یک مکانیک خودرو موفق به چه مهارت‌هایی نیاز دارد و وظایف مکانیک خودرو چیست؟

نویسنده:هاجر هوشمند
-
بروزرسانی:1401/04/16
زمان مطالعه: 8 دقیقه
-سیاست انتشار مطالب
مکانیک خودرو

خودرو از جمله کالاهای اساسی و مهم هر جامعه و کشور محسوب می‌شود که همواره نقش مهمی در حمل و نقل، رفع نیازها و در نتیجه، تامین رفاه افراد جامعه به عهده دارد. به همین دلیل، هر نوع اتومبیلی ممکن است در طول سال، با توجه به نحوه عملکرد و میزان فشار وارد شده بر آن، چندین بار به تعمیر و بررسی‌های فنی نیاز داشته باشد. عیوب و نقص‌های ایجاد شده در اتومبیل‌ها را فقط افرادی می‌توانند برطرف کنند که در حوزه تعمیر و عیب‌ یابی لوازم یدکی خودرو دارای تخصص و مهارت باشند. با این اوصاف، مکانیک خودرو در حقیقت فردی است که وظیفه بازبینی، تعمیر یا تعویض کلیه اجزا و ملزومات اتومبیل‌ها را بر عهده دارد.

پیرو توضیحات فوق، در این مقاله قصد داریم شرح کلی از این موقعیت شغلی، مهارت‌های لازم برای آن، بازار کار و میزان درآمد این حرفه را شرح دهیم. در ادامه شرح وظایف مکانیک خودرو را به صورت دقیق‌تری بیان خواهیم کرد. اگر به فعالیت در حرفه مذکور مشغول یا علاقمند هستید، این مطالب می‌تواند بر چگونگی عملکرد شما تاثیرات مطلوبی داشته باشد.

برای فعالان در این حیطه لازم است که درباره شیوه صحیح امضای قرارداد و همچنین قرارداد مناسب شرایط کاری خود، اطلاعات دقیقی داشته باشند. به همین منظور پیشنهاد می‌کنیم که برای آگاهی از این اطلاعات، حتما مقاله مربوط به قرارداد مکانیکی خودرو (روی لینک بزنید) را مطالعه کنید.

مکانیک خودرو کیست؟

مکانیک به کسی گفته می‌شود که با تکیه بر دانش و مهارت‌های فنی خود، می‌تواند به راحتی عیوب و نقص‌های فنی قطعات یک خودرو را بررسی و در صورت نیاز، اجزای مورد نظر را تعمیر یا تعویض کند. بنابراین افرادی که به عنوان تعمیرکار به این حرفه اشتغال دارند باید از تجربه و توانمندی‌های فنی قابل توجهی برخوردار باشند تا بتوانند عیوب ایجاد شده در لوازم یدکی اتومبیل را به درستی شناسایی و برطرف کنند.

در واقع، ساختار یک اتومبیل، متشکل از اجزای مهم و به هم پیوسته‌ای است که بروز هر نوع مشکل در یکی از قطعات آن، بلافاصله اختلال در عملکرد اجزای دیگر را به دنبال خواهد داشت. بنابراین، شناخت و آشنایی کامل با کلیه لوازم و سیستم‌های اتومبیل از جمله مهمترین عوامل برای کسب مهارت‌های مورد نیاز یک تعمیرکار خودرو محسوب می‌شود. با این اوصاف، تعدادی از اقداماتی که یک مکانیک اتومبیل به طور معمول انجام می‌دهد عبارتند از:

 1. بررسی و تعمیر سیستم‌ برقی و همچنین تعویض لامپ‌های اتومبیل؛
 2. بررسی و تنظیم موتور‌های داخلی و خارجی اتومبیل‌ها؛
 3. تعمیر یا تعویض اتومبیل‌های بنزینی و دیزلی؛
 4. بازبینی، تعمیر یا تعویض قطعاتی همچون کلاچ، دینام، پلوس، موتور، پیستون، سیلندر و همینطور سیستم‌های فرمان، تعلیق، سوخت‌ رسانی و ترمز؛
 5. عیب‌ یابی و بررسی سیستم‌های الکتریکی خودرو‌ها؛
 6. بازبینی و تعمیر باتری، دیفرانسیل، چرخ‌ها و جعبه دنده اتومبیل.

