حق بیمه (کارگر و کارفرما )

حق بیمه کارگر و پرداخت حق بیمه کارگری 99 و 1400 و همچنین حق بیمه کارفرما از مسائلی است که پیچیدگی‌های زیاد آن باعث سردرگمی می‌شود و یکی از نکات ضروری قرارداد کار است.

در این مقاله قصد داریم به سوالات حقوقی و کاربردی شما در خصوص این موضوع مهم قرارداد استخدام پاسخ دهیم. با رکلا همراه باشید.

حق بیمه کارگری 1400 و 99 چیست

مطابق ماده 148 قانون کار « کارفرمایان کارگاه‌های مشمول این قانون مکلف هستند بر اساس قانون تامین اجتماعی نسبت به بیمه‌ کردن کارگران واحد خود اقدام نمایند. »

با توجه به این‌که مسائل مربوط به حقوق کار و قانون بیمه کارگر و کارفرما با نظم عمومی کشور ارتباط دارد، حتی اگر کارگر و کارفرما مخالف با آن قواعد توافق کنند، در صورت شکایت کارگر، کلیه توافق‌های انجام شدهۀ قبلی از اعتبار خارج خواهد شد زیرا قانون‌گذار اجازۀ توافق مخالف با قوانین کار و قانون بیمه کارگر و کارفرما را نداده است.

حق بیمه نیز در قانون کار مورد توجه قرار گرفته است و از حقوق کارگر و از وظایف کارفرما می‌باشد. بنابراین توافق مخالف با آن امکان‌پذیر نیست.

بنابراین حتی اگر کارگر قبول کند که کارفرما از بیمه نمودن ایشان خودداری نماید، باز هم این توافق از نظر قانونی پذیرفته نیست و بر خلاف قانون بیمه کارگر و کارفرما است.

نحوه محاسبه حق بیمه کارگری 99 و 1400

حق بیمه 30 درصد حقوق می‌باشد که از این 30 درصد، 23 درصد به‌عهدۀ کارفرما و 7 درصد از آن به‌عهدۀ کارگر است. محاسبه حق بیمه سال 99 و 1400 به این صورت خواهد بود.

مهلت پرداخت

مطابق با مادۀ 39 قانون تأمین اجتماعی و مستند در مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی ، مهلت قانونی تحویل لیست و پرداخت حق بیمه هر ماه، حداکثر تا آخرین روز ماه بعد است. در کارگاه‌های مشمول قانون معافیت از پرداخت سهم بیمه کارفرمایانی که حداکثر پنج نفر کارگر دارند، این مهلت تا دو ماه بعد خواهد بود.

جرایم کارفرما در صورت بیمه نکردن کارگر

مطابق ماده 183 قانون کار ، اگر کارفرما از بیمه‌کردن کارگر خودداری نماید علاوه بر اینکه وظیفه دارد کلیه حقوق مربوط به کارگر را پرداخت نماید باید یک جریمه نقدی معادل 2 تا 10 برابر حق بیمه مربوطه را نیز پرداخت نماید. به عنوان مثال، اگر حق بیمه ، مبلغ هفتصد هزار تومان باشد و کارفرما حق بیمه را پرداخت نکند، جریمه‌ای که برای ایشان تعیین می‌شود 2 تا 10 برابر مبلغ هفتصد هزار تومان است. میزان جریمه کارفرما برای بیمه نکردن کارگر به این صورت است.

جرایم دیرکرد پرداخت حق بیمه کارگر

در صورت عدم پرداخت حق بیمه کارگری 99 و 1400، جریمه‌های تاخیر پرداخت حق بیمه، 2 درصد به‌ازای هر ماه نسبت به مجموع حق بیمه و بیمه بیکاری است. در مورد بدهی های طرح شده در هیات‌های تشخیص مطالبات و تجدید نظر نیز، تاریخ آغاز محاسبات از زمان ابلاغ رای قطعی است. بنابراین لازم است حداکثر مهلت پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی توسط کارفرما و کارگر رعایت شود.

