قرارداد آموزش کاشت ناخن ؛ آموزش یک حرفه پرسود با رعایت چارچوب قانونی!

قرارداد آموزش کاشت ناخن

خدمات کاشت ناخن و خدمات جانبی دیگری که در این حوزه ارائه می‌شوند، از جمله خدمات پرطرفدار در صنف آرایش و پیرایش هستند که امروزه متقاضیان و علاقه‌مندان زیادی دارند. به همین دلیل افراد زیادی تمایل دارند که با آموزش این حرفه، وارد بازار کار شوند و از طرف دیگر، اشخاص دیگری نیز هستند که به صورت حرفه‌ای، در زمینه آموزش کاشت ناخن، فعالیت می‌کنند. به همین دلیل لازم می‌بینیم که در یک مقاله به صورت اختصاصی درباره قرارداد آموزش کاشت ناخن صحبت کنیم و به صورت اختصاصی به شیوه صحیح انجام این قرارداد بپردازیم. این مساله بسیار مهم است که حتما برای دریافت هر خدمات یا برای ارائه آن، یک قرارداد معتبر داشته باشید. زیرا قرارداد، ارتباط میان شما و طرف مقابلتان را به صورت دقیق مشخص می‌کند و علاوه براین، حدود روابط میان طرفین به صورت مکتوب در قرارداد ثبت خواهد شد.

قراردادی که میان مربی و هنرجو تنظیم می‌شود، سند و مدرکی معتبر و قانونی از رابطه میان آن‌ها است. یعنی طرفین در زمان بروز مشکل یا اختلاف، می‌توانند با استناد به قرارداد، حقوق و خسارت خود را مطالبه کنند. متن قرارداد آموزشی ناخن باید حاوی اطلاعات کاملی از توافق انجام شده باشد و به تمام تعهدات و مسئولیت‌های طرفین اشاره کند. در ادامه این مقاله، این قرارداد را مورد ارزیابی قرار می‌دهیم و درباره آن صحبت خواهیم کرد.

انواع قرارداد آموزش کاشت ناخن

قرارداد میان چه اشخاصی تنظیم می‌شود؟ شیوه ارائه خدمات آموزشی به چه صورت است؟ و اینکه قرارداد حاضر باید دارای چه ویژگی‌ها و چه شرایطی باشد؟ پاسخ به این سوالات و سوالات مشابه دیگر، نوع قرارداد شما را معین خواهد کرد. برای اینکه قرارداد مناسب خود را انتخاب کنید، بهترین راهکار این است که اطلاعات دقیقی از رابطه کاری در اختیار داشته باشید. علاوه براین، پیشنهاد می‌کنیم که از خدمات مشاوره حقوقی قراردادها نیز بهره ببرید. برای آشنایی بیشتر با این قرارداد، در ادامه این مطلب، به چند نوع متداول از آن اشاره می‌کنیم:

قرارداد آموزش کاشت ناخن با آموزشگاه

زمانی که برای کسب مهارت و دریافت آموزش کاشت ناخن به آموزشگاه‌ها مراجعه می‌کنید، همکاری میان شما و آموزشگاه با امضای یک قرارداد آغاز خواهد شد. در این قرارداد، هر دو طرف، تعهدات و مسئولیت‌هایی نسبت به یکدیگر به عهده دارند تا فرآیند آموزش موضوع قرارداد به اتمام برسد. برای مثال، از مهمترین مواردی که باید در متن قرارداد آموزشی ناخن با آموزشگاه به آن اشاره شود، مساله امکان کسب مدرک معتبر است.

آموزشگاه‌ها باید برای گذراندن دوره آموزش، گواهی و مدرک معتبری را به شما ارائه دهند. البته آموزشگاه نیز این امکان را دارد که در متن قرارداد، به این مساله اشاره کند که مدرک مورد نظر، در صورت کسب امتیاز قبولی در آزمون کتبی و عملی ارائه خواهد شد. آموزشگاه‌ها به طور معمول آموزش کاشت ناخن را به صورت دوره‌ای یا فصلی ارائه می‌دهند و برای بازه زمانی مشخصی، هنرجو ثبت نام می‌کنند. در قرارداد آموزش کاشت ناخن با آموزشگاه ، درباره بازه زمانی آموزش، تاریخ دقیق برگزاری کلاس‌ها، مبلغ شهریه، تاریخ اتمام کلاس‌های آموزشی و سایر تعهدات و مسئولیت‌های طرفین نسبت به یکدیگر توضیحاتی را بیان می‌کند.

قرارداد آموزش کاشت ناخن با مربی خصوصی

گاهی ممکن است که شما دوره‌های آموزشی کاشت ناخن را در آموزشگاه گذرانده باشید اما بخواهید که برای یادگیری مهارت‌های بیشتر، با یک مدرس خصوصی، دوره‌های تکمیلی را آموزش ببینید. در چنین شرایطی، متن قرارداد آموزشی ناخن شما، در واقع یک قرارداد خصوصی میان اشخاص است که با توافق طرفین نوشته خواهد شد. به این صورت که شما می‌توانید با توجه به شرایطی که دارید، شروط خاصی را برای قراردادتان در نظر بگیرید.

