نمونه قرارداد قرض پول چیست و ویژگی‌های قرارداد قرض بین دو نفر و بیشتر!

قرارداد قرض پول

کلمه قرض یا قرض گرفتن عبارت شناخته شده‌ای است که در میان عموم مردم بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. با اینکه به طور معمول و روزانه در روابط میان مردم انواع مختلفی از قرارداد قرض انجام می‌شود، شاید کمتر اشخاصی باشند که این قرارداد را از جنبه قانونی و حقوقی بشناسند. نمونه قرارداد قرض پول یکی از انواع قرارداد قرض است.

احتمالا بارها برایتان پیش آمده است که مبلغی را از شخصی بگیرید یا اینکه میزان مشخصی از پول را به دوست یا آشنا بدهید. این قبیل معاملات با موضوع مال، کالا، وجه نقد و یا موارد دیگر، در قالب قراردادها و عقود متفاوت تنظیم می‌شوند. به غیر از عقودی مانند بیع، عقدهای دیگری نیز هستند که در ظاهر شباهت بسیاری با یکدیگر دارند. عقود قرض، ودیعه، عاریه و امانت از جمله قراردادهایی هستند که گاهی با هم اشتباه گرفته می‌شوند یا اینکه به اشتباه به جای یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دلیل این شباهت و اشتباه در اینگونه قراردادها این است که در تمام این عقود مالی میان دو شخص حقیقی منتقل می‌شود. برای استفاده صحیح از این عقود، لازم است که از ماهیت هر کدام به دقت اطلاع داشته باشیم و بدانیم که علم حقوق و به خصوص قانون مدنی چه قواعد و احکامی برای آن‌ها در نظر گرفته است. آشنایی به این موارد موجب می‌شود که در شرایط لازم به درستی قرارداد مورد نیازتان را انتخاب کنید و آگاه باشید که به موجب هر قرارداد، چه وظایف و مسئولیت‌هایی به عهده شما خواهد بود.

تعریف و ماهیت قرارداد قرضی و تفاوت آن با سایر عقود مشابه

در این بخش از مقاله، درباره قرارداد قرض صحبت توضیح می‌دهیم و عقود مشابه با آن را معرفی می‌کنیم. با مطالعه ادامه مطلب می‌توانید از تفاوت این قراردادها مطلع شوید و قرارداد مورد نیاز خود را انتخاب کنید.

عقد امانت پول یا ودیعه

عقد قرض، عاریه ،امانت و ودیعه از عقودی هستن که قانون مدنی به آن‌ها اشاره کرده است. هر کدام از این عقود ماهیت متفاوتی از دیگری دارد. برای مثال اگر یک شخص حقیقی مقدار مشخصی پول را به شخص حقیقی دیگر بسپارد و تاکید کند که این مبلغ نزد او امانت است ،شخص دوم دیگر اجازه نخواهد داشت که از مبلغ سپرده شده استفاده کند. زیرا که در عقد امانت، اجازه استفاده به شخص داده نمی‌شود. بنابر این، قراردادی که منعقد می‌شود قرارداد قرض بین دو نفر نیست، بلکه از قرارداد امانت یا ودیعه استفاده شود. ودیعه، نام دیگر قرارداد امانت است.

عقد عاریه

با توضیح این مساله که عقد قرض یک قرارداد تملیکی است، می‌توانیم عقد عاریه را بهتر تعریف کنیم. در نمونه قرارداد قرض بین اشخاص حقیقی ، مال یا پولی که قرض داده می‌شود در مالکیت قرض گیرنده خواهد بود. در صورتی که در نوع دیگری از این معاملات، مالکیت به قرض گیرنده منتقل نمی‌شود. برای مثال در نمونه قرارداد پول قرض دادن ، مالکیت پول قرضی به شخصی که پول را قرض گرفته است، منتقل می‌شود. یعنی شخص می‌تواند به هر طریقی که تمایل دارد مبلغ قرضی را استفاده کند.

