قرارداد شراکت آرایشگاه و قرارداد شراکت سالن زیبایی چیست + قرارداد مشارکت آرایشگاه

قرارداد شراکت آرایشگاه

قرارداد شراکت آرایشگاه از انواع قرارداد‌های مهم و بسیار کاربردی قرارداد شراکت است. زیرا که شراکت در سالن زیبایی امروزه بسیار اتفاق می‌افتد. سالن‌های زیبایی از انواع مشاغلی هستند که بسیار مورد استفاده عموم مردم قرار می‌گیرند. چه قرارداد شراکت آرایشگاه زنانه و چه قرارداد مشارکت آرایشگاه مردانه امضا کنید، این کار برای شما منافع و سود بی‌شماری به‌همراه می‌آورد. تغییر سلیقه‌ها و رشد مدهای ظاهری متفاوتی که هر چند وقت، طیفی از جامعه را به خود مشغول می‌سازد، همچنین اهمیت آراستگی ظاهری در عرف، باعث می‌شود سالن های زیبایی همیشه مشریان خود را داشته باشند. این اطمینان از حضور مشتری، می‌تواند تضمینی در سودآوری این شراکت باشد.

البته این نکته هم دارای اهمیت است که به روز بودن و خلاقیت و نوآوری نیز در این کار بسیار تاثیر‌گذار و واجب است.

اگر می‌خواهید شریک ارایشگاه شوید و قرارداد مشارکت آرایشگاه امضا کنید، بهتر است از قبل، در این‌باره به‌درستی تحقیق کنید یا کار را به یک مشاور حقوقی خوب بسپارید. نمونه قرارداد مشارکت سالن زیبایی نیز مانند سایر قرارداد‍‌های مشارکت مدنی، طبق ماده 10 قانون مدنی تنظیم می‌شود. این ماده بیان می‌کند: «قراردادهای خصوصی نسبت به کسانی که آن را منعقد نموده‌اند در صورتی که مخالف صریح قانون نباشد نافذ است.» احتمال بروز مشکلات و اختلافات، از طبیعی‌ترین و ممکن‌ترین اتفاقاتی است که میان شما و شریک ارایشگاه اتفاق می‌افتد. بهترین و مطمئن‌ترین راه برای جلوگیری از این اختلافات، تنظیم شراکت نامه آرایشگاه و امضای قرارداد شراکت سالن زیبایی میان دو طرف قرارداد است.

قوانین آرایشگاه

پیش از اقدام به نوشتن نمونه قرارداد مشارکت سالن زیبایی ، باید یک سری الزامات حقوقی رعایت شود.

از مهم‌ترین قوانین و اصول پیش از شروع به کار یک سالن زیبایی ، کسب مجوزهای لازم یا همان اخذ پروانه کسب آرایشگاه است. پروانه کسب توسط اتحادیه‌های آرایشگری و با همکاری آموزش فنی و حرفه‌ای صادر می‌شود. داشتن مدرک آرایشگری از آموزشگاه معتبر، شرط لازم برای اخذ پروانه‌ کسب است. بدون اخذ مجوز، فعالیت شما غیرقانونی محسوب می‌شود و در صورت ادامه فعالیت، توسط مراجع ذی‌صلاح با شما برخورد خواهد شد. هر فعالیت و خدماتی که در سالن زیبایی شما ارائه شود نیاز به مدرک و اخذ مجوز مربوط به آن دارد. در شراکت آرایشگاه ، لازم نیست که تمام شرکا یا دو طرف قرارداد ، مدرک آرایشگری داشته باشند. داشتن یک مدرک معتبر و تایید شده از طرف سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای برای احداث سالن زیبایی و ایجاد مشارکت کافی است.

پس از اخذ پروانه کسب، از الزامات پیش از شروع کار آرایشگاه، گرفتن کارت بهداشت است.

این کارت از طرف وزارت بهداشت و طبق قوانین و اصول بهداشتی لازم برای کار آرایشگری و سالن‌های زیبایی صادر می‌شود. صاحب سالن موظف است این اصول بهداشتی را رعایت کند. در صورت عدم رعایت، با او برخورد خواهد شد.

نوشتن قرارداد شراکت آرایشگاه

چه قصد تاسیس سالن زیبایی مردانه و چه تمایل به تاسیس سالن زیبایی زنانه داشته باشید، تفاوت چندانی در نحوه نوشتن قرارداد آن‌ها وجود ندارد.

