نوع قرارداد کارگران نانوایی چیست + نکات ضروری متن قرارداد کارگر نانوایی

قرارداد کارگر نانوایی

قرارداد کارگر نانوایی یک قرارداد جالب توجه است. این قرارداد را می‌توانیم یکی از انواع قرارداد کار بدانیم. این قرارداد میان کارگر و کارفرما منعقد می‌شود و برای آن‌ها تعهداتی ایجاد می‌کند. با توجه به این که نانوایی از جمله مشاغل بسیار قدیمی است و نان از پر استفاده‌ترین کالای خوراکی خانواده‌های ایرانی محسوب می‌شود، استخدام نیروی کار برای نانوایی و به دنبال آن، تنظیم قرارداد کارگران نانوایی نیز بسیار مورد توجه است.

با توجه به نوع کار نانوایی‌ها، نیازی نیست که شخص کارگر حتما سطح تحصیلات یا مدارک خاصی داشته باشد. ممکن است با توافق طرفین، ساعات کاری کارگر در متن قرارداد کارگر نانوایی به صورت چرخشی یا به شکل پاره وقت تعین شود. با توجه به شرایط استخدام و موقعیت شغلی، این کار می‌تواند برای بسیاری از افراد مناسب باشد. برای پاسخگویی به سوالات احتمالی درباره این موقعیت شغلی و قرارداد مناسب آن، تیم رکلا در جهت پاسخگویی به سوالات شما، این مقاله را تهیه کرده است.

قرارداد کارگر نانوایی و قانون مرتبط

با توجه به نوع قرارداد کارگران نانوایی ، قانون ناظر به این قرارداد، قانون کار و قانون تامین اجتماعی خواهد بود. به بیان دقیق‌تر، به دلیل اینکه روابط کارفرما و کارگر تحت حمایت قانون کار تنظیم می‌شود، تابع قانون تامین اجتماعی نیز خواهد بود.

بیمه کارگر نانوایی

قانون تامین اجتماعی ناظر بر نمونه قرارداد کارگر نانوایی است، بنابراین کارفرما موظف خواهد بود که کارگر را بیمه کند. حق بیمه کارگر و کارفرما به صورت مشترک و درصدی پرداخت خواهد شد.

عنوان قرارداد کارگر نانوایی

عنوانی که طرفین برای این قرارداد تعیین می‌کنند، به طور دقیق باید بیانگر قصد آن‌ها از انجام این قرارداد باشد. به بیان ساده‌تر عنوان قرارداد نشان دهنده ماهیت روابطی است که پس از امضای آن بین کارگر و کارفرما شکل خواهد گرفت. ضمن این که تا حدودی محل کار کارگر را نیز مشخص می‌کند.

طرفین قرارداد کارگر نانوایی

منظور از طرفین، کارفرما و کارگر است. این اشخاص، کسانی هستند که قصد امضای یک نمونه قرارداد کارگر نانوایی را دارند. براساس قانون کار، کارگر کسی است که ضمن امضای قرارداد استخدام در نانوایی متعهد به انجام اموری می‌شود که کارفرما از او انتظار دارد. این شخص در زمان امضای قرارداد باید نام و نام خانوادگی، نام پدر، محل صدور، کد ملی، نشانی، کد پستی و شماره تماس خود را به طور دقیق در متن آن وارد کند. قانون کار نوشتن قرارداد با افراد زیر 15 سال را ممنوع کرده است. بنابراین حداقل سن برای استخدام کارگر، 15 سال است.

از طرف دیگر، افراد زیر ۱۸ سال موظف به ارائه گواهی پزشکی مرجع مربوطه هستند. ملاک سن اشخاص، سال تولد است که در این بخش از متن قرارداد کارگر نانوایی می‌نویسند. کارگری که یک نمونه قرارداد کارگر نانوایی را امضا می‌کند، حتما باید تابعیت ایرانی داشته باشد. اتباع خارجی به شرطی می‌توانند به عنوان کارگر یا حتی کارفرما، یک نمونه قرارداد کار در نانوایی را امضا کنند که پروانه یا روادید اشتغال داشته باشند. به جهت اینکه کارگر پس از امضای قرارداد با مواد غذایی که مردم از آن تغذیه می‌کنند در ارتباط است، باید سلامت پزشکی او تایید شده باشد و در بازه زمانی معین برای تمدید اعتبار آن و انجام تست‌های مجدد به پزشک معتمد مراجعه کند.

منظور از کارفرما در این قرارداد به عنوان طرف دوم، شخص حقیقی یا حقوقی‌ است که مسئولیت اداره نانوایی را به عنوان مالک یا نماینده او به عهده دارد. این شخص باید در زمان تنظیم قرارداد، مشخصات کاملی که مد نظر قانون گذار است را در متن قرارداد بنویسد.

