قرارداد اجاره میز ناخن و تمام نکات قانونی درباره اجاره بها و مدت این قرارداد

قرارداد اجاره میز ناخن

قرارداد اجاره میز ناخن یک نوع از قرارداد اجاره و اجاره نامه است که به واسطه آن، بخشی از فضای یک سالن آرایشی به منظور فعالیت در حوزه ناخن به یک شخص اجاره داده می‌شود. این شخص از محل اجاره، برای کاشت ناخن استفاده خواهد کرد. اصطلاح ناخن ‌کار، به اشخاصی گفته می‌شود که دارای مدرک ناخن ‌کاری هستند یا به صورت تجربی، در زمینه کاشت، ژلیش ناخن، ترمیم و موارد دیگر آموزش دیده‌اند. این اشخاص برای فعالیت در این حوزه نیاز به یک مکان مناسب دارند. انجام اموری مانند کاشت، طراحی، ترمیم و موارد دیگر از جمله فعالیت‌هایی است که یک ناخن ‌کار انجام می‌دهد.

بسیاری از دختران جوان برای انتخاب یک شغل یا حرفه، فعالیت در حوزه ناخن را انتخاب می‌کنند. این جوانان با استعداد، برای شروع کسب و کار شخصی خود به یک مکان مناسب نیاز دارند. تهیه یک مکان مناسب و تجهیز آن، نیاز به هزینه زیادی دارد. به همین دلیل در بسیاری از موارد دیده می‌شود که علاقه‌مندان به این حوزه، نمی‌توانند به صورت دلخواه فعالیت کنند. در این زمان، بهترین گزینه، تعدیل خواسته‌ها است. یعنی به جای اینکه به یک مرکز یا یک سالن ناخن ‌کاری مجزا فکر کنند، می‌توانند کسب و کار خود را از یک بخش یا فضای کوچک از یک سالن بزرگ آغاز کنند.

در این زمان است که اصطلاح اجاره میز مطرح می‌شود. اجاره میز به معنای اجاره بخش کوچکی از یک سالن است که ناخن کار بتواند در آن مکان فعالیت خود را آغاز کند و ادامه دهد.

اهمیت تنظیم و استفاده از نمونه قرارداد اجاره میز ناخن

همانطور که در مقدمه توضیح دادیم، یکی از دلایل استفاده از نمونه قرارداد اجاره میز ناخن ، کمبود سرمایه مستاجر برای تاسیس سالن شخصی است. برای علاقه به اجاره میز ناخن دلایل متعدد و زیادی وجود دارد. این اشخاص با دلایل مختلف در این حوزه فعالیت می‌کنند و مهارت‌های خاصی دارند. تصور کنید که شما یک ناخن کار تازه کار هستید. با توجه به شرایط، صرف هزینه و تاسیس یک سالن خدمات ناخن هیجان انگیز است اما ریسک بسیار زیادی هم دارد.

از طرف دیگر اگر در یک سالن زیبایی مشغول به کار باشید، به مرور مشتری‌های ثابت خواهید داشت و شناخته می‌شوید. البته این مراحل ممکن است زمانبر باشد ولی اجرای چنین مراحلی در محل کار نامناسب، چندین برابر سخت‌تر خواهد بود.

از طرف دیگر موجر با اخذ مبلغ اجاره بها از سالن خود درآمدزایی می‌کند. حضور متخصصان حوزه‌های مختلف آرایشی و بهداشتی، موجب می‌شود که تمام خدمات مورد نیاز مشتریان سالن آرایش، به بهترین شیوه و در سریع‌ترین زمان ارائه شود. این مساله موجب رضایت مشتریان و مراجعه دوباره آن‌ها خواهد بود.

قانون مرتبط با قرارداد اجاره میز ناخن

پیش از تنظیم متن قرارداد اجاره میز ناخن ، لازم است که از شرایط و قوانین اجاره آگاهی داشته باشید. قانون ناظر بر این قرارداد، قانون مدنی است. قانون مدنی در رابطه با عقد اجاره در باب اجاره توضیح می‌دهد. عقد اجاره، یکی از عقود معین قانون مدنی است که در آن، شیوه تنظیم و اجرای قرارداد اجاره توضیح داده شده است. معین بودن قرارداد به این معنی است که قانون مدنی درباره عقد اجاره با صراحت توضیح می‌دهد.