نحوه محاسبه جریمه بیمه نکردن کارگر

کارفرما در صورت عدم ارسال لیست بیمه از دو جهت جریمه می‌شود:

 1. جریمه ناشی از عدم تسلیم لیست
 2. جریمه ناشی از تاخیر در پرداخت حق بیمه

جریمه عدم تسلیم لیست یا تاخیر در ارسال لیست تا 10 درصد و صرفاً برای یک‌بار به‌نسبت جمع کل حق بیمه و بیمه بیکاری محاسبه می‌شود. اگر کارفرما قبل از صدور اجرائیه، بدهی‌های عقب افتادۀ خود را پرداخت کند از 40 درصد بخشودگی در جریمه برخودار می‌شود. نحوه محاسبه جریمه بیمه نکردن کارگر به این شکل است که در صورت عدم پرداخت حق بیمه،جریمه تاخیر پرداخت حق بیمه برای هر ماه، 2 درصد به ازای هر ماه نسبت به جمع کل حق بیمه و بیمه بیکاری است.

نحوه و روش های پرداخت حق بیمه از طرف کارفرما

پرداخت اینترنتی حق بیمه تامین اجتماعی و پرداخت فیش تامین اجتماعی نیز مانند تراکنش‌های دیگر مالی از طریق اینترنت ، دستگاه عابر بانک ، تلفن‌های همراه و ثابت و حضور در شعب سازمان تامین اجتماعی قابل انجام است.

هریک از این مسیر‌ها را برای شما شرح می‌دهیم. در ادامه نیز با ما همراه باشید تا پرداخت بیمه کارگری را از طریق اینترنت و موبایل به صورت مفصل توضیح دهیم.

نحوه پرداخت حق بیمه از طریق اینترنت

بانک رفاه در عملیات‌های بانکی خود، پرداخت حق بیمه به سازمان تامین اجتماعی را قرار داده است.

گام اول: بر روی لینک زیر یا عکس کلیک کنید.

https://sep.shaparak.ir/privateipg/tamin

با این کار وارد سایت بانک رفاه و بخش سامانه واریز وجوه به حساب سازمان تامین اجتماعی می‌شوید.

پرداخت حق بیمه بانک رفاه

گام دوم : اطلاعات مورد نیاز را پر کنید. پس از دریافت اطلاعات صورت حساب ، به بخش پرداخت بانک هدایت می‌شوید.

گام سوم : مانند روش قبل، فراموش نکنید که رسید پرداخت فیش تامین اجتماعی را نزد خود نگه دارید.

نحوه پرداخت حق بیمه کارگر از طریق دستگاه عابربانک

در عابر بانک بانک‌های رفاه، ملی، صادرات، کشاورزی، سپه، ملت و تجارت می‌توانید با هرکارت عضو شتابی که دارید فیش حق بیمه را پرداخت کنید.

فراموش نکنید که شناسه پرداخت در خط اول موجود است و به اشتباه شناسۀ بانک ملت را وارد نکنید.

فقط اعداد را وارد کنید و رمز نیز همان رمز اول است.

نحوه پرداخت حق بیمه کارگر از طریق تلفن بانک رفاه

اگر رمز دوم کارت شما فعال باشد، راه دیگر استفاده از تلفن بانک رفاه به شرح زیر است.

مراحل انجام کار:

 1. با سامانه شفاهی بانک رفاه 84043000-021  تماس بگیرید.
 2. برای پرداخت قبوض عدد 3 و برای پرداخت قبض تامین اجتماعی عدد 2 را انتخاب کنید.
 3. شمارۀ کارت 16 رقمی را وارد کنید و پس از آن علامت ستاره * را وارد کنید.
 4. شناسه برگ پرداخت را وارد کنید و کلید * را بزنید.
 5. سپس حق بیمه را وارد کرده و * را بزنید.
 6. پس از اطمینان از صحیح بودن موارد وارد شده عدد 1 را بزنید.
 7. بعد از وارد کردن رمز دوم کارت خود شمارۀ پیگیری به شما داده می‌شود.

