در موارد مهم ادعاهای قراردادی پیمانکاران ، چگونه از پیمانکار شکایت کنیم؟ (پیمانکاری بدون قرارداد)

نویسنده:سما سلیمانی
-
بروزرسانی:1400/01/02
زمان مطالعه:
-سیاست انتشار مطالب
شکایت از پیمانکار بدون قرارداد

شکایت از پیمانکار بدون قرارداد ، امکان پذیر است یا نه؟!

این سوالی است که خیلی پرسیده می‌شود و البته سوالی است که در آن می‌شود اهمیت تنظیم قرارداد پیمانکاری را مشاهده کرد. بدون شک، اگر قراردادی نوشته شده بود به جای این سوال باید می‌پرسیدند « چگونه از پیمانکار شکایت کنیم ؟ »

بین این دو سوال تفاوت‌هایی است. در سوال اول آن اطمینان خاطر برای امکان شکایت وجود ندارد ولی در سوال دوم به دنبال مراحل انجام شکایت است و آسوده خاطر است که حتماً به حقوق خود خواهد رسید. همین آسودگی خاطر و اطمینان، دلیل محکمی برای لزوم نوشتن قرارداد است.

در همه‌ قراردادها و پیمان‌های کاری، چه از نوع مشارکت و چه از نوع پیمانکاری و چه به هر طریق دیگری، یک سری مسئولیت‌ها و تعهداتی به‌عهده طرفین است. متاسفانه مسئله تخلف در تعهد همیشه وجود داشته است. همیشه باید احتمال داد که ممکن است طرفین در تعهد تخلف کنند. به همین دلیل برای رسیدگی به تخلف‌های احتمالی قوانینی وجود دارد که دانستن آن بسیار کمک کننده خواهد بود.

بگذارید داستانی را با شما بازگو کنم.

خانم امیری و شکایت از پیمانکار ساختمانی

چندی پیش در یکی از مشاوره‌های تلفنی رکلا، خانمی تماس گرفتند. صدایشان کمی لرزان و به شدت غمگین بود. به نظر می‌رسید کمی مضطرب هستند. به خوبی می‌دانستم که الان الویت برای تماس گیرنده، قبل از مشاوره حقوقی، کمک به آرامش و کاهش اضطراب ایشان است.

حالشان را پرسیدم و گفتم که صدایشان به نظر مضطرب می‌آید. احساس کردم از اینکه نسبت به حال و روحیه‌شان بی توجه نبوده‌ام احساس بهتری پیدا کردند.

نفس پرصدایی کشیدند و گفتند که بله. حالشان چندان مساعد نیست. در کار همسرشان مشکلاتی پیش آمده و تقریباً تمام سرمایه‌شان در خطر است. گفتند که برای صحبت درباره همین مسئله تماس گرفته‌اند.

به خوبی می‌دانستم که چه شرایطی دارند و درکشان می‌کردم. در بازار کار و سرمایه گاهی مشکلاتی پیش می‌آید که بسیار ناراحت کننده است. ممکن است که امنیت روانی و آرامش خانواده‌های در ارتباط را درگیر کند.

از تماس گیرنده محترم که در ابتدا خودشان را خانم امیری معرفی کردند، درخواست کردم که ابتدا کمی آب بخورند و اطمینان داشته باشند که تا هر جایی که در توانم باشد، بهترین و کاربردی‌ترین اطلاعات را در اختیاراشان می‌گذارم. خانم امیری تشکر کردند و گفتند که حالشان خیلی بهتر شده است. درخواست کردم که اگر حالشان مساعد است مشکلشان را برای من شرح دهند.

شکایت از پیمانکار بدون قرارداد

پیمانکاری بدون قرارداد؟! عجب اشتباهی

خانم امیری توضیح دادند که مدتی قبل تصمیم می‌گیرند که سرمایه‌شان را برای ساخت خانه هزینه کنند و ساختمانی سه طبقه بسازند. برنامه‌شان این بوده است که در طبقه‌ای ساکن شوند و دو طبقه دیگر را اجاره بدهند. خانم امیری توضیح دادند که می‌خواستند برای ایام بازنشستگی همسرشان، منبع درآمدی ایجاد شود. برای این کار از طرف یکی از آشنایان، پیمانکار ساختمانی به آن‌ها معرفی شده بود. آنطور که خانم امیری می‌گفتند، با پیمانکار تعهد کرده بودند که بعد از انجام نیمی از کار، هزینه و مبلغ معین شده برای ساخت خانه را به پیمانکار بپردازند. علت این توافق نیز این بوده است که پیمانکار به نسبت سایر پیمانکاران مبلغ کمتری تقاضا کرده بوده است و تنها شرطی که گذاشته بود، این بوده است که مبلغ کل قرارداد بعد از انجام پنجاه درصد از کار پرداخت شود.

