مهندس کامپیوتر کیست؟ به همراه بررسی شرایط مالی، اعتباری و جایگاه اجتماعی این شغل!

نویسنده:هاجر هوشمند
-
بروزرسانی:1401/12/14
زمان مطالعه: 8 دقیقه
-سیاست انتشار مطالب
مهندس کامپیوتر

حوزه کاری مهندس کامپیوتر یا مهندس نرم افزار ، در حال حاضر که فناوری و ارتباطات به صورت چشمگیری در حال رشد و گسترش هستند، اهمیت، کارایی و متقاضیان قابل توجهی دارد. مخصوصا در حال حاضر که اغلب کسب و کارها، تجارتی آنلاین و دیجیتالی دارند. بنابراین افرادی که قصد دارند به صورت جدی در این حرفه فعالیت کنند، اگر به قابلیت‌های مورد نیاز این رشته کاملا مسلط باشند قطعا این امکان برای آن‌ها فراهم خواهد بود که به موقعیت و جایگاه شغلی مطلوبی برسند. پیرو این مطالب در مقاله حاضر، تصمیم داریم نگاهی کلی و تخصصی به شرح وظایف مهندس کامپیوتر و همچنین قابلیت‌ها و کارایی این نوع موقعیت شغلی داشته باشیم. از این رو در صورت تمایل به شناخت حوزه کاری مذکور، می‌توانید تا پایان این مطالب همراه ما باشید.

ضمن اینکه برای آگاهی از نکات حقوقی شغل مهندسی سیستم‌های رایانه‌ای و همینطور سایر نکات حقوقی لازم جهت منعقد کردن یک قرارداد مفید و استاندارد، می‌توانید از خدمات حقوقی تیم رکلا بهره ببرید. در این راستا، مطالعه مقاله قرارداد با برنامه نویس می‌تواند برای شما کارآمد باشد.

آشنایی کلی درباره ماهیت شغل مهندس کامپیوتر

رشته کامپیوتر به عنوان یکی از رشته‌های محبوب و پرطرفدار شناخته می‌شود که به دلیل کاربرد فراوان در کسب و کارهای دیجیتال اهمیتی زیادی پیدا کرده است. متخصصان حوزه کامپیوتر در زمینه‌‌های طراحی، ساخت، نگهداری و توسعه سیستم‌های رایانه‌ای فعالیت دارند، به همین دلیل، افرادی که در این رشته تحصیل و فعالیت می‌کنند، باید به دانش و مهارت‌های مربوطه تسلط کامل داشته باشند تا بتوانند سخت افزارهای مورد نیاز را به راحتی تحلیل و طراحی کنند. حوزه مذکور یکی از شغل‌های بسیار گسترده و پیشرفته است که زیر شاخه‌های مهم و متعددی همچون برنامه نویسی دارد. بنابراین شاغلین این حرفه می‌توانند در هر کدام از شاخه‌های مربوطه که علاقمند هستند، فعالیتی حرفه‌ای و جدی داشته باشند.

مهندس کامپیوتر کیست؟

به کسی که با استفاده از دانش و تخصصی که در حوزه کامپیوتر کسب کرده است، مسئولیت طراحی و راه‌ اندازی و آزمایش برد مدار و شبکه‌ها، دستگاه‌های حافظه، پردازنده، سیستم‌ها و قطعات را بر عهده دارد، مهندس سیستم رایانه‌ای یا کامپیوتر گفته می‌شود. اگر بخواهیم به صورت کلی به وظیفه مهندس کامپیوتر اشاره کنیم، باید گفت که علاوه بر طراحی برنامه‌های مربوطه، مسئولیت نظارت و ارزیابی کلیه کارکرد‌ها و همچنین رفع اشکالات و نقص‌های سیستم‌های رایانه‌ای را نیز بر عهده دارد.

مهندس کامپیوتر باید دارای چه قابلیت‌هایی باشد؟

مهندسین کامپیوتر معمولا علاوه بر تسلط کامل به علوم پایه نظیر ریاضیات، جبر، احتمالات و غیره، باید از توانایی فردی و اجتماعی مورد نیاز این رشته همچون روحیه کار تیمی بالا، کنجکاوی و تلاشگر بودن، توانایی تحلیل و حل مسائل پیچیده و دشوار نیز برخوردار باشند. در اصل بهتر است بگوییم لازمه موفقیت و انجام سودمند وظایف مهندس کامپیوتر ، شناخت کافی و کامل مهارت‌ها و توانایی‌های شغل خود است. بنابراین اگر بخواهیم این قابلیت‌ها را به طور خلاصه شرح دهیم باید به این موارد اشاره کنیم:

 1. آشنایی با برنامه‌های جدید و نوین سیستم‌های رایانه‌ای؛
 2. توانایی بررسی و تحلیل برنامه‌های رایانه‌ای و در صورت لزوم برطرف کردن اشکالات ایجاد شده و اضافه کردن برنامه‌های جدید؛
 3. قادر به ارزیابی سیستم‌ها و برنامه‌های مختلف جهت بهبود عملکرد و ارتقاء آن‌ها؛
 4. مهارت در تدوین، نصب، آزمایش و تحلیل برنامه‌های رایانه‌ای؛
 5. توانایی شناخت و بررسی برنامه‌های کامپیوتری حوزه‌های خدمات و صنعت و در نهایت متناسب با نیازهای آن‌ها تدوین و ارائه ابزارها و برنامه‌های مربوطه.