نحوه پرداخت حق بیمه از طریق تلفن همراه

 1. وارد کردن کد دستوری #١٤٢٠*٤*
 2. انتخاب پرداخت الکترونیکی حق بیمه سازمان تامین اجتماعی
 3. ثبت اطلاعات
 4. وارد کردن اطلاعات در پرداخت بانکی
 5. دریافت شمارۀ پیگیری

نحوه پرداخت حق بیمه کارگر در محل شعب سازمان تامین اجتماعی

این روش سنتی‌ترین و قدیمی‌ترین راه است.

شما می‌توانید به شعب سازمان تامین اجتماعی مراجعه کنید و حق بیمه حضوری پرداخت شود.

پیشنهاد ما

تیم حقوقی رکلا اقدام به تهیۀ یک نمونه قرارداد کار موقت نموده است. شما می‌توانید با زدن بر روی تصویر زیر، قرارداد کار موقت را دریافت کنید. شما همچنین می‌توانید از خدمات مشاوره حقوقی تلفنی برخوردار شوید. برای ثبت درخواست مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل روی لینک قبل بزنید.

نمونه قرارداد کار موقت ( نمونه قرارداد کار با مدت معین )

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند

احمد

سلام… لطفا بفرمایید در صورت وجود چه شرایطی بیمه شدگان بیکار، شرایط دریافت بیمه بیکاری خواهند داشت؟ من در حال حاضر کاری ندارم… با تشکر

ارسال پاسخ
سید ابراهیم زارع مویدی

حتما بایستی به صورت غیر ارادی بیکار شده باشید. بازنشسته یا مستمری بگیر هم نباشد.ضمن آن که شما بایستی حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشید قبل از بیکار شدن و اینکه بیمه شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند

محمد رضا

سلام من در یک مغازه کار میکنم که جواز به نام دوستم هست که کارفرما محسوب میشه من به خاطر مشکلات مالی نزدیک 3 سال هست که بیمه ام را پرداخت نکردم میخواستم بدونم باید چه کار کنم
خیلی جریمه میشم یا اینکه میتونم همه رو یکجا پرداخت کنم برای بیمه ام مشکلی پیش نمیاد
تا یک ماه دیگه همه رو یکجا بدم در سابقه ام درج میشه؟؟

ارسال پاسخ
سید ابراهیم زارع مویدی

با سلام. در متن قرارداد پیمانکاری در خصوص مساله بیمه تعیین تکلیف نشده است؟

بهرام حقدوست

سلام خسته نباشید.من تو یک کارگاه کفاشی مشغول هستم و کارفرما تعداد پنج نفرو بیمه کرده الان بخاطر اینکه پول بیشتری نده میگه بیمه منو ب عنوان راننده تاکسی رد میکنه ب نظر شما مشجلی پیش نمیاد یا بعدا واسه بازنشستگی مشکلی نداره

ارسال پاسخ
سید ابراهیم زارع مویدی

استدلال ایشون برای این کار چیه؟

شه نوش صفرزاده

سلام . من بيمه شده بيمه خويش فرما هستم . هرسال فروردين ١٥من برگ دريافت حق بيمه رو از كارگزاري مي‌گرفتم امسال نمي‌خوام برم كارگزاري مسقيم بگيرم امكانش هست با داشتن رمز كاربري اينترنتي اين برگه بيمه رو تهيه كنم ؟

ارسال پاسخ
سید ابراهیم زارع مویدی

به سامانه صدور برگ پرداخت غیرحضوری به آدرس samt.tamin.ir مراجعه کنید.

احسان سهرابی

با سلام مبلغ حق بیمه و جریمه برای پنج ماه در سال91که الان حکم قطعیش اومده چقدر میشه؟

ارسال پاسخ
سید ابراهیم زارع مویدی

کاربر گرامی، در این مورد، جزئیات در حکم آمده است.

