قرارداد اجاره کانتینر و اوصاف و ویژگی‌های فرم قرارداد اجاره کانتینر

قرارداد اجاره کانتینر

قرارداد اجاره کانتینر یکی از انواع قرارداد اجاره است. این قرارداد، برای اشخاصی که صاحب کسب و کارهایی هستند که محصولات و تولیدات به خصوص دارد، بسیار کاربردی خواهد بود. زیرا می‌توانند از کانتینر برای انبار کردن تولیدات و محصولات خود استفاده کنند. امنیت و شرایط خاص کانتینرها باعث شده است که اشخاص زیادی تمایل داشته باشند که از کانتینر برای نگهداری و انبار کردن تجهیزات و کالاهای خود استفاده کنند. شما حتی می‌توانید کالاهای حساس و مهم خود را نیز در این کانتینرها نگهداری کنید.

فرم قرارداد اجاره کانتینر یک اجاره نامه است و مطابق با شرایط و قواعد عقد اجاره تهیه و تنظیم می‌شود. انبارهای عمومی و بزرگی وجود دارند که با تعداد قابل توجهی کانتینر مشغول به فعالیت هستند. شما می‌توانید با اجاره یک یا چند کانتینر، جایگاهی اختصاصی در این انبارهای عمومی داشته باشید و از کانتینر‌های اجاره‌ای استفاده کنید. علاوه براین، این امکان برای شما وجود دارد که کانتینرها را به محل دیگری منتقل کنید. به طور کلی اشخاص به این دو شیوه که توضیح دادیم، کانتینرها را اجاره می‌کنند. در ادامه این مقاله درباره اجاره نامه کانتینر و قواعد مربوط به آن صحبت خواهیم کرد.

نمونه قرارداد اجاره کانتینر چه قراردادی است؟

نمونه قرارداد اجاره کانتینر در واقع یک قرارداد برای اجاره کردن اشیاء است که میان مالک کانتینر و شخصی که تمایل دارد کانتینر را اجاره کند، تنظیم می‌شود. در این قرارداد، مالک کانتینر موجر نامیده می‌شود و متقاضی اجاره کانتینر، مستاجر خواهد بود. براساس تعریف قانون مدنی از عقد اجاره، با امضای نمونه قرارداد اجاره کانتینر ، مستاجر می‌تواند در ازای پرداخت مبلغ مشخصی بابت اجاره بها، کانتینر را برای مدت معینی در اختیار بگیرد. به واسطه این توافق، مستاجر برای بازه زمانی معینی، مالک منافع کانتینر می‌شود و می‌تواند از آن بهره ببرد.

اوصاف و ویژگی‌های قانونی نمونه قرارداد اجاره کانتینر

نمونه قرارداد اجاره کانتینر یک عقد معین است. زیرا در قانون مدنی به صراحت درباره اجاره توضیح داده شده است و تنظیم این قرارداد مطابق با قواعد و ضوابط قانون مدنی انجام خواهد شد. علاوه براین، اجاره نامه کانتینر یک قرارداد معوض، تملیکی و لازم است. معوض بودن قرارداد به این دلیل است که در ازای استفاده کردن از کانتینر و کسب منفعت از آن، ملزم به پرداخت اجاره بها هستید. یعنی اینکه در این قرارداد، عوض یا بهای مشخصی پرداخت می‌شود. همچنین با امضای قرارداد، مستاجر به صورت موقت مالک منافع کانتینر خواهد بود.

نکته مهم دیگر در خصوص فرم قرارداد اجاره کانتینر ، لازم بودن آن است. زمانی که شما یک کانتینر را اجاره می‌کنید، متعهد هستید که به تعهدات مندرج در قرارداد عمل کنید و تا پایان زمانی که برای اجاره در نظر گرفته شده است، در قرارداد باقی بمانید. این شرط برای موجر نیز برقرار است. یعنی اینکه موجر نمی‌تواند پیش از موعد مقرر از شما بخواهد که کانتینر را تحویل دهید. البته این امکان برای طرفین وجود دارد که شروطی را برای فسخ قرارداد در نظر بگیرند. به واسطه تعیین آن شروط، فسخ قرارداد به موارد مشخصی محدود می‌شود.

پرداخت خسارت و زیان در اجاره نامه کانتینر

زمانی که کانتینر به شما اجاره داده می‌شود، شما ملزم هستید که از آن به شیوه متعارف استفاده کنید و در سلامت و حفاظت از آن بکوشید. مستاجر باید کانتینر را به همان صورتی که تحویل گرفته است، در انتهای قرارداد به موجر برگرداند. بنابراین، بسیار واجب و ضروری است که در زمان تحویل گرفتن کانتینر، حتما آن را وارسی کنید و از سلامت کانتینر آگاه باشید. همچنین لازم است که تمام خصوصیات و ویژگی‌های کانتینر را نیز در متن قرارداد بنویسید.

