هبه نامه ملک و ساختمان را از نظر مفهوم و قانون بشناسید!

هبه نامه ملک

خرید و فروش ملک، یکی از متداول‌ترین شیوه‌های سرمایه گذاری است. داشتن ملک یک نوع سرمایه اندوزی محسوب می‌شود. به همین دلیل است که مردم تلاش می‌کنند که سرمایه نقدی خود را به ملک تبدیل کنند و با این راهکار از کاهش ارزش سرمایه نقدی خود جلوگیری کنند. به طور معمول، برای واگذاری یا انتقال مالکیت یک ملک، از قراردادهایی مانند بیع یا صلح نامه استفاده می‌شود. این قراردادها برای انجام یک معامله و انتقال مالکیت در ازای دریافت وجه، بسیار مناسب است اما اگر قرار باشد که ملک در میان اعضای یک خانواده یا دوستان، بدون دریافت وجه و به رایگان منتقل شود، بهترین قراردادی که می‌توانید استفاده کنید، هبه نامه ملک است. این قرارداد یکی از انواع هبه نامه است.

نمونه قرارداد هبه ساختمان و ملک ، قراردادی است که به واسطه آن، می‌توانید ملکی را به شخص دیگری تملیک کنید. با استفاده از این قرارداد، ملک به شخص مورد نظر شما، تملیک می‌شود و در اختیار او قرار می‌گیرد. اگر تصور می‌کنید که تعریف این قرارداد در همین جا به پایان می‌رسد، باید بگوییم که اینطور نیست. با اینکه اینچنین تصور می‌شود که هبه یک نوع بخشش است و همه درباره آن می‌دانند اما این توافق دارای شرایط و ویژگی‌هایی است که باید برای انجام صحیح هبه ملک ، به خوبی از آن‌ها مطلع باشید.

هبه نامه ملک چگونه قراردادی است؟

برای آنکه از نمونه متن هبه نامه ملک صحبت کنیم، ابتدا لازم است که به طور کلی هبه را توضیح دهیم. هبه به معنی بذل و بخشش است. یعنی اینکه شما مالی را به خواست و رضایت خود، به شخص دیگری بخشش می‌کنید و آن مال را به رایگان در اختیار او قرار خواهید داد. در این نوع از قرارداد، از انتقال مال به شخص دیگر، منفعتی مدنظر نیست یا اینکه منفعت یا محبتی که دریافت شده است، با میزان ارزش مبلغ ریالی مال مورد نظر، مطابقت ندارد.

در این قرارداد، سه رکن اصلی وجود دارد که با وجود آن سه رکن، هبه ملک، برقرار می‌شود. این سه رکن اصلی عبارتند از واهب، متهب و عین موهوبه. هبه نامه ملک ، با وجود این سه رکن، تهیه و عملی می‌شود. هر کدام از این سه رکن که حضور نداشته باشد، هبه محقق نخواهد شد. بنابراین، این سه رکن جز ملزومات قرارداد هبه محسوب می‌شوند. در نمونه متن هبه نامه ملک ، واهب شخصی است که تمایل دارد ملک خود را به شخص دیگری به رایگان و مجانی ببخشد یا ملک خود را به آن شخص تملیک کند. در مقابل، متهب شخصی است که ملکی به او بخشیده می‌شود و در نهایت عین موهوبه، ملکی است که توسط واهب به متهب ارائه خواهد شد.

آیا هبه نامه اعتبار دارد؟ این توافق قانونی است؟

هبه نامه، از جمله قراردادهایی است که سوالات متعددی درباره آن نوشته می‌شود. برای مثال یکی از متداول‌ترین سوالات درباره میزان اعتبار هبه نامه ملک است. از آنجایی که املاک و مستغلات، از مهم‌ترین سرمایه‌های مردم محسوب می‌شوند، حساسیت‌های بسیار زیادی درباره آن‌ها وجود دارد. برای اشخاص، مهم است که اگر انتقال ملک یا واگذاری انجام می‌شود، قرارداد یا مدرکی برای اثبات آن وجود داشته باشد تا بتوانند در صورت لزوم، در مراجع حل اختلاف به آن استناد کنند و از حقوق خود دفاع کنند.

هبه نامه یک قرارداد معین است که قانون مدنی درباره آن توضیح می‌دهد. تنظیم هبه نامه ملک ، هم به صورت دستی و هم به صورت ثبتی، صحیح است و این قرارداد از اعتبار کافی برخوردار خواهد بود. البته که برای استفاده از این نمونه قرارداد هبه ساختمان ، لازم است که شروط اصلی صحت قراردادها رعایت شود و همچنین به قواعدی که مربوط به قرارداد هبه است، توجه داشته باشیم. در این صورت، قرارداد شما صحیح و معتبر خواهد بود و می‌توانید به دادگاه یا مراجع قضایی نیز ارائه دهید.

