قرارداد قرض الحسنه + یک تعریف دقیق از متن نمونه قرارداد قرض الحسنه بین اشخاص

قرارداد قرض الحسنه

قرارداد قرض الحسنه ، یکی از انواع قرارداد قرض است. این نوع از قرض که قرض بدون بهره نیز نامیده می‌شود، روشی است که با استفاده از آن، اشخاص بدون منفعت و سودجویی و صرفا به منظور کمک و با نیتی خیرخواهانه، گرد هم جمع می‌شوند و با رعایت مقررات و قواعدی که در عرف رایج است، با یکدیگر توافق می‌کنند. برای تعریف قرارداد قرض الحسنه ، لازم است که بیشتر درباره شرایط و ویژگی‌های قرض صحبت کنیم. زیرا این قرارداد، شیوه‌ای نو از همان قرارداد قرض پول است که اینبار، نه حتی میان دو شخص که میان چندین شخص تنظیم و اجرا می‌شود.

بدون شک تا به حال مطالب زیادی درباره قرارداد صندوق قرض الحسنه شنیده‌اید. اگر هم به تازگی با این شیوه از همکاری و تعاون آشنا شده‌اید، با ما همراه باشید. در ادامه این مطلب، تلاش می‌کنیم که توضیح دهیم، قرارداد قرض الحسنه چیست و ماهیت این قرارداد از چه عقودی ریشه می‌گیرد. علاوه براین، تلاش می‌کنیم که به صورت اختصاصی درباره شرایط این قرارداد در روابط خانوادگی توضیح دهیم.

عقد قرض الحسنه چیست ؟

قرارداد قرض الحسنه چیست ؟ این سوال احتمالا سوال شما باشد که دارید این مطلب را می‌خوانید. زمانی که عنوان قرارداد صندوق قرض الحسنه را می‌شنوید، احتمالا موسسه‌هایی را به خاطر می‌آورید که با شرایط خاص، مبالغی را به عنوان قرض الحسنه در اختیار شما می‌گذارند و شما نیز متعهد می‌شوید که در فواصل زمانی مشخص و به صورت اقساط، این قرض را که در قالب یک شرایط تامین مالی خواهد بود، به موسسه برگردانید.

شرایط خاص این موسسات و بدون بهره بودن آن‌ها، امکانی ایجاد می‌کند که بسیاری از اشخاص، علاقه‌مند باشند که از شرایط صندوق‌های قرض الحسنه استفاده کنند. همانطور که می‌دانید، دریافت چنین خدماتی از طریق مراکز مختلف دیگر، شرایط آسانی ندارد و به سادگی انجام نمی‌شود. به همین دلیل استفاده از این صندوق‌ها بسیار متداول شده است. سنتی‌ترین و قدیمی‌ترین قرض الحسنه‌ها در مساجد برگزار می‌شدند و اهالی محل می‌توانستند به صورت دوره‌ای از صندوق قرض بگیرند و مجدد در اقساط معین به صندوق برگرداند.

علاوه بر مساجد، فرهنگ راه اندازی صندوق‌های قرض الحسنه، میان کسبه و اهالی یک بازار، اعضای یک صنف و به ویژه در میان خویشاوندان و اعضای یک خانواده نیز رونق گرفته است.

قرارداد قرض الحسنه خانوادگی چیست؟

توضیح دادیم که یک نوع از فرم قرارداد قرض الحسنه ، قراردادی است که به منظور راه اندازی یک صندوق قرض الحسنه خانوادگی و فامیلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگرچه در گذشته در اکثر مواقع، چنین توافقاتی به صورت شفاهی و با حضور شاهدین انجام می‌شد اما بروز اختلافات و مشکلات خانوادگی و به خصوص اضافه شدن اشخاص دیگری به صندوق، که ممکن بود آشنایی زیادی با سایر اعضا نداشته باشند، دلیلی است که اعضای صندوق‌های خانوادگی هم تمایل داشته باشند برای حضور در این صندوق قرض الحسنه، از نمونه قرارداد استفاده کنند.

نمونه قرارداد صندوق قرض الحسنه خانگی ، در حقیقت توافق‌نامه‌ای است که میان اعضای یک صندوق تهیه و تنظیم می‌شود. اما شرایط این صندوق‌ها با سایر صندوق‌های قرض الحسنه متفاوت است. این شیوه از تعاون و همکاری، میان اعضای یک خانواده یا فامیل با عناوین دیگری مانند صندوق، قرعه کشی یا قرض خانوادگی نیز نامیده خواهد شد. احتمالا برای شما جالب خواهد بود که درباره شرایط قانونی تنظیم نمونه قرارداد قرض الحسنه بین اشخاص و تفاوت‌های خاص آن، مطالبی را بدانید. در ادامه سعی می‌کنیم که این موارد را بیشتر توضیح دهیم.

شرایط و ویژگی‌های نمونه قرارداد قرض الحسنه شخصی

زمانی که از نمونه قرارداد قرض الحسنه شخصی صحبت می‌کنیم، در حقیقت نمونه قرارداد قرض الحسنه خانوادگي را مد نظر داریم. این قرارداد با استناد به قواعد قرارداد قرض و همچنین براساس شرط آزادی قراردادها و امکان توافق طرفین در قراردادهای خصوصی، تنظیم و امضا می‌شود.

