قرارداد امانت طلا و چند شرط مهم قانونی در مورد نمونه قرارداد امانت نامه طلا

قرارداد امانت طلا

طلا یک فلز با ارزش است که هم برای سرمایه گذاری و هم به جهت زینت و تزئین در موارد متعدد مورد استفاده قرار می‌گیرد. شما می‌توانید از طلا برای پس انداز و سرمایه گذاری استفاده کنید، طلا را به عنوان سرمایه نقدی وارد یک کسب و کار کنید، آن را برای مصارف شخصی و برای مدت کوتاه اجاره دهید، با آن وام بگیرید یا از طلا برای ضمانت استفاده کنید. می‌بینید که این فلز با ارزش، در موارد بسیار زیادی استفاده می‌شود. به همین دلیل، نگهداری و حفاظت از آن نیز دارای اهمیت بسیار زیادی است. قرارداد امانت طلا ، یک امانت نامه مهم و کاربردی است که در اصل به منظور حفاظت و نگهداری از طلا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در مواردی نیز مشاهده می‌کنیم که این قرارداد به اشتباه برای معاملاتی که ماهیت دیگری دارند نیز استفاده می‌شود. باید یادآوری کنیم که لازم است پیش از استفاده از این قرارداد، به ماهیت و محتوای معامله مورد نظر توجه داشته باشید و با دقت بیشتر، قرارداد مناسب را تهیه کنید. در ادامه این مطلب ابتدا درباره ماهیت نمونه قرارداد امانت طلا گفت و گو خواهیم کرد و در ادامه یک اشتباه رایج در استفاده از این قرارداد را بررسی می‌کنیم.

قرارداد امانت طلا چه زمانی استفاده می‌شود؟

می‌دانیم که طلا یک سرمایه بسیار با ارزش است. به همین دلیل نگهداری و محافظت از طلا یک دغدغه مهم برای مالکان آن خواهد بود. احتمالا برای شما پیش آمده است که بخواهید مقداری طلا را نزد شخص معتمدی بگذارید تا در نبود شما، از آن طلا‌ نگهداری کند. این عمل در قانون امانت نام دارد. شما می‌توانید طلای خود را برای یک روز، یک ماه، یک سال یا حتی بیشتر نزد شخص معتمد، به امانت بگذارید و برای انجام این کار محدودیتی وجود ندارد.

بنابراین، هر زمانی که نیاز باشد از مقداری طلا محافظت شود، یک راه کاربردی، استفاده از نمونه قرارداد امانت نامه طلا است.

ممکن است در شرایط مناسب نباشید یا اینکه در یک مکان امن سکونت نداشته باشید و بخواهید که طلای شما نزد شخص دیگر نگهداری شود یا اینکه بخواهید برای چند وقت به سفر بروید و امکان حمل طلای خود را نداشته باشید. در این شرایط نیز می‌توانید طلا را به امانت بگذارید.

از طرف دیگر، ممکن است که شما آن شخص معتمد باشید که قصد دارد از طلای شخص دیگر نگهداری کند. ممکن است طلا متعلق به بستگان، نزدیکان یا دوستان شما باشد یا اینکه بخواهید طلا را در ازای دریافت اجرت نگهداری کنید. در هر صورت، چنین رابطه‌ای با استفاده از نمونه قرارداد امانت طلا انجام می‌شود.

درباره ماهیت قرارداد امانت طلا

پیش از هر توضیح درباره نمونه متن امانت نامه طلا ، لازم است که درباره ماهیت این قرارداد اطلاعاتی داشته باشید. برای آنکه به صورت مستند این قرارداد را تعریف کنیم، می‌توانیم به ماده 607 قانون مدنی استناد کنیم. براساس این ماده از قانون مدنی، در نمونه قرارداد امانت نامه طلا ، یک نفر طلای خود را به شخص دیگر می‌سپارد و از او می‌خواهد که به صورت رایگان از طلا نگهداری کند. این توافق یک عقد معین است، زیرا قانون مدنی به صراحت درباره شرایط تنظیم و قواعد مربوط به آن توضیح می‌دهد.

قرارداد امانت طلا مانند سایر عقود معین باید شرایط صحت قرارداد را رعایت کند. یعنی اینکه باید مطابق با ماده 190 قانون مدنی تنظیم شود. براساس این ماده، اشخاصی که تمایل دارند نمونه متن امانت نامه طلا تنظیم کنند، باید از انجام این قرارداد راضی باشند و هر دو قصد داشته باشند که چنین توافقی انجام شود. علاوه براین، باید اهلیت آن‌ها نیز بررسی شود. اهلیت داشتن یعنی اینکه باید برای امضای این توافق دارای صلاحیت باشند. اشخاصی که صغیر یا دیوانه محسوب می‌شوند یا اینکه به صورت قانونی مالکیت طلا را به عهده ندارند، نمی‌توانند قرارداد امانت طلا را امضا کنند.