شرایطی را تصور کنید که مالی برای استفاده در اختیار یک شخص قرار می‌گیرد ولی مالکیت آن منتقل نمی‌شود. مثال بسیار ساده و ابتدایی آن، زمانی است که والدین شما ابزار یا وسایل جزئی را برای استفاده به همسایه می‌سپردند و همسایه بعد از استفاده از ابزار، آن را به شما برمی‌گرداند. برای مثال اگر شما خودرو خود را جهت استفاده چند روزه به شخصی بسپارید، عمل انجام شده قرارداد قرضی نیست. زیرا که به واسطه این قرارداد، مالکیت ابزار یا ماشین در اختیار شخص دوم قرار نمی‌گیرد. بنابر این فقط می‌تواند در راستای کارایی آن مورد استفاده قرار بگیرد و در نهایت باید به مالک اصلی برگردانده شود. این نوع از قرارداد را عقد عاریه می‌نامند.

نمونه قرارداد قرض پول

تا به اینجا درباره عقود عاریه و ودیعه یا همان امانت توضیح دادیم و سعی کردیم که تفاوت‌های آن‌ها را نیز بیان کنیم. نمونه قرارداد قرض دادن پول ، براساس قانون مدنی تنظیم می‌شود. در نمونه قرارداد برای پول قرض دادن یا برای قرض دادن اموال دیگر، مالکیت مال قرضی در اختیار شخص قرار می‌گیرد. از متداول‌ ترین نوع نمونه قرارداد قرض بین اشخاص حقیقی ، نمونه قرارداد قرض گرفتن پول است.

براساس این قرارداد، قرض گیرنده مبلغ مشخصی را دریافت می‌کند و ضمانت می‌دهد که در زمان مشخص مبلغ قرض گرفته شده را برگرداند. محدودتی برای نحوه استفاده از مال قرض گرفته شده وجود ندارد، اما شرط اصلی این است که مال قرض، به همان طریق که اخذ شده است، برگردانده شود.

قرارداد برای قرض دادن پول در قانون مدنی

ماده 648 قانون مدنی درباره عقد قرض صحبت کرده است و آن را تعریف می‌کند. این عقد زمانی استفاده می‌شود که شخصی برای برطرف کردن نیاز خود مالی را قرض کند. در این قرارداد، مالکیت مال یا پول منتقل می‌شود و شرط اصلی این است که شخص در زمان مشخص شده‌ای مال قرض گرفته را برگرداند. به این عمل رد مال قرضی می‌گویند. ماده 648 تا 653 قانون مدنی به تفصیل درباره شرایط تنظیم نمونه قرارداد قرض پول و سایر قراردادهای قرض توضیح داده است. بنابراین، لازم است که برای تنظیم این قرارداد، به مواد و احکام قانون مدنی توجه شود.

ویژگی‌های عقد قرض در قرارداد قرض پول

  1. عقد قرض در فرم قرارداد قرض دادن پول از جمله عقود تملیکی است. قانون مدنی می‌گوید زمانی که مالی مانند پول به شخصی قرض داده می‌شود، آن میزان وجه نقد در مالکیت شخص است. با توجه به ماده 30 قانون مدنی نیز هر گونه دخل و تصرف در مال قرض گرفته شده، ایرادی ندارد. ماده 30 می‌گوید شما می‌توانید نسبت به مال خود هرگونه تصرفی داشته باشید. پول قرضی هم جزء مال شما محسوب خواهد شد.
  2. عقد قرض در نمونه متن قرارداد قرض دادن پول ، در گروه عقود رضایی قرار می‌گیرد. عقود رضایی به عقودی گفته می‌شود که برای استفاده از آن‌ها نیازی به تشریفاتی مانند رسمی کردن قرارداد یا قبض و اقباض نیست. به موجب ایجاب و قبول این عقد برقرار می‌شود.
  3. عقد قرض در نمونه قرارداد قرض پول ، یک قرارداد به معاوضه است. یعنی شخص قرض گیرنده باید مثل مال یا قیمت آن را برگرداند. در نمونه متن قرارداد قرض پول ، شخص قرض گیرنده باید دقیقا مبلغی که قرض گرفته است را برگرداند.
  4. نمونه قرارداد قرض پول ، یک قرارداد لازم است. شخصی که می‌پذیرد مبلغی را قرض دهد نمی‌تواند یک جانبه قرارداد را فسخ کند. هر دو طرف قرارداد باید به عقد قرض متعهد باشند.