عباس اقابکلویی

باسلام من الان حدود سه سال است در یک ویلا سرایدار هستم. قراربود کارفرما، هم حقوق به من بدهد و هم بیمه برای من رد کند. تا هشت ماه، هرماه پانصد تومان حقوق به کارتم پرداخت کرد. بعد از هشت ماه، خانمم بیماری سزطان گرفت. ایشان از آن روز به بعد، دیگر حقوق به من پرداخت نکردند و هرماه ازمن امضا می‌گرفت که تمام حق و حقوقم را دریافت کردم. اگرامصا نمی‌کردم بیمه‌ام را رد نمی‌کرد. کما اینکه دوماه قبول نکردم امصا کنم و اسم من را در لیست بیمه رد نکرد. حالا می‌خواهم بیمه بیکاری بگیرم بخاطر آن دو ماه به مشکل برمی‌خورم چکار باید بکنم تا حق و حقوقم را بگیرم.

دانیال اورج پور

بیمه اختیاری دارم سرموقع یادم رفته پرداخت نماییم قانون چیست ممنونم

ارسال پاسخ
سید ابراهیم زارع مویدی

لازم است مجددا درخواست دهید و قرارداد تنظیم شود. مدت پرداختی، جز سوابق شما محسوب خواهد شد.

جلال

حق بیمه کارگری در سال ۹۹ چقدر هست؟

ارسال پاسخ
سید ابراهیم زارع مویدی

مبنای کسر حق بیمه، حقوق ۳۱ روزه سال ۱۳۹۹ یعنی مبلغ ۱۸۹۶۶۰۷۹ریال به علاوه مبلغ ۴۰۰۰۰۰۰ریال بن کارگری است. در مجموع، سهم کارفرما از حق بیمه، ۲۳درصد و سهم کارگر 7 درصد است و مجموعاً به مبلغ ۶۸۸۹۸۲۴ریال می شود. بنابراین، سهم کارگر ۱۶۰۷۶۲۵ریال وسهم کارفرما ۵۲۸۲۱۹۹ریال خواهد بود.

محمد شاه علی

سلام و وقت بخیر … ببخشیدمن توی یک مدرسه غیردولتی کار میکنم و مجموع ساعاتی که در هفته کار می کنم 30 ساعت در هفته میشه … ممنون میشم نحوه محاسبه مزد ماهانه رو توضیح دهید ….. همچنین شرایط بیمه و حق السهم کافرما و کارگر؟

ارسال پاسخ
سید ابراهیم زارع مویدی

مبنا را 8 ساعت در روز قرار بدهید و با توجه به اینکه 5 ساعت در روز کار می‌کنید، از حداقل حقوق اداره کار، کسر کنید. در مورد حق بیمه و سایر حقوق کارمند نیز همین است.

محمد شاه علی

آیا سهم کارفرما برای بیمه از حقوق کارگر کسر میشه یا علاوه بر حقوقی هست که به کارگر داده میشه؟

ارسال پاسخ
سید ابراهیم زارع مویدی

علاوه بر چیزی است که به کارگر می‌دهد.

soltan

جسارتا بنده کارفرمام بیمم نکرده. الان بعد 4 سال میخوام جدا شم.اگ بخوام شکایت کنم میشه؟ و چقدر جریمشه و اینا؟

ارسال پاسخ
سید ابراهیم زارع مویدی

بله. امکان شکایت وجود دارد. به اداره کار مراجعه کنید. از شاهد و فیش واریزی برای اثبات رابطه کاری استفاده کنید.

نازنین ابراهیمی

سلام وقت بخیر-من به مدت 11 سال در دفتر نمایندگی خواهرم مشغول به کار هستم اما متاسفانه حق بیمه برای من پرداخت نشده است. امکانش هست من این 11 سال سابقه بیمه رو پرداخت کنم. مبلغ حق بیمه و جریمه کارفرما که خواهرم هستن برای این مدت جداگانه چقدر می شود؟ میتونید به من اعلام کنید سهم هر کدام از ما با توجه به حقوق سال 99 چقدر میشه؟

ارسال پاسخ
سید ابراهیم زارع مویدی

هرچند سال از بیمه پرداخت نشده است، به شعب مربوطه مراجعه و پرداخت شود.