مدت قرارداد

بازه زمانی که با توافق طرفین برای اعتبار قرارداد کار نانوایی تعیین می‌شود، می‌تواند به صورت قرارداد کار موقت ، آزمایشی یا دائم باشد. قبل از شروع مدت قرارداد هیچ یک از طرفین نمی‌تواند طرف مقابل را ملزم به انجام تعهدات کند یا در صورت عدم انجام تعهدات از سوی او به مراجع قضایی شکایت کند. توجه داشته باشید در صورتی که دوره اعتبار قرارداد تعیین شود، هیچ یک از طرفین حق ندارد بدون رضایت طرف مقابل آن را تغییر دهد. برای مثال اگر دوره موقت برای اعتبار قرارداد کارگر نانوایی تعیین شده است، کارفرما نمی‌تواند بدون کسب رضایت کارگر آن را به دوره دائم تبدیل کند. با شروع دوره زمانی اعتبار قرارداد، الزام طرفین برای انجام تعهدات آغاز می‌شود؛ برای مثال کارگر موظف می‌شود که در ساعات مقرر در نانوایی که محل انجام تعهدات است، حاضر شود و امور مربوطه را انجام دهد.

حقوق و دستمزد کارگر نانوایی

وجهی که کارفرما به عنوان حق الزحمه به کارگر پرداخت می‌کند، باید به صورت دقیق در متن قرارداد کارگر نانوایی نوشته شود. ممکن است طرفین توافق کنند که حقوق به صورت روزانه، هفتگی یا ماهانه پرداخت شود. در این صورت کارفرما موظف خواهد بود مطابق زمان بندی توافق شده، حقوق را واریز کند. بهتر است شماره حساب یا شماره کارت کارگر را در قرارداد کار نانوایی درج کنید. حقوق پرداختی به هیچ عنوان نباید از حداقل حقوق که توسط اداره کار به صورت سالانه تعیین می‌شود کمتر باشد. اما طرفین می‌توانید در خصوص میزان حقوق بیشتر از حداقل حقوق اداره کار با هم به توافق برسند.

تعهدات طرفین در قرارداد کارگر نانوایی

با توجه به نوع قرارداد کارگران نانوایی ، پس از امضای قرارداد، طرفین با توجه به نقش خود، وظایفی را بر عهده خواهند گرفت. برای مثال پس از امضای قرارداد کارگران نانوایی ، کارگر موظف به انجام موارد زیر خواهد بود:

  1. او موظف است در زمان‌های مقرر در نانوایی حاضر شود و به موقع آنجا را ترک کند.
  2. امانت داری از خصوصیات مورد نظر کارفرما است که کارگر باید در مورد آن، کوشا باشد.
  3. کارگر موظف به حفظ اخلاق و کلیه شئون در محیط کار است. بر این اساس، هرگونه پرخاشگری و بی اخلاقی ناپسند شمرده می‌شود.
  4. کارگری که قرارداد کار در نانوایی را امضا می‌کند، باید لباس کار و محیط نانوایی را تمیز نگه دارد.

تعهداتی که در بالا ذکر شد تنها بخشی از تعهدات کارگر است و کارفرما می‌تواند با توجه به انتظارات خود، موارد بیشتری را به متن قرارداد اضافه کند.

در مقابل، کارفرما نیز موظف به انجام اموری مانند حفظ ایمنی محیط، تامین دستگاه‌های ایمن و پرداخت به موقع حق الزحمه خواهد بود. کارفرما باید به کارگرانی که در شیفت شب فعالیت می‌کنند حقوق بیشتری پرداخت کند. همچنین حق ندارد از کارگر بخواهد کاری بیشتر از حدود وظایف تعیین شده انجام دهد، مگر آن که رضایت او را جلب کرده باشد و مبلغ بیشتری نسبت به حقوق ثابت به او پرداخت شود.

مرجع حل اختلاف

در صورتی پس از امضای قرارداد کارگر نانوایی اختلافی ایجاد شود، طرفین موظفند با استفاده از روش‌های مسالمت آمیز و صلح و سازش به آن دعوا خاتمه دهند. مرجع حل اختلاف نهایی در خصوص این قرارداد، اداره کار محل خواهد بود و طرفین باید به آنجا مراجعه کنند.

تعداد نسخه‌ها

در خصوص تعداد نسخه‌ها و ویژگی هر صفحه، توصیه می‌کنیم موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  1. متحد الشکل بودن تمام نسخه‌ها.
  2. نوشتن شماره صفحات به صورت چاپی.
  3. درج امضای طرفین در تمامی نسخه‌ها.

پس از تکمیل تمام نسخه‌های نمونه قرارداد کارگر نانوایی ، یکی از آن‌ها به کارگر، دیگری به کارفرما، نسخه سوم به اداره کار و مورد چهارم به شورای اسلامی کار محل تحویل داده خواهد شد.

نمونه قرارداد کارگر نانوایی + مشاوره حقوقی تلفنی

تیم حقوقی رکلا این قرارداد را تنظیم کرده است. روی تصویر زیر بزنید و وارد توضیحات قرارداد شوید.

شما همچنین می‌توانید از مشاوره حقوقی تلفنی برخوردار شوید. برای دریافت مشاوره روی لینک قبل بزنید.

نمونه قرارداد کارگر نانوایی

ثبت نظر یا سوال

دیدگاه ها
user-img
علی کریمی زاده
15:14
26 شهریور 1400
1
سلام. ممکنه متن قرارداد را بدونم چی هست؟
user-img
سلام. ما این قرارداد را تنظیم کرده‌ایم و در بخش نمونه قراردادهای سایت وجود دارد. شما می‌توانید قرارداد کارگر نانوایی را از بخش نمونه قرارداد سایت، دسته بندی «استخدام» دریافت کنید.