پرداخت حق بیمه کارگری 1402 و میزان جریمه کارفرما برای بیمه نکردن کارگر در حداکثر مهلت

مدت زمان مطالعه 9 دقیقه
حق بیمه (کارگر و کارفرما )

حق بیمه کارگر و پرداخت حق بیمه کارگری 1402 و همچنین حق بیمه کارفرما از مسائلی است که پیچیدگی‌های زیاد آن باعث سردرگمی می‌شود و یکی از نکات ضروری قرارداد کار است.

در این مقاله قصد داریم به سوالات حقوقی و کاربردی شما در خصوص این موضوع مهم قرارداد استخدام پاسخ دهیم. با رکلا همراه باشید.

حق بیمه کارگری 1402 چیست؟

مطابق ماده 148 قانون کار « کارفرمایان کارگاه‌های مشمول این قانون مکلف هستند بر اساس قانون تامین اجتماعی نسبت به بیمه‌ کردن کارگران واحد خود اقدام نمایند. »

با توجه به این‌که مسائل مربوط به حقوق کار و قانون بیمه کارگر و کارفرما با نظم عمومی کشور ارتباط دارد، حتی اگر کارگر و کارفرما مخالف با آن قواعد توافق کنند، در صورت شکایت کارگر، کلیه توافق‌های انجام شدهۀ قبلی از اعتبار خارج خواهد شد زیرا قانون‌گذار اجازۀ توافق مخالف با قوانین کار و قانون بیمه کارگر و کارفرما را نداده است.

حق بیمه نیز در قانون کار مورد توجه قرار گرفته است و از حقوق کارگر و از وظایف کارفرما می‌باشد. بنابراین توافق مخالف با آن امکان‌پذیر نیست.

بنابراین حتی اگر کارگر قبول کند که کارفرما از بیمه نمودن ایشان خودداری نماید، باز هم این توافق از نظر قانونی پذیرفته نیست و بر خلاف قانون بیمه کارگر و کارفرما است.

نحوه محاسبه حق بیمه کارگری 1402

حق بیمه 30 درصد حقوق می‌باشد که از این 30 درصد، 23 درصد به‌ عهدۀ کارفرما و 7 درصد از آن به‌ عهدۀ کارگر است. محاسبه حق بیمه سال 1402 به این صورت خواهد بود.

مهلت پرداخت

مطابق با مادۀ 39 قانون تأمین اجتماعی و مستند در مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی ، مهلت قانونی تحویل لیست و پرداخت حق بیمه هر ماه، حداکثر تا آخرین روز ماه بعد است. در کارگاه‌های مشمول قانون معافیت از پرداخت سهم بیمه کارفرمایانی که حداکثر پنج نفر کارگر دارند، این مهلت تا دو ماه بعد خواهد بود.

جرایم کارفرما در صورت بیمه نکردن کارگر

مطابق ماده 183 قانون کار ، اگر کارفرما از بیمه‌کردن کارگر خودداری نماید علاوه بر اینکه وظیفه دارد کلیه حقوق مربوط به کارگر را پرداخت نماید باید یک جریمه نقدی معادل 2 تا 10 برابر حق بیمه مربوطه را نیز پرداخت نماید. به عنوان مثال، اگر حق بیمه ، مبلغ هفتصد هزار تومان باشد و کارفرما حق بیمه را پرداخت نکند، جریمه‌ای که برای ایشان تعیین می‌شود 2 تا 10 برابر مبلغ هفتصد هزار تومان است. میزان جریمه کارفرما برای بیمه نکردن کارگر به این صورت است.

جرایم دیرکرد پرداخت حق بیمه کارگر

در صورت عدم پرداخت حق بیمه کارگری 1402 ، جریمه‌های تاخیر پرداخت حق بیمه، 2 درصد به‌ ازای هر ماه نسبت به مجموع حق بیمه و بیمه بیکاری است. در مورد بدهی های طرح شده در هیات‌های تشخیص مطالبات و تجدید نظر نیز، تاریخ آغاز محاسبات از زمان ابلاغ رای قطعی است. بنابراین لازم است حداکثر مهلت پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی توسط کارفرما و کارگر رعایت شود.

