پرداخت حق بیمه کارگری 1400 و 1401 و میزان جریمه کارفرما برای بیمه نکردن کارگر در حداکثر مهلت

حق بیمه (کارگر و کارفرما )

حق بیمه کارگر و پرداخت حق بیمه کارگری 1400 و 1401 و همچنین حق بیمه کارفرما از مسائلی است که پیچیدگی‌های زیاد آن باعث سردرگمی می‌شود و یکی از نکات ضروری قرارداد کار است.

در این مقاله قصد داریم به سوالات حقوقی و کاربردی شما در خصوص این موضوع مهم قرارداد استخدام پاسخ دهیم. با رکلا همراه باشید.

حق بیمه کارگری 1400 و 1401 چیست

مطابق ماده 148 قانون کار « کارفرمایان کارگاه‌های مشمول این قانون مکلف هستند بر اساس قانون تامین اجتماعی نسبت به بیمه‌ کردن کارگران واحد خود اقدام نمایند. »

با توجه به این‌که مسائل مربوط به حقوق کار و قانون بیمه کارگر و کارفرما با نظم عمومی کشور ارتباط دارد، حتی اگر کارگر و کارفرما مخالف با آن قواعد توافق کنند، در صورت شکایت کارگر، کلیه توافق‌های انجام شدهۀ قبلی از اعتبار خارج خواهد شد زیرا قانون‌گذار اجازۀ توافق مخالف با قوانین کار و قانون بیمه کارگر و کارفرما را نداده است.

حق بیمه نیز در قانون کار مورد توجه قرار گرفته است و از حقوق کارگر و از وظایف کارفرما می‌باشد. بنابراین توافق مخالف با آن امکان‌پذیر نیست.

بنابراین حتی اگر کارگر قبول کند که کارفرما از بیمه نمودن ایشان خودداری نماید، باز هم این توافق از نظر قانونی پذیرفته نیست و بر خلاف قانون بیمه کارگر و کارفرما است.

نحوه محاسبه حق بیمه کارگری 1400 و 1401

حق بیمه 30 درصد حقوق می‌باشد که از این 30 درصد، 23 درصد به‌عهدۀ کارفرما و 7 درصد از آن به‌عهدۀ کارگر است. محاسبه حق بیمه سال 1400 و 1401 به این صورت خواهد بود.

مهلت پرداخت

مطابق با مادۀ 39 قانون تأمین اجتماعی و مستند در مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی ، مهلت قانونی تحویل لیست و پرداخت حق بیمه هر ماه، حداکثر تا آخرین روز ماه بعد است. در کارگاه‌های مشمول قانون معافیت از پرداخت سهم بیمه کارفرمایانی که حداکثر پنج نفر کارگر دارند، این مهلت تا دو ماه بعد خواهد بود.

جرایم کارفرما در صورت بیمه نکردن کارگر

مطابق ماده 183 قانون کار ، اگر کارفرما از بیمه‌کردن کارگر خودداری نماید علاوه بر اینکه وظیفه دارد کلیه حقوق مربوط به کارگر را پرداخت نماید باید یک جریمه نقدی معادل 2 تا 10 برابر حق بیمه مربوطه را نیز پرداخت نماید. به عنوان مثال، اگر حق بیمه ، مبلغ هفتصد هزار تومان باشد و کارفرما حق بیمه را پرداخت نکند، جریمه‌ای که برای ایشان تعیین می‌شود 2 تا 10 برابر مبلغ هفتصد هزار تومان است. میزان جریمه کارفرما برای بیمه نکردن کارگر به این صورت است.

جرایم دیرکرد پرداخت حق بیمه کارگر

در صورت عدم پرداخت حق بیمه کارگری 1400 و 1401، جریمه‌های تاخیر پرداخت حق بیمه، 2 درصد به‌ازای هر ماه نسبت به مجموع حق بیمه و بیمه بیکاری است. در مورد بدهی های طرح شده در هیات‌های تشخیص مطالبات و تجدید نظر نیز، تاریخ آغاز محاسبات از زمان ابلاغ رای قطعی است. بنابراین لازم است حداکثر مهلت پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی توسط کارفرما و کارگر رعایت شود.

