قرارداد کار درصدی آرایشگاه و نکات مهم نمونه قرارداد پرسنل درصدی سالن های زیبایی(غیر بیمه ای)

قرارداد درصدی آرایشگاه

قرارداد درصدی آرایشگاه از قراردادهای بسیار محبوب میان سالن داران و فعالان در حوزه آرایش و پیرایش است. گسترش حوزه‌های بسیار متنوع و مختلف خدمات رسانی در بخش آرایش و پیرایش و همچنین حضور بسیاری از افراد ماهر در هر شاخه، باعث به وجود آمدن پدیده همکاری آرایشگران شده است. در این سبک کار، بسیاری از افراد ماهر در زمینه‌های مختلف آرایشی و پیرایشی، جذب سالن‌های بزرگ و معروف می‌شوند و با آن موسسات همکاری می‌کنند. این نوع همکاری را آرایشگری درصدی می‌گویند که به وسیله تنظیم نمونه قرارداد درصدی آرایشگاه قابل انجام خواهد بود. قرارداد درصدی آرایشگاه زیبایی باید طوری تنظیم شود که حقوق متقابل طرفین قرارداد را رعایت کند و بتواند شرایط کاری خوبی برای طرفین ایجاد کند.

مزایا و معایب نمونه قرارداد کار درصدی آرایشگاه

بدون شک تاسیس و راه اندازی سالن آرایشی، کم هزینه نخواهد بود. آماده کردن مکان مناسبی برای ارائه خدمات مختلف، تجهیز ابزار و وسایل و موارد مورد نیاز، گردآوری نیروهای متخصص در زمینه‌های مختلف، اخذ تاییدیه‌های بهداشتی و مجوزها و… از مواردی هستند که برای تاسیس یک سالن آرایش باید به آن‌ها توجه کرد و برای تهیه آن‌ها، وقت و هزینه صرف کرد. بدن شک برای هر شخصی به تنهایی مقدور نیست که بتواند این شرایط و امکانات را فراهم کند. بنابراین یکی از بهترین راه‌‌ها برای اشخاص دارای مهارت که تمایل به فعالیت در حوزه آرایش و پیرایش دارند، این است که با یک سالن نام آشنا و مطرح همکاری کنند.

از طرفی، شخصی که سالن را تاسیس کرده است به تنهایی نمی‌تواند در همه زمینه‌ها خدمات ارائه دهد. از طرف دیگر، استخدام نیرو هزینه‌هایی مانند بیمه، مزایا و حقوق را به همراه دارد. بسیاری از سالن داران ترجیح می‌دهند به جای استخدام نیروی دائم و قبول این قبیل هزینه‌ها، از نمونه قرارداد درصدی آرایشگاه استفاده کنند. زیرا هم درآمدی از این راه به دست می‌آورند و هم با جذب نیروهای حرفه‌ای، اعتبار سالن زیبایی خود را بالا می‌برند.

نمونه قرارداد درصدی آرایشگاه چیست؟

متن قرارداد درصدی آرایشگاه ، نوشته مکتوبی است که در آن درباره چگونگی ارتباط کاری طرفین صحبت می‌شود. در متن قرارداد درباره نوع همکاری، درصد هر کدام از طرفین و حدود اختیارات آن‌ها صحبت می‌شود. قرارداد حاضر یک سند معتبر قانونی است که حقوق دو طرف را در بر دارد. قرارداد براساس قانون مدنی تنظیم می‌شود.

همچنین برای صحت این قرارداد می‌توان به ماده 10 قانون مدنی اشاره کرد. ماده 10 قانون مدنی، حکم به آزادی قراردادها می‌دهد. این ماده بیان می‌کند که تنظیم هر نوع قرارداد خصوصی میان طرفین، به شرط رعایت همه جانبه قانون صحیح است. یعنی اگر قرارداد تنظیم شده مخالف صریح قانون نباشد، ایرادی در تنظیم آن وجود ندارد. البته شرح جزئیات توافق باید به طور کامل در متن قرارداد نوشته شود. زیرا قانون مدنی توضیحی درباره آن‌ها ندارد و آن چیزی ملاک ارتباط طرفین خواهد بود که در نمونه فرم قرارداد کار درصدی آرایشگاه به آن اشاره شود. همین مسئله اهمیت تنظیم این قرارداد را مشخص می‌کند. بنابراین هرچیزی که در نظر دارید یا هر دغدغه‌ای که برای شروع همکاری درصدی دارید، باید در نمونه قرارداد درصدی آرایشگاه آورده شود.

قرارداد درصدی آرایشگاه زیبایی

انواع این قرارداد و قانون حاکم بر آن

به طور کلی می‌توانیم فرم قرارداد درصدی آرایشگاه را به دو دسته اصلی تقسیم کنیم:

  1. نوعی از نمونه قرارداد درصدی آرایشگاه که جز قانون کار و قرارداد کار باشد.
  2. نوعی از نمونه قرارداد درصدی آرایشگاه که قرارداد کار محسوب نشود و شکلی از همکاری میان آرایشگر و صاحب سالن باشد.

