نمونه قرارداد واگذاری ترانه و نکات مهم مالکیت معنوی ترانه سرا

قرارداد فروش ترانه

قرارداد فروش ترانه پل ارتباطی میان فعالان موسیقی است. ترانه به عنوان متن و محتوای موسیقی اهمیت بالایی دارد. توجه به همین نکته مهم باعث انعقاد نمونه قرارداد واگذاری ترانه می‌شود‌. ممکن است شما نیز در خصوص تنظیم قانونی قرارداد فروش ترانه و حقوق طرفین آن سوالی داشته باشید. در متن حاضر پاسخ سوالات شما را نوشته‌ایم.

نوع قرارداد فروش ترانه

این قرارداد در قانون کشور ما از جمله عقود لازم به شمار می‌آید. عقود لازم مجموعه قراردادهایی هستند که پس از انعقاد آن‌ها امکان فسخ یک جانبه وجود ندارد. از سوی دیگر، اشخاصی که قصد انعقاد نمونه قرارداد فروش ترانه را دارند، موظف‌اند به طور کامل مطابق با انتظارات قانونی عمل کنند. البته نمونه قرارداد واگذاری ترانه از عقود نامعین محسوب می‌شود. یعنی این قرارداد جهت انعقاد، فرم و روش مخصوصی ندارد و به شرط رعایت شرایط اصلی صحت قرارداد، سایر مفاد مطابق با توافق طرفین تنظیم می‌شود.

نکات مهم پیش از تنظیم قرارداد

مطابق ماده ۲ قانون حمایت از حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان، ترانه سرا بر اثر خود دو نوع حق دارد:

  1. حق مادی: بر اساس این حق، ترانه سرا می‌تواند از طریق انعقاد نمونه قرارداد فروش ترانه ، کسب درآمد کرده و منفعت مالی برای خود ایجاد کند. بنابراین حق مادی قابل انتقال است. برای مثال ترانه سرا پس از انعقاد قرارداد فروش ترانه با یک آهنگساز، به او این حق را می‌دهد که از ترانه‌ای که سراییده است، منفعت مالی ببرد.
  2. حق معنوی: تنها شخصی که می‌تواند از حقوق معنوی، شامل پخش، انتشار و اجرای ترانه برخوردار باشد، ترانه سرا است. مطابق ماده سوم قانون حمایت از مولفان و مصنفان و هنرمندان، این حق با گذشت زمان خاتمه نمی‌یابد. ضمن اینکه قابل انتقال به اشخاص دیگر نیست. یعنی حتی با انعقاد نمونه قرارداد واگذاری ترانه ، باز هم ترانه متعلق به ترانه سرا است و شخص طرف قرارداد، باید آن ترانه را به اسم ترانه سرا پخش کند. بنابراین طرف معامله موظف است که ترانه را به اسم ترانه سرا تولید و منتشر کند.

اگر ترانه سرا فوت کند، حق استفاده مادی و معنوی از آثار او به مدت پنجاه سال به وراث منتقل می‌شود. بعد از آن در اختیار حاکم جامعه اسلامی خواهد بود.

مبلغ در قرارداد فروش ترانه

وجه معامله مانند تمامی قسمت‌های دیگر قرارداد باید حاصل توافق طرفین باشد. سفارش دهنده می‌تواند تمام مبلغ را به صورت نقد به ترانه سرا پرداخت کند. در غیر این صورت می‌توانند با یکدیگر توافق کنند که مبلغ قرارداد به صورت اقساط پرداخت شود. معمولا وجه نمونه قرارداد فروش ترانه ، در دو قسط به صورت کامل پرداخت می‌شود. قسط اول به صورت پیش پرداخت و جهت شروع کار و قسط دوم بعد از دریافت ترانه پرداخت می‌شود. اگر فردی به نمایندگی از ترانه‌ سرا قرارداد را امضا می‌کند، باید مشخص شود که آیا او صلاحیت دریافت وجه را از سفارش دهنده دارد یا خیر.

حفظ محرمانگی

مطابق این بند از نمونه قرارداد فروش ترانه ، سفارش دهنده متعهد می‌شود که تا زمان پخش اثر، متن ترانه فاش نشود و همچنین نباید به شخص دیگری واگذار شود. در این صورت ترانه ‌سرا می‌تواند از او طلب خسارت کند. به علاوه، سفارش دهنده موظف به پرداخت مبلغ قرارداد نیز خواهد بود. توجه کنید که مطابق قانون حمایت از حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان هر کسی که تمام یا قسمتی از اثری را که متعلق به فرد دیگر است، بدون اجازه او به شخص دیگری واگذار کند، به حبس از شش ماه تا سه سال محکوم خواهد شد.

شروط و تعهدات

طرفین می‌توانند برای خود یا شخص ثالث در متن نمونه قرارداد فروش ترانه شرط خاصی بنویسند. یعنی هریک از طرفین قرارداد می‌تواند طرف مقابل را متعهد به انجام عملی کند که در صورت نادیده گرفتن آن از سوی طرف مقابل، حق فسخ یا طلب خسارت ایجاد می‌شود. تعهدات و شروط تا زمانی اعتبار دارند که قرارداد از اعتبار خارج نشده باشد یا اینکه شخصی که تعهد یا شرط به نفع او نوشته شده است از آن صرف نظر نکند. در این صورت مانند این است که آن تعهد یا شرط از ابتدا در متن نمونه قرارداد فروش ترانه نوشته نشده است.