نحوه محاسبه جریمه بیمه نکردن کارگر

کارفرما در صورت عدم ارسال لیست بیمه از دو جهت جریمه می‌شود:

 1. جریمه ناشی از عدم تسلیم لیست
 2. جریمه ناشی از تاخیر در پرداخت حق بیمه

جریمه عدم تسلیم لیست یا تاخیر در ارسال لیست تا 10 درصد و صرفاً برای یک‌بار به‌نسبت جمع کل حق بیمه و بیمه بیکاری محاسبه می‌شود. اگر کارفرما قبل از صدور اجرائیه، بدهی‌های عقب افتادۀ خود را پرداخت کند از 40 درصد بخشودگی در جریمه برخودار می‌شود. نحوه محاسبه جریمه بیمه نکردن کارگر به این شکل است که در صورت عدم پرداخت حق بیمه،جریمه تاخیر پرداخت حق بیمه برای هر ماه، 2 درصد به ازای هر ماه نسبت به جمع کل حق بیمه و بیمه بیکاری است.

نحوه و روش های پرداخت حق بیمه از طرف کارفرما

پرداخت اینترنتی حق بیمه تامین اجتماعی و پرداخت فیش تامین اجتماعی نیز مانند تراکنش‌های دیگر مالی از طریق اینترنت ، دستگاه عابر بانک ، تلفن‌های همراه و ثابت و حضور در شعب سازمان تامین اجتماعی قابل انجام است و شما می‌توانید از این راه، اقدام کنید.

هریک از این مسیر‌ها را برای شما شرح می‌دهیم. در ادامه نیز با ما همراه باشید تا پرداخت بیمه کارگری را از طریق اینترنت و موبایل به صورت مفصل توضیح دهیم.

نحوه پرداخت حق بیمه از طریق اینترنت

بانک رفاه در عملیات‌های بانکی خود، پرداخت حق بیمه به سازمان تامین اجتماعی را قرار داده است.

گام اول: بر روی لینک زیر یا عکس کلیک کنید.

https://sep.shaparak.ir/privateipg/tamin

با این کار وارد سایت بانک رفاه و بخش سامانه واریز وجوه به حساب سازمان تامین اجتماعی می‌شوید.

پرداخت حق بیمه بانک رفاه

گام دوم : اطلاعات مورد نیاز را پر کنید. پس از دریافت اطلاعات صورت حساب ، به بخش پرداخت بانک هدایت می‌شوید.

گام سوم : مانند روش قبل، فراموش نکنید که رسید پرداخت فیش تامین اجتماعی را نزد خود نگه دارید.

نحوه پرداخت حق بیمه کارگر از طریق دستگاه عابربانک

در عابر بانک بانک‌های رفاه، ملی، صادرات، کشاورزی، سپه، ملت و تجارت می‌توانید با هرکارت عضو شتابی که دارید فیش حق بیمه را پرداخت کنید.

فراموش نکنید که شناسه پرداخت در خط اول موجود است و به اشتباه شناسۀ بانک ملت را وارد نکنید.

فقط اعداد را وارد کنید و رمز نیز همان رمز اول است.

نحوه پرداخت حق بیمه کارگر از طریق تلفن بانک رفاه

اگر رمز دوم کارت شما فعال باشد، راه دیگر استفاده از تلفن بانک رفاه به شرح زیر است.

مراحل انجام کار:

 1. با سامانه شفاهی بانک رفاه 84043000-021 تماس بگیرید.
 2. برای پرداخت قبوض عدد 3 و برای پرداخت قبض تامین اجتماعی عدد 2 را انتخاب کنید.
 3. شمارۀ کارت 16 رقمی را وارد کنید و پس از آن علامت ستاره * را وارد کنید.
 4. شناسه برگ پرداخت را وارد کنید و کلید * را بزنید.
 5. سپس حق بیمه را وارد کرده و * را بزنید.
 6. پس از اطمینان از صحیح بودن موارد وارد شده عدد 1 را بزنید.
 7. بعد از وارد کردن رمز دوم کارت خود شمارۀ پیگیری به شما داده می‌شود.