ماده 190 همچنین تاکید می‌کند که هدف و نیت طرفین این قرارداد، باید مشروع و طلای مورد نظر نیز باید مشخص، معین و حاضر باشد. یعنی شما نمی‌توانید یک طلا را بدون رفع ابهام از جزئیات و مشخصات آن به امانت بگذارید یعنی باید دقیقا مشخص باشد که کدام طلا به امانت گذاشته می‌شود.

طرفین قرارداد امانت طلا

طرفین این قرارداد، امانت دار و امانت گذار هستند. امانت دار، شخصی است که می‌پذیرد از طلای شخص دیگر محافظت و نگهداری کند. این شخص به طور معمول معتمد یا شناخته شده است و امانت گذار به او اطمینان دارد و معتقد است که آن شخص می‌تواند از طلای او به خوبی نگهداری کند. امانت دار در قانون به نام «مستودع» نیز نامگذاری می‌شود. طرف مقابل این قرارداد، مودع یا همان امانت گذار است. امانت گذار در حقیقت مالک طلا است و تمایل دارد که طلای خود را نزد امانت دار به امانت بگذارد.

قانون مدنی در ماده 608 تاکید می‌کند که در این قرارداد باید ایجاب و قبول انجام شود. یعنی اینکه امانت گذار باید بخواهد طلای خود را به شخص دیگر بسپارد و امانت دار نیز باید بپذیرد و طلای امانتی را از مالک آن دریافت کند. این شرط با شرط معین و مشخص بودن موضوع قرارداد نیز همپوشانی دارد. به طور کلی زمانی قرارداد امانت طلا صحیح خواهد بود که شخص امانت دار، میزان طلای امانتی و کیفیت آن را ببیند و آن را بپذیرد. از طرف دیگر شخص امانت گذار نیز باید به صراحت بیان کند که طلا نزد شخص دیگر امانت است یا اینکه با یکدیگر به صورت مکتوب، نمونه قرارداد امانت نامه طلا را امضا کنند. تاکید ما در خصوص تنظیم این قرارداد به صورت مکتوب، به این جهت است که یک سند معتبر و قانونی در اختیار طرفین باشد.

جایز بودن قرارداد و شرایط فسخ آن

با اینکه قرارداد امانت یک قرارداد عهدی است و شخصی که امانت دار می‌شود، متعهد خواهد بود که از طلا نگهداری و مراقبت کند اما نکته مهم در خصوص قرارداد امانت طلا این است که این قرارداد، یک عقد جایز است. در عقود جایز، طرفین می‌توانند هر زمان که می‌خواهند از ادامه قرارداد انصراف دهند و رابطه امانت را به پایان برسانند. هیچ مانع، محدودیت یا جریمه‌ای برای اتمام این قرارداد وجود ندارد.

تنها نکته‌ مهم که باید رعایت شود، این است که شخص امانت دار، باید به مالک طلا اطلاع دهد که دیگر تمایلی به ادامه این رابطه ندارد و می‌خواهد که طلاها را به او برگرداند. در این شرایط، مالک طلا باید در سریع‌ترین زمان ممکن برای اخذ طلای خود مراجعه کند. از طرف دیگر، مالک طلا هر زمان که بخواهد می‌تواند طلای خود را پس بگیرد و محدودیتی در فسخ این قرارداد برای او نیست.

پیشنهاد ما

شما می‌توانید تنظیم قرارداد مورد نظرتان را به تیم حقوقی رکلا بسپارید و برای آگاهی از شرایط و جرئیات این امانت نامه، از خدمات مشاوره حقوقی تلفنی استفاده کنید. رکلا در کنار شما است.

ثبت نظر یا سوال

دیدگاه ها
user-img
حسن رمضانی
05:55
16 اسفند 1400
1
سلام و عرض ادب. بنده سوالی دارم. بنده پولی به شخصی قرض دادم در قبالش، یک امانت نامه طلا به قیمت روز گرفتم. حالا اگر بخواهم شکایت کنم چطور باید در مقطع بازپرسی بیان کنم که شکایتم رد نشود؟ چون در اثر تحریم و گذشت زمان زیاد، این شخص پاسخگو نیست.
user-img
سلام. مورد شما، احتمالا مصداق عنوان مجرمانه خاصی نیست و شما نهایتا می‌توانید از طریق دادگاه‌های حقوقی، پیگیر بازگشت حق خود باشید.
user-img
مهناز ثبات قدم
09:15
19 فروردین 1401
قرارداد امانت دستی با یک شاهد اعتبار دارد؟
user-img
سلام. وقت بخیر. بله. قرارداد با امضای طرفین آن معتبر خواهد بود و شاهد باعث اعتبار بیشتر آن می‌شود.