به دلیل هزینه کمتری که به نسبت سایر پیمانکاران دریافت می‌کرد، راضی شده بودند که هزینه را بعد از انجام نیمی از کار به او بپردازند.

خانم امیری ابراز تاسف کردند و گفتند که کاش هیچ وقت همچین چیزی را قبول نمی‌کردند. سپس ادامه دادند وگفتند که پیمانکار پروژه ساخت ساختمانشان، کمی بعد از گرفتن پول به یک باره کار را متوقف کرده است. دلیل را که از ایشان جویا شدند، اینطور گفتند که پروژه‌ای جدید با درآمد بیشتر گرفته‌اند. می‌خواهند ابتدا آن را پیش ببرند و بعد مجدداً کار ایشان را تمام خواهند کرد. خب این کار از نظر قانونی و حقوقی و هم از نظر وجدانی اصلاً پسندیده نیست. خانم امیری گفتند که الان یک ماه است که ساختمانشان نصفه کاره مانده است و پیمانکار توجهی نمی‌کند. از طرفی برنامه ریزی‌های خانواده خانم امیری به مشکل خورده است. همچنین برایشان فشار روحی و روانی بسیاری ایجاد شده است.

این مشکل هم حل شدنی بود!

در این جای صحبتشان گفتم که مشکلی نیست که قابل برطرف شدن نباشد. برایشان توضیح دادم که کار پیمانکار ساختمانشان تخلف در انجام تعهد محسوب می‌شود و بر خلاف قرارداد پیمانکاری است. بسیار راحت می‌توانند بر اساس قرارداد از این پیمانکار شکایت کنند. برایشان توضیح دادم که با تنظیم متن شکایت از سازنده ساختمان به راحتی می‌توانند از پیمانکار شکایت کنید و حقوق خود را بگیرید.

خانم امیری با همان صدای گرفته گفتند که متاسفانه با پیمانکار قراردادی امضا نکرده‌اند. یعنی قرارداد کتبی ندارند ولی به صورت شفاهی با هم توافق کرده‌اند. به دلیل معرفی شدن ایشان توسط یکی از آشنایان مورد اعتمادشان و همچنین به دلیل رفتار پسندیده‌ای که پیمانکار در ابتدا داشته است، لزومی نمی‌دیده اند که قرارداد بنویسند. البته موارد دیگری نیز در این تصمیم تاثیر داشته است. خانم امیری می‌گفتند که همسرشان گفته است که لزومی نیست که برای تنظیم قرارداد هزینه پرداخت کنند و خودشان با پیمانکار به توافق می‌رسند.

مشاوره حقوقی تلفنی

اشکال پیمانکاری بدون قرارداد و لزوم تنظیم قرارداد

می‌دانستم که خانم امیری در حال حاضر خودشان به این نتیجه رسیده‌اند که اشتباه کردند و لازم بوده است که حتما قرارداد تنظیم کنند. بنابراین، درباره این موضوع تاکید بیشتری نکردم ولی توضیح دادم که در قراردادها مخصوصاً قرارداد پیمانکاری، بخشی به عنوان تعهدات و وظایف کارفرما و پیمانکار وجود دارد که طرفین با توجه به این بندهای این بخش، موظف به انجام تعهدات خود هستند. همچنین می‌توانید در بخش دیگر برای تخلف در انجام تعهد، خسارت مشخص کنید و شخص تخلف کننده مجبور شود که خسارت بپردازد. همچنین می‌توانید برای شرایطی که چنین مشکلاتی پیش می‌آید آینده نگری بیشتری داشته باشید و در بخشی از قرارداد، مرجعی را برای حل اختلاف مشخص کنید که در صورت بروز مشکل، درگیر پروسه طولانی دادگاه نشوید و مشکلات با سرعت بیشتری حل و فصل شود.

