نکات قرارداد اجاره طلا و توضیح درباره دلایل صحیح بودن و قانونی بودن این قرارداد!

قرارداد اجاره طلا

نمونه قرارداد اجاره طلا یکی از انواع قرارداد اجاره و از قراردادهای مرسومی است که در میان مردم برای اجاره کردن طلا تنظیم می‌شود. طلا یکی از کالاهای زینتی و ارزشمند است. این کالا نه تنها در کشور ما، بلکه در تمام جهان جایگاه ویژه‌ای دارد. محبوبیت طلا به اندازه‌ای است که از گذشته تا به امروز به عنوان هدیه‌ای بسیار گرانقدر میان مردم رد و بدل می‌شود. میان مردم، بسیار مرسوم است که طلا را برای سرمایه گذاری انتخاب می‌کنند. از مهمترین دلایل سرمایه گذاری مردم این است که طلا قیمت ثابتی ندارد و مدام به قیمت آن افزوده می‌شود. بنابراین تصمیم مردم این است که با خرید طلا به عنوان سرمایه، از راکد ماندن سرمایه نقدی خود در بانک جلوگیری کنند.

ارزشمندی طلا باعث شده است که در بسیاری از معاملات و برای ضمانت یا به عنوان مبلغ قابل پرداخت قرارداد استفاده ‌شود. نوع جدیدی از معاملات که معمولا در میان مردم رایج است، اجاره طلا است. قیمت طلا باعث شده است که نگرانی‌های زیادی برای اجاره دادن یا اجاره گرفتن آن ایجاد شود. بروز تخلف ها و مشکلاتی که در انجام معامله اجاره طلا وجود دارد، باعث شده است که اهمیت تنظیم نمونه قرارداد اجاره طلا بیش از پیش مشخص شود. فرم قرارداد اجاره طلا ، متن مکتوبی است که از اجاره طلا میان دو طرف صحبت می‌کند. متن قرارداد اجاره طلا ، سندی معتبر قانونی است که نشان می‌دهد توافق یا پیمان مشخصی با تعهدات روشن، میان طرفین انجام شده است.

دلایل استفاده از نمونه قرارداد اجاره طلا

اگر به تازگی با این قرارداد مواجه شده‌اید، شاید برایتان سوال باشد که این قرارداد در چه مواقعی استفاده می‌شود. معامله‌ای که در میان مردم معمول است، اجاره طلا در میان آشنایان و به منظور استفاده زینتی در مجالس و مهمانی‌ها است. این نوع اجاره طلا، در میان مردم مرسوم است و در موارد بسیاری تنظیم شده است. با این حال نمی‌توانیم اجاره طلا را به همین حالت محدود کنیم. برای مثال ممکن است شخصی به دنبال فرم قرارداد اجاره طلا باشد و بخواهد طلای اجاره شده را برای کار دیگری به ضمانت بگذارد یا اینکه از مقدار مشخصی طلا برای سرمایه گذاری در کاری استفاده کند و متعهد شود که در زمان مشخص طلای اجاره‌ای را به مالک برگرداند.

طلا کالایی خاص است. بنابراین لازم است برای اجاره دادن آن شرایط خاصی در نظر گرفته شود. این شرایط به این منظور اعمال می‌شود که قرارداد مخالف قانون یا مبانی شرعی نباشد. برای مثال اگر طلا به منظور ضمانت اجاره شود، باید مالک اصلی طلا با این مساله موافق باشد. طلا با معیار مشخص اجاره داده می‌شود. شخصی که طلا را اجاره می کند، باید همان میزان طلا را به مالک اصلی برگرداند. در صورتی که طلای اجاره شده، خسارت یا زیان ببیند، مستاجر موظف به پرداخت خسارت است. خسارت طلا نیز باید بر اساس نرخ روز پرداخت شود. این نکته در قانون اجاره نیز بیان شده است. قانون اجاره می‌گوید؛ مورد اجاره باید به همان طریقی که اجاره داده می‌شود، به مالک اصلی برگردانده شود.

این قرارداد درباره چه چیزی صحبت می‌کند؟

متن قرارداد اجاره طلا، در واقع یک قرارداد توافقی است که میان مالک طلا به عنوان موجر و شخصی که طلا را اجاره می‌کند (مستاجر) منعقد می‌شود. براساس این قرارداد، طرفین توافق می‌کنند که در ازای پرداخت مبلغ مشخصی، مقداری طلا از طرف موجر در اختیار مستاجر قرار بگیرد. در حقیقت با این قرارداد مستاجر به صورت موقت مالک منافع طلا می‌شود. شخصی که طلا را اجاره کرده است، در حدود اختیاراتی که در متن قرارداد به او داده می‌شود، می‌تواند از طلای اجاره‌ای استفاده کند.