مهارت‌های مورد نیاز برای یک مکانیک خودرو

یک تعمیرکار اتومبیل، برای اینکه بتواند در شغل خود عملکردی مفید و رضایت بخش ارائه دهد، فارغ از تسلط کامل به مهارت‌های فنی و تخصصی در زمینه تعمیر و عیب‌ یابی قطعات اتومبیل‌ها ، باید از صبر، دقت و تعهد کاری نیز برخوردار باشد. یک مکانیک حرفه‌ای و موفق می‌تواند با به کارگیری مهارت‌هایی همچون برقرار کردن ارتباط و تعامل خوب با مشتریان، به موقع تحویل دادن اتومبیل، ارائه خدماتی مطلوب و با کیفیت نظیر استفاده از قطعات مرغوب و استاندارد و همچنین دریافت هزینه مناسب و به صرفه از مشتریان خود، اعتماد آن‌ها را جلب کند و در نتیجه، ارزش و اعتبار زیادی را برای کار خود موجب شود. بر این اساس، تعدادی از قابلیت‌های مهم یک تعمیرکار را بیان می‌کنیم:

 1. توانایی باز و بسته کردن قطعات حساس و مهمی مانند موتور، گیربکس، سیلندر و سایر قطعات؛
 2. مهارت در تنظیم و تعویض لنت‌ها، موتور، سنسور اکسیژن و تسمه‌ها؛
 3. توانایی بررسی و برطرف کردن مشکلات سیستم‌های فرمان، تعلیق، ترمز و سوخت‌ رسانی اتومبیل؛
 4. مهارت در بازبینی و در صورت نیاز، تعمیر و تعویض قطعاتی مانند ترموستات، رادیاتور، پمپ‌ها، چرخ‌ها و دسته موتور؛
 5. توانایی تعویض شمع‌ها، پیستون، میل لنگ، سوپاپ‌ها و واشرهای سرسلیندر.

وظایف مکانیک خودرو چیست؟

همانطور که در مطالب قبل نیز اشاره کردیم، خودرو‌ها از جمله وسایل نقلیه مهمی هستند که بدون اغراق، نقش قابل توجهی در برطرف کردن سریع و آسان نیازهای افراد جامعه دارند. با این حال، یک خودرو با توجه به میزان عملکرد و کارکردهای مداومی که دارد همواره در معرض صدمات و مشکلات زیادی قرار می‌گیرد که در نهایت، قطعات آسیب دیده آن، به تعمیر یا تعویض نیازمند می‌شود. از این رو برطرف کردن مشکلات فنی ایجاد شده در لوازم یدکی، باید حتما توسط یک فرد متخصص و ماهر در این زمینه انجام گردد. بنابراین مکانیک‌های خودرو وظیفه دارند که قطعات دچار نقص فنی را ارزیابی و در صورت نیاز تنظیم، تعمیر یا تعویض کنند. به بیان دیگر، مواردی که در ادامه بیان می‌کنیم را می‌توان در محدوده شرح وظایف مکانیک خودرو قرار داد.

شرح مسئولیت‌های این حرفه

 1. بررسی و تعمیر اجزایی مانند استارت، دیفرانسیل، جعبه دنده، سنسور؛
 2. شناسایی و عیب‌ یابی سیستم‌های خودرو نظیر سیستم تهویه، تعلیق، ترمز و کلاچ، برق، سوخت رسانی و غیره از مهمترین وظایف شغل مکانیک خودرو؛
 3. انجام اقداماتی همچون روغن‌ کاری و انتقال مایعات مورد نیاز به اتومبیل؛
 4. بازبینی و تعویض فیلترهای هوا و روغن خودرو؛
 5. تنظیم یا تعویض موتور؛
 6. ثبت گزارشات تعمیرات قبلی برای هر یک از مشتریان؛
 7. عیب‌ یابی و تعمیر قطعات یدکی اتومبیل نظیر درب‌ها، آینه‌ها، گلگیر، کاپوت، سپرها و چراغ‌های ماشین، به عنوان یکی دیگر از وظایف شغل مکانیک خودرو؛
 8. بررسی و برطرف کردن نقص‌های سیستم فرمان هیدرولیک؛
 9. تخمین و برآورد هزینه‌های تعمیر خودرو برای مشتری؛
 10. ارائه توضیحات واضح و کامل درباره میزان هزینه‌ها و مشکلات قطعات اتومبیل برای مشتریان؛
 11. امتحان کردن اتومبیل بعد از تکمیل شدن تعمیرات لازم؛
 12. و در آخر، تعیین زمان مورد نیاز برای بررسی و تعمیر اتومبیل از جمله دیگر مسئولیت‌هایی است که در حیطه وظایف شغل مکانیک خودرو قرار می‌گیرد.