البته که دیگر لازم به گفتن نیست که قرارداد سندی محکمی است که به راحتی ادعای شما را درباره تخلف در انجام تعهد پیمانکار ساختمانتان مشخص می‌کند. برای خانم امیری گفتم همانطور که می‌بینید، قرارداد بسیار لازم و ضروری است. در یک قرارداد خوب همه‌ی احتمالات در نظر گرفته می‌شود و همین مسئله، کمک بزرگی برای رسیدگی به حقوق شما است.

نمونه متن شکایت از پیمانکار ساختمان

خانم امیری که مجدد برای کوتاهی‌شان در زمینه نگارش و تنظیم قراداد ابراز تاسف می‌کردند، با نگرانی پرسیدند که پس تکلیفشان چه می‌شود و آیا ممکن است که بدون قرارداد از پیمانکار شکایت کنند؟ یا یک نمونه شکایت از پیمانکار ساختمان برایشان تنظیم شود؟

مقدمات تنظیم متن شکایت از پیمانکار ساختمان در حالت شکایت از پیمانکار بدون قرارداد

برای خانم امیری توضیح دادم که لازم نیست نگران باشند. با اینکه همانطور که گفتم تنظیم قرارداد امکانات بیشتری را در اختیارشان قرار می‌دهد اما در شرایط ایشان هم می‌شود از تخلف پیمانکار شکایت کرد. برای این کار لازم است که شما رابطه پیمانی خود را با پیمانکار به اثبات برسانید. برای به اثبات رساندن این رابطه کاری، می‌توانید روش‌های مختلفی را به کار ببرید.

  1. شهادت: شما می‌توانید از کارگران دیگری که برای شما کار کرده‌اند یا افراد دیگری که در جریان پیمان کاری شما بوده‌اند بخواهید که شهادت بدهد تا ثابت شود که شما به عنوان کارفرما، با پیمانکار پروژه پیمان همکاری بسته‌اید.
  2. پرینت حساب بانکی: با پرینت از حساب بانکی خودتان و به دست آوردن اطلاعات واریز پولی که برای پیمانکار داشته اید، می‌توانید اثبات کنید که میان شما پیمان همکاری بوده است.

زمانی که پیمان کاری شما با پیمانکار به اثبات رسید شما می‌‌توانید با تنظیم متن شکایت از پیمانکار ساختمان از پیمانکار متخلف شکایت کنید. ضمن آنکه لازم است لایحه ضرر و زیان پیمانکار تنظیم شود.

تنظیم لایحه

قوانین شکایت از پیمانکار متخلف و موارد مهم ادعاهای قراردادی پیمانکاران

مواردی که در چند بند و در بخش وظایف و تعهدات پیمانکار، در قرارداد پیمانکاری نوشته می‌شود از موارد مهم ادعاهای قراردادی پیمانکاران است. همچنین وظایف و تعهداتی که به طور معمول و بر اساس قانون به‌عهده پیمانکار است، از مواردی است که در صورت تخلف در آن‌ها، می‌توانید از پیمانکار شکایت کنید. به هر حال، قرارداد پیمانکاری برای انجام یک کار مشخص تنظیم می‌شود. هر گونه خطا یا کم کاری در انجام قرارداد، دلیلی برای فسخ یا شکایت از پیمانکار یا کارفرما خواهد بود. شکایت از پیمانکار بر اساس مواد ۱ تا ۳ قانون آیین دادرسی مدنی انجام می‌شود. بر اساس این قانون و ماده‌ها، دادگستری مرجع رسیدگی به شکایات است. برای رسیدگی به شکایات در زمینه قراردادها باید به دادگستری مراجعه کرد و متن نمونه شکایت از پیمانکار ساختمان را ارائه داد تا به حق خواهی شما رسیدگی شود.

برای خانم امیری توضیح دادم که در متن شکایت از پیمانکار ساختمان (دادخواست) باید برای شکایت خودشان عنوان «التزام به انجام تعهد و جبران خسارات وارده» را استفاده کنند.

ماده ۲۲۱ قانون مدنی نیز می‌گوید که اگر شخصی تعهد به انجام کاری بدهد یا تعهد بدهد که کاری نکند، موظف است به تعهد خود عمل کند.

