امانت نامه سکه بر اساس چه قانونی تنظیم می‌شود + شرایط مهم!

نویسنده:سما سلیمانی
-
بروزرسانی:1402/08/20
زمان مطالعه: 7 دقیقه
-سیاست انتشار مطالب
امانت نامه سکه

امانت نامه سکه ، یکی از انواع قرارداد امانت یا امانت نامه است. با توجه به اینکه منظور از سکه، سکه‌هایی از جنس فلز گران‌بها است، می‌توانیم اینطور بگوییم که این قرارداد، در واقع می‌تواند قرارداد امانت طلا باشد و به همین دلیل از قواعد مربوط به آن قرارداد نیز پیروی می‌کند. سکه‌ها در انواع و ارزش‌های متفاوتی تهیه می‌شوند و برای موارد متعددی توسط اشخاص مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. در گذشته، بیشترین مصرف سکه به منظور هدیه دادن بود. مردم در مراسم‌های خاص از سکه استفاده می‌کردند و به عنوان هدیه یا سپاسگزاری، سکه‌هایی را به یکدیگر اهدا می‌کردند.

امروزه استفاده از سکه، فارغ از جایگاهی که در میان مردم به منظور هدیه دادن دارد، به شیوه‌ای برای سرمایه گذاری نیز تبدیل شده است. مردم تلاش می‌کنند که با استفاده از وجوه نقدی که در اختیار دارند، چیزی را خریداری کنند تا به این وسیله، ارزش وجه نقد خود را افزایش دهند. بدون شک، سکه از آن دسته از چیزهایی است که خرید آن، به مرور باعث افزایش قیمت و به همین ترتیب، باعث افزایش ارزش آن می‌شود. اشخاص مختلف بسیار تمایل دارند که سکه‌هایی را خریداری کنند و این سکه‌ها را برای سرمایه گذاری نزد خود نگهداری کنند. همانطور که توضیح دادیم سکه‌ها ارزش مادی قابل توجهی دارند و نگهداری از آن‌ها نیز بسیار دارای اهمیت است.

قرارداد امانت سکه یکی از روش‌هایی است که با استفاده از آن، می‌توانید از سکه‌هایی که دارید، نگهداری کنید. در ادامه این مطلب، درباره این قرارداد اطلاعات بیشتری را ارائه خواهیم داد.

امانت نامه سکه چگونه قراردادی است؟

همانطور که از عنوان قرارداد امانت سکه نیز مشخص است، اگر تمایل داشته باشید که تعداد مشخصی سکه را نزد شخصی به امانت بگذارید، می‌توانید از این قرارداد استفاده کنید. قانون مدنی ، امانت را قراردادی تعریف می‌کند که به واسطه آن، شخصی مال خود را نزد شخص دیگری می‌گذارد تا از مال نگهداری شود. قانون مدنی اینطور توضیح می‌دهد که این توافق به رایگان و به صورت مجانی انجام می‌شود. شخصی که سکه‌ها را برای نگهداری می‌سپارد، امانت گذار خواهد بود و شخصی که می‌پذیرد از سکه‌ها نگهداری کند، امانت دار است. این توافق با خواست و رضایت طرفین انجام می‌شود و شرط اصلی آن، قبول امانت دار است.

منظور از قبول امانت دار که در قانون مدنی درباره آن صحبت می‌شود، این است که شخص امانت دار باید با کلام خود، اعلام کند که نگهداری از سکه‌ها را پذیرفته است. البته صرفا بیان کلامی مطرح نیست. هر اقدامی که امانت دار انجام دهد و به منزله قبول مال امانت باشد، موجب برقراری این توافق میان طرفین قرارداد می‌شود.

با توجه به این توضیحات، اگر در موقعیتی هستید که امکان نگهداری از سکه‌های خود را ندارید و تمایل دارید که سکه‌ها نزد شخص مطمئن و قابل اعتمادی نگهداری شوند، نمونه امانت نامه سکه برای شما مناسب خواهد بود.

