اجاره نامه مغازه

اجاره نامه مغازه و نکات مهم در قرارداد اجاره مغازه را بررسی خواهیم کرد. این نمونه قرارداد، یکی از انواع قرارداد اجاره یا اجاره نامه است و آگاهی از جزئیات آن برای هر صاحب کسب و کاری مهم است. گاهی به این نوع از نمونه قرارداد، فرم خام اجاره مغازه نیز می‌گویند. ما نیز، برای توضیح بهتر در این نوشته، گاهی از این عبارت و عبارات مشابه آن استفاده کرده‌ایم اما منظور کلی، اجاره است.

نمونه اجاره نامه مغازه چیست

قرارداد اجاره مغازه سبب می‌شود، شخص مالک، منافع مغازه را به شخص دیگری واگذار کند اما همچنان مالک آن مغازه باشد. به عبارت دیگر، این قرارداد باعث انتقال مالکیت اصل مال نمی‌شود بلکه فقط مالکیت منافع آن و حق استفاده از مغازه، برای مدتی به مستاجر منتقل خواهد شد. ماده 466 قانون مدنی این قرارداد را تعریف کرده است و حق امضای آن را به موجر (صاحب ملک) و مستاجر داده است.

نکات مهم در قرارداد اجاره مغازه

برای تنظیم اجاره نامه، نکات مهم در قرارداد اجاره مغازه وجود دارد که باید رعایت شود. البته اگر از قرارداد‌های اجاره‌ای که توسط کارشناسان حقوقی رکلا تنظیم شده است استفاده می‌کنید، تمامی این نکات در متن قرارداد رعایت شده است و دیگر نگران چیزی نباشید. در ادامه، مهم‌ترین نکات قرارداد اجاره مغازه را بررسی می‌کنیم.

طرفین قرارداد اجاره مغازه

مانند هر قرارداد دیگری، در نمونه اجاره نامه مغازه لازم است مشخصات دقیق طرفین نوشته شود. در صورتی که صاحب ملک یا مستاجر شخص حقیقی است، باید نام، نام خانوادگی، سمت، شماره ملی، شماره شناسنامه، محل صدور، نشانی و تلفن در متن اجاره نامه مغازه نوشته شود. اما اگر یکی از طرفین، شخص حقوقی (شرکت) است، نام شرکت، شماره ثبت، شماره اقتصادی، تلفن، نشانی، نام نماینده و سمت او در قرارداد اجاره مغازه نوشته می‌شود. لطفاً به محتوای کادر قرمز رنگ تصویر زیر توجه کنید. این تصویر، صفحه یک نمونه قرارداد اجاره مغازه است که در بانک قرارداد رکلا نیز موجود است. همانطور که می‌بینید تمام مشخصات طرف قرارداد، در این متن لحاظ شده است.

قرارداد رهن و اجاره مغازه

موضوع قرارداد

نشانی مغازه به همراه متراژ و منصوبات و متعلقات آن در متن قرارداد نوشته شود. تعیین تمام مشخصات مغازه باعث می‌شود که اختلافی در آینده میان موجر (صاحب ملک) و مستاجر ایجاد نشود.

مدت اجاره نامه مغازه

بخش ضروری و مهم هر فرم خام اجاره نامه مغازه ، مدت آن است. لازم است مدت دقیق اجاره نامه ، در این قسمت نوشته شود. شما می‌توانید علاوه بر نوشتن مدت، در این بخش، شرایط تمدید قرارداد را نیز بنویسید. این موضوع به شما کمک می‌کند که به راحتی، قرارداد خود را پس از پایان مدت آن، تمدید کنید.

مبلغ قرارداد

پرداخت مبلغ اجاره به چند روش امکان پذیر است. شما می‌توانید مبلغ ساعتی، روزانه و ماهیانه قرار دهید. اما در عرف قراردادها ، اجاره ماهیانه بیشتر استفاده می‌شود.

سایر تعهدات

در این بخش از قرارداد، مهم‌ترین تعهدات طرفین نوشته می‌شود. این قسمت، بخش مهمی از هر فرم خام اجاره‌نامه مغازه است. حداقل یک صفحه از قرارداد، مربوط به تعهدات طرفین می‌باشد.

