قرارداد کارگزاری ملک

قرارداد کارگزاری ملک ، یک نوع از قراردادهای کارگزاری یا به اصطلاح، قرار بروکری است.

بعد از ظهر بود و هوا رو به خنکی می‌رفت. از شدت گرمای ظهر کاسته شده بود و نسیم ملایمی می‌وزید. با اینکه از صبح درگیر کارهای مختلف بودم، اما با اشتیاق زیادی منتظر یکی از مشتریانمان بودم. آقای قاسمی از مشتریان قدیمی رکلا است. از مدت‌ها پیش در زمینه قراردادهای کارهایشان با ایشان همکاری داشتیم. ولی چیزی که او را از سایر مشتریان مجزا می‌کرد و باعث می‌شد که هربار برای دیدن دوباره ایشان مشتاق باشم، اخلاق خوب و کلام زیبایشان بود.

آقای قاسمی در کلامش از مثل‌ها و متل‌ها و شعرهای قدیمی استفاده می‌کند که شنیدنش برای همه پرسنل رکلا بسیار شیرین و شنیدنی است. آقای قاسمی مرد جا افتاده‌ای هستند که سال‌های جوانی معلم ادبیات بودند. بعد از بازنشستگی تصمیم می‌گیرند با سرمایه‌شان کاری کنند. از همان زمان، وارد کار خرید و فروش ملک می‌شوند. با این که مشتاق دیدن آقای قاسمی بودم، ولی آمدنشان نیز برایم عجیب بود. آخر به تازگی با هم ملاقاتی داشتیم و آنقدر زمان نگذشته بود که دیدار مجدد لازم باشد.

خیلی منتظر نماندم و آقای قاسمی مثل همیشه درست کمی قبل از زمان ملاقاتمان وارد رکلا شد. با لبخند به استقبالشان رفتم و به سمت اتاق مشاوره هدایتشان کردم.

آقای قاسمی با همان کلام خوش کمی احوالمان را پرسیدند و من نیز به رسم ادب از ایشان احوالپرسی کردم و پذیرایی مختصری که برای مراجعانمان تدارک دیده‌ بودیم را به ایشان تعارف کردم.

آقای قاسمی، در مورد قرارداد کارگزار سوالات زیادی داشتند!

بعد از صحبت‌های ابتدایی، به آقای قاسمی گفتم، با اینکه از دیدارشان خوشحال شدم، ولی بسیار تعجب کردم. با توجه به صحبت‌هایی که در جلسه قبل داشتیم، توقع داشتم شما را حداقل در ماه آینده  مجدد ملاقات کنم. آقای قاسمی با لبخند سری تکان دادند و گفتند که حق دارم که متعجب باشم. همچنین گفتند که  قرار کاری ماه آینده ما پا برجاست، ولی امروز برای مساله دیگری به رکلا آمده‌اند.

آقای قاسمی صبحت‌هایشان را اینگونه شروع کردند و گفتند همانطور که می‌دانم در زمینه خرید و فروش ملک فعالیت می‌کنند. ایشان ادامه دادند و گفتند که تاکنون برای انتخاب، خرید و فروش ملک به بنگاه‌ها و مشاوران املاک متعددی اعتماد کردند و معمولاً از آن‌ها مشورت گرفتند، علاوه بر این که برای قراردادهای خرید و فروش ملک لازم داشتند که به بنگاه‌ها مراجعه کنند، اما مدتی است که از این شرایط ناراضی هستند و نتایح مطلوبی نگرفته‌اند.

آقای قاسمی گفتند مدت‌ها است که به راه حلی برای بهبود شرایط کاریشان فکر می‌کنند. دنبال راهی بوده‌اند که بتوانند در زمینه خرید و فروش ملک و زمان مناسب این خرید و فروش‌ها اطلاعاتی به دست آورند. آقای قاسمی تعریف می‌کردند که یک روز، در جلسه دوستانه‌ای که با یکی از همکاران و دوستانشان داشتند، دوستشان در میان صحبت‌هایش از کسی به عنوان کارگزار املاک صحبت کرده است. کسی که از او برای کارهایشان مشاوره می‌گیرند و در جریان خرید و فروش‌ املاک، ایشان را یاری می‌کند. آنطور که دوستشان گفته‌ بودند با این کارگزار قراردادی نوشته ‌بودند و با توجه به خواسته‌هایشان از ایشان مشاوره می‌گرفتند. آقای قاسمی گفتند که از آن روز برایشان سوال شده که کارگزاری املاک چیست ؟

باید خیالشان را راحت می‌کردم!

