قرارداد کار درصدی آرایشگاه و نکات مهم نمونه قرارداد پرسنل درصدی سالن های زیبایی(غیر بیمه ای)

قرارداد درصدی آرایشگاه

قرارداد درصدی آرایشگاه از قراردادهای بسیار محبوب میان سالن داران و فعالان در حوزه آرایش و پیرایش است. گسترش حوزه‌های بسیار متنوع و مختلف خدمات رسانی در بخش آرایش و پیرایش و همچنین حضور بسیاری از افراد ماهر در هر شاخه، باعث به وجود آمدن پدیده همکاری آرایشگران شده است. در این سبک کار، بسیاری از افراد ماهر در زمینه‌های مختلف آرایشی و پیرایشی، جذب سالن‌های بزرگ و معروف می‌شوند و با آن موسسات همکاری می‌کنند. این نوع همکاری را آرایشگری درصدی می‌گویند که به وسیله تنظیم نمونه قرارداد درصدی آرایشگاه قابل انجام خواهد بود. قرارداد درصدی آرایشگاه زیبایی باید طوری تنظیم شود که حقوق متقابل طرفین قرارداد را رعایت کند و بتواند شرایط کاری خوبی برای طرفین ایجاد کند.

مزایا و معایب نمونه قرارداد کار درصدی آرایشگاه

بدون شک تاسیس و راه اندازی سالن آرایشی، کم هزینه نخواهد بود. آماده کردن مکان مناسبی برای ارائه خدمات مختلف، تجهیز ابزار و وسایل و موارد مورد نیاز، گردآوری نیروهای متخصص در زمینه‌های مختلف، اخذ تاییدیه‌های بهداشتی و مجوزها و… از مواردی هستند که برای تاسیس یک سالن آرایش باید به آن‌ها توجه کرد و برای تهیه آن‌ها، وقت و هزینه صرف کرد. بدن شک برای هر شخصی به تنهایی مقدور نیست که بتواند این شرایط و امکانات را فراهم کند. بنابراین یکی از بهترین راه‌‌ها برای اشخاص دارای مهارت که تمایل به فعالیت در حوزه آرایش و پیرایش دارند، این است که با یک سالن نام آشنا و مطرح همکاری کنند.

از طرفی، شخصی که سالن را تاسیس کرده است به تنهایی نمی‌تواند در همه زمینه‌ها خدمات ارائه دهد. از طرف دیگر، استخدام نیرو هزینه‌هایی مانند بیمه، مزایا و حقوق را به همراه دارد. بسیاری از سالن داران ترجیح می‌دهند به جای استخدام نیروی دائم و قبول این قبیل هزینه‌ها، از نمونه قرارداد درصدی آرایشگاه استفاده کنند. زیرا هم درآمدی از این راه به دست می‌آورند و هم با جذب نیروهای حرفه‌ای، اعتبار سالن زیبایی خود را بالا می‌برند.

نمونه قرارداد درصدی آرایشگاه چیست؟

متن قرارداد درصدی آرایشگاه ، نوشته مکتوبی است که در آن درباره چگونگی ارتباط کاری طرفین صحبت می‌شود. در متن قرارداد درباره نوع همکاری، درصد هر کدام از طرفین و حدود اختیارات آن‌ها صحبت می‌شود. قرارداد حاضر یک سند معتبر قانونی است که حقوق دو طرف را در بر دارد. قرارداد براساس قانون مدنی تنظیم می‌شود.

همچنین برای صحت این قرارداد می‌توان به ماده 10 قانون مدنی اشاره کرد. ماده 10 قانون مدنی، حکم به آزادی قراردادها می‌دهد. این ماده بیان می‌کند که تنظیم هر نوع قرارداد خصوصی میان طرفین، به شرط رعایت همه جانبه قانون صحیح است. یعنی اگر قرارداد تنظیم شده مخالف صریح قانون نباشد، ایرادی در تنظیم آن وجود ندارد. البته شرح جزئیات توافق باید به طور کامل در متن قرارداد نوشته شود. زیرا قانون مدنی توضیحی درباره آن‌ها ندارد و آن چیزی ملاک ارتباط طرفین خواهد بود که در نمونه فرم قرارداد کار درصدی آرایشگاه به آن اشاره شود. همین مسئله اهمیت تنظیم این قرارداد را مشخص می‌کند. بنابراین هرچیزی که در نظر دارید یا هر دغدغه‌ای که برای شروع همکاری درصدی دارید، باید در نمونه قرارداد درصدی آرایشگاه آورده شود.

قرارداد درصدی آرایشگاه زیبایی

انواع این قرارداد و قانون حاکم بر آن

به طور کلی می‌توانیم فرم قرارداد درصدی آرایشگاه را به دو دسته اصلی تقسیم کنیم:

  1. نوعی از نمونه قرارداد درصدی آرایشگاه که جز قانون کار و قرارداد کار باشد.
  2. نوعی از نمونه قرارداد درصدی آرایشگاه که قرارداد کار محسوب نشود و شکلی از همکاری میان آرایشگر و صاحب سالن باشد.

