اعتبار صلح نامه دستی و نمونه قرارداد صلح نامه عادی و اعتبار صلح نامه بعد از فوت

اعتبار صلح نامه عادی ( اعتبار صلحنامه دستس )

اعتبار صلح نامه دستی به عنوان یکی از انواع صلح نامه یکی از سوال‌های اساسی کسانی است که تصمیم دارند یک مال را از طریق صلح نامه منتقل کنند. اگر شما هم به‌دنبال پاسخ دقیقی در این مورد هستید، ادامه این مطلب را بخوانید. در ابتدا لازم است نمونه قرارداد صلح نامه را تعریف کنیم و پس از آن، اعتبار صلح نامه و به‌ویژه اعتبار صلح نامه عادی (دستی) از نظر قانونی بررسی شود.

صلح نامه چیست

مطابق ماده 752 قانون مدنی، «صلح ممکن است یا درمورد رفع تنازع موجود یا جلوگیری از تنازع احتمالی درمورد معامله و غیر آن واقع شود.»

رفع تنازع در مادۀ بالا به‌معنای رفع اختلاف است. البته بهتر است تعریف قانون مدنی در این مورد کامل‌تر باشد. در واقع، صلح نامه یا مصالحه نامه فقط برای حل اختلاف و دعوا کاربرد ندارد، بلکه گاهی بدون آن‌که اختلافی میان دو شخص باشد، آن‌ها ممکن است از طریق صلحنامه اقدام به انجام یک معامله کنند. مخصوصاً زمانی که طرف‌های صلح نامه قصد دارند از رعایت قواعد و شرایط قانونی انواع قراردادها به‌ویژه قرارداد خرید و فروش (بیع) خودداری کنند و در واقع بدون قید و شرط، معامله خود را قانونی کنند.

بنابراین، صلح نامه ممکن است به‌عنوان یک قرارداد خرید و فروش (بیع)، قرارداد اجاره، قرارداد هدیه، قرارداد قرض، بخشیدن بدهی یک شخص و… استفاده شود.

این مطلب را حتما بخوانید: انواع صلح نامه

نمونه قرارداد صلح بلاعوض چیست

اگر در متن صلح نامه خانه، زمین، آپارتمان و سایر اموال، در مقابل مالی که صلح می‌شود هیچ مالی به مصالح منتقل نشود، به این قرارداد، نمونه قرارداد صلح بلاعوض گفته می‌شود.

اعتبار صلح نامه چقدر است ؟

سوال خوبی است! صلحنامه مانند هر قرارداد دیگری، اگر دارای امضای دو طرف قرارداد باشد و تمامی ارکان صحت صلحنامه در آن موجود باشد از نظر قانونی در تمامی دادگاه‌ها و سایر مراجع رسیدگی قضایی، قابل استناد است. ضمن آنکه توصیه می‌کنیم شهود نیز، زیر تک تک صفحات آن را امضا کنند و در صورت امکان، اثر انگشت نیز ثبت شود.

منظور از شرایط اعتبار صلح نامه را در ادامه با شما در میان می‌گذاریم.

آیا صلح نامه دستی ( صلح نامه عادی ) اعتبار دارد ؟

در بالا گفتیم که صلح نامه اگر دارای شرایط قانونی باشد اعتبار قانونی دارد. بنابراین، اعتبار صلح نامه دستی نیز اگر دارای شرایط قانونی ازجمله امضای طرف‌های صلحنامه باشد در تمامی محاکم قابل قبول است و پاسخ سوال «ایا صلح نامه عادی معتبر است» مثبت است.

اعتبار صلح نامه عادی ( اعتبار صلحنامه دستس )

شرایط اعتبار صلح نامه ( صلح نامه عادی ) چیست ؟

طرفین صلحنامه باید شرایط زیر را داشته باشند:

  1. زیر تمامی صفحات قرارداد را امضا کنند.
  2. در زمان امضای قرارداد، در سن قانونی باشند(سفیه نباشند).
  3. دچار جنون و ضعف توان عقلی نباشند.

البته ولی یا قیم این اشخاص می‌تواند به نیابت از آن‌ها صلح نامه را امضا کنند. اما نکتۀ مهمی که در این مورد باید یادآوری شود آن است که صلحنامه در صورت جنون یا کودک‌بودن هریک از طرف‌های قرارداد باطل است. البته به شرط آن‌که خود آن‌ها اقدام به تنظیم و امضای صلح نامه کنند. این نکته را نیز بدانید که طرف‌های قرارداد نباید در مورد یک موضوع نامشروع اقدام به تنظیم صلحنامه کنند. زیرا اگر هدف طرف‌های قرارداد در صلحنامه قید شود و آن هدف نامشروع باشد، صلح نامه باطل است.