می‌خواستند بدانند که دقیقا کارگزاری فروش املاک ، چه کاری را انجام می‌دهد و چه عواقبی به دنبال دارد؟ آقای قاسمی گفتند که در جلسه دوستانه، فضا را برای پرسیدن سوال‌هایشان درباره قرارداد کارگزاری املاک مناسب ندیدند و ترجیح دادند که در زمان مناسب‌تری به طور جامع در این باره تحقیق کنند. به همین دلیل نیز امروز به رکلا آمده‌اند تا درباره قرارداد کارگزاری املاک  و اینکه اصلا کارگزاری املاک چیست ، با هم گفت و گویی داشته باشیم.

با شنیدن توضیحاتشان، کاملا متوجه شدم که به دنبال چه چیزی هستند و درباره چه قراردادی صحبت می‌کنند. با لبخند سری تکان دادم که متوجه شوند منظورشان را فهمیده‌ام و در ادامه گفتم که کار خوبی کرده‌اید و حتماً به طور مفصل درباره قرارداد کارگزاری ملک با هم صحبت خواهیم کرد.

کارگزاری املاک چیست

توضیحاتم را برای آقای قاسمی با سوال اولشان شروع کردم. کارگزاری املاک چیست ؟ در جواب به این سوال بهتر است که کارگزار را تعریف کنیم. کارگزار در قراردادهای کارگزاری، شخص یا شرکتی است که نقش واسطه یا به نوعی نقش دلال را در فعالیت‌های کاری، تجاری، اقتصادی ، بازرگانی یا هر بخش دیگری که نیازمند این کار باشد، ایفا می‌کند. به نوعی ارتباطی میان فروشنده و خریدار یا برعکس برقرار می‌کند.

کارگزار در هر حیطه‌ای که مشغول به کار باشد، باید آگاه‌ترین فرد در آن زمینه باشد. زیرا این اطلاعات به موقع است که او را کارگزار خوبی می‌کند. کارگزار با مشاوره‌ها و اقداماتش می‌تواند کمک بزرگی به یک کسب و کار باشد. برای مثال، کارگزاری فروش املاک ، شخص یا شرکتی است که در زمینه فروش املاک اطلاعات کامل دارد. از دوره‌های رکود یا رونق بازار اطلاع دارد و می‌داند که فروش در چه زمان و با چه قیمتی بهتر اتفاق می‌افتد.

قرارداد کارگزاری خرید ملک

تفاوت کارگزاری فروش املاک و مشاوران آژانس املاک چیست؟

آقای قاسمی پرسیدند که تا اینجا، تقریباً شبیه کاری است که ممکن است یک مشاور املاک منصف انجام دهد. در جواب حرفشان توضیح دادم که کارگزار با مشتریان و فروشندگان و خریداران زیادی در ارتباط است و می‌تواند بسیاری از این افراد را به هم معرفی کند و واسطه میان آن‌ها باشد. تا اینجای کار شاید کمی شبیه به معاملات املاکی یا آژانس‌های املاکی به نظر برسد، اما نکته دارای اهمیت این است که میان مشاور املاک و کارگزار خرید یا فروش املاک تفاوت وجود دارد. این تفاوت زمانی اتفاق می‌افتد که کارگزار به طور مشخص و با یک قرارداد در اختیار شما یا شرکتتان قرار می‌گیرد. در این زمان کارگزار مدافع حقوق شماست!

همچنین کارگزار مانند مشاوران املاک از قرارداد شما پورسانتی نمی‌گیرد و به همین دلیل، دیگر این اتفاق نمی‌افتد که بخواهد شما را به خرید یا فروش ملکی متفاعد کند که سود چندانی برایتان نداشته باشد. زیرا در هر صورت مشاوران املاک به دنبال انجام معامله و دریافت پورسانت خود نیز هستند. همچنین مشاور املاک در عین واحد، هم شما را در نظر دارد و هم به طرف دیگر قرارداد توجه دارد و مسئولیت رضایت هر دو سوی قرارداد را به‌عهده دارد.

خیلی پیش می‌آید که مشاوران پیشنهاداتی داده‌اند یا راهنمایی‌هایی کرده‌اند که چندان به صلاح شما نبوده و در آینده متوجه شده‌اید که می‌توانستید انتخاب بهتری داشته باشید. آقای قاسمی در اینجای کلام، حرفم را تایید کردند و گفتند که دقیقا مشکل این چند وقت اخیرشان نیز همین مسائل بوده‌ است. چندان از معاملاتشان راضی نبودند و به دنبال راهی برای بهبود شرایط کاریشان می‌گشتند. صحبتشان را تایید کردم و گفتم که کاملاً متوجه هستم که منظورشان چیست.