ویژگی‌های قرارداد از نگاه قانون

نمونه امانت نامه سکه با تبعیت از قانون مدنی تهیه و تنظیم می‌شود. قرارداد امانت سکه ، مطابق با قواعد قانون مدنی، یک قرارداد جایز و همچنین معین است. معین بودن نمونه امانت نامه سکه ، به این معنا است که قانون مدنی به صراحت درباره آن توضیح داده است و همچنین ضوابطی را معین می‌کند که برای تنظیم این نوع قرارداد باید به آن عمل کنیم. جایز بودن قرارداد نیز به این معنا است که طرفین، هر زمان که بخواهند می‌توانند قرارداد را فسخ کنند. بنابراین، مانعی برای فسخ قرارداد وجود ندارد.

این قرارداد، یک قرارداد عهدی است. یعنی اینکه طرفین برای انجام یک مساله مشخص با یکدیگر توافق می‌کنند. در این قرارداد، شخصی که سکه‌ها را نگهداری می‌کند، متعهد شده است که از سکه‌هایی که به او سپرده خواهد شد، برای مدت مشخصی حفاظت کند. در ابتدا توضیح دادیم که این قرارداد، رایگان و بدون عوض است اما طرفین می‌توانند برای نگهداری از سکه‌ها حق الزحمه‌ای در نظر بگیرند و این قرارداد را به یک  نوع عقد معوض تبدیل کنند. بنابراین، اشخاص می‌توانند درباره این قرارداد به شیوه‌های دیگری نیز با یکدیگر توافق کنند.

مدت توافق و امکان فسخ آن

شما برای نوشتن متن امانت نامه سکه ، مانند هر قرارداد دیگر، ملزم هستید که مدت قرارداد را مشخص کنید. مدت قرارداد، بازه زمانی مشخصی است که در آن زمان سکه‌ها به امانت دار داده می‌شوند. توجه داشته باشیم که معین کردن تاریخ دقیق بازگرداندن سکه‌ها نیز بسیار مهم است.

نکته مهمی که درباره آن سوال می‌شود، این است که آیا می‌توانیم پیش از اتمام مدت قرارداد، سکه‌های خود را از امانت دار پس بگیریم و قرارداد را فسخ کنیم؟

در پاسخ باید بگوییم که بله، امکان پذیر است. شما مالک سکه‌ها هستید و هر زمان که بخواهید می‌توانید اعلام کنید که تمایل دارید قرارداد را فسخ کنید و سکه‌ها را دریافت کنید. در این زمان، امانت دار نمی‌تواند مانع شما شود یا اینکه نمی‌تواند از پس دادن سکه‌ها خودداری کند. از طرف دیگر، امکان فسخ نمونه امانت نامه سکه برای امانت دار نیز وجود دارد. ممکن است موقعیت امانت دار برای نگهداری از سکه‌‎های شما مناسب نباشد یا یا اینکه ناگهان مساله‌ای برای امانت دار پیش بیاید که نتواند از سکه‌های شما نگهداری کند. در این موقعیت، امانت دار می‌تواند اعلام کند که دیگر توانایی نگهداری از سکه‌ها را ندارد و می‌خواهد که قرارداد فسخ شود.

در این موقعیت، مالک سکه‌ها ملزم است که در سریع‌ترین زمان ممکن برای پس گرفتن آن‌ها مراجعه کند.

چه اشخاصی می‌توانند این توافق را امضا کنند؟ امانت را به چه شخصی برگردانیم؟

اگر شخصی از ما تقاضا کند که سکه‌های او را به امانت بگیریم، باید به این مساله توجه داشته باشیم که شخص مورد نظر، حتما مالک سکه‌ها باشد یا اینکه قائم مقام مالک محسوب شود. به طور کلی، برای انجام نمونه امانت نامه سکه ، لازم است که مالک اجازه این اقدام را بدهد. حال یا خودش برای امانت دادن سکه‌ها مراجعه خواهد کرد یا اینکه نماینده قانونی خود را می‌فرستد. علاوه براین، مالک باید صلاحیت امضای قرارداد را داشته باشد و با خواست و رضای خود برای انجام نمونه امانت نامه سکه اقدام کند.

