قرارداد راننده بیل مکانیکی

قرارداد راننده بیل مکانیکی ، از انواع قراردادهایی است که بعد از تنظیم آن، نیروی انسانی در ازای خدماتی که ارائه می‌دهد، حق الزحمه دریافت می‌کند. اشکال مختلف ساختمان سازی مانند ساخت و ساز آپارتمان، ساختن خانه و غیره نیازمند استفاده و بهره برداری از انواع تجهیزات، ماشین آلات و ابزار است. ورود ماشین آلات به صنعت ساخت و ساز، شرایط را برای انجام پروژه‌های دشوار و متعدد فراهم کرده است.

ماشین‌ها باعث افزایش سرعت اجرای پروژه و همچنین بالا رفتن کیفیت سازه می‌شوند. علاوه بر این بسیاری از امور، تنها با استفاده از ماشین آلات انجام می‌شوند و بدون استفاده از ماشین آلات، امکان اجرای این دسته از امور، وجود ندارد. از طرف دیگر در فرآیند اجرای پروژه‌ها نیز، نحوه استفاده از نیروی انسانی، دچار تغییراتی شده است. به عنوان مثال قرارداد موضوع این مقاله، شرایط را برای به کارگیری نیروی انسانی به عنوان راننده و استفاده از بیل مکانیکی فراهم می‌کند.

اهمیت قرارداد اجاره بیل مکانیکی با راننده

ماشین آلات عمرانی در گروه ماشین‌های گران قیمت قرار می‌گیرند. بیل مکانیکی یکی از اساسی‌ترین ماشین‌هایی است که برای ساخت و ساز استفاده می‌شود. بیل مکانیکی در دسته ماشین‌های حفاری و خاک برداری قرار می‌گیرد و یکی از کاربردی‌ترین ماشین آلات در پروژه‌های بزرگ ساخت و ساز است. بدون شک تهیه این ماشین به سادگی امکان پذیر نیست.

به همین علت، این قرارداد شرایطی را ایجاد می‌کند که صاحبان پروژه و پیمانکاران بتوانند برای مدت محدود و به منظور اجرای پروژه عمرانی، ماشین مربوطه را در اختیار بگیرند. نکته مهم در این قرارداد، اشاره به سمت راننده و اهمیت نیروی کار انسانی است. علاوه بر دغدغه تهیه و اجاره بیل مکانیکی، نحوه استفاده و بهره برداری از آن نیز بسیار مهم است. رانندگی با بیل مکانیکی نیازمند دانش، تجربه و گواهی‌نامه مرتبط و معتبر است. رانندگی با اینگونه ماشین آلات به سادگی راندن یک ماشین شخصی نیست.

اشخاصی که به صورت حرفه‌ای راننده ماشین آلات عمرانی هستند، برای کسب مهارت رانندگی این ماشین‌ها، آموزش دیده‌اند‌ و تجربه کسب کرده‌اند. با وجود این تفاسیر، مشخص است که هر شخصی نمی‌تواند به صرف داشتن یک بیل مکانیکی از آن استفاده کند. بنابراین اگر قصد دارید که برای اجرای پروژه عمرانی خود، یک بیل مکانیکی اجاره کنید، لازم است که راننده‌ای را برای انجام پروژه استخدام کنید. در ادامه، به انواع این قرارداد و نکات مهم حاکم بر آن، اشاره می‌کنیم.

انواع قرارداد راننده بیل مکانیکی

به منظور استخدام راننده می‌توانید از انواع نمونه قرارداد با راننده بیل مکانیکی استفاده کنید. تنظیم این قرارداد، به طور مستقیم، به شرایط مورد نظر شما و ویژگی پروژه عمرانی وابسته است. در ادامه به صورت پیش فرض، شرایط متفاوتی را در نظر می‌گیریم و درباره استخدام راننده بیل مکانیکی نیز توضیحاتی را بیان می‌کنیم. به این نکته مهم توجه داشته باشید که قرارداد موضوع این نوشتار، ممکن است به صورت قرارداد راننده با صاحبان بیل مکانیکی یا قرارداد راننده با پیمانکار پروژه پیمانی تنظیم شود که این عقود، معمولا در دسته قرارداد کار یا قرارداد پیمانکاری قرار می‌گیرند. بدیهی است این قراردادها از انواع قراردادهایی هستند که به طور معمول، میان رانندگان بیل مکانیکی و کارفرمایان تنظیم می‌شوند.

قرارداد راننده بیل مکانیکی با صاحبان بیل مکانیکی

یکی از روش‌های سرمایه گذاری، خرید ماشین آلات عمرانی است. همانطور که در ابتدای متن بیان کردیم، این ماشین آلات بسیار گران قیمت هستند و در نتیجه گروهی از سرمایه داران، با خرید بیل مکانیکی و اجاره آن به پیمانکاران پروژه‌های عمرانی، درآمد مناسبی را به دست می‌آورند. البته همانطور که اشاره شد، رانندگی با بیل مکانیکی نیازمند تخصص، تجربه و مهارت است.  بنابراین، صرف اجاره بیل مکانیکی برای پیمانکاران کافی نیست و نیاز دارند که یک راننده را نیز استخدام کنند.

