قرارداد استارت آپ چیست و انواع نمونه قراردادهای استارت آپ کدام است؟

قرارداد استارت آپ

قرارداد استارت آپ از قراردادها‌ی جدیدی است که با رشد کسب‌وکارهای اینترنتی و شکل‌گیری استارتاپ ها، ضروری شده است. همان‌طور که اریک ریس در تعریف خود از استارت آپ می‌گوید: «استارت آپ یک نهاد انسانی است که برای ارائه یک محصول یا خدمت جدید در شرایطی که ابهام بالایی وجود دارد به وجود آمده است.» یکی از مسائل پیش پای موسسین استارتاپ ، ابهامات هستند.

وجود قرارداد های استارتاپی و انواع قراردادهای زیرمجموعه آن، این امکان را می‌دهد که تا میزان زیادی از ابهامات کاسته شود. شما به عنوان یک موسس استارت آپ یا سهامدار یا ایده پرداز یا به هر نوع دیگری، اگر با یک استارتاپ در ارتباط هستید، با اطلاعات حقوقی کافی، مطمئن‌تر و آسوده‌تر خواهید بود. با خواندن این مطلب می‌توانید اطلاعاتی درباره قراردادهای استارت آپ کسب کنید. و در آخر می‌توانید از تیم مشاوران حقوقی رُکلا برای تنظیم یک یا چند نمونه قرارداد استارت آپ حرفه‌ای و مطمئن بهره بگیرید.

قراردادهای استارت آپ

قراردادهای استارت آپ از مجموعه قراردادهایی می‌باشند که اعضای یک استارتاپ نوپا با هم یا با اشخاص ثالث تنظیم می‌کنند. بدیهی است که هیچ کاری به تنهایی قابل انجام نیست و در یک استارت آپ هم لزوم همکاری با نیرو‌های مختلف دارای اهمیت است. و با توجه به نوع همکاری، انواع نمونه قرارداد استارت آپ تنظیم می‌شود.

در ادامه به معرفی انواع قرارداد های استارتاپی می‌پردازیم.

قرارداد محرمانگی یا عدم افشا NDA

قرارداد محرمانگی اطلاعات یا قرارداد عدم افشای اطلاعات از قراردادهای بسیار مهم در ابتدای کار هر استارت آپی است. موسس مجبور می شود با افراد یا سازمانی درباره ایده استارت آپ خود صحبت کند یا با افرادی در این زمینه همکاری داشته باشد.

طبق این قرارداد، افراد در بازه‌ زمانی مشخص، موظف به رازداری و عدم افشا اطلاعات هستند.

این نمونه قرارداد به دو نوع یک جانبه و دو جانبه تقسیم می‌شود. هر دو نوع آن، توسط تیم حقوقی رکلا ، در اختیار شما قرار گرفته است.

نمونه قرارداد nca

ممکن است ایده استارت آپ شما، راه طولانی برای رشد و توسعه نیاز داشته باشد. نمونه قرارداد nca یا عدم رقابت به شما این اطمینان را به شما می‌دهد که افرادی که با گروه شما همکاری می‌کنند در یک بازه‌ زمانی مشخص نمی‌توانند از ایده شما استفاده کنند یا با رقیب همکار شوند. قرارداد عدم رقابت نیز از قراردادهای بسیار مهم است.

البته می‌توانید به جای تنظیم قرارداد عدم رقابت ، شرط عدم رقابت را در متن قرارداد فاندر یا قرارداد محرمانگی بنویسید. ما، یک نمونه قرارداد محرمانگی دو جانبه و عدم‌ رقابت نیز تنظیم کرده‌ایم که شرط عدم رقابت در متن محرمانگی نوشته شده است.

قرارداد کوفاندر (نمونه قرارداد موسسین استارت آپ)

قرارداد هم بنیان گذاری یا تفاهمنامه بنیانگذاران یا نمونه قرارداد کوفاندر قراردادی است که در ابتدای فعالیت یک استارتاپ، بین بنیان‌گذاران (موسسین) تنظیم می‌شود. در این قرارداد مسائلی مثل محرمانگی، حل اختلاف، خسارت و خاتمه قرارداد درج می‌شود. ما در مورد قرارداد هم بنیان گذاران مفصل صحبت کرده‌ایم و از طرف دیگر، یک نمونه قرارداد نیز، در این مورد تنظیم شده است.

قرارداد استارت آپ

قرارداد سرمایه گذاری در استارت آپ

در شروع هرکاری، سرمایه گذار و تامین هزینه، دارای اهمیت است. بنابراین قرارداد سرمایه گذاری در استارت آپ از قراردادها‌ی ضروری است. سرمایه گذاری در استارت آپ ها، با این که ریسک بالایی دارد ولی می‌تواند نتیجه‌ خوب و سودآوری برای شما به همراه داشته باشد. در نمونه قرارداد سرمایه گذاری در استارت اپ ، سرمایه گذار، هزینه‌های مورد نیاز را تامین می‌کند و در ازای این کار، مالک بخشی از سهام شرکت می‌شود.

یکی از انواع نمونه قرارداد سرمایه گذاری در استارتاپ ، قرارداد vc است.

نمونه قرارداد vc

گروهی از سرمایه‌داران و کار آفرینان، شرکت‌های کوچک با احتمال رشد و توسعه بالا، که در ابتدا نیاز به منبع مالی دارند را انتخاب می‌کنند. نیاز مالی این موسسه یا شرکت را تامین می‌کنند و در مقابل، جز سهامداران خواهند بود. این سرمایه گذاران نمونه قرارداد vc یا قرارداد خطر پذیر که به آن قرارداد ریسک پذیر، قرارداد جسورانه و قرارداد کارآفرین نیز می‌گویند را با شرکت تنظیم می‌کنند. این سرمایگذاری نوعی ریسک محسوب می‌شود. چرا که احتمال دارد آن طور که انتظار می‌رود، استارت آپ رشد و توسعه نداشته باشد.