در زمان تحویل کانتینر به موجر یا حتی در طول بازه زمانی اجاره، اگر کانتینر دچار خسارت یا زیان شود و آسیبی به او وارد شده باشد، باید این مساله بررسی شود که خسارت در چه شرایطی ایجاد شده است. اگر خسارت به کانتینر به دلیل رفتار مستاجر یا شیوه استفاده او باشد، مستاجر در این خصوص ضامن است. یعنی اگر مستاجر در استفاده از کانتینر تعدی یا تفریط کرده باشد و باعث ایجاد خسارت و زیان باشد، باید این خسارت را جبران کند و هزینه آن را بپردازد.

از طرف دیگر، اگر خسارت یا زیان کامنتینر به دلیل کهولت و فرسودگی کانتینر باشد، در این خصوص مسئولیتی به عهده مستاجر نیست. علاوه براین، اگر دیگر امکان بهره بردن از کانتینر وجود نداشته باشد، مستاجر می‌تواند قرارداد را فسخ کند. زیرا شرط اصلی این قرارداد این است که مستاجر بتواند از کانتینر منفعت کسب کند.

اجاره دادن مجدد توسط مستاجر

ممکن است که شما به عنوان مستاجر تمایل داشته باشید که کانتینری را که اجاره کرده‌اید را به شخص دیگری اجاره دهید. آیا به لحاظ قانونی امکان این اقدام برای شما وجود دارد؟

در مواقعی مشاهده می‌شود که اشخاصی که کانتینرهایی را اجاره کرده‌اند، تمایل دارند که یک کانتینر یا بخش‌هایی از آن را به شخص دیگری اجاره دهند. در این خصوص باید توضیح دهیم که با توجه به قواعد قانونی مدنی در خصوص اجاره، ممانعتی برای این اقدام وجود ندارد و مستاجر می‌تواند کانتینر خود را اجاره دهد و به این شیوه از کانتینر منفعت کسب کند.

البته اگر موجر در متن نمونه قرارداد اجاره کانتینر به این شرط اشاره کند که مستاجر نباید کانتینر را به شخص دیگری اجاره دهد، مستاجر باید به این شرط عمل کند و نمی‌تواند مغایر با این شرط، کانتینر را به شخص دیگری اجاره دهد. بنابراین، اگر تمایل دارید که کانتینر را به شخص دیگری نیز اجاره دهید، ابتدا باید دقت داشته باشید که موجر شما را از این کار منع نکرده باشد. اگر چنین شرطی مطرح نشده است، شما برای اجاره دادن مجدد کانتینر مختار هستید و مشکلی در این خصوص وجود ندارد.

بازه زمانی نمونه قرارداد اجاره کانتینر

بازه زمانی نمونه قرارداد اجاره کانتینر ، تاریخ دقیق شروع و پایان مدت اجاره است. کانتینر در این بازه زمانی در اختیار مستاجر قرار دارد و مستاجر می‌تواند از آن کسب منفعت کند. قانون مدنی تاکید می‌کند که اگر قرارداد اجاره شما بدون تاریخ باشد، عملا قرارداد شما باطل است و اعتباری ندارد. به همین دلیل است که تاکید می‌شود برای تنظیم نمونه قرارداد اجاره کانتینر حتما به تاریخ قرارداد توجه داشته باشید و تاریخ دقیق شروع و پایان آن را در متن قرارداد بنویسید.

براساس بازه زمانی که در نظر گرفته می‌شود، موجر ملزم است که کانتینر را به مستاجر تحویل دهد و مستاجر نیز باید در انتهای مدت قرارداد، کانتینر را به همان صورت که دریافت کرده است، به موجر برگرداند. علاوه براین، موجر می‌تواند برای دیرکرد در برگرداندن کانتینر نیز جریمه در نظر بگیرد. به این صورت که به ازای هر روز دیرکرد در برگرداندن کانتینر، مستاجر ملزم به پرداخت مقدار مشخصی جریمه باشد.

پیشنهاد ما به شما

تیم حقوقی رکلا با در اختیار داشتن مشاوران حقوقی مجرب و همچنین با ارائه خدمات مشاوره حقوقی تلفنی و خدمات تنظیم قرارداد به صورت اختصاصی، در کنار شما است تا سوالات حقوقی خود را پاسخ دهید و قرارداد مورد نیازتان را در اختیار بگیرید.

ثبت نظر یا سوال