همچنین ممکن است مالکان بیل مکانیکی با استخدام راننده متخصص، خدمات بیشتری به پروژه‌های عمرانی ارائه دهند و به جای اجاره بیل مکانیکی، مسئولیت عملیات‌هایی مانند حفاری و خاکبرداری را نیز به‌ عهده گیرند.

در این شرایط مالک بیل مکانیکی می‌تواند به دو صورت با راننده قرارداد تنظیم کند:

  1. قرارداد شراکت راننده و مالک بیل مکانیکی
  2. قرارداد کار راننده بیل مکانیکی

در قرارداد اول، مالک بیل مکانیکی با راننده شریک می‌شود. در این شکل از رابطه کاری، به ازای هر پروژه پذیرفته شده، درصد مشخصی به راننده تعلق می‌گیرد. طرفین این قرارداد، در سود و زیان شریک هستند و به دلیل لازم بودن قرارداد شراکت، ملزم هستند که به تعهدات حاکم بر قرارداد، عمل کنند و در نتیجه به شراکت ایجاد شده پایبند باشند. همچنین این قرارداد براساس قواعد مرتبط با عقد شراکت و قانون مدنی تنظیم می‌شود.

ادامه نکات مهم حاکم بر این قرارداد

توجه داشته باشید که عقد شراکت، بسیار مورد علاقه مالکان بیل مکانیکی است. از طرفی ملزم به پرداخت حقوق ثابت نمی‌شوند و در نتیجه برای فصولی که میزان پذیرش پروژه کم است، هیچ گونه مسئولیتی برای شخص مالک ایجاد نمی‌شود. از طرف دیگر برای بیمه کردن شخص مقابل در سازمان تامین اجتماعی نیز هیچ گونه الزام و مسئولیتی وجود نخواهد داشت. میزان درآمد حاصل از شراکت کاری بیشتر از استخدام است و همین مسئله موجب شده است که رانندگان نیز به این نوع از قرارداد علاقه‌مند باشند. در این شرایط پیمانکاران می‌توانند با تنظیم قرارداد اجاره بیل مکانیکی با راننده یا قرارداد پیمانکاری بیل مکانیکی با مالک، از خدمات مربوطه بهره مند شوند.

در نوع دوم از این قرارداد، مالک بیل مکانیکی، راننده را با استفاده از قرارداد کار استخدام می‌کند. این نوع از قرارداد، با توجه به قانون کار تنظیم می‌شود و از این قانون تبعیت می‌کند. به همین ترتیب مسئولیت‌هایی همچون اخذ بیمه تامین اجتماعی و پرداخت حقوق و مزایای تعیین شده در قانون کار، به عهده کارفرما قرار می‌گیرد.

قرارداد راننده بیل مکانیکی با پیمانکار

ممکن است اجاره بیل مکانیکی بدون راننده انجام شود. در این شرایط پیمانکار پروژه عمرانی، بیل مکانیکی را اجاره می‌کند و در ادامه نیاز دارد که یک راننده را نیز استخدام کند. استخدام راننده برای استفاده از بیل مکانیکی ضروری است. شرایط پروژه، نوع قرارداد را مشخص می‌کند. برای مثال اگر پروژه عمرانی بسیار گسترده باشد، با استفاده از قرارداد کار موقت ، راننده بیل مکانیکی استخدام می‌شود. اگر پروژه کوتاه مدت باشد، قرارداد راننده با پیمانکار پروژه عمرانی، به صورت پیمانکاری است.

تنظیم قرارداد با شرکت‌های عمرانی

شرکت‌های عمرانی شرکت‌هایی هستند که پروژه‌های ساخت و ساز را به عهده می‌گیرند. این شرکت‌ها، نیروی انسانی مورد نیاز خود را استخدام می‌کنند و از آن‌ها در پروژه‌های مختلف بهره می‌برند. توجه داشته باشید که در این صورت، شرایط کاری حاکم بر این قرارداد، مانند شرایط قرارداد کار است و در نتیجه براساس قانون کار نیز اجرا می‌شود. در این نوع از قراردادها، شرکت عمرانی به عنوان کارفرما حضور دارد و قرارداد، میان شرکت و نیروی کار انسانی منعقد می‌شود.

پیشنهاد ما

شما می‌توانید تنظیم قرارداد راننده بیل مکانیکی خود را به ما بسپارید. برای تنظیم قرارداد ، بر روی لینک قبل بزنید.

همچنین امکان استفاده از خدمات مشاوره حقوقی تلفنی نیز وجود دارد. بنابراین در صورتی که تمایل به استفاده از این خدمات را دارید، می‌توانید بر روی لینک مورد نظر بزنید.


یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند

سوالی دارید ؟ با من صحبت کنید!

پشتیبان آنلاین است. image

با تیم رکلا صحبت کنید

rokla-chat