موارد امکان شکایت از پیمانکار بدون قرارداد یا با قرارداد

  1. پیمانکار کاری را انجام دهد که به وضوح عهد شکنی باشد و ایجاد خسارت کند.
  2. پیمانکار در زمان مقرر شده کار را به اتمام نرساند.
  3. به اتمام نرساندن کار در زمان مقرر و زمان اضافه شده، به دلیل کم کاری و عهد شکنی باشد، نه به دلیل حوادث غیرارادی و ناتوانی احتمالی
  4. پیمانکار بدون هماهنگی، کار را به شخص دیگری بسپارد.
  5. پیمانکار در طول کار، ضرر و خسارت ایجاد کند.

در هر صورت پیمانکار موظف است تمامی تعهدات و شروطی را که در قرارداد نوشته شده یا به صورت شفاهی با کارفرما تعهد متعهد شده است را انجام دهد. تخلف در هر کدام از این موارد می‌تواند دلیلی برای فسخ قرارداد یا شکایت از کارفرما باشد. البته در مقابل، این حق برای پیمانکار هم وجود دارد. در صورت عدم تعهد و عهد شکنی کارفرما، پیمانکار نیز می‌تواند از کارفرما شکایت کند.

شکایت از پیمانکار بدون قرارداد

داوری و رسیدگی به شکایت از پیمانکار بدون قرارداد و پیمانکار با قرارداد

در صورت داشتن قرارداد، اگر در قرارداد مرجع حل اختلافی ذکر شده باشد با مراجعه به آن مرجع، میان طرفین قرارداد داوری می‌شود. این روش کم هزینه‌تر و آسان‌تر از مراجعه به دادگاه است. در صورتی که شکایت از پیمانکار بدون قرارداد در نظر باشد، لازم است که متن شکایت از سازنده ساختمان (دادخواست) خود را به دادگستری ببرید.

در آخر برای خانم امیری توضیح دادم که بهترین کاری که می‌تواند انجام دهد این است که مشاور حقوقی یا وکیلی داشته باشد تا متن شکایت از پیمانکار بدون قرارداد را برایشان تنظیم کرده و در دادگاه همراهشان حاضر شوند و برای گرفتن حقوقشان، ایشان را همراهی کنند. خانم امیری در انتهای صحبتمان تشکر کردند و گفتند که الان آسودگی خاطر بیشتری دارند و امیدوارند که بتوانند با شکایت به حقوقشان برسند. هرچند که بسیار متاسف هستند که با پیمانکار قرارداد تنظیم نکرده اند ولی الان که برای رسیدگی به شکایتشان راهی وجود دارد، احساس بهتری دارند.

پیشنهاد ما

همانطور که می‌دانید، تیم حقوقی رکلا، یک مرجع تخصصی در حوزه تنظیم قرارداد و لایحه است. شما می‌توانید از خدمات مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل استفاده کنید. ضمن آنکه می‌توانید درخواست تنظیم لایحه ثبت کنید. ما در اسرع وقت با شما تماس می‌گیریم.

دانلود قرارداد پیمانکاری

برای دسترسی به جدیدترین نسخه از نمونه قرارداد پیمانکاری همین حالا روی تصویر زیر بزنید.