قرارداد اجاره میز ناخن یک قرارداد لازم است. به این معنی که طرفین ملزم هستند در بازه زمانی اجاره نامه، حتما تعهدات را انجام دهند. هیچ کدام از موجر و مستاجر، نمی‌توانند بدون توافق با طرف دیگر، قرارداد را پیش از اتمام مدت فسخ کنند. البته موجر و مستاجر می‌توانند برای قرارداد، شروط فسخ تعیین کنند.

علاوه بر قانون مدنی و قواعد مرتبط با عقد اجاره، قانون روابط موجر و مستاجر نیز به محتوا و شرایط اجرای قراردادهای اجاره نظارت می‌کند.

قانون روابط موجر و مستاجر در قرارداد اجاره میز ناخن

این قانون زمانی کاربرد دارد که قرارداد شروط لازم را رعایت کرده باشد. با توجه به مفاد این قانون 4 شرط اصلی وجود دارد که قرارداد مشمول قانون روابط موجر و مستاجر باشد. این شروط عبارتند از:

  1. مالک سالن آرایش و ناخن‌ کار، باید قرارداد اجاره را امضا کنند؛
  2. متن قرارداد اجاره میز ناخن باید توسط دو شاهد امضا شود؛
  3. قرارداد اجاره میز ناخن باید حاوی مدت معین باشد. تاریخ دقیق اتمام این قرارداد باید مشخص شود؛
  4. قرارداد در دو نسخه تهیه شود و در اختیار موجر و مستاجر قرار بگیرد.

با رعایت این شروط، قرارداد مشمول قانون رابطه میان موجر و مستاجر خواهد بود و اگر مشکلی پیش بیاید، موجر و مستاجر می‌توانند به این قانون استناد کنند. برای مثال در دعاوی مربوط به تخلیه با استناد به قانون موجر و مستاجر می‌توانید به سرعت دستور تخلیه بگیرید، در حالی که بدون استفاده از این قانون، نیاز به مراجعه به دادگاه است.

ضمانت اجرا

مساله ضمانت در قرارداد اجاره میز ناخن ، از مهمترین مسائلی است که در موارد متعدد درباره آن پرسیده می‌شود. یکی از مهمترین دغدغه‌های صاحب سالن محافظت از سرمایه و امکانات سالن است. به همین منظور با استفاده از بند ضمانت در قرارداد، سعی می‌کند که از اجاره کننده‌ها تضمین مناسب بگیرد.

ضمانت تخلیه، ضمانت پرداخت اجاره بها، ضمانت در خصوص استفاده از ابزار و تجهیزات سالن و موارد دیگر از جمله ضمانت‌هایی است که مالک می‌تواند از مستاجر طلب کند. ارائه ضمانت به صورت چک یا سفته ایرادی ندارد. مساله مهم این است که باید مواردی رعایت شود. برای مثال به صراحت در هنگام نوشتن قرارداد، توضیح می‌دهند که سفته یا چت به منظور ضمانت اخذ شده است. علاوه بر این، لازم است که پشت و روی چک نیز نوشته شود. البته قانون جدید چک شرایطی ایجاد می‌کند که از امکان بروز مشکل بسیار کاسته خواهد شد. با این وجود، برای اطمینان بیشتر این موارد را انجام دهید.

مدت و اجاره بها

پیش از نوشتن قرارداد به این مساله توجه کنید که بازه زمانی این قرارداد باید معین شود. تاریخ شروع و اتمام قرارداد نوشته می‌شود. قراردادی که در آن مدت تعیین نشده باشد، معتبر نیست.

علاوه بر مدت قرارداد اجاره میز ناخن ، اجاره بها نیز باید مشخص شود. اجاره بها با توجه به امکانات، ارزش ملک و توافق طرفین تعیین می‌شود. برای مثال اگر سالن آرایش در منطقه بسیار خوب باشد و احتمال آن باشد که این مساله به میزان مشتریان مستاجر اضافه کند، میزان بهای قابل پرداخت برای اجاره زیاد خواهد بود. با تمام این تفاسیر، در نهایت، مبلغ اجاره بها و نحوه پرداخت آن، با توافق موجر و مستاجر معین می‌شود و در اجاره نامه نوشته خواهد شد.

پیشنهاد نمونه قرارداد

با زدن بر روی تصویر زیر، شما می‌توانید نمونه قرارداد اجاره‌ای را که توسط تیم حقوقی رکلا تنظیم شده است دریافت کنید. ضمن آنکه می‌توانید از خدمات مشاوره حقوقی تلفنی استفاده کنید و با اطمینان بیشتری، روابط حقوقی خود را شکل دهید. همانطور که می‌دانید رکلا مرجع تخصصی تنظیم متن انواع قرارداد است.

ثبت نظر یا سوال