موفقیت در بازاریابی مواد غذایی فقط با چند تکنیک طلایی!

نویسنده:هاجر هوشمند
-
بروزرسانی:1401/03/15
زمان مطالعه: 8 دقیقه
-سیاست انتشار مطالب
بازاریابی مواد غذایی

مواد غذایی یکی از نیازهای مهم مردم هر جامعه‌ای محسوب می‌شود. بنابراین تولید و عرضه آن نیز در وهله اول به نحوه بازاریابی و کیفیت محصولات مربوطه بستگی دارد. در واقع، کارخانه‌های تولید مواد غذایی اگر بخواهند در عرضه محصولات خود به یک فروش و بازدهی مطلوب برسند لازم است که در راستای شناخت کیفیت و کمیت تولیدات غذایی خود، اقداماتی کاربردی و هوشمندانه انجام دهند. به عنوان مثال، بازاریابی مواد غذایی یکی از روش‌های موثر و کارآمد امروزی است که بسیاری از شرکت‌ها، جهت فروش و عرضه تولیدات خود از آن بهره می‌برند. بنابراین صاحبان تولیدات غذایی می‌توانند با به کارگیری شیوه نوین بازاریابی، محصولات خود را به میزان فروشی دلخواه برسانند. البته در ادامه توضیحات بیشتری راجع به این تکنیک و روش ارائه خواهیم کرد.

هر چند که در همین ابتدا متذکر می‌شویم فعالیت در حیطه بازاریابی تا حدود زیادی به ارتباطات و مهارت‌های فردی بستگی دارد. از این رو فرد علاقمند به فعالیت در حوزه بازاریابی همچون بخش مواد غذایی، ضمن اینکه باید از نکات حقوقی این حرفه مطلع باشد؛ باید به تکنیک‌ها و مهارت‌های فروش نیز تسلط کامل پیدا کند. فعالیت در این موقعیت شغلی، با امضای انواع قرارداد بازاریابی امکان پذیر می‌شود. همچنین اختصاصا برای فعالیت در حرفه بازاریابی مواد غذایی لازم است که یک قرارداد بازاریابی مواد غذایی امضا کنید. مطالعه این مقاله برای آگاهی از نکات حقوقی این حرفه بسیار کاربردی و مناسب خواهد بود.

بازاریابی مواد غذایی چیست ؟

بازاریابی در حیطه عرضه محصولات غذایی یک از روش‌های مرسومی است که امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و فضای اینترنت، در سطح نوینی رایج شده است. در واقع، هر نوع سازمان یا کارخانه‌ای، فارغ از اینکه در چه زمینه‌ای فعالیت دارد، همواره برای ارائه بهتر خدمات خود به بازاریابی و تبلیغ تولیدات از طریق شیوه‌های مختلف نیاز خواهد داشت. بنابراین بازاریابی یعنی نوعی تبلیغ که در نهایت، منجر به جذب مشتری بیشتر و فروش زیادتر محصولات می‌شود. از این رو این روش در کلیه صنایع از جمله صنایع غذایی نقشی کاربردی دارد. به همین جهت، شاغلین تحت عنوان بازاریاب باید به دانش این حوزه تسلط کافی داشته باشند تا بتوانند به نتایج مطلوب خود برسند.

بازاریابی مواد غذایی ارتباط بسیار نزدیکی به شرایط فروش این محصولات دارد. به همین دلیل تمام فروشندگان یا نمایندگان این محصولات نیز، ممکن است با مساله بازاریابی درگیر باشند. در این راستا، پیشنهاد می‌کنیم اگر در این حوزه فعالیت می‌کنید، حتما درباره انواع قرارداد فروش محصولات غذایی و همچنین درباره قرارداد نمایندگی مواد غذایی مطالعه کنید.

تکنیک‌های طلایی در بازاریابی مواد غذایی

اگرچه بازاریابی در حوزه فروش و اعتبار یک محصول اهمیت به سزایی دارد اما این مساله در صورتی تاثیر گذار است که شاغلین این حرفه بتوانند روش‌های نوین و موثری را به کار گیرند. به بیانی دیگر، بازاریابی یک امر مهم در عرضه خدمات و تولیدات یک کسب و کار محسوب می‌شود که اگر به درستی و بنابر اصول تعریف شده انجام نگیرد، علاوه بر این که سودی برای آن سازمان یا واحد تولیدی نخواهد داشت، قطعا زیان‌های زیادی را نیز ایجاد می‌کند. به همین دلیل به بازاریابان از جمله افراد فعال در حیطه بازاریابی مواد غذایی، توصیه می‌کنیم نکاتی که در ادامه شرح می‌دهیم را هنگام فعالیت در حوزه کاری خود، حتما مورد توجه قرار دهند.