نحوه محاسبه جریمه بیمه نکردن کارگر

کارفرما در صورت عدم ارسال لیست بیمه از دو جهت جریمه می‌شود:

 1. جریمه ناشی از عدم تسلیم لیست
 2. جریمه ناشی از تاخیر در پرداخت حق بیمه

جریمه عدم تسلیم لیست یا تاخیر در ارسال لیست تا 10 درصد و صرفاً برای یک‌بار به‌ نسبت جمع کل حق بیمه و بیمه بیکاری محاسبه می‌شود. اگر کارفرما قبل از صدور اجرائیه، بدهی‌های عقب افتادۀ خود را پرداخت کند از 40 درصد بخشودگی در جریمه برخودار می‌شود. نحوه محاسبه جریمه بیمه نکردن کارگر به این شکل است که در صورت عدم پرداخت حق بیمه، جریمه تاخیر پرداخت حق بیمه برای هر ماه، 2 درصد به ازای هر ماه نسبت به جمع کل حق بیمه و بیمه بیکاری است.

نحوه و روش های پرداخت حق بیمه از طرف کارفرما

پرداخت اینترنتی حق بیمه تامین اجتماعی و پرداخت فیش تامین اجتماعی نیز مانند تراکنش‌های دیگر مالی از طریق اینترنت ، دستگاه عابر بانک ، تلفن‌های همراه و ثابت و حضور در شعب سازمان تامین اجتماعی قابل انجام است و شما می‌توانید از این راه، اقدام کنید.

هریک از این مسیر‌ها را برای شما شرح می‌دهیم. در ادامه نیز با ما همراه باشید تا پرداخت بیمه کارگری را از طریق اینترنت و موبایل به صورت مفصل توضیح دهیم.

نحوه پرداخت حق بیمه از طریق اینترنت

بانک رفاه در عملیات‌های بانکی خود، پرداخت حق بیمه به سازمان تامین اجتماعی را قرار داده است.

گام اول: بر روی لینک زیر یا عکس کلیک کنید.

https://sep.shaparak.ir/privateipg/tamin

با این کار وارد سایت بانک رفاه و بخش سامانه واریز وجوه به حساب سازمان تامین اجتماعی می‌شوید.

پرداخت حق بیمه بانک رفاه

گام دوم : اطلاعات مورد نیاز را پر کنید. پس از دریافت اطلاعات صورت حساب ، به بخش پرداخت بانک هدایت می‌شوید.

گام سوم : مانند روش قبل، فراموش نکنید که رسید پرداخت فیش تامین اجتماعی را نزد خود نگه دارید.

نحوه پرداخت حق بیمه کارگر از طریق دستگاه عابربانک

در عابر بانک بانک‌های رفاه، ملی، صادرات، کشاورزی، سپه، ملت و تجارت می‌توانید با هرکارت عضو شتابی که دارید فیش حق بیمه را پرداخت کنید.

فراموش نکنید که شناسه پرداخت در خط اول موجود است و به اشتباه شناسۀ بانک ملت را وارد نکنید.

فقط اعداد را وارد کنید و رمز نیز همان رمز اول است.

نحوه پرداخت حق بیمه کارگر از طریق تلفن بانک رفاه

اگر رمز دوم کارت شما فعال باشد، راه دیگر استفاده از تلفن بانک رفاه به شرح زیر است.

مراحل انجام کار:

 1. با سامانه شفاهی بانک رفاه 84043000-021 تماس بگیرید.
 2. برای پرداخت قبوض عدد 3 و برای پرداخت قبض تامین اجتماعی عدد 2 را انتخاب کنید.
 3. شمارۀ کارت 16 رقمی را وارد کنید و پس از آن علامت ستاره * را وارد کنید.
 4. شناسه برگ پرداخت را وارد کنید و کلید * را بزنید.
 5. سپس حق بیمه را وارد کرده و * را بزنید.
 6. پس از اطمینان از صحیح بودن موارد وارد شده عدد 1 را بزنید.
 7. بعد از وارد کردن رمز دوم کارت خود شمارۀ پیگیری به شما داده می‌شود.