صلح نامه دستی قابل فسخ است ؟

فسخ صلح نامه مانند هر قرارداد دیگری به توافق طرفین نیاز دارد. بنابراین صلح نامه فقط با توافق طرفین از اعتبار خارج می‌شود. مگر آن که در متن قرارداد، برای یکی از طرفین یا هردوی آن‌ها در شرایط خاصی، حق فسخ قرار داده شود یا یکی از خیارات فسخ قرارداد مطابق با قانون مدنی وجود داشته باشد.

بدون شک، اگر در قرارداد حق فسخ به صورت کامل سلب شده باشد هیچکدام از طرفین قادر به فسخ قرارداد نخواهند بود.

این مطلب را حتما بخوانید: صلح عمری چیست؟

برخی شرایط فسخ صلحنامه

تنها در صورت وجود شرایط زیر، ذی‌نفع می‌تواند نسبت به فسخ صلح نامه اقدام کند:

  1. در صلح نامه برای یکی از طرفین به هر دلیلی، اختیار فسخ قرارداد تا مدت مشخصی وجود داشته‌باشد.
  2. درخصوص مال موضوع صلح، وجود یک ویژگی تعهد شود و معلوم شود که آن مال، آن ویژگی را ندارد.
  3. مال دارای عیب مخفی باشد که طرف مقابل متوجۀ آن نیست.

معمولا در صلح نامه، کلیه خیارات سلب می‌شود. اگر در مورد صلح نامه شما نیز اینگونه است احتمالا نمی‌توانید آن را فسخ کنید.

اعتبار صلح نامه بعد از فوت

اعتبار صلح نامه بعد از فوت از سوال‌های پر‌تکرار کاربران رکلا است. باید بدانید که صلح نامه بعد از فوت دارای اعتبار است و دارنده صلح نامه می‌تواند در دادگاه به آن قرارداد اشاره و از حقوق قانونی خود دفاع کند.

پیشنهاد ما

تیم حقوقی رکلا اقدام به تهیه انواع صلح نامه نموده است. شما می‌توانید با زدن بر روی تصویر زیر، به نمونه متن مصالحه نامه‌ها دسترسی پیدا کنید. پیشنهاد می‌کنیم حتما از خدمات رکلا استفاده کنید و روابط حقوقی خود را به صورت دقیق سر و سامان دهید.

ممکن است شرایطی مدنظر شما باشد که ترجیح دهید متن صلح نامه با توجه به شرایط و توافقات شما تهیه و امضا شود. برای این مورد نیز، می‌توانید از خدمات رکلا بهره ببرید. تیم حقوقی رکلا در بخش تنظیم قرارداد اختصاصی ، تمام قراردادهای اختصاصی شما را مطابق با شرایط و توافقاتتان تنظیم و ارائه می‌کند. علاوه براین، از دیگر خدمات کاربردی و تاثیرگذار تیم حقوقی رکلا، ارائه مشاوره حقوقی تلفنی است. برای بهره‌مندی از این خدمات نیز می‌توانید به سهولت درخواستتان را در سایت ثبت کنید تا با شما ارتباط بگیریم.

انواع صلح نامه

همین حالا روی تصویر زیر بزنید و وارد فهرست قراردادها شوید.

نمونه صلح نامه
دانلود قرارداد

ثبت نظر یا سوال

دیدگاه ها
user-img
مریم صادقی
09:28
24 مهر 1398
6

سلام.
فرق صلح نامه دستی و محضری چی هست؟

user-img

سلام… صرفا زمانی که دچار اختلاف میشوید و به دادگاه مراجعه مینمایید از آنجا که صلح نامه محضری یکی از دلایل اثبات دعوی محسوب میشود دادگاه در قبول صحت آن با فراغ بال بیشتری تصمیم گیری مینماید ضمن آنکه نسبت به صلحنامه ای که در دفترخانه اسناد رسمی تنظیم میشود میتوان ادعای جعل کردد اما نمیتوان ادعای انکار و تردید کرد یعنی نمیتوان مدعی شد که امضای زیر صلحنامه امضای من نیست…
اما صلحنامه دستی هم دارای اعتبار قانونی است با این تفاوت که اعتبار آن را قاضی دادگاه تعیین میکند و ضمن اینکه میتوان نسبت به آن ادعای جعل کرد امکان طرح ادعای تردید و انکار هم وجود دارد.

user-img
rezayee
11:48
19 فروردین 1399
4

سوال من این است اگر کسی صلح نامه دستی درباره انتقال ملک و حساب بانکی تنطیم کرده باشد