در زمان بازگرداندن سکه‌ها نیز باید به این مساله توجه داشته باشیم که سکه‌ها را فقط می‌توانیم به مالک یا نماینده قانونی او پس دهیم. بنابراین، برای مثال اگر با موقعیتی مانند فوتِ مالکِ سکه‌ها مواجه شدید، باید به این مساله توجه داشته باشید که بعد از فوت مالک سکه‌ها، مالکیت سکه‌هایی که نزد شما امانت گذاشته شده است، به ورثه مالک خواهد رسید. بنابراین، شما ملزم هستید که سکه‌ها را به ورثه برگردانید.

در این خصوص اگر ورثه چند نفر باشند، لازم است که یک شخص از جانب سایر وراث وکالت داشته باشد و سکه‌ها را از شما پس بگیرد. اگر وراثِ مالکِ سکه‌ها در این خصوص به توافق نرسیده باشند، شما می‌توانید سکه‌ها را به حاکم ارائه دهید.

آیا می‌توانیم برای نمونه امانت نامه سکه ، حق الزحمه در نظر بگیریم؟

آنطور که قانون مدنی درباره نمونه امانت نامه سکه توضیح می‌دهد، این قرارداد یک توافق رایگان است و بابت آن مبلغی پرداخت نمی‌شود اما در عرف، اشخاصی که می‌پذیرند سکه‌های شما را به امانت نگهداری کنند، تمایل دارند که از این اقدام منفعتی نصیب آن‌ها شود. به همین دلیل است که درخواست پرداخت حق الزحمه دارند. در چنین شرایطی، مالک سکه‌ها و شخص امانت دار می‌توانند با یکدیگر مذاکره کنند و در نهایت مبلغی را به عنوان حق الزحمه در نظر بگیرند. این مبلغ در متن امانت نامه سکه نوشته می‌شود و براساس اشاره به این موضوع در نمونه امانت نامه سکه ، مالک سکه‌ها ملزم خواهد بود که حق الزحمه امانت دار را به او پرداخت کند.

پیشنهاد ما

امانت نامه سکه یک قرارداد مهم است که به منظور نگهداری تنظیم می‌شود. شما می‌توانید این قرارداد را با شرایط خودتان تنظیم کنید و همچنین درباره آن، اطلاعات دقیقی به دست آورید. در این زمینه می‌توانید از خدمات تنظیم قرارداد و خدمات مشاوره حقوقی تلفنی بهره ببرید.

نمونه قرارداد کامل

همین حالا روی تصویر زیر بزنید و وارد توضیحات این قرارداد شوید.

نمونه قرارداد امانت
دانلود قرارداد
سما سلیمانی
«سما» کارشناس کنترل کیفیت محتوا در تیم تحریریه رکلا، روانشناس و مولف مباحث مرتبط با امور قراردادها و به صورت روزانه و مستقیم با کاربران رکلا در حال گفتگو و رایزنی است.
ثبت نظر یا سوال
star star star star star
نظرات
(2 نظر)
account_circle
یزدی
thumb_up_alt
آیا امانت نامه بدون قرارداد اعتبار دارد؟
01:33
09 اسفند 1401
سید ابراهیم زارع مویدی
مشاور ارشد قراردادها
سلام. بله. امانت نامه بدون قرارداد هم اعتبار دارد اما در نظر داشته باشید که فرایند اثبات رابطه امانی، بدون وجود قرارداد، بسیار دشوار خواهد بود و شما مراحل سختی را برای اثبات کردن حق خود در ادامه، رو به روی خودتان خواهید داشت.
20:09
10 اسفند 1401
account_circle
مصطفی
thumb_up_alt
آیا گذاشتن طلای آب شده نزد طلا فروشی و گرفتن فاکتور اعتبار دارد؟
23:34
27 اسفند 1402
سید ابراهیم زارع مویدی
مشاور ارشد قراردادها
اصولا با توجه به اینکه معیار مشخصی برای تفکیک این نوع از طلا با نمونه مشابه آن وجود ندارد، ایشان صرفا اقرار به دریافت حجم مشخصی از طلا از جانب شما خواهد کرد و قاعدتا به موجب اقراری که کرده است موظف است آن را عودت دهد.
15:13
28 اسفند 1402