ایجاب و قبول در نمونه قرارداد قرض پول

یکی از ویژگی‌های قرارداد قرض پول این است که برای برقراری آن، تنها نیاز به ایجاد و قبول است. به عبارت ساده‌تر اگر شخصی بگوید مبلغی پول قرض دادم و طرف مقابل نیز بگوید که قبول کردم قرارداد منعقد می‌شود و نیاز به انجام کار دیگری نیست. براساس تعریفی که قانون مدنی از قرارداد ارائه داده است، قرارداد به صورت شفاهی هم تنظیم می‌شود. در بسیاری از مواقع شاهد انواع قرارداد قرض پول به صورت شفاهی بوده‌ایم. نکته مهم دیگر این است که لازم نیست مبلغ قرض حتما منتقل شود یا به عبارت دیگر، لازم نیست که قرض گیرنده حتما مبلغ را قبض کند.

مشاوره حقوقی تلفنی و تنظیم قرارداد

شما می‌توانید از خدمات مشاوره حقوقی تلفنی وکیل قراردادها استفاده کنید. برای این کار روی لینک قبل بزنید. شما همچنین می‌توانید درخواست تنظیم قرارداد ثبت کنید. ما در اسرع وقت با شما تماس می‌گیریم و در مورد جزئیات این نوع قرارداد با شما صحبت می‌کنیم.

از طرف دیگر، تیم حقوقی رکلا این قرارداد را به دو صورت با ضامن و بدون ضامن تنظیم کرده است. روی تصویر قرارداد مورد نظر خودتان بزنید و وارد توضیحات آن شوید.

قرارداد قرض پول (بدون ضامن)

نمونه قرارداد پول قرض دادن

قرارداد قرض پول (با ضامن)

نمونه قرارداد قرض پول
سما سلیمانی
سما سلیمانی
«سما» کارشناس کنترل کیفیت محتوا در تیم تحریریه رکلا، روانشناس، کارشناس حقوقی و مولف مباحث مرتبط با امور قراردادها و به صورت روزانه و مستقیم با کاربران رکلا در حال گفتگو و رایزنی است.