تفاوت قرارداد کارگزاری فروش ملک و قرارداد کارگزاری خرید ملک چیست؟

آقای قاسمی همانطور که کمی از فنجان چایی‌شان می‌نوشیدند، انگار که چیزی به یکباره به یادشان آمده‌ باشد، رو به من گفتند:

به خاطر می‌‌آورم که دوستم تنها درباره کمک آن کارگزار در زمینه فروش املاکش صحبت کرده است. آیا کارگزاران املاک تنها در یک حیطه فعالیت می‌کنند؟ یعنی لازم است که هم برای فروش و هم برای خرید جداگانه با کارگزاران مختلف قرارداد بنویسم؟ یا می‌شود که در یک قرارداد به هر دو گزینه اشاره کنیم؟

در جواب به آقای قاسمی گفتم که کارگزاران، به خصوص کارگزاران املاک به تمامی جوانب کاری که در آن مشغول هستند، به خوبی آشنایی دارند. ولی خدمات آن‌ها به شما، به خواسته شما از آن‌ها بستگی دارد. اینکه شما چه بخواهید، اهمیت زیادی دارد. ممکن است یک نفر تنها در زمینه فروش مشکل داشته باشد و لازم بداند که فقط قرارداد کارگزاری فروش ملک را تنظیم کند.

یا برعکس ممکن است در زمینه خرید ملک دارای مشکل باشند و احتیاج به قرارداد کارگزاری خرید ملک داشته باشند. کارگزار ملک می‌تواند اطلاعات کامل و جدیدی در زمینه فروش، خرید، نحوه و زمان خرید و فروش، نوسانات بازار در زمینه خرید و فروش ملک، شرایط اقساط و پرداخت و بسیاری اطلاعات دیگر در زمینه ملک ارائه کند. اما خدمات او بنا به درخواست شما ارائه می‌شود. ممکن است شما در یک قرارداد تمام این موارد را بخواهید و ممکن است فردی تنها در زمینه فروش، مشاوره کارگزاری بگیرد.

نحوه نوشتن قرارداد کارگزاری ملک چگونه است؟

با آن‌که توضیحاتی درباره قرارداد کارگزاری ملک داده بودم، به آقای قاسمی پیشنهاد دادم که اگر مایل باشند، یک نمونه قرارداد کارگزاری املاک را برایشان شرح دهم و درباره چگونگی نوشتن و تنظیم آن برایشان بگویم، تا بهتر با یک نمونه قرارداد کارگزاری آشنا شوند. آقای قاسمی نیز بسیار استقبال کردند و گفتند که خودشان هم فکر می‌کنند که با بررسی یک نمونه قرارداد کارگزاری ملک اطلاعات بیشتری دریافت خواهند کرد. توضیحاتم درباره قرارداد کارگزاری ملک را با عنوان قرارداد شروع کردم.

عنوان قرارداد

به آقای قاسمی توضیح دادم که لازم است در ابتدا مشخص کنید که هدفتان از این قرارداد چیست و به دنبال چه چیزی هستید؟ چیزی که شما از کارگزار می‌خواهید باید در یک عنوان مختصر و کوتاه بیاید و اطلاعات کاملی درباره فعالیتی که قرار است انجام شود بدهد.

برای مثال، شما می‌توانید از عنوان « قرارداد کارگزاری جهت خرید ملک » ، یا عنوان « قرارداد کارگزاری جهت فروش ملک » استفاده کنید یا حتی ممکن است بخواهید که این دو گزینه را کنار هم داشته باشید. در اینجا بهتر است از عنوان « قرارداد کارگزاری جهت خرید و فروش ملک » استفاده کنید.

اظلاعات و مشخصات کارگزار و کارفرما در قرارداد کارگزاری جهت خرید ملک یا در قرارداد کارگزاری جهت فروش ملک چگونه نوشته می‌شود؟

در هر قراردادی لازم است که اطلاعات و مشخصات طرفین قرارداد ذکر شود. قرارداد کارگزاری هم مجزا از این داستان نیست و باید در آن به طور کامل درباره کارگزار و کارفرما توضیح داده شود. برای آقای قاسمی توضیح دادم که لازم است در این بخش، در قسمتی که مربوط به اطلاعات کارگزار است، اطلاعاتی مانند نام، نام خانوادگی، نام پدر، شماره شناسنامه، شماره ملی، آدرس دقیق محل اقامت، کد پستی و شماره تماس را ثبت کنیم.