متن قرارداد اجاره طلا حاوی اطلاعاتی درباره مشخصات طرفین، مشخصات ظاهری طلای زینتی، وزن طلا، دلیل اجاره کردن طلا، مدت عقد اجاره، مبلغ اجاره قرارداد و شروط خاص طرفین است. شروطی که در این دسته از قراردادها نوشته می‌شود، برای مالک طلا و شخصی که آن را اجاره می‌کند بسیار اهمیت دارند. به همین دلیل ممکن است در بخش شرایط فسخ قرارداد نیز به آن‌ها اشاره شود.

آیا تنظیم قرارداد اجاره طلا قانونی است؟

متن قرارداد اجاره طلا براساس قانون مدنی تنظیم می‌شود. قرارداد اجاره جزء عقود معین و لازم است . قانون مدنی در یک فصل مجزا در مورد قرارداد اجاره صحبت کرده است. معین بودن این قرارداد، به این معنی است که قانون درباره نحوه توافق و اجرای قرارداد، قوانین و قواعد خاصی تعیین کرده است. بنابراین هر توافقی مخالف با قوانین تصویب شده درباره اجاره، صحیح نیست. هر توافقی که خلاف قواعد قانون مدنی درباره این قرارداد باشد، از اعتبار قرارداد می‌کاهد و باعث می‌شود که قرارداد صحیح نباشد. نکته مهم دیگر که قانون مدنی درباره آن صحبت می‌کند، ماهیت کالایی است که اجاره داده می‌شود. ماده 467 قانون مدنی عقد اجاره را به سه نوع قرارداد تقسیم می‌کند. این قرارداد به سه نوع قرارداد اجاره حیوان، اجاره اشیاء و اجاره اشخاص تقسیم می‌شود. این تقسیم بندی، نمونه قرارداد اجاره طلا را در گروه اجاره اشیاء قرار می‌دهد.

یکی دیگر از ماده‌های قانونی درباره قرارداد اجاره، ماده 466 است. این ماده قانونی به طور ویژه درباره قرارداد اجاره توضیح می‌دهد. ماده 466 به تعریفی کلی از قرارداد اجاره می‌پردازد. براساس ماده 466 قانون مدنی، این قرارداد باعث ایجاد یک توافق قانونی می‌شود که به موجب آن مقداری طلا، از طرف مالک در اختیار مستاجر قرار می‌گیرد. مستاجر می‌تواند به طور موقت و در بازه زمانی تعیین شده، از طلای اجاره شده استفاده کند. قرارداد اجاره دارای سه رکن اصلی است. موجر (شخصی که مالک طلا است و قصد دارد که طلای خود را اجاره دهد)، مستاجر ( شخصی که تمایل دارد طلا اجاره کند) و مورد اجاره (کالایی که اجاره داده می‌شود و در این قرارداد، کالای مورد نظر طلا است.)

پیشنهاد ما

شما می‌توانید این قرارداد را از طریق زیر دریافت کنید. ضمن آنکه می‌توانید درخواست تنظیم قرارداد ثبت کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

قرارداد اجاره طلا

همین حالا روی تصویر زیر بزنید و وارد توضیحات این قرارداد شوید.

نمونه قرارداد اجاره طلا
دانلود قرارداد

ثبت نظر یا سوال

دیدگاه ها
user-img
عباس کاظمی فرد
13:17
02 مرداد 1400
2
اجاره طلا که موجر به مستاجر بدهد و مستاجر با آن خرید و فروش کند از نظر شرعی اشکال دارد و اجاره طلا باطل است.
user-img
سلام. وقت بخیر. بله. خرید و فروش طلای اجاره داده شده صحیح نیست. زیرا اقدام مالکانه است و مستاجر مالک نیست.
user-img
مهدی
12:38
27 بهمن 1400
1
وقتی که ما سکه طلا اجاره می‌دهیم مستاجر ان را میفروشه ولی ما باخبر نمیشیم و در سر رسید عین آن سکه را میخره میده و سکه هم شماره سریال نداره این موضوع مشکلی پیش نمیاره از نظر شرعی؟
user-img
به طور کلی، وقتی شما نتوانید مشخصات کاملی از مال در حال اجاره را در قرارداد اجاره بنویسید عملا قرارداد اجاره شما باطل است. ضمن آنکه مستاجر موظف است خودِ سکه اجاره کرده را برگرداند.
user-img
حسنا
07:16
12 اردیبهشت 1401
سلام وقت بخیر این کار مشکل شرعی نداره؟
user-img
سلام. وقت بخیر. در صورتی که واقعا قصد دارید طلای خود را به شخص دیگری اجاره دهید و مجددا و دقیقا همان را دریافت کنید مشکلی وجود ندارد.
user-img
هانیه شیرزاد
06:39
21 اردیبهشت 1401
1
سلام شب بخیر. اگر هر زمان برای مستاجر اتفاقی بیفتد تکلیف طلای اجاره‌ای چه می‌شود؟
user-img
سلام. وقت بخیر. وراث می‌توانند در طول مدت قرارداد اجاره، از آن منتفع شوند.