ثبت نظر یا سوال

دیدگاه ها
user-img
مجید
09:40
19 اردیبهشت 1400
5
سلام. من میخوام به شخصی یک مبلغ مشخصی پول به صورت امانت بدهم. لطفا راهنمایی کنید که چکار باید بکنم؟
user-img
سلام و عرض ادب. شما می‌توانید قرارداد امانت پول تنظیم کنید. پول را در یک پاکت در بسته قرار دهید و مجموع پاکت را به عنوان امانت به ایشان بدهید.
user-img
پیمان اسماعیلی
13:02
11 بهمن 1400
1
من ده میلیون تومان می خواهم به کسی بدهم (به صورت قرض و بدون ضامن) و تاریخ هم مشخص شود. برای برگرداندن مبلغ مورد نظر آیا این امر، کیفری خواهد بود یا حقوقی؟ و بی زحمت متن آن به چه صورت باشد؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.
user-img
سلام. در صورتی که در قالب قرارداد قرض پول، وارد همکاری با ایشان می‌شوید، روابط میان طرفین از طریق دادگاه‌های حقوقی قابل پیگیری خواهد بود. ضمن آنکه برای دسترسی به این قرارداد، لازم است وارد بخش نمونه قراردادهای سایت شوید و عبارت «قرارداد قرض» را جستجو کنید.
user-img
حمزه بهرامی
14:04
06 اسفند 1400
1
سلام و وقت بخیر ۳۰ میلیون دادم به کارگرم چگونه قراردادی بنویسم که هر وقت دلم خواست درخواست پولم را بکنم؟
user-img
سلام. در این مورد باید قرارداد قرض تنظیم شود و در خصوص مناسب بودن این قرارداد، هیچ تفاوتی میان کارگران شما و اشخاص ثالث نیست.
user-img
سینا رضایی
09:30
03 اردیبهشت 1401
سلام وقت بخیر بابت پول بخوام امانت بدم چه قراردادی باید باشه و این قرارداد امانت شما در چند صفحه است؟
user-img
سلام. وقت بخیر. می‌توانید از قرارداد امانت استفاده کنید یا از قرارداد قرض استفاده شود و در متن آن، یک شرط ضمن عقد در خصوص به امانت گذاشتن مال جهت بازپس دهی به موقع پول قید کنید. در خصوص تعداد صفحات، با توجه به نوع قرارداد مورد نظر خود، جزئیات را از چت آنلاین وب سایت جویا شوید.
user-img
مريم محسن زاده
07:32
15 خرداد 1401
با سلام. ضمن تشكر از راهنمايی‌های خوب شما. سوالم اين است كه در قرارداد قرض بدون ضامن، امكان درخواست چک از قرض گيرنده به عنوان ضمانت صحيح است؟ يا بايد قرارداد از نوع "با ضامن" باشد و چک به جای شخص ضامن تضمين دهد؟
user-img
سلام. منظور از «ضامن» در قراردادهای قرض موجود در سایت، ضامن انسانی است. در خصوص تضمین حسن انجام تعهد به صورت چک، می‌توانید از همان قرارداد قرض بدون ضامن استفاده کنید.
user-img
ایرج
09:25
07 تیر 1401
سلام. آیا اگر کسی به زور از کسی امضا و اثر انگشت ناقص بگیرد بعد بگوید این شخص ۲۰ میلیون بدهکار است آیا می‌تواند؟
user-img
سلام. در صورت اثبات اجباری بودن امضا و اثر انگشت، آن سند فاقد تاثیر است.
user-img
کوثرمشعلی
00:33
10 تیر 1401
سلام می‌خوام مبلغ صد میلیون تومن رو به عنوان سرمایه به کسی بدهم تا با پولم کار کند و ماهانه مبلغی رو به من بدهد و اصل پولم رو بعد از یکسال پس دهد چه سند و مدرک یا قراردادی ببندم که درست باشه؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.
user-img
سلام. از قرارداد مضاربه یا مشارکت استفاده شود. البته اصلا صحیح نیست که مبلغ ثابتی دریافت شود بلکه باید درصد مشخصی از سود حاصل از کار سرمایه گیرنده را دریافت کنید. ضمنا پول باید صرف امور مشروع (قانونی) شود.
user-img
مهناز راد
14:00
27 تیر 1401
سلام. وقت بخیر. پولی را می‌خوام به کسی بدم تا با اون پول خرید و فروش مسکن انجام بده چه قراردادی باید تنظیم کنیم؟ تا هم پولم از دست نره هم به نسبت پولم در سود شریک باشم؟
user-img
سلام. می‌تونید از قراردادهایی مثل قرارداد مضاربه و قرارداد مشارکت استفاده کنید.
user-img
رضا اصلاحی
21:34
10 مرداد 1401
با سلام بنده پولی رو به یکی از دوستانم به عنوان قرض دادم و در موقع تنظیم رسید یا مدرک در حضور ۲ شاهد پای رسید را مهر شرکت زد البته شرکت این شخص معتبر است می‌خواستم بدانم زدن مهر شرکت با امضا کافی است یا نه؟ با تشکر.
user-img
سلام. باید اساسنامه شرکت بررسی شود تا ببینید آیا ایشان صاحب حق امضای اوراق مرتبط با شرکت است یا خیر. اگر هم به خود ایشان قرض داده‌اید باید خود ایشان زیر رسید را امضا کند.
user-img
عبداله فولادوند
17:47
14 مرداد 1401
1
سلام بنده یه پولی قرض دادم به کسی و در قبالش سفته گرفتم و قراردادی ننوشتم آیا مشکل دارد؟
user-img
سلام. بودن قرارداد بهتر از نبودن آن است. به هر حال، با اخذ سفته، خیال خود را تا حدی راحت کرده‌اید. اگر هنوز شرایط فراهم است قرارداد میان طرفین امضا شود.