شاید شما فردی باشید که دارای مهارت و مدرک‌های معتبر و لازم برای یک آرایشگاه یا سالن زیبایی باشید. اما سرمایه ابتدایی برای تاسیس یک سالن زیبایی را نداشته باشید یا ممکن است دارای سرمایه باشید و بخواهید در جای پربازدهی سرمایه‌گذاری کنید. مثلا در یک سالن زیبایی که حدس می‌زنید سود خوبی نصیب شما می‌کند. اما مهارت و مدرک لازم را برای این کار را ندارید. در این شرایط، بهترین کار برای هر کدام از این افراد تنظیم نمونه قرارداد شراکت آرایشگاه است. به عبارت دیگر، قرارداد مشارکت، ترکیب آورده‌های نقدی و غیرنقدی (تخصص) را ممکن می‌کند.

عنوان قرارداد

در نوشتن قرارداد مشارکت آرایشگاه ، اولین مسئله، عنوان قرارداد است. در قرارداد مشارکت باید عنوان شراکت به صورت واضح، روشن و بدون ابهام نوشته شود. می‌توانید بنویسید: «شراکت نامه آرایشگاه»

مشخصات شما و شریک ارایشگاه

در نمونه قرارداد مشارکت آرایشگاه بعد از نوشتن عنوان، باید مشخصات کامل شریک ارایشگاه ذکر شود.

در این بخش اطلاعات دقیق شخصی آن‌ها، ذکر می‌شود و مشخص می‌شود که طرف اول قرارداد یا طرف دوم قرارداد چه کسانی هستند. همچنین آورده‌های آن‌ها در شراکت نیز باید ذکر شود. با نوشتن کلمه صاحب جواز یا سرمایه‌گذار مسئولیت‌های آن‌ها در قرارداد مشخص می‌شود.

موضوع قرارداد شراکت سالن زیبایی

در ادامه قرارداد، به شرح موضوع قرارداد می‌پردازید. در اینجا توضیح می‌دهید که منظور شما از این شراکت چیست؟ همکاری چگونه انجام می‌شود؟ و هر کدام از طرفین چه مسئولیت‌ها و وظایفی بر عهده دارند. (البته مسئولیت‌ها و وظایف، می‌تواند در قسمت تعهدات طرفین نیز، نوشته شود.)

مدت قرارداد

بعد از شرح موضوع قرارداد، نوبت به نوشتن مدت قرارداد مشارکت آرایشگاه می‌رسد. مدت قرارداد دارای اهمیت زیادی است و باید حتما ذکر شود. این مدت، موجب تعهد طرفین به یکدیگر می‌شود.

میزان درصد نمونه قرارداد مشارکت آرایشگاه

نمونه قرارداد مشارکت در آرایشگاه باید دارای توضیحات کاملی در زمینه نحوه تقسیم درآمد و سود حاصل از کار سالن باشد. در اینجا، درصد و میزان سهم هریک از طرفین از سود و زیان شراکت نوشته می‌شود.

در ادامه باید حقوق و تعهدات طرفین قرارداد مشخص شود. همچنین شروط خاص هر کدام را مشخص کنید و انتظارات دو طرف از یکدیگر مشخص شود. درباره پرداخت حقوق پرسنل نیز توضیحاتی داده می‌شود. ما در قراردادهای سرمایه گذاری، این موارد و نکات مهم دیگری را در قسمت تعهدات طرفین نوشته‌ایم. برای مثال، به کادر قرمز رنگ تصویر زیر توجه کنید:

قرارداد شراکت آرایشگاه

تعهدات طرفین در قرارداد شراکت در سالن زیبایی

در اینجا، درباره‌ مسئولیت‌های صاحب جواز به عنوان گرداننده سالن، توضیح داده می‌شود و او موظف به تعهد در زمینه فعالیت‌های خود و پرداخت خسارت در صورت بروز مشکل می‌باشد. همچنین در مورد وظایف سرمایه‌گذار و مسئولیت‌های او در زمینه تامین مالی توضیح داده می‌شود. در مورد مسئول پرداخت هزینه‌های جاری مانند آب، برق و …. صحبت می‌شود و نحوه‌ پرداخت حقوق پرسنل از درآمد کلی سالن زیبایی نیز مشخص می‌شود. در این بخش می‌توانید بیان کنید که تا چه زمانی، شریک ارایشگاه حق کنار کشیدن ناگهانی از قرارداد را ندارند.