مهمترین اصول و تکنیک‌های کاربردی در این حوزه

 1. پیگیر و مصمم بودن: یک بازاریاب مواد غذایی حرفه‌ای و با تجربه، به خوبی می‌داند که غالب مشتریان ممکن است در برخورد اول به سختی به او اعتماد کنند؛ برای خرید اقدام نکنند و به زمان بیشتری برای تصمیم گیری نیاز داشته باشند. از این رو او باید در کمال احترام، پیگیری‌های لازم را جهت جلب اعتماد مشتری انجام دهد. بنابراین، مصمم و پیگیر باشید و برای کسب اعتماد مشتریان تلاش کنید.
 2. به دست آوردن اطمینان مشتری: جلب اعتماد از جمله مهمترین روش‌هایی است که می‌تواند در فروش یک محصول تاثیرات قابل توجهی داشته باشد. بنابراین یکی از مهارت‌های لازم یک بازاریاب این است که به‌گونه‌ای با مشتریان خود ارتباط برقرار کند که در نهایت، با استناد و اعتماد به حرف‌های او، مشتاق خرید محصول شوند.
 3. ارائه امتیاز و جایزه: هر کارخانه یا صنایع غذایی توسعه یافته‌ای می‌داند که باید هر از چند ماهی، امتیازاتی نظیر برگزاری قرعه کشی‌های ماهانه، تخفیف‌ها، ارائه محصولات تحت عنوان اشانتیون و غیره را برای مشتریان خود اعم از قدیم و جدید در نظر بگیرند. در واقع این روش، تکنیکی بسیار موثر در جذب مشتریان بیشتر است.
 4. بهره‌گیری از روش‌های نوین ارتباطی: در گذشته تنها راه ارتباطی با مشتریان یک محصول، تهیه بروشور و کاتالوگ بود اما امروزه با رشد و گسترش فضاهای مجازی، امکان پیشرفت و توسعه برای هر نوع کسب و کاری به آسانی فراهم شده است. از این رو یک بازاریاب مواد غذایی می‌تواند به راحتی از طریق قرار دادن تبلیغات در فضای اینترنتی نظیر وب سایت، اینستاگرام و غیره محصولات خود را به راحتی تبلیغ و بازاریابی کند.

مرور دیگر روش‌های موثر در این حرفه

 1. توضیحاتی کامل درباره مزایا، کیفیت و همچنین مواد به کار رفته در تولید محصول ارائه دهید؛
 2. یک نمونه رایگان از خدمات و تولیدات خود داشته باشید تا مشتریان بتوانند آن را امتحان کنند یا نزد خود داشته باشند. به این ترتیب، تبلیغ شما با مشتری همراه می‌شود؛
 3. از طریق فروشندگان محلی، محصولاتتان را تبلیغ کنید؛
 4. در هر شهر یا منطقه از نمایندگان بومی برخوردار باشید و با آن‌ها همکاری کنید؛
 5. راه‌ اندازی اپلیکیشن‌های نوین؛
 6. در سایت‌های تبلیغاتی، پیج‌های پرمخاطب و در فضاهای مناسب در بستر اینترنت، تبلیغ کنید؛
 7. از تکنیک‌های بازاریابی آنلاین غافل نشوید.

موثرترین تکنیک بازاریابی مواد غذایی چیست؟

از آنجا که مواد غذایی از جمله کالا و محصولاتی محسوب می‌شود که تا مدت زمان مشخصی قابلیت استفاده دارند، می‌توان گفت بهترین‌ روش‌های بازاریابی در این حوزه، مخصوصا در حال حاضر، این است که ابتدا بازار محصولات خود و همچنین افرادی که تولیداتی مشابه کسب و کار شما دارند را به دقت بررسی کنید و سپس متناسب با آگاهی‌های به دست آمده یک برنامه‌ ریزی منسجم و کاربردی تدوین کنید. در مرحله بعد برنامه خود را در قالب تبلیغاتی به روش‌هایی نظیر بازاریابی شبکه‌ای، اجتماعی، مستقیم، دیجیتالی، برگزار کردن نمایشگاه، تبلیغ در رسانه‌ها و تبلیغ به شیوه‌های متعدد دیگر طرح ریزی کنید و به این صورت محصولات و خدمات خود را به مشتریان ارائه دهید.

