فرق صلح نامه دست نویس و صلح نامه محضری

فرق صلح نامه دستی و صلح نامه محضری

در این نوشته قصد داریم فرق میان صلح نامه دست نویس و صلح نامه محضری را مورد بررسی قرار دهیم.

پیش از این و در مطالب قبل در خصوص صلح نامه به طور مفصل بحث و گفتگو نموده‌ایم.

همچنین در مطلب دیگری نیز در خصوص اعتبار صلح نامه دستی در دادگاه ها از نظر حقوقی بررسی لازم را انجام دادیم.

فرق صلح نامه دست نویس و صلح نامه محضری چیست؟

در این موضوع، تقاوت صلح نامه دست نویس و محضری را از چند لحاظ بررسی می‌کنیم.

فرق صلح نامه دستنویس و صلح نامه محضری از “نظر محتوا”:

محتوای مندرجات صلح نامه را طرف‌های آن تعیین میکنند.

زمانی که یک صلحنامه را با طرف یا طرف‌های دیگر به امضا میرسانید و پس از آن به دفترخانه اسناد رسمی مراجعه میکنید تا آن مندرجات را رسمی نمایید، دفترخانه با توجه به مطالبی که شما و طرف یا طرف‌های دیگر قرارداد قید کرده اند ، اقدام به ایجاد یک صلح نامه محضری مینماید.

بنابراین تفاوتی میان صلح نامه دستی و صلح نامه محضری از نظر محتوا وجود ندارد.

فرق صلح نامه دستنویس و صلح نامه محضری از “نظر اعتبار”:

وقتی طرفین صلح نامه دچار اختلاف میگردند و به دادگاه مراجعه میکنند با توجه به آن‌که صلح نامه محضری به عنوان یک سند رسمی لازم الاجرا و یکی از دلایل اثبات ادعا محسوب میگردد دادگاه در بررسی و قبول صحت مندرجات آن با راحتی بیشتر و با سرعت بالاتری تصمیم‌گیری مینماید.

ضمن آنکه نسبت به صلحنامه‌ای که در دفترخانه اسناد رسمی ، به صورت رسمی در می آید میتوان ادعاهای زیر را داشت:

1- ادعای جعل کرد.

2- اما نمیتوان ادعای انکار و تردید کرد یعنی نمیتوان مدعی شد که امضای زیر صلحنامه امضای من نیست. بنابراین دیگر نیازی به طولانی شدن جلسه رسیدگی برای بررسی این موضوع وجود ندارد.
اما موارد پیش گفته به معنای بی‌اعتباری صلح نامه دستی نیست.

صلحنامه دست نویس هم دارای اعتبار قانونی میباشد با تفاوت‌های زیر:

1- اعتبار آن را قاضی محترم دادگاه تعیین میکند.

2- میتوان نسبت به آن سند ادعای جعل کرد.

3- امکان طرح ادعای تردید و انکار نیز وجود دارد و در نتیجه ممکن است مدتی صرف بررسی اعتبار سند و بررسی صحت اطلاعات نوشته شده در آن گردد.

آیا صلح نامه حتما باید در محضر تنظیم شود؟

خیر. صحت صلح نامه موکول به رسمی کردن آن نیست.

صلح نامه دست نویس دارای اعتبار قانونی جامع و کافی است.

در صورت بروز اختلاف میان طرفین صلح نامه عادی ، دادگاه ممکن است بر اساس صلح نامه دستنویس، به صدور حکم اقدام کند. بنابراین، می‌توانیم نتیجه بگیریم که صلحنامه یک مدرک قابل استناد در محاکم قضایی است. به زبان ساده‌تر، یک صلحنامه دستنویس می‌تواند مدرک معتبری باشد که وقوع توافقی میان طرفین آن را اثبات کند. در دعاوی مربوط به دریافت سند، ارائه صلح نامه معمولا کاربردی و موثر است و در رای قاضی تاثیر می‌گذارد. به همین دلیل، پیشنهاد می‌کنیم اگر در زمان حال، رسمی یا محضری کردن صلح نامه برای شما امکان پذیر نیست، از امضای صلح نامه دستی غافل نشوید و معامله مورد نظر خود را با یک صلح نامه دستنویس مکتوب کنید.