نمونه قرارداد واگذاری ترانه

پایان دادن به اعتبار قرارداد فروش ترانه

نمونه قرارداد فروش ترانه از جمله قراردادهایی است که امکان فسخ یک جانبه آن‌ها وجود ندارد، مگر آن که طرفین در متن قرارداد حق فسخ را برای خود تعریف کنند یا آنکه بر مبنای اختیارات قانونی قرارداد قابل فسخ باشد. ضمنا طرفین می‌توانند با توافق و رضایت کامل یک دیگر قرارداد را از اعتبار خارج کنند. در اصطلاح حقوق، این عمل را اقاله می‌گویند.

اختیارات

طرفین قرارداد فروش ترانه می‌توانند بر مبنای اختیارات قانونی خود قرارداد را از اعتبار خارج کرده و آن را فسخ کنند یا طرف مقابل را متعهد به پرداخت خسارت کنند. در ادامه به برخی از اختیارات طرفین اشاره می کنیم:

اگر در متن قرارداد فروش ترانه تاریخی برای پرداخت و تحویل ترانه تعیین نشده باشد و سه روز از امضای قرارداد بگذرد و هیچ یک از وجه یا ترانه به طرف مقابل واگذار نشده باشد، ترانه سرا می‌تواند قرارداد را فسخ کند.

اگر ترانه سرا به شرط محتوا و موضوع مشخص، نمونه قرارداد فروش ترانه را با سفارش دهنده تنظیم کرده باشد و سفارش دهنده پس از دریافت متن ترانه متوجه شود که با آنچه توصیف شده متفاوت است، می‌تواند قرارداد را فسخ کند یا آن را به همان شکلی که هست بپذیرد.

اگر بعد از اینکه نمونه قرارداد فروش ترانه امضا شد و متن ترانه به سفارش دهنده تحویل داده شد، او متوجه شود که از نظر وزن یا سایر اوصاف، ترانه ویژگی لازم را ندارد، می‌تواند قرارداد را فسخ کند یا آن را به همان شکل قبول کند یا از ترانه سرا بخواهد که به او خسارت پرداخت کند.

مرجع حل اختلاف در خصوص قرارداد فروش ترانه

طرفین می‌توانند در متن قرارداد، مرجعی را برای حل اختلافات احتمالی خود تعیین کند. در صورت بروز اختلاف ابتدا از طریق روش‌های مسالمت آمیز و سپس با مراجعه به مرجع تعیین شده، اختلاف پیش آمده را حل می‌کنند. البته ممکن است به هر دلیلی مرجع حل اختلاف به صورت توافقی تعیین نشود، در این صورت اگر مشکلی در خصوص قرارداد حاصل شود، طرفین می‌توانند با مراجعه به داوری یا دادگاه مشکلات را حل و فصل کنند. البته بهتر است که برای حل مسئله پیش آمده به داوری مراجعه شود، زیرا از اتلاف وقت به شکل زیادی جلوگیری خواهد شد.

پیشنهاد ما

مانند هر قرارداد مهم دیگری، کارشناسان رکلا این افتخار را دارند که در تنظیم این قرارداد نیز به شما کمک کنند. برای دریافت مشاوره و ثبت درخواست تنظیم قرارداد فروش ترانه روی اینجا بزنید.

ثبت نظر یا سوال

دیدگاه ها
user-img
اکبر ملایی
12:57
17 مهر 1400
1
چگونه می‌توانم به سایت‌هایی که در زمینه خرید و فروش ترانه فعال هستند اعتماد کنم و اینکه چگونه می‌توانم اقدام به فروش ترانه‌هایم کنم؟ ممنون از راهنمایی شما عزیزان.
user-img
در این مورد توصیه ما این است که با وب سایت‌های فعال در حوزه بازاریابی ترانه، قرارداد همکاری تنظیم کنید و سپس ترانه‌های خود را در اختیار ایشان قرار دهید. عرصه برای سو استفاده در این مورد باز است.
user-img
ماهی
01:20
03 آذر 1400
1
سلام. من یک شعر و ملودی بصورت نقدی خریدم، به تنظیم کننده مراجعه کردم. بنابر دلایلی پولی به تنظیم کننده پرداخت نکردم و از ادامه همکاری با ایشان صرف نظر کردم. حالا تنظیم کننده ادعا میکنه صاحب اثره و قصد فروش شعر و ملودی من رو داره که از شخص دیگه‌ای گرفتم، آیا این حق رو داره؟ من هیچ قراردادی با هیچ کدوم ندارم ولی با ترانه سرا هم مشکلی ندارم.
user-img
این امکان برای ایشان وجود ندارد و صرف پذیرش وظیفه تنظیم موسیقی برای یک ترانه و ملودی، حق مالکیت خاصی را برای تنظیم کننده نسبت به ترانه و ملودی ایجاد نمی‌کند. توصیه می‌کنیم حتما با ترانه سرا قرارداد تنظیم کنید.
user-img
زهرا وطنی
07:55
31 فروردین 1401
سلام. ترانه رو برای یک آهنگساز ارسال کردم تا خواننده‌ای پیدا بشه روش کار کنه ولی هر چی از قرارداد صحبت می‌کنم میگن اول باید کار ملودی روی ترانه انجام بشه. آیا این روش درسته؟ قید ترانه رو زدم و البته قبلا جای دیگه هم عرضه کردم ترانه رو. ممنون میشم راهنمایی کنید.
user-img
سلام. هیچ اشکالی وجود ندارد که همزمان با دادن ترانه به ایشان، قرارداد تنظیم شود. موکول کردن تنظیم قرارداد به زمان ساخت ملودی، به توافق طرفین بستگی دارد اما در مجموع بهتر است که تنظیم قرارداد همزمان با اعطای ترانه انجام شود.