قرارداد نجاری و موارد مهم نمونه قرارداد نجاری ساختمان

قرارداد نجاری

صنعت ساخت سازه‌های چوبی، قدمتی چند هزارساله دارد. با مطالعه تاریخ رشد ابزار و تجهیزات رفاهی زندگی بشر، می‌توانید به سادگی تاثیر ساخت سازه‌های چوبی را مشاهده کنید. شاید قدیمی‌ترین رابطه انسان مدرن با طبیعت، همین سازه‌های چوبی باشد که به مرور به شیوه‌های کارآمدتری مورد استفاده قرار می‌گیرند. بدون شک، انجام هر کار، نیازمند تخصص، تجربه، مهارت و علاقه است. نجاران، اشخاصی هستند که در زمینه ساخت سازه چوبی و به طور کلی در زمینه صنعت چوب فعالیت می‌کنند. نمونه قرارداد نجاری ، قراردادی کاربردی و مهم است که به تکرر و برای انجام پروژه‌های مختلف، میان نجاران و مشتریان آن‌ها تنظیم می‌شود.

نمونه فرم قرارداد نجاری ، به طور معمول و در بیشتر مواقع، به صورت یک قرارداد پیمانکاری یا قرارداد پیمانکاری تک نفره تنظیم می‌شود. ساده بگوییم، در این قرارداد، نجار و مشتری او با شرایطی که در نظر دارند، برای انجام یک پروژه ساخت سازه چوبی توافق می‌کنند و در نهایت، پیمان می‌بندند که در این زمینه به تعهداتشان عمل کنند و با یکدیگر همکاری‌های لازم را داشته باشند. کار نجاری را می‌توانیم با عنوان هنر نجاری نیز معرفی کنیم. مهارت کار با چوب، به اندازه‌ای محبوب شده است که نه تنها وسایل ساده و ابتدایی رفاهی منزل که حتی در حوزه ساخت وسایل لوکس نیز، مورد استفاده قرار می‌گیرد. همین مساله، باعث می‌شود که این هنر بیش از پیش مورد توجه باشد. در این مطلب به صورت اختصاصی درباره نمونه قرارداد با نجاری صحبت خواهیم کرد.

نمونه قرارداد نجاری چه کاربردی دارد؟

سازه‌های چوبی، نقش بسیار فعال و موثری زندگی ما دارند. بسیاری از وسایل مورد نیاز در زندگی ما، از جنس چوب هستند. سرویس‌های چوبی، مبلمان، انواع میزهای کار، مطالعه، آرایشی و کالاهای لوکس و تزئینی زیادی، با استفاده از چوب تهیه می‌شوند. یکی از امکاناتی که قرارداد کارگاه نجاری برای شما فراهم می‌کند، این است که شما می‌توانید طرح‌ها و مدل‌هایی که در نظر دارید را به نجار سفارش دهید تا او با توجه به مهارت خود، آن طرح را برای شما اجرا کند و وسیله مورد نظر شما را بسازد. یا اینکه ممکن است وسیله چوبی مورد نظر شما، برای اولین بار ساخته شود و در حقیقت از ایده و خلاقیت شما نشات گرفته شده باشد.

بنابراین، نجار می‌تواند برای شما طرح خاصی در نظر بگیرد، به شما پیشنهاد دهد و طرح و ایده معرفی کند یا اینکه ایده شما را به بهترین شکل بسازد. به طور کلی برای ساخت انواع سازه‌های چوبی می‌توانید از نجاران یا کارگاه‌های نجاری کمک بگیرید. نمونه قرارداد نجاری ساختمان ، از متداول‌ترین نمونه قراردادهای همکاری با نجاران است. در این قرارداد به طور معمول، وظیفه ساخت انواع کمد دیواری، کابینت و سازه‌های چوبی مربوط به ساختمان، به عهده نجار قرار می‌گیرد.

نمونه قرارداد پیمانکاری نجاری در قانون

ابتدای مطلب توضیح دادیم که نمونه قرارداد نجاری ، به طور معمول یک قرارداد پیمانی یا پیمانکاری است. اگر بخوهیم در این خصوص بیشتر توضیح دهیم، باید بگوییم که در این قرارداد، یک طرف در ازای دریافت خدمات، حق الزحمه می‌پردازد و طرف دیگر، در ازای دریافت حق الزحمه، سفارش ساخت سازه‌های چوبی را به عهده می‌گیرد. در نمونه قرارداد نجاری ، یک طرف پیمانکار و طرف دیگر، کارفرما نامیده خواهد شد.