حل اختلاف نمونه قرارداد مشارکت آرایشگاه

در آخر قرارداد، در یک یا چند بند، مرجع حل اختلاف را مشخص می‌کنید.

لازم نیست که مرجع حل اختلاف حتما دادگاه باشد.

شما حتی می‌توانید یک دوست را به عنوان داور تعیین کنید. این کار، مدت رسیدگی برای حل اختلاف را بسیار کاهش می‌دهد. ما در نمونه قرارداد مشارکت آرایشگاه از شرط داوری با 5 تبصره مهم استفاده کرده‌ایم و مدت رسیدگی به اختلاف را به حداقل رسانده‌ایم.

تعداد نسخه های نمونه قرارداد مشارکت در آرایشگاه

شراکت نامه آرایشگاه باید یک عدد بیشتر از تعداد شرکا باشد. این نسخه اضافی، به مرجع حل اختلاف داده می‌شود. توصیه می‌کنیم که به غیر از شرکا، دو نفر به عنوان شاهد زیر قرارداد را امضا کنند.

سخن آخر

برای نوشتن قرارداد بدون عیب و نقص در زمینه حقوقی لازم است از مشاوران حقوقی کمک بگیرید و تیم مشاوران حقوقی رکلا ‌می‌تواند گزینه مطمئنی برای شما باشد.

پیشنهاد ما

همانطور که در مطالب بالا گفتیم، تیم حقوقی رکلا، یک نمونه شراکت نامه تنظیم کرده است. با زدن روی تصویر زیر، وارد صفحه توضیحات این نمونه قرارداد شوید.

نمونه قرارداد کامل

همین حالا روی تصویر زیر بزنید و وارد توضیحات این قرارداد شوید.

نمونه قرارداد مشارکت آرایشگاه
دانلود قرارداد

ثبت نظر یا سوال

دیدگاه ها
user-img
علی رئوف
10:43
20 اردیبهشت 1399
5

با سلام
لطفا بابت حق بیمه نفرات درصدی مشغول در سالن های زیبایی رو بفرمائید ؟

user-img

اگر منظور شما در قرارداد مشارکت آرایشگاه است، اساساً حق بیمه متناسب با توافق طرفین پرداخت می‌شود.

user-img
زیبا
19:53
20 اسفند 1399
4
سلام. خسته نباشید. میخواستم بدونم شراکت در سالنی که لوازمش از یه شخص خاصی هست و کار و مدیریت با من، چه وضعیتی داره؟ چون مواد مصرفی که برای مشتری استفاده میشه و همچنین جواز کسب برای من هست. انشعابات و اجاره و رهن باید به چه صورت تقسیم بشه؟ میشه لطفا چند راه حل برای شراکت با این شرایط پیشنهاد کنید؟
user-img
سلام و عرض احترام. در خصوص قرارداد شراکت آرایشگاه ، توافق طرفین بر همه چیز مقدم هست. لذا هر توافقی که طرفین در خصوص مسائل مالی و میزان سهم انجام بدهند ملاک عمل خواهد بود و قانون به این توافق احترام می‌گذارد. در خصوص هزینه‌های روزانه و ماهیانه شراکت، معمولا بر اساس میزان سهم طرفین در سود و زیان، محاسبه صورت می‌گیرد.
user-img
رکسانا پایدار
15:07
20 تیر 1400
4
من سالنی رو زدم و میخوام افراد مختلف و افراد با سابقه‌ای که در زمینه آرایشگری مشغول به کار هستند رو به صورت پورسانتی استخدام کنم.
user-img
سلام. وقت بخیر. در این مورد شما می‌توانید از قراردادهای مشارکت و کار درصدی استفاده کنید. شما می‌توانید از بخش نمونه قراردادهای سایت، قرارداد مورد نظر خودتون رو تهیه کنید.
user-img
الهام مقنی اقاپور
16:15
06 شهریور 1400
2
سلام وقت بخیر. من و همکارم مغازه آرایشگاه باز کردیم کاری رو انجام می‌‎دیم روش تقسیم چه جوری باید باشد؟ در همه چی؛ پول رهن و وسایل هم نصف نصف هستیم.
user-img
سلام. وقت بخیر. در این مورد باید از قرارداد شراکت آرایشگاه استفاده کنید. این قرارداد تنظیم شده است و در بانک قرارداد رکلا موجود است. موردی ندارد که سهم طرفین از سود و هزینه نصف نصف باشد.