حق بیمه سهم کارگر به میزان ۷%: ۱،۶۷۷،۶۲۶ ریال (سال99)

حق بیمه سهم کارفرما به میزان ۲۳%: ۵،۵۱۲،۱۹۸ ریال (سال99)

Ali

سلام
بنده در یک شرکت کوچک ، کارفرما هستم و دو نفر کارمند دارم که یکی از آنها با وجود اینکه مشمول خدمت سربازی است هنوز عازم نشده و نفر دوم هم از اتباع افغانستانی هستند که در ایران مشغول تحصیل میباشن..
با توجه به اینکه کارفرما میبایست پرسنل خود را به هر شکل ممکن بیمه کند ؛ آیا میتوان این دو نفر را هم بیمه کرد.؟
از شما خواهشمندم بنده را راهنمایی بفرمایید..سپاسگزارم

ارسال پاسخ
ابراهیم زارع مویدی

نیروی کار به خدمت نرفته شما که غیبت هم خورده است، پرداخت حق بیمه‌اش از طریق اجباری و یا خویش فرمائی (صاحبان حرف و مشاغل آزاد) منعی ندارد.
در مورد کارگر افعانستانی نیز هیچ منعی جهت بیمه وجود ندارد.

علیرضا

سلام.
من از تاریخ 97/12/15 در شرکت خصوصی مشغول به کار شدم، قراردادی که با هم بستیم بصورت کتبی، قانون کار بود به همراه یک میلیون و پانصد هزار تومان حقوق .. اما تا آبان 98 من رو بیمه نکردن. و همچنین حقوقم رو تا مرداد ماه هیچی پرداخت نکردن.
بعد هم تعهد محضری گرفتن که تمام حق و حقوق رو دریافت کردم تا قرارداد جدید ببندن با من …
میخواستم ببینم اگر شکایت کنم اداره کار، کارفرما چه میزانی حدودا باید به من پرداخت کنه؟ آیا به من وجهی از عدم بیمه کردن باید پرداخت کنه؟؟؟؟ ممنون

ارسال پاسخ
ابراهیم زارع مویدی

سلام. تعهدنامه محضری هیچ منعی برای شما جهت مراجعه به اداره کار ایجاد نمی‌کند و می‌توانید تمام حقوق قانونی خود را دریافت کند.

محسن

با سلام و دعای خیر
من سال۷۲ تا سال ۷۸ استخدام شرکت عمل آوری ماهی و میگو شدم . در تامین اجتماعی دو سال "۷۵تا۷۶" سابقه بیمه وجود نداره . هیچ مدرکی هم غیر از استشهاد محلی کارگران ندارم . باید چه کاری انجام بدم . اگه کارفرمای جدید قبول نکنه میتونم خودم حق بیمه را پرداخت کنم . هزینه اش چقد میشه؟ ضمنا کارگر عمل آوری جزء مشاغل سخت است ولی در لیست بیمه برای من کارگر ساده رد شده است، لطفا راهنمایی بفرمایید

ارسال پاسخ
ابراهیم زارع مویدی

سلام. وقت شما بخیر. کارفرمای شما موظف به پرداخت حق بیمه بوده است. شهود نقش موثری در اخذ رای به نفع شما دارند… در اداره کار هم در خصوص بیمه معوقه و هم در خصوص عدم لحاظ مشاغل سخت طرح دعوا کنید.

حسین غلامی

سلام من نگهبان 24 ساعته هستم 9 ماهه حقوق نگرفتم و بصورت تمام وقت بدون مرخصی تا الان حتی روزای جمعه و تعطیل رسمی حقوق من طبق قانون کار چطوره محاسبه میشه ممنون میشم پاسخ منو بدید

ارسال پاسخ
ابراهیم زارع مویدی

سلام. روزهای جمعه، روزهای تعطیلی با حقوق است. تمام حقوق روزهای جمعه و سایر تعطیلات رسمی شما، به عنوان اضافه کاری محاسبه خواهد شد. شما می‌توانید به اداره کار منطقه خودتان مراجعه کنید و تمامی حقوق قانونی خود را مطالبه کنید.