نمونه قرارداد پیمانکاری
دانلود نمونه قرارداد پیمانکاری
سما سلیمانی
«سما» کارشناس کنترل کیفیت محتوا در تیم تحریریه رکلا، روانشناس، کارشناس حقوقی و مولف مباحث مرتبط با امور قراردادها و به صورت روزانه و مستقیم با کاربران رکلا در حال گفتگو و رایزنی است.
ثبت نظر یا سوال
star star star star star
نظرات
(34 نظر)
account_circle
زراعت پیشه
thumb_up_alt
من با پیمانکار قرارداد ننوشتم و با اعتماد به ایشان، کلیه کارهای بنایی را به ایشان واگذار کردم حالا بعد از ۸ ماه، کار را به بدترین شکل ممکن انجام داده و به علت اعتیاد بر روی کارگران نظارت کافی نداشته و باعث ضرر و زیان اینجانب شده است. ابتدا تامین دلیل کردم و الان هم شکایت علیه ایشان جهت الزام به ایفای تعهد ارائه کردم. آیا به نظر شما به نتیجه می‌رسم؟
08:45
22 بهمن 1399
سید ابراهیم زارع مویدی
مشاور ارشد قراردادها
سلام. وقت بخیر. در این مورد، با توجه به اینکه طرف مقابل شما (پیمانکار) وظایف قراردادی خود را به نحو کامل انجام نداده است، لذا به استناد قرارداد شفاهی که بین شما و ایشان بوده است، دادگاه ایشان را موظف به انجام کامل تعهدات خواهد کرد و در صورتی که باز هم از انجام وظایف خود اجتناب کنند، انجام تعهدات با هزینه ایشان به شخص دیگری محول خواهد شد.
16:21
23 بهمن 1399
account_circle
مسعود
thumb_up_alt
سلام. وقت بخیر. با یک قالب بند، در نهم مرداد ماه سال قبل قرارداد نوشتم که حدودا تا تاریخ دهم مهر ماه، در حد سقف و ستون را به من تحویل دهد. از آن تاریخ تا الان هر روز یک وعده می‌دهد و تا الان فقط ستون‌ها را زده است.
11:42
05 فروردین 1400
سید ابراهیم زارع مویدی
مشاور ارشد قراردادها
سلام. وقت بخیر. در این مورد ابتدا یک اظهارنامه رسمی برای ایشان ارسال کنید که نسبت به انجام تعهدات خود عمل کنند. در صورتی که مجددا از انجام وظایف خودداری کردند می‌توانید با هزینه ایشان پیمانکار دیگری را به کار بگیرید و در صورتی که مبلغی را تا به امروز پرداخت نکرده‌اید تا میزانی که به پیمانکار دوم پرداخت شده است به عنوان بدهی، تهاتر می‌شود.
20:21
12 فروردین 1400
account_circle
Holstein
thumb_up_alt
سلام. با یک پیمانکار، بدون قرارداد شروع به کار کردم و قرار شد نیرو تامین کنم. بعد از ده روز گفت که هر چی بین ما بوده تمام است و مبلغ ناچیزی به عنوان حقوق داد. در صورتی که ما اگر ادامه می‌دادیم مبلغ قابل توجهی کسب می‌کردیم. در این ده روز، من خیلی خرج کردم، نیروی کار آوردم و کار ایشان را راه انداختم اما کلی تهمت زد و گفت که نیروهای ما ضعیف هستند. (بعد از شروع کار ما، کارگران قبلی خود پیمانکار به دلیل نگرفتن حق خود، اعتصاب کردند و ایشان می‌خواهد از این طریق، اعلام برائت کند که ما مسبب بودیم) باید چکار کنم که به حقوق قانونی خود برسم؟
15:51
21 خرداد 1400
سید ابراهیم زارع مویدی
مشاور ارشد قراردادها
سلام. وقت بخیر. بابت اتفاق ایجاد شده متاسفیم. در خصوص سوال شما باید عرض کنیم که نبود قرارداد، کار شما را بسیار سخت کرده است. در حالت نبود قرارداد شما باید از طریق شهادت شهود، حقوق قانونی خود را ثابت کنید که این موضوع نیز نیازمند طرح دعوای مطالبه وجوه قرارداد شفاهی است. در ابتدا باید وجود قرارداد شفاهی را ثابت کنید و سپس در خصوص مطالبات خود و تمام خسارات وارد شده، اقدام شود. شهادت شهود به شما کمک خواهد کرد. اما در مجموع، کار شما مقداری دشوار است.
18:14
22 خرداد 1400
account_circle
محمدی
thumb_up_alt