مثلا گفته در صورت فوت من همه ملک و همه حساب بانکی شماره فلان به پسرم برسد آیا انتقال ملک شامل مالیات وارث میشود و ایا انتقال پول شامل 3درصد مالیات ورثه میشود و ایا قراردای دیگری هست شامل مالیات بر ارث نباشد یا اگر باشد کمترین مالیات را بعد از فوت بگیرند

user-img

با سلام. این صلح نامه مشمول مالیات بر ارث نیست و مالیات نقل و انتقال به آن تعلق می‌گیرد.

user-img
مجیدایی
18:23
02 خرداد 1399
5

با سلام
آیا می توان در قسمت مصالح نام دو نفر و در قسمت متصالح نام چند نفر را آورد
منظور من بخشش سهم الارث پدر بزرگ و مادربزرگ به نوها می باشد

user-img

سلام
بله. اگر چنانچه، ملک متعلق به چند نفر است (مشاع) در قسمت مصالح، نام همه نوشته شود.
در مورد متصالح نیز محدودیتی وجود ندارد.

user-img
علی اسدی
23:49
11 تیر 1399
5

سن قانونی در قراردادصلح چند سال است، تا سفیه محسوب نگردد؟

user-img

سلام
18 سال تمام.

user-img
مهدی
03:13
24 مهر 1399
6

با سلام
یکی از شرايط اعتبار صلح نامه این بند میباشد:
زیر تمامی صفحات قرارداد را امضا کنند.
آیا اگر فقط درصفحه آخر امضاء کرده باشند میتوان در دادگاه صلح نامه را زیر سوال برد؟

user-img

چالش زیادی به همراه خواهد داشت. فرایند اثبات ارتباط صفحات، نیازمند استدلال و ارائه دلیل خواهد بود.

user-img
شهرام زمانی
23:31
24 آبان 1399
4
سلام. وقت بخیر. اگر لطف کنید و اعتبار صلح نامه‌های دستی در محاکم قانونی و قضایی را بیان کنید ممنون می‌شوم.
user-img
سلام. وقت شما هم بخیر. به طور کلی، صلح نامه دستی در محاکم دارای اعتبار است. توصیه می‌کنیم طرفین تمام صفحات قرارداد را امضا کنند و امضای دو شاهد نیز در زیر تمام صفحات قرار بگیرد.
user-img
مرتضی پاریزی
10:39
25 آبان 1399
4
سلام. پدرم یک ملک دارند که جمعا ۳ واحد است. می‌خواهند ملک رو به بنده هبه کنند. ملک قولنامه‌ای است. بهترین راه و روش عادی و رسمی رو می‌فرمایید تا کار کاملا قانونی و محکم صورت بگیرد. ممنون.
user-img
سلام. وقت بخیر. شما می‌توانید از طریق صلح نامه کامل این کار رو انجام بدید. توصیه می‌کنم تمام صفحات قرارداد توسط طرفین و دو شاهد امضا شود. ضمن اینکه اگر می‌توانید به سایر مالکان قبلی دسترسی داشته باشید، به دفترخانه مراجعه کنید و قرارداد را رسمی کنید.
user-img
مژده
23:45
26 آبان 1399
4
سلام. می‌خوام یه صلح نامه ببن خودم و مادرم نسبت به سهم الارث ایشان از زمین وراثتی مرحوم پدرم بنویسم. میشه راهنمایی کنید.
user-img
سلام. وقت بخیر. در این صورت باید بین شما و مادر صلح نامه غیر منقول تنظیم شود. این صلح نامه در بانک قرارداد رکلا نیز قرار دارد. در منوی سایت روی "نمونه قرارداد" بزنید، سپس روی دسته بندی "صلح نامه" بزنید و سپس "صلح نامه غیر منقول غیر اقساطی" را انتخاب کنید.
user-img
مهری
12:33
28 آبان 1399
5
سلام. خسته نباشید. پدرم زمینی داشت که به دختران صلح نامه قطعی عمری کرده است. بدون اینکه امضای وارث باشد. آیا این معتبر هست؟
user-img
سلام. وقت بخیر. بله. کاملا معتبر هست. هر شخصی می‌تواند در زمان قبل از فوت، اموال خود را به هرکس که تمایل دارد از طریق صلح نامه واگذار کند.
user-img
امید
10:07
29 آبان 1399
4
سلام. میشه صلح نامه دستی که دو طرف بیست سال پیش نوشتن رو باطل کرد و خانه را پس گرفت؟
user-img
سلام. وقت بخیر. فقط در صورتی که حق فسخ قرارداد را تا آن تاریخ داشته باشید، چنین حقی برای شما محفوظ است.