ذوالفقاری

مبالغ سنوات و…در قرار داد کارمند و کارفرما به چه شکل میباشد؟

ارسال پاسخ
ابراهیم زارع مویدی

سلام. وقت بخیر. از نظر قانونی، تفاوتی با هم ندارند.

سلمانی

سلام. خسته نباشید. من میخواستم از کارفرما بابت پرداخت نکردن حقوق و بیمه شکایت کنم. میخواستم بدونم مجازاتش چیه و آیا فایده‌ای هم دارد یا خیر؟

ارسال پاسخ
ابراهیم زارع مویدی

سلام. وقت بخیر. در این مورد، جریمه مالی اعمال می‌شود. بله. قطعا فایده دارد. پیگیری بفرمایید.

حسنی
سلام. وقت بخیر. من به مدت دو سال در مغازه فروش یکبار مصرف و اجناس پلاستیکی مشغول بکار بودم که چند هفته پیش به دلیل ندادن کامل حق و حقوق و بیمه نکردن و انجام کارای شخصی کارفرما که اصلا روز اول حرفی از آن زده نشده بود، تصمیم به نرفتن به سرکار گرفتم. سوال من این است آیا من که قراردادی ندارم اما پیرینت حساب‌هام می‌تونه اثبات کنه که اونجا کار می‌کردم، می‌تونه این آقا دو نفر شاهد صوری بیاره و بگه همه چی توافقی بوده است؟ مثلا توافقی بوده کار اضافه کنه توافقی بوده بیمه نکردم و...؟
ارسال پاسخ
سید ابراهیم زارع مویدی
سلام. وقت بخیر. در خصوص مسائل مربوط به قانون کار و قانون تامین اجتماعی هیچ توافقی قابل قبول نیست. حتی با فرض اینکه توافق هم کرده باشید، باز هم قانون کار حاکم است. ضمنا به دلیل نداشتن قرارداد کار، رابطه شما و کارفرما، رابطه کاری دائمی است.
رحمتی
من میخوام از کارفرمام شکایت کنم بابت بیمه نکردن و بدون اطلاع اخراج کردنم از محل کار. حدود ۷ ماه پیش بعد از ۳ سال کار کردن، من رو اخراج کردن و بعد از ۷ ماه که دوباره دعوت به همکاری شدم بعد از یک ماه مجدد همون کار رو تکرار کردن. مدارک چه چیزی لازم هست؟
ارسال پاسخ
سید ابراهیم زارع مویدی
سلام. وقت بخیر. در این خصوص واقعا متاسفیم. شما می‌تونید از طریق شهادت شهود و همچنین رسید پرداخت حساب و هر مدرک دیگری که ثابت کننده روابط کاری شما هست علیه کارفرما طرح دعوا کنید.
کاربر رکلا
سلام. وقت بخیر. من ۵ سال کار کردم و رای اداره کار علیه کارفرما صادر شده است و الان کارفرمام اعتراض زده میخواستم بدونم اعتراضشون تاثیری روی رای من دارد؟
ارسال پاسخ
سید ابراهیم زارع مویدی
سلام. وقت بخیر. معمولا رای در مرحله تجدید نظر نیز تایید می‌شود. لذا در این خصوص نگران نباشید.
کاربر رکلا
سلام. من ۳ سال در یک دفتر بیمه کار می‌کنم ولی بیمه نیستم. دو سال تقریبا به صورت دو شیفت. ولی امسال فقط صبح تا ظهر سر کار میرم. چند بار هم گفتم بیمه کنید یا میگن درآمدمون کم هست یا دنبال بیمه ارزون می‌گردند. اگه شکایت کنم چقدر کارفرما رو جریمه می‌کنند؟ چقدر پول به من می دهند؟ الانم برای گرفتن کد کارگاهی مجبور شدند به بیمه تامین اجتماعی مراجعه کنند. امروز بازرس اومد نام من رو رد کرد،ولی کارفرمام نبود. ولی بازرس گفت احتمال بیرون کردنم هست یا اینکه یه بخشی از حقوقم رو بذارم برای بیمه یا خودش بیمه ما رو کامل رد کنه. حقوقم ماهی ۶۰۰ هست و اونقدر نیست که بخوام پول بیمه بدم. میشه من رو راهنمایی کنید؟