شرایط لازم برای فعالیت در این حوزه کاری و دروس‌ مورد نیاز این رشته

کامپیوتر یکی از رشته‌های پر طرفدار است که علیرغم پیچیدگی‌ها و شاخه‌های متفاوت، دانش و مهارت‌های آن نیز همواره به روز و جدید می‌شود. بنابراین یکی از شرایط اصلی ورود و موفقیت در این حوزه، داشتن علاقه و روحیه فعال و پویا است. به عبارت دیگر، علاقمندان به فعالیت در این شغل، باید در وهله اول، علاقه و اشتیاق کافی برای آموزش‌های لازم این حرفه را داشته باشند و همچنین به صورت مداوم و مستمر دانش و اطلاعات خود را به روز و نوین کنند.

داشتن علاقه، مهمترین عامل برای فعالیت موفقیت آمیز در این حوزه است. از جمله دروس عمومی کلیه شاخه‌های کامپیوتر، مواردی نظیر مبانی کامپیوتر، برنامه سازی، ریاضی، فیزیک، دیفرانسیل، مدارهای الکتریکی، آمار و احتمالات مهندسی، زبان ماشین و برنامه سازی سیستم‌های رایانه‌ای، معماری کامپیوتر، ریزپردازنده‌، سیستم‌های عامل، ریاضی مهندسی، ساختمان داده‌ها و غیره را شامل می‌شود. البته ناگفته نماند که تحصیل در این حوزه، برای علاقمندان از طریق هنرستان نیز امکان پذیر است.

شرح وظایف مهندس کامپیوتر و حدود فعالیت این کارشناسان

وظیفه مهندس کامپیوتر به طور کلی تحلیل عملکرد برنامه‌های سیستم، طراحی و ساخت برنامه‌های مربوطه، آزمایش و اصلاح طرح و اپلیکیشن‌های طراحی شده، بررسی و شناسایی سخت افزارهای جدید و غیره است. در واقع، مهندسان کامپیوتر یکی از عوامل اصلی چگونگی کارکرد سیستم‌های رایانه‌ای هستند که با توجه به تخصص خود در یکی از شاخه‌های کامپیوتر مسئولیت‌های گوناگونی دارند. با این حال، در ادامه جهت آشنایی بیشتر شما با این شغل، به صورت اجمالی برخی از کاربردی‌ترین وظایف مهندسی کامپیوتر را شرح خواهیم داد.

از دیگر تعهدات این کارشناسان متخصص

 1. انجام آزمایشات و بهبود سیستم‌های رایانه‌ای، برنامه نویسی، سندسازی و مراحل اخذ اعتبار؛
 2. ارزیابی و اصلاح برنامه‌های موجود و در صورت نیاز ارتباط دادن آن‌ها با سخت افزارهای جدید جهت ارتقاء کارکردشان؛
 3. طراحی، آزمایش و اصلاح نمونه‌ اولیه برنامه‌های طراحی شده و تطابق آن‌ها با مدل‌های استاندارد با شبیه سازی کامپیوتر؛
 4. مشارکت و مشورت با مشتریان برای چگونگی طراحی و نگهداری کردن از برنامه‌ها؛
 5. کمک در نصب و راه‌ اندازی سیستم و بررسی‌های لازم امکانات جهت داشتن عملکرد صحیح برنامه‌ها؛
 6. طراحی، ساخت، اصلاح و آزمایش سیستم‌ها؛
 7. تجزیه و بررسی نیازهای کاربران و همچنین محدودیت‌های زمانی و مالی؛
 8. نظارت بر نحوه عملکرد کارکنان اعم از برنامه نویسان و سایر متخصصان علمی و فنی؛
 9. پیشبینی کارکرد برنامه‌ها از طریق تحلیل‌ها و مدل‌های علمی و ریاضی؛
 10. و در آخر دریافت اطلاعات لازم در زمینه‌هایی همچون نکات ایمنی، اصول مورد نیاز برای صحیح به کار بردن سخت افزارها در حیطه وظایف مهندسی کامپیوتر.