برای مثال، می‌توانید معین کنید که مدرس دوره تا زمان یادگیری کامل شما، باید نسبت به قرارداد تعهد داشته باشد. علاوه براین، مبلغ حق الزحمه و تاریخ‌های برگزاری کلاس‌های آموزشی نیز با توافق طرفین معین می‌شود. نکته مهم دیگر این است که شما می‌توانید دوره‌های آموزشی با مدرس خصوصی را به صورت تک نفره تعیین کنید و توقع داشته باشید که بازه زمانی خاصی به آموزش شما اختصاص داده شود یا ممکن است بخواهید که دوره آموزشی به صورت نیمه خصوصی و با حضور تعداد نفرات محدودی (2 الی3 نفر) انجام شود.

علاوه براین، مهم است که به طور دقیق، شرح کاملی از تمام آموزش‌هایی که ارائه خواهند شد را در متن قرارداد آموزش کاشت ناخن با مربی خصوصی بنویسید. نوشتن این اطلاعات به صورت دقیق، از بروز اختلافات و مشکلات احتمالی در آینده جلوگیری می‌کند. قرارداد با مربی خصوصی را می‌توانید در قالب یک نمونه قرارداد پیمان فردی بنویسید.

اگر کارآموز می‌گیرید، قرارداد آموزش کاشت ناخن مناسب نیست!

در مواقعی مشاهده می‌شود که اشخاصی که به صورت حرفه‌ای در زمینه کاشت ناخن فعالیت می‌کنند یا اینکه صاحب سالن زیبایی هستند، با جذب کارآموزانی مبتدی، از آن‌ها می‌خواهند که با انجام کار در سالن، به صورت تجربی و مشاهده‌ای آموزش ببینند و سوالات خود را نیز درباره شیوه صحیح انجام کار مطرح کنند. اینطور بیان می‌شود که کارآموزان در حین کار، در حال کسب آموزش هستند. در این خصوص باید به صراحت بگوییم که اگر برای حضور کارآموزان، ساعت کاری معینی در نظر گرفته می‌شود؛ مسئولیت‌ها و وظایفی به عهده می‌گیرند و برای کارفرما امور مشخصی را انجام می‌دهند؛ رابطه‌ای که برقرار شده است، یک قرارداد آموزش کاشت ناخن نیست و در واقع یک قرارداد کار محسوب می‌شود.

این مساله مهم را در نظر داشته باشید که صرف تنظیم قرارداد آموزش کاشت ناخن ، کارفرما را از تعهدات و مسئولیت‌های قانون کار و قانون تامین اجتماعی مصون نخواهد کرد و کارفرما ملزم است که حقوق، مزایا، بیمه و سایر تعهدات مالی کارآموز را پرداخت کند. بنابراین، اگر هدف شما به غیر از آموزش، جذب نیروی کار با این شیوه است، باید در نظر داشته باشید که قرارداد حاضر، قرارداد مناسبی نخواهد بود و عدم پرداخت تعهدات مالی قانون کار و قانون تامین اجتماعی، برای شما جریمه به همراه دارد. بنابراین، اگر از این قرارداد استفاده می‌کنید، ماهیت رابطه میان طرفین باید حتما به صورت مدرس و هنرجو باشد.

محتوای توافق میان طرفین

چه آموزشگاه باشید و چه بخواهید به عنوان یک مدرس مستقل در زمینه آموزش کاشت ناخن، دوره‌های آموزشی برگزار کنید، نیاز خواهید داشت که حتما در یک قرارداد جامع، شرایط انجام این دوره‌های آموزشی را بیان کنید و درباره شیوه ارائه آموزش‌ها نیز توضیح دهید.

محتوای متن قرارداد آموزشی ناخن باید حاوی اطلاعات دقیقی از اشخاصی باشد که قرارداد را امضا می‌کنند. یعنی اگر قرار باشد که طرفین این قرارداد، آموزشگاه یا شخص حقیقی باشند، لازم است که به طور دقیق در متن قرارداد معرفی شوند. علاوه بر معرفی طرفین، باید درباره موضوع، مدت قرارداد، مبلغ شهریه یا حق الزحمه، تعهدات و مسئولیت‌ها و موارد مهم دیگر نیز در متن قرارداد آموزش کاشت ناخن توضیح داده شود.

پیشنهاد ما

پیشنهاد می‌کنیم که حتما پیش از اقدام برای تنظیم قرارداد، با مشاور حقوقی گفتگو کنید و از خدمات مشاوره حقوقی تلفنی بهره ببرید. این اقدام، شما را از ابعاد حقوقی قراردادی که در نظر دارید، آگاه می‌کند. علاوه براین، اگر به صورت حرفه‌ای در این زمینه فعالیت می‌کنید یا اینکه آموزشگاه هستید، حتما نیاز خواهید داشت که یک قرارداد اختصاصی برای شما تنظیم شود. تنظیم قرارداد را نیز می‌توانید از رکلا بخواهید.

ثبت نظر یا سوال