یک بازاریاب مواد غذایی چه مسئولیت‌هایی بر عهده دارد؟

وظایف بازاریابی مواد غذایی ، با توجه به شرکت یا کارخانه‌ای که در آن فعالیت می‌کند، متفاوت است اما با این حال، کلیه بازاریابان مواد غذایی تقریبا دارای مسئولیت‌های مشابهی هستند. در ادامه برخی از مهمترین آن‌ها را شرح خواهیم داد:

 1. تحلیل و ارزیابی بازار مواد غذایی مربوطه: از جمله مسئولیت‌های مهم یک بازاریاب محصولات غذایی، بررسی و ارزیابی بازار محصولات مربوطه و همچنین نحوه فعالیت شرکت‌های رقیب است. در واقع، این روش باعث می‌شود که فرد بتواند یک برنامه مناسب برای عرضه محصولات خود تدوین کند.
 2. آموزش‌های لازم به افراد تحت امر خود: یکی از وظایف بازاریابی مواد غذایی تهیه یک تیم بازاریابی حرفه‌ای است. مدیر بازاریابی برای این منظور باید شرایطی را فراهم کند که اشخاص تازه وارد، اصول و مهارت‌های چگونگی فروش محصولات را آموزش ببیند. این آموزش‌ها هر چقدر که در راستای اهداف سازمان باشند، موثرتر خواهند بود.
 3. بازرسی و ارزیابی سطح کیفی محصولات: بازاریابی که در حوزه فروش مواد غذایی فعالیت دارد باید خود ابتدا از کیفیت و مواد به کار رفته در محصول، اطلاعات کافی داشته باشد تا در مواجه با مشتری نیز بتواند تبلیغاتی موثر و مفید ارائه دهد.

از دیگر وظایف بازاریابی مواد غذایی :

 1. فروش محصولات مطابق قوانین و ضوابط داخلی شرکت مربوطه؛
 2. استفاده از روش‌های نوین و مدرن جهت بالا بردن کیفیت فروش؛
 3. ارائه راهکارهای مناسب و کاربردی برای جلب اعتماد مشتریان؛
 4. تسلط به نکات و اصول فروش؛
 5. داشتن برنامه‌ ریزی و استراتژی مناسب در مواجه با مشتریان.

آیا درباره نکات حقوقی این حرفه می‌دانید؟!

بازاریابی از جمله مشاغل رایج است که افراد زیادی در آن اشتغال دارند. با این وجود تنها تعداد کمی در این حوزه، به موفقیت‌های دلخواه خود رسیده‌اند. در واقع، بازاریابی اگرچه در نگاه اول، ساده به نظر می‌رسد اما موفقیت در آن تا حدود زیادی منوط به تسلط کامل در دانش و مهارت این حرفه است. از این رو به افرادی که تمایل دارند به عنوان یک بازاریاب فعالیت کنند، توصیه می‌شود حتما با یادگیری تکنیک‌های جدید برای موفقیت بیشتر در این حوزه تلاش کنند.

نکته مهم دیگری که بازاریابان باید درباره آن اطلاعات داشته باشند، اطلاعاتی درباره نوع قرارداد مورد نیاز، شرایط و قوانین مربوط به آن است. برای این منظور لازم است از اشخاصی کمک بگیرند که به صورت اختصاصی در حوزه تنظیم قراردادها فعالیت می‌کنند. تیم حقوقی رکلا نیز با در اختیار داشتن کارشناسان و وکلای مجرب، در این راستا به ارائه خدماتی نظیر خدمات تنظیم قرارداد اختصاصی و همچنین خدمات مشاوره حقوقی تلفنی می‌پردازد.

قرارداد بازاریابی

برای دریافت متن کامل این قرارداد، اینجا بزنید.

نمونه قرارداد بازاریابی
دانلود نمونه قرارداد بازاریابی

قرارداد کار بازاریابی

متن کامل قرارداد را از اینجا بگیرید.

نمونه قرارداد کار بازاریابی
دانلود نمونه قرارداد کار بازاریابی
هاجر هوشمند
هاجر هوشمند، علاقه مند به تالیف و نگارش است و در بخش تحریریه وب سایت حقوقی رکلا، فعالیت می‌کند. این علاقه باعث شده است که تعداد قابل توجهی از محتواهای تولید شده در رکلا، توسط ایشان گردآوری و تالیف شود.
ثبت نظر یا سوال
star star star star star
نظرات