نحوه پرداخت حق بیمه از طریق تلفن همراه

 1. وارد کردن کد دستوری #١٤٢٠*٤*
 2. انتخاب پرداخت الکترونیکی حق بیمه سازمان تامین اجتماعی
 3. ثبت اطلاعات
 4. وارد کردن اطلاعات در پرداخت بانکی
 5. دریافت شمارۀ پیگیری

نحوه پرداخت حق بیمه کارگر در محل شعب سازمان تامین اجتماعی

این روش سنتی‌ترین و قدیمی‌ترین راه است.

شما می‌توانید به شعب سازمان تامین اجتماعی مراجعه کنید و حق بیمه حضوری پرداخت شود.

به طور معمول در هر شهر، تعدادی کارگزاری تامین اجتماعی دایر هستند و به ارائه خدمات می‌پردازند. این مراکز به مشکلات مربوط به مساله بیمه و سوالات احتمالی متقاضیان، کارفرمایان و کارگران پاسخ می‌دهند و آن‌ها را راهنمایی می‌کنند. پیشنهاد می‌کنیم اگر در خصوص مساله بیمه به مشکل خوردید، حتما به این مراکز مراجعه کنید.

پیشنهاد ما

تیم حقوقی رکلا اقدام به تهیۀ انواع قرارداد کار نموده است. شما می‌توانید با زدن بر روی تصویر زیر، وارد فهرست این قراردادهای اختصاصی کامل شوید. شما همچنین می‌توانید از خدمات مشاوره حقوقی تلفنی برخوردار شوید. برای ثبت درخواست مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل روی لینک قبل بزنید.

از دیگر خدمات تیم حقوقی رکلا، ارائه خدمات تنظیم قرارداد اختصاصی است. اگر تمایل دارید که قرارداد شما مطابق با شرایطتان و به صورت اختصاصی تنظیم شود، می‌توانید این مسئولیت را به تیم رکلا بسپارید.

انواع قرارداد کار

همین حالا روی تصویر زیر بزنید و وارد فهرست قراردادها شوید.

قراردادهای کاریابی
دانلود قرارداد

ثبت نظر یا سوال

دیدگاه ها
user-img
احمد
19:10
16 مهر 1398
4

سلام… لطفا بفرمایید در صورت وجود چه شرایطی بیمه شدگان بیکار، شرایط دریافت بیمه بیکاری خواهند داشت؟ من در حال حاضر کاری ندارم… با تشکر

user-img

حتما بایستی به صورت غیر ارادی بیکار شده باشید. بازنشسته یا مستمری بگیر هم نباشد.ضمن آن که شما بایستی حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشید قبل از بیکار شدن و اینکه بیمه شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند

user-img
محمد رضا
10:42
15 دی 1398
6

سلام من در یک مغازه کار میکنم که جواز به نام دوستم هست که کارفرما محسوب میشه من به خاطر مشکلات مالی نزدیک 3 سال هست که بیمه ام را پرداخت نکردم میخواستم بدونم باید چه کار کنم
خیلی جریمه میشم یا اینکه میتونم همه رو یکجا پرداخت کنم برای بیمه ام مشکلی پیش نمیاد
تا یک ماه دیگه همه رو یکجا بدم در سابقه ام درج میشه؟؟

user-img

با سلام. در متن قرارداد پیمانکاری در خصوص مساله بیمه تعیین تکلیف نشده است؟

user-img
بهرام حقدوست
15:50
22 فروردین 1399
4

سلام خسته نباشید.من تو یک کارگاه کفاشی مشغول هستم و کارفرما تعداد پنج نفرو بیمه کرده الان بخاطر اینکه پول بیشتری نده میگه بیمه منو ب عنوان راننده تاکسی رد میکنه ب نظر شما مشجلی پیش نمیاد یا بعدا واسه بازنشستگی مشکلی نداره

user-img

استدلال ایشون برای این کار چیه؟

user-img
شه نوش صفرزاده
11:57
25 فروردین 1399
5

سلام . من بيمه شده بيمه خويش فرما هستم . هرسال فروردين ١٥من برگ دريافت حق بيمه رو از كارگزاري مي‌گرفتم امسال نمي‌خوام برم كارگزاري مسقيم بگيرم امكانش هست با داشتن رمز كاربري اينترنتي اين برگه بيمه رو تهيه كنم ؟

user-img

به سامانه صدور برگ پرداخت غیرحضوری به آدرس samt.tamin.ir مراجعه کنید.