در این مورد پیشنهاد می‌کنم مطلب قرارداد سرمایه گذاری در ازای سهام را مطالعه کنید.

نمونه قرارداد sha

نمونه توافق نامه سهامداران (Shareholders Agreement) که به اختصار SHA نامیده می‌شود، قراردادی است که با سهامدار بسته می‌شود و در آن، مشخصات کامل سهامدار، تعهد سهامدار، حقوق او و نحوه اداره شرکت توضیح داده می‌شود.

این قرارداد به کنترل و مدیریت روابط میان سهامداران کمک زیادی می‌کند.

نمونه قرارداد vesting

قرارداد واگذاری سهام (نمونه قرارداد وستینگ) قراردادی است که براساس آن، سهامدار یا سرمایه گذار تحت شرایطی می‌تواند مالک سهام شود یا سهام خود را واگذار کند. ارزش سهام استارت آپ با گذشت زمان و رشد استارتاپ افزایش می‌یابد. اگر بعد از گذشت مدتی، فردی از سهامداران تمایل به همکاری نداشته باشد، قرارداد vesting ، این اجازه را به او می‌دهد که سهام خود را بفروشد یا واگذار کند.

نمونه قرارداد esop

در مسیر رشد یک استارت آپ، علاوه بر موسسین و سهامداران، نقش کارمندان نیز دارای اهمیت زیادی است. یک کارمند ماهر و قوی می‌تواند در رشد و توسعه استارتاپ تاثیر زیادی داشته باشد. بدون شک، در اختیار گرفتن چنین کارمندی، برای یک استارتاپ نوپا که توانایی پرداخت هزینه زیاد ندارد، میسر نیست یا از دست دادن کارمند ماهر و متخصص، برای استارت آپ‌های بزرگ، خوشایند نخواهد بود. قرارداد سهام تشویقی کارمندان (نمونه قرارداد esop)، این مشکل را حل کرده است.

طبق این قرارداد، استارت آپ، در ابتدا، هزینه کمتری به کارمند می‌پردازد و با رشد استارتاپ، به او درصدی سهام می‌دهد و از سوی دیگر، این قرارداد برای کارمند ایجاد انگیزه می‌کند که در استارت آپ بماند.

نمونه قرارداد شتاب دهنده

شتاب دهنده‌ها شرکت‌هایی هستند که از ایده‌های نو و خلاقانه حمایت کرده و روی آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند. آن‌ها در ساختن نمونه ابتدایی از ایده به صاحبان ایده کمک می‌کنند. کمک‌هایی در زمینه محیا کردن فضا و امکانات، آموزش و راهنمایی، حمایت مالی و حقوقی، رفع مشکلات اداری و دولتی و… انجام می‌دهند.

برای این همکاری می‌توان از نمونه قرارداد شتاب دهنده استفاده کرد.

وکیل استارتاپ

وکیل استارت آپ ، نیروی حقوقی یک تیم استارت آپ است . امور حقوقی را به عهده دارد و انواع قرارداد استارتاپ را تنظیم می‌کند. به طول کلی وکیل استارت آپ روی مسائل حقوقی نظارت و برنامه ریزی دارد.

استارت آپ حقوقی

استارت آپ حقوقی رکلا ، با داشتن مشاوران حقوقی مجرب، شما را در امور حقوقی استارت آپ خود راهنمایی می کند. با سپردن امور حقوقی خود به مشاوران حقوقی رکلا، می‌توانید مدیریت مطمئن‌تر، سریع‌تر و به صرفه‌تری داشته باشید و با خیال راحت، روی رشد تیم خود، تمرکز کنید.

تیم حقوقی رکلا می‌تواند اطمینان خاطر شما در امور حقوقیتان باشد. شما می‌توانید تنظیم انواع قرارداد استارتاپ خود را به ما بسپارید.

پیشنهاد ما

تیم حقوقی رکلا یک مجموعه کامل از این قرارداد را تنظیم کرده است. شما می‌توانید روی تصویر زیر بزنید و وارد توضیحات این مجموعه قرارداد شوید.

مجموعه قرارداد کامل

همین حالا روی تصویر زیر بزنید و وارد صفحه توضیحات شوید.

نمونه قرارداد استارتاپ
دانلود قرارداد

ثبت نظر یا سوال

دیدگاه ها
user-img
حسین پهلوانیان
14:29
30 مرداد 1400
1
سلام. وقت بخیر. من یک نمونه قرارداد با استارت آپ‌ها و شتاب دهنده‌ها و غیره در کارخانه نوآوری می‌خواهم.
user-img
سلام. وقت بخیر. در این مورد باید بدانیم که این قرارداد دقیقا قرار است صرف چه بخشی از کار شود. لذا توصیه می‌کنیم با شماره‌های ارتباطی موجود در سایت تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.
user-img
زهره طاهری
20:30
10 شهریور 1400
1
پایان نامه بنده در رابطه با قراردادهای شتاب دهنده است. در رابطه با ماهیت حقوقی از نظر قراردادها می‌توانید بنده را راهنمایی فرمایید؟
user-img
ما مطلب بسیار زیادی در خصوص انواع قرارداد نوشته‌ایم. می‌توانید از بیش از 1000 مقاله موجود در سایت در خصوص انواع قرارداد استفاده کنید.