اما گاهی ممکن است که شما با یک شخص واحد قرارداد کارگزاری نداشته باشید. اگر قرارداد شما با یک شخص به عنوان کارگزار باشد، براساس قانون ایشان شخص حقیقی نامیده می‌شود و این اطلاعات کفایت می‌کند. ولی گاهی پیش می‌آید که شما با یک شرکت کارگزاری قرارداد نوشته باشید. بسیاری از شرکت‌ها هستند ک در زمینه کارگزاری فعالیت می‌کنند و اطلاعات خوبی را در اختیار افراد می‌گذارند. این شرکت‌ها در قرارداد به عنوان شخص حقوقی در نظر گرفته می‌شوند و لازم است که اطلاعاتی مانند نام شرکت، شماره ثبت، کد اقتصادی، نشانی دقیق محل شرکت، تلفن، نام نماینده و سمت نماینده آن‌ها را در قرارداد ثبت کنیم.

موضوع نمونه قرارداد کارگزاری خرید ملک یا  قرارداد کارگزاری جهت فروش ملک چگونه نوشته می‌شود؟

به آقای قاسمی توضیح دادم که همانطور که پیش‌تر گفتم لازم است که هدفتان از قرارداد کارگزاری ملک  مشخص شود. شما می‌توانید در این بخش از قرارداد به طور کامل توضیح دهید که نمونه قرارداد کارگزاری خرید ملک را در نظر دارید یا قرارداد کارگزاری فروش ملک و یا قراردادی برای کارگزاری خرید و فروش ملک می‌خواهید. همچنین تمامی کارهایی که انتظار دارید کارگزار ملک برای شما انجام دهد را در این بخش توضیح می‌دهید. مشاوره در زمینه خرید و فروش، صحبت با فروشنده یا خریدار و جلب اعتماد و رضایت آن‌ها، تسهیل شرایط خرید و فروش ملک و حضور در زمان عقد قرارداد خرید و فروش ملک از مواردی هستند که می‌شود از یک کارگزار ملک انتظار داشت.

مدت قرارداد کارگزاری ملک

آقای قاسمی پرسیدند که این قرارداد برای چه مدت برقرار می‌شود؟ آیا عرف و قانون مشخص و خاصی دارد؟ برایشان توضیح دادم که مدت قرارداد کارگزاری ملک از مسائل مهمی است که باید در قرارداد به آن اشاره شود. ممکن است شما تنها برای انجام یک قرارداد به کارگزار احتیاج داشته باشید یا ممکن است که او را برای یک فعالیت و همکاری طولانی مدت‌ بخواهید. در این بخش در زمینه مدت زمان قرارداد کارگزاری ملک تصمیم می‌گیرید و بازه زمانی انتخاب شده را در قرارداد ثبت می‌کنید.

نحوه پرداخت حق الزحمه قرارداد کارگزاری ملک چگونه است؟

آقای قاسمی گفتند، در جایی از توضیحاتتان گفتید که کارگزار از قرارداد، پورسانتی دریافت نمی‌کند. پس حق الزحمه کارگزار چگونه پرداخت می‌شود؟

برایشان توضیح دادم که بدون شک هر خدماتی، حق الزحمه و هزینه‌ای دارد. درست است که کارگزار نقش واسطه و به نوعی دلال را دارد، ولی مانند آن‌ها پورسانت دریافت نمی‌کند. در حقیقت به غیر از بحث واسطه‌گری، یک کارگزار از علم مخصوص آن کار نیز برخوردار است و اینکار قابل قیاس با دلالی صِرف نیست.

در زمینه حق الزحمه، باید بگویم که پیش از شروع به کار، شما و کارگزار باید بر سر قیمتی با هم به توافق برسید که به عنوان حق الزحمه کارگزار در نظر گرفته شود. کارگزار موظف می‌شود کار خواسته شده را به انتها برساند و کارفرما موظف می‌شود که مبلغ مشخص شده در قرارداد را به او بپردازد. در این شرایط دیگر اهمیتی ندارد که خرید یا فروش با چه قیمت و چه رقمی انجام شده است. کارگزار حق الزحمه خودش را دریافت می‌کند و پورسانتی برای او نیست. به علاوه، بعد از انجام شدن قرارداد خرید یا فروش، مسئولیت دیگری به‌عهده کارگزار نخواهد بود.

همچنین هر معامله‌ای ممکن است هزینه‌های جانبی داشته باشد، مانند هزینه‌های جاری آب و برق و گاز، یا مالیات ، بیمه، عوارض شهرداری، اقساط و هر چیز دیگری که ممکن است به وجود آمده‌ باشد. این هزینه‌ها به هیچ وجه ربطی به کارگزار ندارد و به‌عهده کارفرما است. کارگزار تمامی مسئولیت‌های کارهای اداری، حقوقی و ثبت اسناد مالی را به‌عهده دارد. با توجه به این توضیحات، لازم است که حق الزحمه کارگزار مشخص شود و معلوم شود که با چه شرایطی پرداخت خواهد شد. ممکن است کارفرما در اقساطی مشخص حق الزحمه کارگزار را پرداخت کند، یا در انتهای کار، یکباره مبلغ را پرداخت کند.