مشکلات احتمالی برای یک مکانیک خودرو

کلیه مشاغل فارغ از مزیت‌هایی که دارند به طور قطع دارای مشکلاتی نیز هستند که متناسب با میزان مهارت، تجربه و دانش فرد، می‌توانند سخت یا آسان باشند. شغل مکانیک خودرو از این قاعده مستثنا نیست و در واقع، شاغلین آن، در طول فعالیت‌های کاری خود به طور معمول با چالش‌های متنوعی همچون موارد زیر مواجه خواهند بود:

 1. خستگی و دردهای عضلانی و جسمی ناشی از قرارگیری مستمر در قسمت مختلف اتومبیل‌ها؛
 2. طولانی مدت بودن دوره کسب مهارت‌های فنی و لازم تعمیر لوازم خودرو؛
 3. خطرات و آسیب‌های احتمالی ناشی از آتش‌ سوزی و غیره در حین تعمیر اتومبیل.

بازار کار و میزان درآمد این حرفه

فعالیت در حوزه تعمیر خودرو همواره از بازار کار خوبی برخوردار بوده است، مخصوصا در حال حاضر که تولید اتومبیل‌های جدید و متنوع در حال توسعه و پیشرفت است. از این رو به افرادی که قصد دارند در شغل مذکور فعالیت حرفه‌ای و جدی داشته باشند، پیشنهاد می‌کنیم در وهله اول، مهارت‌های مربوط به تعویض و تعمیر قطعات خودروهای جدید را کسب کنند. مکانیک‌های اتومبیل ضمن اینکه می‌توانند به صورت مستقل یا در گاراژهای مختص به تعمیر خودروها فعالیت داشته باشند، همچنین این شرایط برایشان فراهم است که در کارخانه‌ها و صنایع تولیدات اتومبیل نیز مشغول به کار شوند. بنابراین در صورت داشتن تسلط کامل و حرفه‌ای به مهارت‌های لازم شغل مکانیک خودرو می‌توانید از جایگاه و موقعیت مالی مطلوبی برخوردار شوید.

به طور کلی می‌توان گفت مکانیک‌های خودرو از جمله شاغلینی محسوب می‌شوند که چه به صورت مستقل و چه در سمت نیروی یک کارخانه یا تعمیرگاه از حقوق مناسبی برخودار هستند اما با این حال، درآمد افراد تعمیرکار تا حدودی به توانایی، قابلیت‌ها، میزان نقص قطعات اتومبیل و نحوه برخورد آن‌ها با مشتریان نیز بستگی دارد.

نکات حقوقی که باید بدانید

حرفه مکانیکی یکی از مشاغل بسیار کاربردی است و از این رو عملکرد افرادی که در این حوزه فعالیت می‌کنند نیز بسیار حائز اهمیت است چرا که کوچک‌ترین سهل‌ انگاری و بی‌توجهی در تعمیر یک قطعه خودرو، می‌تواند عواقب ناخوشایندی برای سرنشینان آن داشته باشد. از این رو لازم است که افراد فعال در سِمَت تعمیرکار اتومبیل، به صورت کامل و تخصصی به مهارت‌های این شغل تسلط داشته باشند.

افزایش آگاهی در زمینه مسائل حقوقی این حرفه می‌تواند برای شاغلین و همچنین برای کارفرمایان، مزیت‌هایی به همراه داشته باشد. در این راستا در وب سایت رکلا این شرایط برای شما فراهم است که به محض احساس نیاز، از خدمات مشاوره تلفنی حقوقی استفاده کنید. همچنین این امکان را دارید که برای انواع روابط کاری خود قرارداد اختصاصی در نظر بگیرید. برای این منظور کافی است درخواست تنظیم قرارداد خود را در رکلا ثبت کنید تا در اسرع وقت مشاوران حقوقی و وکلای مجموعه با شما ارتباط بگیرند.

هاجر هوشمند
هاجر هوشمند، علاقه مند به تالیف و نگارش است و در بخش تحریریه وب سایت حقوقی رکلا، فعالیت می‌کند. این علاقه باعث شده است که تعداد قابل توجهی از محتواهای تولید شده در رکلا، توسط ایشان گردآوری و تالیف شود.
ثبت نظر یا سوال
star star star star star
نظرات