نمونه قرارداد درصدی آرایشگاه به شکل قرارداد کار

اگر صاحب سالن یا آرایشگاه، شخصی را برای انجام کار مشخص و معینی استخدام کند و با او قرارداد استخدام تنظیم کند، می‌گوییم که قانون کار رعایت شده است و نوعی رابطه کاری در میان است. در قرارداد کاری، فرد متخصص به کار گرفته می‌شود و سالن دار باید حقوق و مزایای قانون کار را بپردازد. از جمله مهمترین مزایایی که قانون تامین اجتماعی به آن اشاره دارد، بیمه است. اگر قرارداد کار امضا شود، باید نیرو بیمه شود. حتی اگر به صورت قرارداد کار موقت باشد. شرح وظایف طرفین و نوع ارتباط کاری در متن قرارداد توضیح داده می‌شود. طریقه نوشتن قرارداد به این صورت است که در ابتدا میزانی از حقوق، به عنوان حقوق ثابت از طرف سالن دار برای آرایشگر مشخص می‌شود. تعیین این میزان حقوق ثابت برای تنظیم قرارداد کار لازم است. این حقوق ثابت به طور معمول بسیار کم است و چندان مورد توجه نیست.

در ادامه توضیح داده می‌شود که به غیر از حقوق ثابت، آرایشگر هر میزانی که کار کند، پورسانت خواهد گرفت. در حقیقت اصل درآمد آرایشگر نیز از همین درصدی است که بابت پورسانت دریافت می‌کند. قرارداد با اینکه به صورت درصدی اجرا می‌شود، اما مانند قرارداد کار است و تعهداتی را برای طرفین ایجاد می‌کند. برای مثال آرایشگر متعهد می‌شود که برای مدت تعیین شده در قرارداد باقی بماند، برای منافع سالن آرایشگاه تلاش کند و در بسیاری از موارد پیرو صاحب آرایشگاه یا همان کارفرمای خود باشد.

نمونه قرارداد پرسنل درصدی سالن های زیبایی(غیر بیمه ای)

نوع دیگری از نمونه قرارداد درصدی آرایشگاه وجود دارد که در آن، قرارداد کار امضا نمی‌شود. به همین ترتیب نیز صاحب آرایشگاه موظف به پرداخت بیمه نخواهد بود. به همین دلیل است که به این نوع از قرارداد، نمونه قرارداد پرسنل درصدی سالن های زیبایی(غیر بیمه ای) می‌گویند. این نوع قرارداد به نام قرارداد همکاری تنظیم می‌شود. به این شکل که، آرایشگر بخشی از سالن آرایشگاه را در اختیار می‌گیرد. برای مثال یک اتاق، مساحت مشخص از سالن و حتی یک صندلی. آرایشگر در این مکان شروع به فعالیت می‌کند. آرایشگر و صاحب سالن به شیوه‌های متعددی می‌توانند در این باره توافق کنند. برای مثال:

  1. آرایشگر می‌تواند بخش اشغال شده از آرایشگاه را اجاره کند و متعهد شود که اجاره بهای آن قسمت را به صاحب آرایشگاه بپردازد. در این صورت قرارداد اجاره صندلی آرایشگاه تنظیم می‌شود.
  2. آرایشگر می‌تواند انتظار داشته باشد که مکان و لوازم از صاحب آرایشگاه باشد و در آنجا مشغول کار شود. در انتها نیز به صورت درصد مشخصی مثلا 50 -50 یا 40-60 درامد حاصل را با ارایشگاه تقسیم کند. در این صورت لازم است میان طرفین قرارداد شراکت آرایشگاه تنظیم شود.
  3. آرایشگر می‌تواند مسئولیت تمام بخش‌های کارش را خودش به عهده بگیرد و فقط به دلیل استفاده از مکان و اعتبار سالن، درصد مشخصی از درآمد ماهانه‌ خود را به سالن زیبایی بپردازد. این درصد با توافق طرفین مشخص می‌شود. در این مورد نیز، همان قرارداد شراکت تنظیم می‌شود.

البته هر نوع توافق دیگری که مخالف قانون و عرف کشور نباشد، می‌تواند میان آرایشگر و سالن‌های زیبایی اجرایی شود.

مرجع حل اختلاف در نمونه قرارداد درصدی آرایشگاه

اگر قرارداد کار تنظیم شده باشد، برای حل اختلاف باید به اداره کار مراجعه شود و توافق بر خلاف آن امکان پذیر نیست. زیرا این دسته از قراردادها مطابق با قانون کار تنظیم می‌شود و قانون کار و قانون تامین اجتماعی، توافق بر خلاف مفاد خود را نمی‌پذیرند. اما اگر قرارداد به صورت شراکت تنظیم می‌شود می‌توانید مرجع حل اختلاف قرارداد را به صورت داوری یا دادگاه قرار دهید. البته اگر در قرارداد راجع به مرجع حل اختلاف قرارداد صحبت نشود، برای صلح و سازش و رفع اختلاف باید به دادگاه یا شورای حل اختلاف مراجعه کرد.

پیشنهاد ما

شما می‌توانید وظیفه تنظیم قرارداد خود را به ما بسپارید. برای ثبت درخواست تنظیم قرارداد اجاره صندلی آرایشگاه روی اینجا بزنید. ضمن آنکه می‌توانید از خدمات مشاوره حقوقی تلفنی برخوردار شوید.

از سوی دیگر، تیم حقوقی رکلا، قرارداد شراکت آرایشگاه و قرارداد کار درصدی را تنظیم کرده است. روی تصاویر زیر بزنید و وارد توضیحات این قراردادها شوید.

قرارداد شراکت آرایشگاه

قرارداد شراکت آرایشگاه

قرارداد کار درصدی

نمونه قرارداد کار درصدی

ثبت نظر یا سوال