.

پیشنهاد ما

تیم حقوقی رکلا اقدام به تهیه انواع صلح نامه نموده است.

شما می‌توانید با کلیک بر روی تصویر زیر، به نمونه متن مصالحه نامه‌ها دسترسی پیدا کنید.

انواع صلح نامه

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند

مریم صادقی

سلام.
فرق صلح نامه دستی و محضری چی هست؟

ارسال پاسخ
سید ابراهیم زارع مویدی

سلام… صرفا زمانی که دچار اختلاف میشوید و به دادگاه مراجعه مینمایید از آنجا که صلح نامه محضری یکی از دلایل اثبات دعوی محسوب میشود دادگاه در قبول صحت آن با فراغ بال بیشتری تصمیم گیری مینماید ضمن آنکه نسبت به صلحنامه ای که در دفترخانه اسناد رسمی تنظیم میشود میتوان ادعای جعل کردد اما نمیتوان ادعای انکار و تردید کرد یعنی نمیتوان مدعی شد که امضای زیر صلحنامه امضای من نیست…
اما صلحنامه دستی هم دارای اعتبار قانونی است با این تفاوت که اعتبار آن را قاضی دادگاه تعیین میکند و ضمن اینکه میتوان نسبت به آن ادعای جعل کرد امکان طرح ادعای تردید و انکار هم وجود دارد.

rezayee

سوال من این است اگر کسی صلح نامه دستی درباره انتقال ملک و حساب بانکی تنطیم کرده باشد

مثلا گفته در صورت فوت من همه ملک و همه حساب بانکی شماره فلان به پسرم برسد آیا انتقال ملک شامل مالیات وارث میشود و ایا انتقال پول شامل 3درصد مالیات ورثه میشود و ایا قراردای دیگری هست شامل مالیات بر ارث نباشد یا اگر باشد کمترین مالیات را بعد از فوت بگیرند

ارسال پاسخ
سید ابراهیم زارع مویدی

با سلام. این صلح نامه مشمول مالیات بر ارث نیست و مالیات نقل و انتقال به آن تعلق می‌گیرد.

مجیدایی

با سلام
آیا می توان در قسمت مصالح نام دو نفر و در قسمت متصالح نام چند نفر را آورد
منظور من بخشش سهم الارث پدر بزرگ و مادربزرگ به نوها می باشد

ارسال پاسخ
ابراهیم زارع مویدی

سلام
بله. اگر چنانچه، ملک متعلق به چند نفر است (مشاع) در قسمت مصالح، نام همه نوشته شود.
در مورد متصالح نیز محدودیتی وجود ندارد.

علی اسدی

سن قانونی در قراردادصلح چند سال است، تا سفیه محسوب نگردد؟

ارسال پاسخ
ابراهیم زارع مویدی

سلام
18 سال تمام.

مهدی

با سلام
یکی از شرايط اعتبار صلح نامه این بند میباشد:
زیر تمامی صفحات قرارداد را امضا کنند.
آیا اگر فقط درصفحه آخر امضاء کرده باشند میتوان در دادگاه صلح نامه را زیر سوال برد؟

ارسال پاسخ
ابراهیم زارع مویدی

چالش زیادی به همراه خواهد داشت. فرایند اثبات ارتباط صفحات، نیازمند استدلال و ارائه دلیل خواهد بود.