سلام. سوال من متفاوته. من ۷ سال قبل در جایی مشغول کار بودم و کارفرما یک سال اول من رو بیمه نکرد و بعد بیمه شدم. واریز حقوق هم دارم. برای اینکه بابت بیمه مدعی نشم بعد از ۷ سال و در زمان تسویه حساب از من اقرارنامه‌ای گرفتن مبنی بر اینکه یک سال اول، من پیمانکار شرکت بودم و نه کارمند و گفتن با دستخط خودم بنویسم که در سال اول با لوازم و تجهیزات خودم کارهای پیمانکاری شرکت رو انجام می‌دادم.( ولی حالت قرارداد نیست). حالا چطور می‌تونم ثابت کنم که پیمانکار نبودم؟ البته حقوقم هم متغیر بوده به دلیل بحث اضافه کاری و کارم رو مشکل‌تر کرده. ممنون.
16:15
23 مهر 1400
سید ابراهیم زارع مویدی
مشاور ارشد قراردادها
سلام. در این مورد، نوشتن دستخط یا مالکیت لوازم و تجهیزات بیانگر نوع روابط کاری طرفین نیست. در این خصوص می‌توانید به پرداخت‌های انجام شده در آن سال و نوع کاری که انجام می‌شده است استناد کنید و از شهادت شهود کمک بگیرید.
14:42
24 مهر 1400
account_circle
تقوی
thumb_up_alt
من یه پیمانکار ساختمان داشتم که از طریق موبایل بانک خانمم پول به حسابش می ریختم، پولش رو گرفت و کار رو نصفه ول کرده، قراردادی که با هم نوشتیم به اسم من بود، الان بخوام شکایت کنم چون پرداختی‌ها از طریق کارت بانکی همسرم بوده باید توی شکایت از طرف خودم شکایت کنم یا همسرم؟
19:22
03 آبان 1400
سید ابراهیم زارع مویدی
مشاور ارشد قراردادها
در خصوص کوتاهی ایشان در انجام تعهدات قراردادی، شخصا علیه ایشان اقدام قانونی انجام دهید.
13:50
04 آبان 1400
account_circle
حمید احمدی
thumb_up_alt
با سلام و خسته نباشید خدمت شما. موضوع: بنده به همراه 4 نفر دیگر که تخصص دکل کاری و دکل بندی داریم برای مدتی که حدودا 54 روز میشد به استان کردستان رفته و در چند شهرستان این استان در زمینه مخابرات (زیرساخت) برای رنگ کردن دکل رفته بودیم. البته با قرارداد شفاهی بدون قرارداد کتبی. بعد از گذشت زمان ذکر شده، پیمانکار در چند مورد قراری که بین ما بود را رد کرده. مثال: بعد از زمان ذکر شده تازه می‌گوید که به هر دلیلی نتوانستیم در طول روز کار کنیم. به عمد نه غیر عمد روز کاری حساب نشده و مزدی بابت آن روز تعلق نمی‌گیرد که همچین قول و قراری بین طرفین مطرح نشد. دیگر اینکه: بعد از مدت ذکر شده حقوقی دریافت نشده به هیچ یک از 5 نفر حتی با درخواست مساعده برای فرستادن به خانه و خانواده مخالفت نموده و علت را اینگونه میگوید که قرار بر این بود که رنگ دکل تمام شود و نظر تحویل گیرد. حقوق شما تا آن زمان تسویه می‌شود. ما چند نفر، باز قبول کردیم اما بعد از این کار، دوباره حرف خود را زیر پا گذاشته و میگوید که اداره مخابرات میگوید که دکل دوم نیز تمام شود تا درصدی به شما داده و من نیز حقوق شما را بدهم که بعد از نصف کار روی دکل دوم باز حرف دیگری زده که از 7 سکشن (طبقه دکل) که هر سکشن 6 متر است 5 سکشن رو بزنی و نظر تحویل گیرد و غیره. به ناچار امروز مورخ 1400/08/13همگی از کار دست کشیدیم و بدون دریافت یک ریال حتی بابت کرایه به منزل در مازندران برگشتیم. حال از شما بابت این جریان کاری راهنمایی لازم را درخواست می‌کنیم. خواهش می‌کنم جواب بدین با تشکر فراوان از طرف هر 5 نفر حمید احمدی، عباس احمدی، مهدی عرب، احمد شهبازی و مختار اسدی.
18:37
14 آبان 1400
سید ابراهیم زارع مویدی
مشاور ارشد قراردادها
سلام. روابط شما در مسائل کارگری و کارفرمایی داخل است. لذا توصیه می‌کنم جهت دریافت همه حقوق و سایر مزایای پرداخت نشده خود، از طریق اداره کار اقدام و معوقات مالی خود را مطالبه کنید.
13:29
15 آبان 1400
account_circle
سعيد شيروي
thumb_up_alt