نسخه‌های اجاره نامه مغازه

در پایان نمونه قرارداد اجاره مغازه ، لازم است تعداد نسخه‌های آن نوشته شود.

پیشنهاد می‌کنیم که قرارداد را در دو نسخه تنظیم کنید.

تمام صفحه‌های قرارداد توسط طرفین امضا شود.

تمام صفحات دارای شماره باشد. توصیه دیگر ما، امضای دو شاهد در زیر قرارداد است.

نکات مهم در قرارداد اجاره مغازه ، شرایط اولیه عقد اجاره است و هر فرم اجاره نامه مغازه ساده ، باید این شرایط را رعایت کند تا یک قرارداد معتبر باشد.

قرارداد اجاره مغازه pdf و word

تیم حقوقی ما، چند نمونه قرارداد اجاره مغازه pdf  و word  آماده کرده است. برای دانلود فرم اجاره نامه مغازه pdf (قابل چاپ) و word (قابل ویرایش) روی هریک از تصاویر زیر بزنید. ضمن آنکه می‌توانید از خدمات مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل پایه یک دادگستری و مشاوران ارشد حقوقی رکلا استفاده کنید.

قرارداد رهن و اجاره مغازه

قرارداد رهن و اجاره مغازه

قرارداد اجاره مغازه (بدون رهن / بدون قرض الحسنه)

نمونه قرارداد اجاره مغازه

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند

زمردی

باسلام واحترام. درخصوص اجاره واحد تجاری آیا مستاجر می‌تواند بعد از پایان مدت اجاره، ادعای حق کسب و پیشه کند و بابت این موضوع از مالک مطالبه مبلغی بعنوان حق کسب و پیشه کند؟ با تشکر

ارسال پاسخ
ابراهیم زارع مویدی

سلام. وقت بخیر. در خصوص قراردادهایی که پس از سال 1376 تنظیم شده است، حق کسب و پیشه موضوعیت ندارد.

مهرداد بیگی
آیا قرارداد اجاره ای که بین موجر و مستاجر تنظیم می‌شود بدون مهر مشاور املاک و مراجعه به مشاورین املاک سندیت قانونی دارد یا خیر؟
ارسال پاسخ
سید ابراهیم زارع مویدی
سلام. اعتبار قرارداد اجاره صرفاً مشروط به امضای دو طرف قرارداد است. بنابراین امضای مشاور املاک یا بنگاه شرط صحت هیچ قرارداد اجاره‌ای نیست. البته توصیه می‌کنیم دو نفر شاهد زیر تک تک صفحات اجاره نامه را امضا کنند.
محمد
سلام. دوست عزیز، من یک ملک رو اجاره کردم و توافق شد که صاحب ملک بخش کوچکی از کارگاه خودش رو در اختیار من بذاره و قرار شد برای درست کردن این فضا و مکان جدید با هم همکاری کنیم که شامل کف، کارگاه و اتاقک هست. من هم گفتم هزینه خرید و نصب دیوار اتاقک با من و الباقی کار با خود صاحب ملک باشد. آیا بنده باید هزینه‌های انجام شده رو در جایی بنویسم؟ این رو هم اضافه کنم که ایشان از من در خواست پیش پول هم نکرد.
ارسال پاسخ
سید ابراهیم زارع مویدی
سلام. همه چیز به توافق طرفین بستگی دارد و اگر شما با صاحب ملک (موجر) توافق کرده‌اید که هزینه‌های ساخت اتاق را به عهده بگیرد مسئولیت آن متوجه شما خواهد بود. در خصوص هزینه‌هایی که انجام می‌دهید نیازی به ذکر در متن قرارداد نیست مگر آنکه بخواهید مبلغ پرداختی را از مجموع اجاره بها کسر کنید.

سوالی دارید ؟ با من صحبت کنید!

پشتیبان آنلاین است. image

با تیم رکلا صحبت کنید

rokla-chat