در نظر داشته باشید که شرط اصلی برای اعتبار اسناد، رعایت شرایط عمومی صحت قرارداد است.

صلحنامه بنگاه اعتبار دارد؟

پاسخ این سوال مثبت است!

همانطور که در سوال قبل اشاره کردیم ، صلح نامه بنگاه‌ها که یکی از انواع صلح نامه دستی میباشد دارای مشخصات زیر است:

  1. در تمامی محاکم دادگستری دارای اعتبار است.
  2. و اصلاً بعید نیست که مبنای صدور حکم از سوی قاضی دادگاه قرار گیرد.

اما باید توجه داشت که این صلح نامه‌ها توسط کارشناس و مشاور حقوقی تنظیم نمی‌شود و ممکن است دارای اشکالات قانونی باشد. ضمن آنکه مهر بنگاه دلیلی بر اعتبار صلح نامه شما نخواهد بود. به عبارت دیگر، صلح نامه شما برای اعتبار فقط نیازمند امضای طرفین است و اینکه مهر بنگاه در زیر صفحات آن نباشد به معنای بی اعتباری قرارداد شما نخواهد بود.

پیشنهاد ما

تیم حقوقی رکلا اقدام به تهیه انواع صلح نامه نموده است. شما می‌توانید با زدن بر روی تصویر زیر، به این صلح نامه‌ها دسترسی پیدا کنید. ضمن آنکه تیم حقوقی رکلا، خدمات مشاوره حقوقی تلفنی و خدمات تنظیم قرارداد ارائه می‌دهد. برای استفاده از هریک از این خدمات روی لینک‌های قبل بزنید.

انواع صلح نامه

همین حالا روی تصویر زیر بزنید و وارد فهرست قراردادها شوید.

نمونه صلح نامه
دانلود قرارداد
ابراهیم زارع مویدی
ابراهیم زارع مویدی
«ابراهیم زارع مویدی» بنیان گذار مجموعه حقوقی رکلا و کارشناس ارشد حقوقی است. نظر به اهمیت مسائل حقوقی و به ویژه قراردادها، «ابراهیم» بخشی از مقالات موجود در رکلا را شخصا نگارش کرده و در اختیار علاقه مندان به این حوزه قرار داده است.

ثبت نظر یا سوال

دیدگاه ها
user-img
امیر حسین
09:34
11 آبان 1398
5

با سلام… فرق صلح نامه دست نویس و صلح نامه عادی چی هست؟ اصلا با هم فرقی هم دارند؟

user-img

صلح نامه دستی تفاوتی با صلح نامه عادی ندارد. هر دو به یک معنی میباشد.

user-img
astaraee
17:47
10 اردیبهشت 1399
4

سلام درود پدرم در زمان حیاتشون منزلشون رو به بنده صلح عمری نمودند در اون زمان چون ملک برای پرونده ای در دادگاه به عنوان قرار تامین و بازداشت قرار گرفت به محضر که مراجعه کردیم به ناچار رییس محضر قرارداد دستنویس تنظیم کردند و خودشون به عنوان داور قرار دادند و یک شاهد هم زیر تمام صفحات رو امضا کرد حالا چند ماهیست که پدرم به رحمت خدا رفتند میخواستم بپرسم میتوانم ادعای مالکیت داشته باشم و اگر در دادگاه قرارداد رو ارایه بدم اعتبار قانونی دارد؟

user-img

خداوند ایشان را رحمت کند. بله. شما مالک ملک هستید.

user-img
ebi
16:21
14 اردیبهشت 1399
4

پدر بزرگ بنده وقتی در قید حیات بود بخش از اموال خود را از طریق صلح نامه حقوقی به پدر من واگذار کرده. صلح نامه دستی میباشد .و درخواست سند داده وراث نیز اعتراض دارند.آیا قانون یک سوم ارث شامل اموال قید شده در صلح نامه می باشد؟

user-img

سلام. نه. در قالب صلح نامه بوده است.

user-img
omid
01:07
02 آبان 1399
5

سلام. ببخشید‌… آیا می‌توانم یک مال غیرمنقول را از بین چند مال غیرمنقول صلح کنم؟ و شرط بگذاریم که حق خرید و فروش و انتقال به غیر و رهن تا فوت متصالح ساقط شد؟

user-img

سلام. بله. می‌توانید. در این مورد باید از صلح عمری غیر منقول استفاده کنید.