ماهیت این صندوق‌ها به این صورت است که چند نفر از افراد یک خانواده، فامیل یا اشخاصی از بستگان و آشنایان، دور هم جمع می‌شوند و توافق می‌کنند که با همکاری یکدیگر، صندوق قرض الحسنه راه اندازی کنند. به طور معمول این توافقات کوتاه مدت است. اعضای صندوق با توافق یکدیگر، یک شخص را به عنوان شخص معتمد در نظر می‌گیرند که مسئولیت جمع آوری وجوه نقد و قرعه کشی و ارائه قرض را به عهده بگیرد.

این شخص به عنوان مسئول صندوق یا مدیر صندوق خانوادگی در نظر گرفته می‌شود. در ادامه، زمانی که تعداد اعضا و نفرات صندوق به حد نصاب رسیدند، توافق می‌کنند که هر کدام از اعضا، ماهانه مبلغ مشخصی را به صندوق واریز کند. در حقیقت، تامین مالی صندوق به این صورت انجام خواهد شد. به این ترتیب که تمام اعضا ملزم باشند که هر ماه، مبلغ مشخصی را به صندوق پرداخت کنند. در ادامه، مدیر صندوق هر ماه با استفاده از قرعه کشی، یک شخص را برای دریافت قرض از صندوق مشخص می‌کند. معمولا هم به این صورت است که تمام مبلغ صندوق به آن شخص واگذار می‌شود.

با توجه به این مساله که قرض گیرنده از اعضای صندوق است، با همان شرط پرداخت ماهانه مبلغ معین، قرض را به صندوق برمی‌گرداند. مبالغی هم که در ماه‌های گذشته پرداخت کرده‌ است، به عنوان اقساط این قرض در نظر می‌گیرند.

قوانین ناظر

توضیح دادیم که شرایط راه اندازی و استفاده از صندوق‌های قرض الحسنه خانوادگی به چه صورت است و اشخاص به چه طریقی می‌توانند از این نوع همکاری و تعاون استفاده کنند. علاوه براین، گفتیم که شرایط حاضر و بروز اختلافات و مشکلات، باعث شده است که اشخاص تمایل داشته باشند که حتما برای حضور در این صندوق‌ها، قرارداد مشخصی را امضا کنند.

متن قرارداد قرض الحسنه ، بسیار دارای اهمیت است. زیرا متن این قرارداد، شرایط، ویژگی‌ها و حدود روابط اعضا را مشخص می‌کند. این قرارداد، با استناد به قواعد قرض تنظیم می‌شود. زیرا ماهیت این نوع رابطه حقوقی، در حقیقت قرض است. قانون مدنی در ماده 648 به صورت مفصل درباره این توافق صحبت می‌کند. براساس این ماده، شما می‌توانید مبلغی را از مال خود به شخص دیگر قرض دهید. از طرف دیگر، آن شخص متعهد می‌شود که در زمان معین، همان مقدار را به همان صورتی که گرفته‌ است، به شما برگرداند.

در این توافق، شخص قرض گیرنده، مالک مبلغی است که از شما می‌گیرد و محدودیتی برای استفاده از آن ندارد. در عوض، ملزم است که با شرایطی که شما تعیین می‌کنید، مبلغ قرض را به شما برگرداند.

قانون این توافق را لازم می‌داند و معتقد است که طرفین ملزم هستند که به شروط قرارداد احترام بگذارند و تعهدات خود را اجرا کنند. در شرایط قرارداد قرض الحسنه خانوادگی ، نماینده یا مدیر صندوق، قرض دهنده است و شخصی که قرعه به نام او باشد، قرض گیرنده محسوب می‌شود و شرایط پرداخت نیز به صورت ماهانه تعیین خواهد شد.

پیشنهاد ما

نمونه قرارداد قرض الحسنه از جمله قراردادهایی است که تنظیم آن، نیازمند دقت زیاد است. شما می‌توانید با خیال آسوده، وظیفه تنظیم قرارداد را به عهده تیم حقوقی رکلا بسپارید. تیم رکلا با توجه به شرایطی که شما در نظر دارید، قرارداد مناسب شما را تهیه می‌کنند. علاوه براین، شما می‌توانید از خدمات مشاوره حقوقی تلفنی بهره ببرید.

ثبت نظر یا سوال

دیدگاه ها
user-img
محمدی
16:47
18 تیر 1400
ملک سند اداری را به مدت دو سال اجاره دادم. در طی اين دو سال اصلا مستاجر را ندیدم و با کارمند ایشان در ارتباط بودم چون مستاجر در خارج از کشور ساکن هستند. اکنون که دو سال تمام شده و قصد تخلیه دارند بنده باید مبلغ ودیعه را به چه کسی پرداخت کنم؟ با توجه به اینکه به کارمندشان وکالت رسمی نداده. حال باید چه بکنم ؟
user-img
سلام. وقت بخیر. پول را به صندوق دادگستری واریز بفرمایید. در این صورت شما تعهد خود را به صورت کامل انجام داده‌اید.