ارسال پاسخ
سید ابراهیم زارع مویدی
سلام. وقت بخیر. در این خصوص شما می‌توانید با مراجعه به اداره کار درخواست بیمه خودتون رو تقدیم کنید. کارفرما احضار خواهد شد و محکوم می‌شود. در خصوص میزان پرداختی که به شما انجام می‌شود یا میزان جریمه‌ای که صورت می‌گیرد مرجع تصمیم گیرنده، با توجه به شرایط موجود تصمیم خواهد گرفت. لذا نمی‌توانیم به صورت قطعی در این خصوص اظهار نظر کنیم.
بیرانوند
من از ابتدای امسال تا آبانماه جایی مشغول به کار بودم. آبانماه قطع همکاری کردم ولی کارفرمای من، نه حقوق معوقه من رو پرداخت کرد و نه توی این مدت، منو بیمه کرد. حتی مدارکی که از من ب امانت داشت رو تحویلم نداد از جمله مدارکی که دستش دارم پنجاه میلیون سفته و شناسنامه هست و حتی منو تهدید کرده که اگر بخوام بابت طلبم شکایت کنم سفته‌های من رو به اجرا میذاره. نمیدونم باید چکاری انجام بدم لطفا راهنمایی کنید متشکرم.
ارسال پاسخ
سید ابراهیم زارع مویدی
سلام و عرض ادب. بابت اتفاق پیش آمده متاسفیم. در این مورد کارفرمای شما مرتکب جرم خیانت در امانت شده است. توصیه می‌کنیم چناچه با گفت و گو به نتیجه نرسیدید علیه ایشان طرح دعوا کنید و با کمک شهادت شهود ادعای خود را مبنی بر تعلق سفته به ضمانت کار اثبات کنید. در خصوص حقوق معوقه و حق بیمه نیز می‌توانید از طریق مراجعه به اداره کار، حق خود را مطالبه کنید.
مینا خداپرست
من از اول سال تا حالا توی یه شرکت بودم. حالا که اومدم بیرون هیچی بیمه برای من رد نشده. چکار میتونم انجام بدم؟ قرارداد کتبی هم ندارم. میتونم شکایت کنم بابت بیمه‌های که از اول سال برام رد نشده؟
ارسال پاسخ
سید ابراهیم زارع مویدی
سلام و وقت بخیر. بله. این حق برای شما محفوظ است که با مراجعه به اداره کار علیه کارفرما طرح دعوا کنید. با استفاده از شهود و پرداختی‌های کارفرما به حساب، می‌توانید روابط کاری خود را ثابت کنید.
احمد
سلام. وقت بخیر. من یک کارگاه کوچک راه اندازی کردم. یکی از کارگران حدود ۴۸ روز کار کرده ولی به دلیل نارضایتی از کار، او اخراج شده بیمه هم نشده است. حالا در صورت شکایت، باید طبق اداره کار چقدر جریمه و چقدر حقوق پرداخت کنم؟
ارسال پاسخ
سید ابراهیم زارع مویدی
سلام. وقت بخیر. در خصوص بیمه و جرایم آن، مرجع حل اختلاف تعیین تکلیف خواهد کرد. در خصوص حقوق ایشان نیز، کلیه حقوق معوقه به انضمام کسری ارزش آن، بنا به نظر مرجع حل اختلاف مورد حکم قرار خواهد گرفت.

سوالی دارید ؟ با من صحبت کنید!

پشتیبان آنلاین است. image

با تیم رکلا صحبت کنید

rokla-chat