نمونه قرارداد درصدی آرایشگاه به شکل قرارداد کار

اگر صاحب سالن یا آرایشگاه، شخصی را برای انجام کار مشخص و معینی استخدام کند و با او قرارداد استخدام تنظیم کند، می‌گوییم که قانون کار رعایت شده است و نوعی رابطه کاری در میان است. در قرارداد کاری، فرد متخصص به کار گرفته می‌شود و سالن دار باید حقوق و مزایای قانون کار را بپردازد. از جمله مهمترین مزایایی که قانون تامین اجتماعی به آن اشاره دارد، بیمه است. اگر قرارداد کار امضا شود، باید نیرو بیمه شود. حتی اگر به صورت قرارداد کار موقت باشد. شرح وظایف طرفین و نوع ارتباط کاری در متن قرارداد توضیح داده می‌شود. طریقه نوشتن قرارداد به این صورت است که در ابتدا میزانی از حقوق، به عنوان حقوق ثابت از طرف سالن دار برای آرایشگر مشخص می‌شود. تعیین این میزان حقوق ثابت برای تنظیم قرارداد کار لازم است. این حقوق ثابت به طور معمول بسیار کم است و چندان مورد توجه نیست.

در ادامه توضیح داده می‌شود که به غیر از حقوق ثابت، آرایشگر هر میزانی که کار کند، پورسانت خواهد گرفت. در حقیقت اصل درآمد آرایشگر نیز از همین درصدی است که بابت پورسانت دریافت می‌کند. قرارداد با اینکه به صورت درصدی اجرا می‌شود، اما مانند قرارداد کار است و تعهداتی را برای طرفین ایجاد می‌کند. برای مثال آرایشگر متعهد می‌شود که برای مدت تعیین شده در قرارداد باقی بماند، برای منافع سالن آرایشگاه تلاش کند و در بسیاری از موارد پیرو صاحب آرایشگاه یا همان کارفرمای خود باشد.

نمونه قرارداد پرسنل درصدی سالن های زیبایی(غیر بیمه ای)

نوع دیگری از نمونه قرارداد درصدی آرایشگاه وجود دارد که در آن، قرارداد کار امضا نمی‌شود. به همین ترتیب نیز صاحب آرایشگاه موظف به پرداخت بیمه نخواهد بود. به همین دلیل است که به این نوع از قرارداد، نمونه قرارداد پرسنل درصدی سالن های زیبایی(غیر بیمه ای) می‌گویند. این نوع قرارداد به نام قرارداد همکاری تنظیم می‌شود. به این شکل که، آرایشگر بخشی از سالن آرایشگاه را در اختیار می‌گیرد. برای مثال یک اتاق، مساحت مشخص از سالن و حتی یک صندلی. آرایشگر در این مکان شروع به فعالیت می‌کند. آرایشگر و صاحب سالن به شیوه‌های متعددی می‌توانند در این باره توافق کنند. برای مثال:

  1. آرایشگر می‌تواند بخش اشغال شده از آرایشگاه را اجاره کند و متعهد شود که اجاره بهای آن قسمت را به صاحب آرایشگاه بپردازد. در این صورت قرارداد اجاره صندلی آرایشگاه تنظیم می‌شود.
  2. آرایشگر می‌تواند انتظار داشته باشد که مکان و لوازم از صاحب آرایشگاه باشد و در آنجا مشغول کار شود. در انتها نیز به صورت درصد مشخصی مثلا 50 -50 یا 40-60 درامد حاصل را با ارایشگاه تقسیم کند. در این صورت لازم است میان طرفین قرارداد شراکت آرایشگاه تنظیم شود.
  3. آرایشگر می‌تواند مسئولیت تمام بخش‌های کارش را خودش به عهده بگیرد و فقط به دلیل استفاده از مکان و اعتبار سالن، درصد مشخصی از درآمد ماهانه‌ خود را به سالن زیبایی بپردازد. این درصد با توافق طرفین مشخص می‌شود. در این مورد نیز، همان قرارداد شراکت تنظیم می‌شود.

البته هر نوع توافق دیگری که مخالف قانون و عرف کشور نباشد، می‌تواند میان آرایشگر و سالن‌های زیبایی اجرایی شود.

تعیین شیوه دریافت هزینه خدمات از مشتری در نمونه قرارداد درصدی آرایشگاه

شیوه پرداخت هزینه خدمات توسط مشتری یکی از مسائل مهمی است که لازم است در متن قرارداد به آن اشاره شود. طرفین می‌تواند توافق کنند که آرایشگر به صورت شخصی هزینه‌ها را تحویل بگیرد یا مشتری هزینه خدمات را به صندوق سالن پرداخت کند. همچنین باید تصمیم بگیرند که هر چند وقت یک بار به حساب‌ها رسیدگی شود. بعضی اشخاص بازه زمانی 10 روزه، 15 روزه یا یک ماهه را انتخاب می‌کنند.