نمونه قرارداد پیمانکاری نجاری ، یک قرارداد نامعین و لازم است و به صورت خاص به اجرای یک تعهد اشاره می‌کند. درباره این موارد توضیح خواهیم داد:

نامعین بودن و ماده 10 قانون مدنی

در قانون مدنی، اصلی وجود دارد که به آن آزادی قراردادها می‌گویند. یعنی اینکه اشخاص مختلف می‌توانند انواع قراردادهای خصوصی را با توافق و تفاهم تنظیم کنند. آن‌ها می‌توانند خواسته‌ها و شروط خود را در قرارداد بنویسند و متعهد شوند که در این چهارچوب با یکدیگر همکاری خواهند کرد.

آزادی قراردادها، در حقیقت ماده 10 قانون مدنی است. قانون مدنی عقود مختلف را در دو گروه تقسیم بندی می‌کند. گروهی از عقود، معین هستند و قانون به صراحت درباره آن‌ها، نحوه تنظیم آن‌ها و شیوه صحیح اجرای آن، توضیح داده است. حتی برای آن عقد، نام مشخصی نیز تعیین کرده است. در مقابل، گروه دیگری از عقود، نامعین هستند. یعنی اینکه در قانون مدنی نام مشخصی ندارند و شرایط خاصی برای تنظیم آن‌ها وجود ندارد. بهتر بگوییم، در این قراردادها، شرط اصلی توافق طرفین است. نمونه قرارداد نجاری یکی از همین قراردادها است.

شما می‌توانید به هر شیوه‌ای که برای شما مطلوب است، درباره زمان قرارداد، حق الزحمه، تعهدات طرفین، شیوه انجام کار و سایر موارد، با یکدیگر توافق کنید. با این شرایط، نمونه فرم قرارداد نجاری با استناد به ماده 10 قانون مدنی، صحیح و معتبر است.

لازم بودن

زمانی که فرم خام قرارداد نجاری ، توسط نجار و شخص سفارش دهنده امضا می‌شود، طرفین متعهد خواهند بود که مطابق با شرایطی که در متن قرارداد به آن اشاره شده است، با یکدیگر همکاری کنند. نجار و شخصی که سفارش ساخت یک وسیله چوبی را داده است، نمی‌توانند یکباره و بدون دلیل موجه، نمونه قرارداد با نجاری را فسخ کنند یا اینکه اعلام کنند که از انجام این پروژه پشیمان شده‌اند. نجار و مشتری او، ملزم هستند که برای اجرا و عملیاتی کردن پروژه نجاری، با یکدیگر همکاری‌ کنند.

گفتیم که نجار و کارفرما نمی‌‌توانند قرارداد را فسخ کنند اما می‌توانند شرایط فسخ قرارداد داشته باشند تا در صورت بروز آن شرایط، بتوانند قرارداد را فسخ کنند.

محتوای متن!

محتوای متن نمونه قرارداد نجاری ، از موارد بسیار مهمی است که لازم است که دربار آن دقت بسیار زیادی داشته باشید. محتوای قرارداد شما، حدود رابطه، اختیارات، تعهدات، مسئولیت‌ها ، طرح و موضوع اصلی قرارداد، مدت زمان، میزان حق الزحمه و سایر پرداخت‌های لازم را مشخص می‌کند. برای اجرای مناسب نمونه قرارداد نجاری ، لازم است که محتوا و متن این قرارداد، به دقت نوشته شود و تمام شروط طرفین در متن قرارداد لحاظ شده باشد.

محتوای نمونه قرارداد نجاری با بیان اطلاعات و مشخصات طرفین، آغاز می‌شود و همین مساله مشخص می‌کند که مسئولیت این قرارداد به عهده چه اشخاصی است. اگر در اجرای این قرارداد، اختلاف و مشکلی پیش بیاید، طرفین قرارداد (یعنی اشخاصی که نام آن‌ها در متن قرارداد نوشته شده است) کسانی هستند که به مراجع حل اختلاف دعوت می‌شوند و میان آن‌ها داوری خواهد شد. در این قرارداد، نجار در حقیقت پیمانکار است و شخصی که سفارش ساخت یک سازه چوبی می‌دهد، کارفرما نامیده می‌شود.

پیشنهاد ما

اگر تمایل دارید که درباره ابعاد حقوقی قرارداد نجاری اطلاعات بیشتری کسب کنید یا اینکه اگر سوالی در این خصوص دارید، تیم حقوقی رکلا در کنار شما است و پاسخگوی شما خواهد بود. شما می‌توانید با استفاده از خدمات مشاوره حقوقی تلفنی با شرایط بسیار مناسب با ما در ارتباط باشید. علاوه براین، ما برای تنظیم قرارداد شما، در کنارتان هستیم.

ثبت نظر یا سوال