سلام من مهندس عمران و پيمانكار ساختمان ميباشم يك سال و نيم پيش ساختمان يك نفر كه با واسطه يك فاميل به من معرفي شده بود و در ضمن آشنايي مختصري با ايشان داشتم را به عهده گرفتم كه متاسفانه قرارداد ما زباني بود و برگه اي ننوشتيم الان با اتمام ساختمان كارفرما از پرداخت مبلغ قابل توجهي از حق الزحمه من سرباز ميزند آيا امكان احقاق حق و شكايت براي من وجود دارد؟ ارائه كليه مدارك واريزي ها و شهادت اكيپ اجرائي و همسايگان و…هم ممكن است.
20:45
27 آبان 1400
سید ابراهیم زارع مویدی
مشاور ارشد قراردادها
سلام. این امکان برای شما وجود دارد که بتوانید با ارائه کلیه دلایل فوق، علیه کارفرما طرح دعوا کنید و مبالغ مورد توافق را از ایشان مطالعه کنید. به هر حال، شما در مقام مدعی هستید و باید دفاعیات قابل قبولی ارائه کنید.
15:23
29 آبان 1400
account_circle
کاظم جهانی
thumb_up_alt
سلام. من با پیمانکاری قرارداد مدت دار نوشته‌ام اما متاسفانه برایش خسارت تعیین نکرده و الان کار بعد دو ماه از اتمام قرارداد، حتی اسکلت تمام نشده است ضمنا قسمتی از ساختمان تخریب شده است. چه باید کرد؟ لطفا راهنمایی کنید.
00:28
03 دی 1400
سید ابراهیم زارع مویدی
مشاور ارشد قراردادها
ابتدا یک اظهارنامه برای ایشان ارسال کنید. در صورتی که پاسخی در این خصوص دریافت نشد علیه ایشان، دادخواست الزام به ایفای تعهد ثبت کنید.
14:26
04 دی 1400
account_circle
برجی نیا
thumb_up_alt
سلام وقت بخیر. من در برج 5 سال 99 تصمیم به ساخت ویلا در شمال گرفتم و این کار رو به پسر خالم که کارش همین هست سپردم و هیچ قراردادی بین ما نوشته نشد البته من اصرار به ثبت قرار داد داشتم ولی ایشون قبول نکردند. ما اول با ایشون صحبت کردیم و پرسیدیم که این کار ما که یک خانه 75 متری هست تا پیِ ستون سقف و شیربانی چقدر می شود و ایشون گفتند حدود 65 میلیون. قرار بود ما این پول را به ایشون بدیم اول کار هم 25 میلیون پول دادیم و ایشون قرار بود کار رو 2 ماهه تحویل بدن اما کار تا برج 11 طول کشید و ایشون با اینکه هنوز شیربانی رو نزده بودند فاکتور گذاشتند جلوی ما که من تا الان 97 میلیون خرج کرده ام. ما به جز اون 25 تومن، 15 تومن دیگه دادیم بهش که کلا شد 40 میلیون و الان از ما شکایت کردن که 57 میلیون دیگه باید به من بدید. ما هم دفاعیه نوشتیم که ایشون به تعهداتشون عمل نکردن. می‌خواستم ببینم بهترین واکنش ما چی می‌تونه باشه؟ کلا توی فاکتوری هم که زده، قیمتا بالاتر از اون زمان هست.
00:16
05 دی 1400
سید ابراهیم زارع مویدی
مشاور ارشد قراردادها
سلام. کار دشواری که شما به عهده دارید اثبات روابط و توافقات و تعهدات شفاهی است. شما باید با کمک دلایل خود ثابت کنید که سابقا توافق شما بر روی مبلغ 65 میلیون تومان بوده است. در غیر این صورت، پیش بینی تصمیم مقام محترم قضاوت، دشوار است و باید دید ایشان با توجه به اظهارات شما و طرف مقابل، چه تصمیمی را اتخاذ خواهد کرد.
15:09
06 دی 1400
account_circle
مهدی ستاری
thumb_up_alt
سلام من و داداشم کار آب بندی یک ساختمان رو شروع کردیم و قرارداد نداریم و گفتیم آقا هر ضلع ساختمان رو آب بندی می‌کنیم تسویه کنید و ضلع بعدی رو شروع می‌کنیم. قبول کردن. البته پیام‌های رد و بدل شده در واتساپ رو داریم و قیمت مشخص شده. حالا بعد از چند هفته پولی به ما پرداخت نکردن و همش خودمون هزینه کردیم می خوایم شکایت کنیم. لطفا راهنمایی کنید.متشکرم.
16:58
18 دی 1400
سید ابراهیم زارع مویدی
مشاور ارشد قراردادها
سلام. ابتدا از شما خواهش می‌کنیم در ادامه همکاری‌های خود با سایر کارفرمایان محترم، حتما قرارداد تنظیم کنید. در خصوص این کارفرما نیز، ابتدا اظهارنامه ارسال کنید و پس از آن، دادخواست الزام به انجام تعهد از طریق دفاتر خدمات قضایی ثبت شود.
12:18
19 دی 1400