مرجع حل اختلاف در نمونه قرارداد درصدی آرایشگاه

اگر قرارداد کار تنظیم شده باشد، برای حل اختلاف باید به اداره کار مراجعه شود و توافق بر خلاف آن امکان پذیر نیست. زیرا این دسته از قراردادها مطابق با قانون کار تنظیم می‌شود و قانون کار و قانون تامین اجتماعی، توافق بر خلاف مفاد خود را نمی‌پذیرند. اما اگر قرارداد به صورت شراکت تنظیم می‌شود می‌توانید مرجع حل اختلاف قرارداد را به صورت داوری یا دادگاه قرار دهید. البته اگر در قرارداد راجع به مرجع حل اختلاف قرارداد صحبت نشود، برای صلح و سازش و رفع اختلاف باید به دادگاه یا شورای حل اختلاف مراجعه کرد.

پیشنهاد ما

شما می‌توانید وظیفه تنظیم قرارداد خود را به ما بسپارید. برای ثبت درخواست تنظیم قرارداد اجاره صندلی آرایشگاه روی اینجا بزنید. ضمن آنکه می‌توانید از خدمات مشاوره حقوقی تلفنی برخوردار شوید.

از سوی دیگر، تیم حقوقی رکلا، قرارداد شراکت آرایشگاه و قرارداد کار درصدی را تنظیم کرده است. روی تصاویر زیر بزنید و وارد توضیحات این قراردادها شوید.

نمونه قرارداد درصدی

همین حالا روی تصویر زیر بزنید و وارد توضیحات این قرارداد شوید.

نمونه قرارداد کار درصدی
دانلود قرارداد

قرارداد مشارکت آرایشگاه

همین حالا روی تصویر زیر بزنید و وارد صفحه توضیحات قرارداد شوید.

نمونه قرارداد مشارکت آرایشگاه
دانلود قرارداد

ثبت نظر یا سوال

دیدگاه ها
user-img
ذوالقدر
16:29
23 فروردین 1400
6
سلام من می‌خوام با یک سالن به صورت درصدی خدمات زیبایی و سلامت مو ارائه بدم. به صورت ۳۰ درصد سالن و ۷۰ درصد خودم. تمام وسایل هم مال خودم هست. آیا هزینه موادی که استفاده می‌کنم هم جزو اون ۳۰ درصد لحاظ میشه یا فقط ۳۰ درصد از دستمزد به سالن تعلق می‌گیره؟
user-img
سلام. این مورد و سایر موارد مشابه به توافق طرفین بستگی دارد و شما می‌توانید در قراردادی که با طرف مقابل تنظیم و امضا می‌کنید به طور کامل در خصوص تمام این موارد توافق کنید. اما به طور کلی معمولا در مشارکت، تمام شرکا در کلیه هزینه‌ها سهیم هستند.
user-img
عاطفی
07:51
25 مهر 1400
5
سلام. وقت شما بخیر. ببخشید من یه سوال دارم. من می‌خواستم مرکز اپیلاسیون تاسیس کنم و تخت‌ها رو اجاره بدم و درصدی کار کنم. می‌خواستم بدونم مبلغ درصدی باید چگونه باشه و اینکه هزینه برق و اینجور چیزا و اجاره باید چگونه باشه؟
user-img
سلام. در این مورد، همه چیز بر مبنای توافق طرفین است و توافق طرفین در متن قرارداد منعکس خواهد شد.
user-img
آشنا
07:47
16 آبان 1400
1
سلام. من میخوام برای یک سالن زیبایی به صورت شریک و همکار کار کنم. تقریبا تمام وسایل و مواد از اونه و من فقط میخوام کار کنم. البته شیفت صبح رو نمیتونه بیاد من باید مشتری رو راه بندازم. میشه بفرمایید درصد کار باید چجوری باشه چند درصد اون چند درصد من؟
user-img
سلام. در مورد قرارداد درصدی آرایشگاه زیبایی، تعیین درصد با توافق طرفین انجام می‌شود. لذا بنا را بر توافق بگذارید و در این مورد به موافقت برسید.
user-img
گلناز دهقانی
18:30
13 تیر 1401
سلام من با سالن زیبایی قرارداد یکساله امضا کردم به صورت درصدی. الان یک‌ ماهه که در سالن مشغولم و می‌خواهم قرارداد را فسخ کنم اما مدیر سالن میگه نمیشه و باید تا یک سال بیای. در ضمن یک سفته هم دادم بابت ضمانت آیا من می‌توانم کار را ترک کنم بدون رضایت مدیر سالن؟
user-img
سلام. متاسفانه یک رویه اشتباه در آرایشگاه‌ها ایجاد شده است و آن، انعقاد قرارداد درصدی با پرسنل است. تمام پرسنل آرایشگاه مشمول قانون کار هستند. شما نیز مشمول قانون کار هستید و می‌توانید برای مطالبه حقوق و مزایای خودتان علیه کارفرما طرح دعوی کند. ضمن آنکه می‌توانید با یک ماه اطلاع قبلی نسبت به استعفا اقدام کنید و ایشان قادر به منع شما نخواهد بود.