user-img
احسان سهرابی
21:24
25 فروردین 1399
8

با سلام مبلغ حق بیمه و جریمه برای پنج ماه در سال91که الان حکم قطعیش اومده چقدر میشه؟

user-img

کاربر گرامی، در این مورد، جزئیات در حکم آمده است.

user-img

باسلام من الان حدود سه سال است در یک ویلا سرایدار هستم. قراربود کارفرما، هم حقوق به من بدهد و هم بیمه برای من رد کند. تا هشت ماه، هرماه پانصد تومان حقوق به کارتم پرداخت کرد. بعد از هشت ماه، خانمم بیماری سزطان گرفت. ایشان از آن روز به بعد، دیگر حقوق به من پرداخت نکردند و هرماه ازمن امضا می‌گرفت که تمام حق و حقوقم را دریافت کردم. اگرامصا نمی‌کردم بیمه‌ام را رد نمی‌کرد. کما اینکه دوماه قبول نکردم امصا کنم و اسم من را در لیست بیمه رد نکرد. حالا می‌خواهم بیمه بیکاری بگیرم بخاطر آن دو ماه به مشکل برمی‌خورم چکار باید بکنم تا حق و حقوقم را بگیرم.

user-img
دانیال اورج پور
20:47
26 فروردین 1399
6

بیمه اختیاری دارم سرموقع یادم رفته پرداخت نماییم قانون چیست ممنونم

user-img

لازم است مجددا درخواست دهید و قرارداد تنظیم شود. مدت پرداختی، جز سوابق شما محسوب خواهد شد.

user-img
جلال
16:11
29 فروردین 1399
4

حق بیمه کارگری در سال ۹۹ چقدر هست؟

user-img

مبنای کسر حق بیمه، حقوق ۳۱ روزه سال ۱۳۹۹ یعنی مبلغ ۱۸۹۶۶۰۷۹ریال به علاوه مبلغ ۴۰۰۰۰۰۰ریال بن کارگری است. در مجموع، سهم کارفرما از حق بیمه، ۲۳درصد و سهم کارگر 7 درصد است و مجموعاً به مبلغ ۶۸۸۹۸۲۴ریال می شود. بنابراین، سهم کارگر ۱۶۰۷۶۲۵ریال وسهم کارفرما ۵۲۸۲۱۹۹ریال خواهد بود.

user-img
محمد شاه علی
16:48
03 اردیبهشت 1399
4

سلام و وقت بخیر … ببخشیدمن توی یک مدرسه غیردولتی کار میکنم و مجموع ساعاتی که در هفته کار می کنم 30 ساعت در هفته میشه … ممنون میشم نحوه محاسبه مزد ماهانه رو توضیح دهید ….. همچنین شرایط بیمه و حق السهم کافرما و کارگر؟

user-img

مبنا را 8 ساعت در روز قرار بدهید و با توجه به اینکه 5 ساعت در روز کار می‌کنید، از حداقل حقوق اداره کار، کسر کنید. در مورد حق بیمه و سایر حقوق کارمند نیز همین است.

user-img
محمد شاه علی
16:50
03 اردیبهشت 1399
4

آیا سهم کارفرما برای بیمه از حقوق کارگر کسر میشه یا علاوه بر حقوقی هست که به کارگر داده میشه؟

user-img

علاوه بر چیزی است که به کارگر می‌دهد.

user-img
soltan
16:00
09 اردیبهشت 1399
4

جسارتا بنده کارفرمام بیمم نکرده. الان بعد 4 سال میخوام جدا شم.اگ بخوام شکایت کنم میشه؟ و چقدر جریمشه و اینا؟

user-img

بله. امکان شکایت وجود دارد. به اداره کار مراجعه کنید. از شاهد و فیش واریزی برای اثبات رابطه کاری استفاده کنید.