بازار کار مهندس کامپیوتر

با پیشرفت فناوری و تکنولوژی، یکی از رشته‌هایی که به صورت مستمر در معرض توجه زیادی قرار دارد، رشته مهندسی کامپیوتر است که همواره پایه اساسی بسیاری از کسب و کارها شناخته می‌شود. بنابراین افرادی که در این حوزه اشتغال دارند به نسبت سایر زمینه‌های کاری، از فرصت‌های شغلی ایده آل و مناسبی برخوردار هستند. این افراد بر اساس توانایی‌ها و تخصص‌های خود می‌توانند به صورت فریلنسر، مستقل یا کارمند شرکت‌های خصوصی و دولتی فعالیت کنند. البته در نظر داشته باشید که این شغل نسبتا مهارت محور است و از این رو موفقیت مالی و جایگاه شغلی افراد تا حدود زیادی به تجارب، توانایی و رزومه کاری آن‌ها بستگی دارد.

میزان حقوق و مزایای مهندس کامپیوتر

از آنجا که رشته کامپیوتر دارای شاخه‌های متعددی و زیادی است از این رو شاغلین آن نیز با توجه به موقعیت شغلی خود از حقوق و مزایای متفاوتی برخوردار هستند. به عنوان مثال، اشخاصی که در حوزه‌های کاری همچون برنامه نویسی و طراحی وب، متخصص فناوری اطلاعات، پشتیبان و غیره اشتغال دارند حقوق قابل قبولی دریافت می‌کنند و افرادی که در سمت‌های مدیریتی مانند مدیر نوآوری، پشتیبانی، فناوری و غیره فعالیت دارند، حتی حقوق بیشتری از این کارشناسان دریافت خواهند کرد. با این حال همانطور که قبلا نیز بیان کردیم فعالیت در حیطه کامپیوتر تا حدود زیادی مبتنی بر میزان توانایی و تجربه‌های افراد است و به همین جهت حقوق و درآمد این قشر نیز می‌تواند متناسب با توانایی‌ و تخصص آن‌ها متفاوت باشد.

در لیست مشاغل پردرآمد، حتما از مشاغل مبتنی بر کامپیوتر نیز یاد می‌شود. این رشته چنان گسترده است که می‌تواند موقعیت‌های شغلی متعددی برای شما ایجاد کند. اگر روابط کاری شما به صورت پیمانی باشد، میزان حقوق و مزایایی که دریافت خواهید کرد، به توافق شما با کارفرما بستگی دارد. یعنی شما می‌توانید برای انجام پروژه‌های پیمانی، میزان حق الزحمه و چگونگی دریافت آن را مشخص کنید. از طرف دیگر، اگر با کارفرما روابط استخدامی داشته باشید، حقوق و مزایای شما نباید کمتر از پایه حقوق اداره کار در همان سال باشد. البته برای دریافت حقوق مازاد بر پایه حقوق اداره کار نیز، می‌توانید با کارفرما به توافق برسید.

ابعاد حقوقی این حرفه

در این مقاله مطالبی اختصاصی درمورد حوزه کاری مهندسان کامپیوتر و همچنین مسئولیت‌های آن‌ها ارائه شد. از این رو به شاغلین و همینطور علاقمندان این حرفه پیشنهاد می‌کنیم حتما این مطالب را با جزئیات مطالعه کنند. ضمن اینکه باید یادآور شویم افزایش آگاهی درباره نکات حقوقی هر نوع موقعیت شغلی از جمله مهندسی کامپیوتر، برای افراد شاغل در آن حوزه کاری ضروری و موثر است.

وب سایت رکلا ارائه دهنده خدماتی همچون مشاوره تلفنی حقوقی و تنظیم قرارداد اختصاصی است که در این حالت، شما می‌توانید در صورت نیاز به راحتی از این خدمات بهره‌مند شوید. اگر درباره زمینه کاری و حقوقی این شغل، سوالاتی دارید، این امکان برای شما وجود دارد که در زیر همین مقاله و در بخش نظرات با ما مطرح کنید.

قرارداد طراحی نرم افزار

با استفاده از این نمونه قرارداد، می‌توانید پروژه طراحی نرم افزار مورد نظر خود را به یک مهندس بسپارید.

نمونه قرارداد طراحی نرم افزار
دانلود نمونه قرارداد طراحی نرم افزار

قرارداد طراحی سایت

با امضای این قرارداد، می‌توانید پروژه طراحی یک سایت را پیگیری و اجرا کنید.

نمونه قرارداد طراحی سایت
دانلود نمونه قرارداد طراحی سایت

قرارداد استخدام برنامه نویس

برای همکاری با برنامه نویس در شرکت یا مجموعه خود، می‌توانید از این قرارداد استخدامی استفاده کنید.

نمونه قرارداد استخدام برنامه نویس
دانلود نمونه قرارداد استخدام برنامه نویس
هاجر هوشمند
هاجر هوشمند، علاقه مند به تالیف و نگارش است و در بخش تحریریه وب سایت حقوقی رکلا، فعالیت می‌کند. این علاقه باعث شده است که تعداد قابل توجهی از محتواهای تولید شده در رکلا، توسط ایشان گردآوری و تالیف شود.
ثبت نظر یا سوال
star star star star star
نظرات