نحوه پرداخت حق بیمه از طریق تلفن همراه

 1. وارد کردن کد دستوری #١٤٢٠*٤*
 2. انتخاب پرداخت الکترونیکی حق بیمه سازمان تامین اجتماعی
 3. ثبت اطلاعات
 4. وارد کردن اطلاعات در پرداخت بانکی
 5. دریافت شمارۀ پیگیری

نحوه پرداخت حق بیمه کارگر در محل شعب سازمان تامین اجتماعی

این روش سنتی‌ترین و قدیمی‌ترین راه است.

شما می‌توانید به شعب سازمان تامین اجتماعی مراجعه کنید و حق بیمه حضوری پرداخت شود.

به طور معمول در هر شهر، تعدادی کارگزاری تامین اجتماعی دایر هستند و به ارائه خدمات می‌پردازند. این مراکز به مشکلات مربوط به مساله بیمه و سوالات احتمالی متقاضیان، کارفرمایان و کارگران پاسخ می‌دهند و آن‌ها را راهنمایی می‌کنند. پیشنهاد می‌کنیم اگر در خصوص مساله بیمه به مشکل خوردید، حتما به این مراکز مراجعه کنید.

آیا حق بیمه کارگر در هر سال دچار تغییر می‌شود؟

پرداخت کردن حق بیمه کارگر از جمله مواردی است که باید حتما توسط کارفرمایان رعایت و انجام شود. قانون امکان توافق در خصوص پرداخت کردن یا پرداخت نکردن حق بیمه را از کارگر و کارفرما سلب کرده است، به همین دلیل در سال 1402 نیز مانند سال‌های گذشته، کارفرما باید پرسنل و کارپذیران خود را نزد بیمه تامین اجتماعی بیمه کند. ممکن است در عرف شاهد توافقاتی میان کارگر و کارفرما باشید که به موجب آن، حق بیمه به کارگر پرداخت نشود یا اینکه کارگر بخواهد حق بیمه خود را به صورت نقدی دریافت کند. در خصوص چنین توافقاتی باید بگوییم که به صورت کلی قانونی نیستند. در واقع قانون به کارگر و کارفرما اجازه نمی‌دهد در خصوص پرداخت شدن یا نشدن حق بیمه توافق کنند و بیمه کارگر، الزاما باید نزد سازمان تامین اجتماعی پرداخت شود.

از طرف دیگر این مساله که پرداخت چه درصدی از مبلغ بیمه به عهده کارپذیران و کارفرمایان قرار دارد نیز از پیش در قانون مطرح شده است و این درصدها هر ساله دستخوش تغییر نمی‌شوند اما سازمان تامین اجتماعی می‌تواند برای هر سال مبلغ مشخصی را تحت عنوان مبلغ حق بیمه در نظر بگیرد. در واقع هر ساله با اعلام رسمی مصوبه شورای عالی کار در خصوص نرخ دقیق حقوق و مزایای کارگر در سال جاری، مبلغ حق بیمه کارگر نیز تعیین و اعلام می‌شود.

پیشنهاد ما

تیم حقوقی رکلا اقدام به تهیۀ انواع قرارداد کار نموده است. شما می‌توانید با زدن بر روی تصویر زیر، وارد فهرست این قراردادهای اختصاصی کامل شوید. شما همچنین می‌توانید از خدمات مشاوره حقوقی تلفنی برخوردار شوید. برای ثبت درخواست مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل روی لینک قبل بزنید.

از دیگر خدمات تیم حقوقی رکلا، ارائه خدمات تنظیم قرارداد اختصاصی است. اگر تمایل دارید که قرارداد شما مطابق با شرایطتان و به صورت اختصاصی تنظیم شود، می‌توانید این مسئولیت را به تیم رکلا بسپارید.

انواع قرارداد کار

همین حالا روی تصویر زیر بزنید و وارد فهرست قراردادها شوید.

دانلود قرارداد

قرارداد کار موقت

اگر به یک قرارداد مکتوب و کامل مطابق با قانون کار نیاز دارید، این نمونه قرارداد را دریافت کنید.

دریافت نمونه قرارداد کار موقت
نازنین کاظمی
نازنین کاظمی از اعضای تیم تحریریه رکلا بوده است. این همکاری سبب ساز نگارش مقالات ارزشمندی در حوزه مسائل حقوقی و قراردادی شده و تیم حقوقی رکلا، از این طریق، از حضور ایشان بهره مند بوده است.