شهرام زمانی
سلام. وقت بخیر. اگر لطف کنید و اعتبار صلح نامه‌های دستی در محاکم قانونی و قضایی را بیان کنید ممنون می‌شوم.
ارسال پاسخ
سید ابراهیم زارع مویدی
سلام. وقت شما هم بخیر. به طور کلی، صلح نامه دستی در محاکم دارای اعتبار است. توصیه می‌کنیم طرفین تمام صفحات قرارداد را امضا کنند و امضای دو شاهد نیز در زیر تمام صفحات قرار بگیرد.
مرتضی پاریزی
سلام. پدرم یک ملک دارند که جمعا ۳ واحد است. می‌خواهند ملک رو به بنده هبه کنند. ملک قولنامه‌ای است. بهترین راه و روش عادی و رسمی رو می‌فرمایید تا کار کاملا قانونی و محکم صورت بگیرد. ممنون.
ارسال پاسخ
سید ابراهیم زارع مویدی
سلام. وقت بخیر. شما می‌توانید از طریق صلح نامه کامل این کار رو انجام بدید. توصیه می‌کنم تمام صفحات قرارداد توسط طرفین و دو شاهد امضا شود. ضمن اینکه اگر می‌توانید به سایر مالکان قبلی دسترسی داشته باشید، به دفترخانه مراجعه کنید و قرارداد را رسمی کنید.
مژده
سلام. می‌خوام یه صلح نامه ببن خودم و مادرم نسبت به سهم الارث ایشان از زمین وراثتی مرحوم پدرم بنویسم. میشه راهنمایی کنید.
ارسال پاسخ
سید ابراهیم زارع مویدی
سلام. وقت بخیر. در این صورت باید بین شما و مادر صلح نامه غیر منقول تنظیم شود. این صلح نامه در بانک قرارداد رکلا نیز قرار دارد. در منوی سایت روی "نمونه قرارداد" بزنید، سپس روی دسته بندی "صلح نامه" بزنید و سپس "صلح نامه غیر منقول غیر اقساطی" را انتخاب کنید.
مهری
سلام. خسته نباشید. پدرم زمینی داشت که به دختران صلح نامه قطعی عمری کرده است. بدون اینکه امضای وارث باشد. آیا این معتبر هست؟
ارسال پاسخ
سید ابراهیم زارع مویدی
سلام. وقت بخیر. بله. کاملا معتبر هست. هر شخصی می‌تواند در زمان قبل از فوت، اموال خود را به هرکس که تمایل دارد از طریق صلح نامه واگذار کند.
امید
سلام. میشه صلح نامه دستی که دو طرف بیست سال پیش نوشتن رو باطل کرد و خانه را پس گرفت؟
ارسال پاسخ
سید ابراهیم زارع مویدی
سلام. وقت بخیر. فقط در صورتی که حق فسخ قرارداد را تا آن تاریخ داشته باشید، چنین حقی برای شما محفوظ است.
عباس علی مددی
سلام. من چند هکتار زمین کشاورزی و باغ از پدرم از طریق صلح بلاعوض و به صورت صلح نامه عادی گرفتم آیا اعتبار دارد و در محاکم پذیرفته می‌شود؟ کل زمین‌ها و باغ سند رسمی ندارد.
ارسال پاسخ
سید ابراهیم زارع مویدی
سلام. وقت بخیر. بله. شما می‌توانید به صلح نامه‌های تنظیم شده استناد کنید. البته در نظر داشته باشید که هم صلح نامه دست نویس و هم رسمی، حق اقامه دعوی دیگران را علیه شما سلب نمی‌کند زیرا اقامه دعوا یک حق است.
مهدی
پدر بزرگم قصد داره بخشی از مال غیرمنقول خودش رو به نوه خودش اختصاص بده البته مشروط بر اینکه در زمان حیاتش، حق دخل و تصرف توسط نوه او وجود نداشته باشه. چه نوع قراردادی باید براش تنظیم بشه؟
ارسال پاسخ
سید ابراهیم زارع مویدی
سلام. وقت بخیر. باید صلح نامه غیر منقول عمری بین نوه و پدر بزرگ تنظیم شود. شما می‌توانید از نمونه قراردادهای موجود در بانک قرارداد رکلا استفاده کنید.
ساناز
سلام. وقت شما بخیر. من 15 سال پیش، یک آپارتمان ۷۰ متری از مادر خریدم ولی الان میخوام با مادرم مصالحه کنم اگر یه متن بفرستم بررسی می‌کنید؟
ارسال پاسخ
سید ابراهیم زارع مویدی
سلام و وقت بخیر. بله. لطفا در بخش تنظیم قرارداد، قرارداد خودتون رو بارگزاری کنید. پس از بررسی در اسرع وقت با شما تماس خواهیم داشت...
مهدیه
سلام. برای اجرای مهریه، سهم الارث پدری همسرم رو توقیف کردم. ایشون برگه‌ای رو به دادگاه دادند که در شورایاری محله به صورت مصالحه، سهم خودشون رو به خواهرشون دادن که برگه، دارای شماره پرونده پیوست نیست. فقط کنار برگه مهر برابر با اصل شدن برگه در یک دفتر اسناد هست. آیا وجه قانونی داره؟
ارسال پاسخ
سید ابراهیم زارع مویدی
سلام. وقت بخیر. در صورتی که تاریخ انتقال آن مال، پیش از تاریخ فوت پدر همسر شما باشد، به شرط دفاع قدرتمند همسر شما در محکمه، قابلیت تغییر حکم را خواهد داشت. البته این یک نظر است و تصمیم نهایی را مقام محترم قضایی صادر خواهد کرد.
محمد
سلام. صلح نامه‌ای وجود دارد که امضای متصالح در آن نیست ولی امضای مصالح و شهود را دارد آیا وراث متصالح می‌توانند در دادگاه نسبت به مال مورد صلح با این شرایط نتیجه بگیرند؟
ارسال پاسخ
سید ابراهیم زارع مویدی
با سلام و با عرض احترام. صلح نامه مانند اکثر قراردادهای دیگر، نیازمند امضای دست کم دو طرف است. در مورد شما، قرارداد هنوز به معنی واقعی ایجاد نشده است. لذا به نظر ما، احتمالا وراث به نتیجه خواهند رسید.
علی زاده
سلام. دیروز صلح نامه‌ای در حضور شهود نوشته شد و قرار شد صلح نامه بعد از انجام کاری به متصالح تحویل داده شود ولی امروز متصالح آن کار را انجام نداد و قرار شد صلح نامه باطل شود و در حضور یکی از شهود آتش زده شود. الان فهمیدم قبل از آتش زدن، از صلح نامه عکس گرفته شده، آیا صلح نامه همچنان معتبر است؟
ارسال پاسخ
سید ابراهیم زارع مویدی
سلام. وقت بخیر. در این مورد باید عرض کنیم که آتش زدن یا آتش نزدن صلح نامه یک عمل حقوقی نیست که نتایج خاصی داشته باشد. بلکه شما باید در این حالت، در متن قرارداد برای خودتان حق فسخ در نظر بگیرید و قرارداد را با استناد به آن حق، فسخ کنید. به هر حال، اگر نسخه آتش زده شده، تنها نسخه قرارداد بوده است عملا اثبات معامله طرفین بسیار دشوار است و عکس گرفته شده نیز چندان کمک کننده نیست.

سوالی دارید ؟ با من صحبت کنید!

پشتیبان آنلاین است. image

با تیم رکلا صحبت کنید

rokla-chat