user-img
احمدی
23:09
07 آبان 1399
4

سلام من به شریکم در ملک مشاعی وکالت نامه بلا عزل داده بودم و حال با همدیگه به مشکل خوریم. من برای افراز ملک به اداره ثبت درخواست دادم متوجه شدم که ایشان با وکالت نامه من رفته طی صلح نامه ملک رو به نام خودش کرده البته در وکالت من این اجازه رو هم از روی سادگی و اطمینان داده بودم اون موقع معنی و مفهوم این کلمه را نمی‌دانستم و او از این موضوع سوء استفاده کرده حال آیا می‌توان این صلح نامه رو ابطال کرد؟

user-img

سلام و وقت بخیر. کار بسیار سختی را پیش رو دارید. استفاده از سادگی شما و تنظیم قرارداد، دلیل موجهی برای اثبات تخلف طرف مقابل نخواهد بود.

user-img
بهزاد
12:34
21 خرداد 1400
4
باسلام. پدر من خونه رو بین بچه‌ها تقسیم کرده و سند صلح زده. حالا من می‌خواستم مسکن ملی ثبت نام کنم. سوال من این هست که با توجه به قوانین مسکن ملی که نباید سند ملکی به نام باشه تا متقاضی بشی آیا این برای من مانع میشه؟
user-img
سلام و وقت بخیر. قاعدتاً در صورت رسمی نشدن سند صلح این امکان برای شما وجود خواهد داشت. اما در نظر داشته باشید که فلسفه چنین قوانینی، تامین مسکن افراد فاقد مسکن است و هرگونه اقدامی که با این فلسفه در تضاد باشد، چنین طرح‌هایی را یک قدم از مسیر موفقیت دور می‌کند.
user-img
شهلا بیات
11:39
09 مرداد 1400
سلام. دخترم می‌خواد آپارتمانش رو به من صلح کنه (صلح عمری) ولی الان هنوز سند رسمی نیامده. میشه اینکار رو انجام داد یا نه؟ و اینکه اگر نمیشه فعلا چطور دستی اینکار رو انجام بدیم تا سند بیاد؟ ممنون از پاسخ شما.
user-img
سلام. وقت بخیر. با حضور دو شاهد، صلح نامه عادی تنظیم و امضا شود. این صلح نامه‌ها در بخش نمونه قراردادهای سایت قرار دارد.
user-img
مجتبی پوراکبریان آقا محلی
13:15
04 شهریور 1400
1
پدر من چند وقت پیش صلح نامه در دفتر خانه تنظیم کرد به نام بنده ولی الان برادر خواهرام می‌گویند به جای پدرم کس دیگری انگشت زده نمی‌دونم چیکار کنم.
user-img
اگر صلح نامه را در دفترخانه رسمی کرده‌اید امکان طرح چنین ادعایی از سوی برادران و خواهران شما وجود ندارد.
user-img
ح ر
05:48
13 شهریور 1400
سلام برادرم حدود هشت ماه پیش فوت نمود پس از آن مادرم در صلح نامه دستی و عادی همه حقوق ارثی خود از برادرم را به دو دختر مرحوم صلح نمود ولی پس از مدتی با عروس اختلاف پیدا کرد. الان میگه من صلحنامه رو قبول ندارم و همه سهم الارث خودم رو میخوام آیا می‌تونه صلحنامه رو فسخ کنه یا خیر؟
user-img
سلام. وقت بخیر. اصولا این امکان برای ایشان وجود ندارد مگر آنکه صلح نامه دستی به یکی از دلایل قانونی یا به واسطه وجود حق فسخ از درجه اعتبار خارج شود.
user-img
حسین طیبی
16:43
04 آبان 1400
با سلام. اگر برادرم ملک خود را به نام من صلح کند خانم برادرم می‌تواند این ملک را بابت مهریه‌اش توقیف کند؟
user-img
سلام. نمی‌توان یک حکم قطعی داد و تصمیم در خصوص صحت یا عدم صحت صلح نامه شما توسط مرجع محترم قضایی صورت خواهد گرفت.