آیا امکان بازگشت از نمونه قرارداد هبه ساختمان وجود دارد؟

یک مساله مهم در خصوص نمونه قرارداد هبه ساختمان ، امکان برگشت از هبه است. اینطور سوال می‌شود که آیا شخصی که مالی را به شخص دیگری بخشیده است، می‌تواند بیان کند که از این اقدام پشیمان است و قصد دارد که از هبه برگردد و ملک را پس بگیرد؟

در پاسخ باید بگوییم که هبه نامه، یک قرارداد جایز است. یعنی به طور کلی، امکان برگشت از هبه وجود دارد البته در این مورد اختلاف نظر وجود دارد. اما قانون مدنی، مواردی را بیان میکند که در آن موارد خاص، شما نمی‌توانید نمونه قرارداد هبه ساختمان را فسخ کنید یا اینکه اعلام کنید که تمایل دارید ملکی که هبه شده است را پس بگیرید.

شرایط عدم بازگشت از هبه

همانطور که بیان شد، مواردی وجود دارند که در آن شرایط، امکان بازگشت از هبه وجود ندارد. در ادامه با ذکر مثال‌هایی، مواردی را بیان می‌کنیم که در آن شرایط، بازگشت از هبه امکان پذیر نیست:

  1. تصور کنید که ملک خود را به فرزند خود هبه کرده‌اید یا ممکن است شما فرزندی باشید که ملک خود را به مادر و پدر خود هبه می‌کند. در این شرایط، شما دیگر نمی‌توانید ملک را پس بگیرید یا اینکه اعلام کنید که از هبه بر‌می‌گردید. در شرایط هبه به خویشاندان نزدیک مانند پدر، مادر و فرزند، فسخ یا برگشت از هبه امکان پذیر نیست.
  2. ممکن است شما ملک خود را برای رضای خدا یا برای نزدیکی و تقرب به خدا هبه کرده باشید و از عبارت «قربه الی الله» استفاده کنید. در این شرایط نیز، امکان برگشت از هبه وجود ندارد.
  3. اگر بعد از انجام هبه، واهب فوت کند دیگر نمی‌توان از هبه برگشت یا آن را فسخ کرد. از طرف دیگر، اگر متهب بعد از قبض ملک از دنیا برود، واهب دیگر نمی‌تواند هبه را فسخ کند و ملک را پس بگیرد. بنابراین به طور کلی با فوت طرفین، امکان برگشت از هبه نامه نیز وجود نخواهد داشت.
  4. ممکن است که شما این شرط را تعیین کرده باشید که ملکی را به شخصی هبه می‌کنید و آن شخص باید کاری را برای شما انجام دهد. در این شرایط با اینکه عملی که انجام شده است، ارزش یکسانی با ملک ندارد اما به این دلیل که هبه در ازای یک شرط محقق شده است، دیگر امکان برگشت از هبه وجود نخواهد داشت. ممکن است شخصی به شما مالی را بخشیده باشد و شما بخواهید که با خواست قلبی خود، ملک خود را به آن شخص هبه کنید. در این شرایط نیز فسخ قرارداد هبه ملک ، ممکن نیست.

پیشنهاد ما

هبه نامه ملک یک قرارداد حساس و مهم است. اشخاصی می‌توانند این قرارداد را تنظیم کنند که به تمام جوانب قانونی مسلط و آگاه باشند. به شما پیشنهاد می‌کنیم که با استفاده از خدمات مشاوره حقوقی تلفنی ، با مشاور گفتگو کنید و همچنین تنظیم قرارداد را به تیم ما بسپارید.

ثبت نظر یا سوال

دیدگاه ها
user-img
احمد کلانتری
16:08
14 مهر 1400
1
سلام. آیا اگر ملک دارای سند ششدانگ باشه بدون انتقال سند میشه هبه کرد یا نه؟ اگر قولنامه داشته باشه چی؟
user-img
سلام. در هر دو حالت امکان پذیر است و مالکیت منتقل می‌شود. اما در هر حال، برای مراجعه به ادارات بایستی از سند رسمی استفاده کنید.
user-img
فیروزه جابری
13:33
13 دی 1400
با سلام من یک باب مغازه را برای دو فرزندم خریده ام که یکی از این دو محجور است ولی هبه نامه ای در دفتر اسناد ثبت نشده. آیا می‌توانم آن را پس بگیرم؟
user-img
سلام. نیاز به توضیحات بیشتری است اما در مجموع، در هر نقل و انتقالی، حتی نقل و انتقال به خودتان، باید مصلحت ایشان را در نظر بگیرید.