قرارداد کارگزاری جهت خرید ملک

تعهدات و وظایف کارگزار در قرارداد کارگزاری ملک

در ادامه توضیحاتم برای آقای قاسمی توضیح دادم که نوشتن تعهدات و وظایف کارگزار در قرارداد، یک اعتبار قانونی به تعهدات او می‌دهد. کارگزار موظف می‌شود که به انجام آن‌ها بپردازد و به آ‌ن‌ها عمل کند. همچنین اگر کارفرما شرط خاصی داشته باشد، می‌تواند در این بخش از قرارداد اضافه کند. برای مثال ممکن است کارفرما بخواهد در منطقه‌های مشخصی از یک شهر، خرید و فروش ملک را انجام دهد یا بخواهد خرید و فروش ملک همراه با اقساط، بیمه یا شرایط دیگر باشد. با ذکر این موارد در وظایف و تعهدات و مسئولیت‌هایی کارگزار، او متعهد می‌شود که درانجام کارش به این امور دقت و توجه داشته باشد و با توجه به این خواسته‌ها ملک مورد نظر را شناسایی و معرفی کند. تعهدات کارفرما نیز در همین قسمت نوشته می‌شود.

فسخ قرارداد کارگزاری ملک چگونه است؟

به آقای قاسمی توضیح دادم که ممکن است در جریان قرارداد، مسائل و مشکلاتی پیش بیاید و لازم باشد  قرارداد فسخ شود. در این بخش از قرارداد، به آن مسائل اشاره می‌شود و لازم هر دو طرف قرارداد با نتیجه تحقق آن مسائل آشنایی داشته باشند و از بروز آن جلوگیری کنند و اگر روزی هر کدام از موارد اتفاق افتاد با توجه به قرارداد بتوان فسخ را انجام داد. مواردی مانند عدم وفای به عهد و مسئولیت‌ها، سپردن کار به شخص دیگر بدون اطلاع کارفرما، بی اخلاقی و خیانت در کار و… از مواردی هستند که می‌شود در بخش فسخ قرارداد کارگزاری ملک به آن اشاره کرد.

مرجع حل اختلاف قرارداد کارگزاری ملک

همانطور که گفتم اختلاف و مشکل از مسائلی است که ممکن است در هر قراردادی پیش بیاید. داشتن یک قرارداد معتبر به عنوان یک سند قانونی به شما کمک می‌کند که به راحتی به دادگاه مراجعه کنید و حق خود را از قرارداد طلب کنید. اما نکته‌ای که وجود دارد، گاهی پروسه دادگاه زمانبر، هزینه‌بر و طولانی می‌شود. برای جلوگیری از این امر، در قرارداد بخشی را به عنوان مرجع حل اختلاف در قرارداد کارگزاری ملک در نظر می‌گیریم که باعث می‌شود در صورت بروز مشکل، نیازی به مراجعه به دادگاه نباشد و مرجع حل اختلاف را داوری تعیین می‌کنیم.

آقای قاسمی لبخندی زدند و گفتند که از چیزی که فکر می‌کردند جلسه پربارتری داشتیم و الان اطلاعات زیادی در این زمینه دارند و فکر می‌کنند که مشکلشان در کار با یک نمونه  قرارداد کارگزاری ملک قابل حل شدن است. بسیار تشکر کردند و گفتند که حتماً در اسرع وقت برای تنظیم یک نمونه قرارداد کارگزاری ملک مراجعه خواهند کرد.
تشکر کردم و گفتم: خوشحالم که توانستم کمکشان کنم.

سوالی دارید؟

اگر در مورد قرارداد کارگزاری سوالی دارید در بخش نظرات همین مطلب (پایین صفحه) برای من ارسال کنید. در سریع‌ترین زمان ممکن به آن پاسخ می‌دهم.

پیشنهاد ما

تیم حقوقی رکلا، این قرارداد را تنظیم کرده است. روی تصویر زیر بزنید و وارد توضیحات آن شوید.

همچنین اگر قصد تنظیم قرارداد کارگزاری ملک دارید، اینجا کلیک کنید.

قرارداد کارگزاری ملک

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند

سوالی دارید ؟ با من صحبت کنید!

پشتیبان آنلاین است. image

با تیم رکلا صحبت کنید

rokla-chat