نمونه قرارداد فروش گوشی موبایل و نکات قانونی نمونه قرارداد فروش اقساطی گوشی موبایل

-
بروزرسانی:1402/02/25
زمان مطالعه: 9 دقیقه
-سیاست انتشار مطالب
قرارداد فروش گوشی موبایل

قرارداد فروش گوشی موبایل یکی از انواع قرارداد خرید کالا است که به دلیل استفاده گسترده از تلفن همراه، بسیار مورد توجه است. دهکده جهانی راه‌های ارتباطی خود را از طریق گوشی موبایل در اختیار ساکنان قرار داده است. افزایش قیمت تلفن همراه، قرارداد خرید گوشی دست دوم را نیز مورد توجه افرادی قرار داده است که به دلایل متفاوت، توان خرید گوشی دست اول را ندارند و از تلفن همراه دست دوم استفاده می‌کنند. در این میان نیز برخی دیگر به دلایل مختلف، تمایل به انعقاد قرارداد خرید گوشی اقساطی دارند. در ادامه متن قصد داریم به شما کمک کنیم تا نمونه قرارداد خرید و فروش موبایل را به گونه‌ای بهتر تنظیم و تکمیل کنید.

شرایط صحت قرارداد خرید و فروش گوشی موبایل

قبل از تنظیم نمونه قرارداد فروش گوشی موبایل به این نکته مهم توجه داشته باشید که این معامله یکی از انواع عقود بیع محسوب می‌شود. بنابراین، در هنگام ثبت مکتوب و اجرای موضوع آن، باید به قواعد مربوط به این عقد توجه داشته باشید. قانون مدنی شرایط و قواعدی را برای انجام قانونی معامله بیع در نظر گرفته است که طرفین این قرارداد باید از آن شروط تبعیت کنند. علاوه بر شروط مرتبط با بیع، در خصوص صحت قراردادها نیز 4 شرط اصلی مطرح شده است که برای انجام صحیح این معامله باید رعایت شوند. این چهار شرط عبارتند از:

 1. قصد و رضایت طرفین؛
 2. اهلیت طرفین معامله؛
 3. موضوع معین که مورد معامله باشد؛
 4. مشروعیت جهت معامله.

اهلیت طرفین معامله یعنی چه؟

زمانی که قصد دارید با شخصی قرارداد خرید و فروش گوشی موبایل امضا کنید، حتما باید به این نکته توجه داشته باشید که آن شخص از دسته افرادی نباشد که به واسطه قانون از انجام معاملات منع شده است. برای مثال افرادی که به سن قانونی نرسیده‌‌اند اجازه دخل و تصرف در امور مالی خود را ندارند و برای این که معامله با آن‌ها دارای آثار حقوقی باشد، حتما به امضا ولی یا قیم قانونی آن‌ها نیاز است. اگر آن ولی یا قیم معامله را تایید، نکند قرارداد اثری ندارد و تغییر مالکیت ایجاد نمی‌شود.

نوع نمونه قرارداد فروش گوشی موبایل

قراردادی که بر اساس آن مالکیت تلفن همراه انتقال می‌یابد از جمله عقودی است که بر اساس آن، تنها دو طرف قرارداد، در مقابل مواد و شروطی که در متن قرارداد ذکر می‌کنند متعهد هستند. اصل در معاملات بر این است که شخص برای خود معامله را انجام می‌دهد، اما اگر در متن نمونه قرارداد خرید گوشی موبایل ذکر کنند که معامله را به نمایندگی از شخص دیگری امضا می‌کنند یا در متن قرارداد، تعهدی را به نفع شخص ثالثی انجام دهند، در این صورت شخص ثالث نیز در مورد عمل به تعهدات درج شده، ملزم خواهد بود.

نحوه تنظیم نمونه قرارداد فروش گوشی موبایل

به طور کلی انجام عقد بیع در قانون مدنی ، ساختار تعریف شده دارد و باید طبق آن عمل شود. بر همین اساس، نمونه قرارداد فروش گوشی موبایل نیز جهت انعقاد صحیح و قانونی باید از این گذرگاه عبور کند.

در زمان نوشتن نمونه قرارداد فروش گوشی موبایل ، عناوین زیر را در متن قرارداد خود لحاظ کنید:

مشخصات طرفین

در نمونه قرارداد فروش گوشی موبایل ، مشخصات هر یک از طرفین را در متن قرارداد به درستی و به طور کامل بنویسید. مشخصاتی که از طرفین قرارداد در مبایعه نامه خرید و فروش گوشی موبایل می‌نویسیم شامل نام و نام خانوادگی، شماره شناسنامه، شماره ملی، نام پدر، آدرس محل سکونت، کد پستی و شماره تلفن می‌شود.

اگر فردی به نمایندگی از شخص دیگری قرارداد را امضا کند نام او نیز در متن قرارداد نوشته می‌شود.

ثمن و طرز پرداخت آن در نمونه قرارداد فروش گوشی موبایل

پرداخت ثمن معامله به دو شکل انجام می‌شود. ما هر دو حالت را بررسی می‌کنیم:

پرداخت نقدی وجه

اگر طرفین تصمیم بگیرند که وجه را به صورت نقدی تصفیه کنند، قرارداد بیع ، بیع نقد خواهد بود. در این صورت کافی است که مبلغ و تاریخ پرداخت را به صورت واضح در متن نمونه قرارداد خرید گوشی موبایل بنویسید. برای مثال به کادر قرمز رنگ در تصویر زیر که بخشی از قرارداد فروش گوشی موبایل است توجه کنید.

نمونه قرارداد فروش موبایل

فرم قرارداد فروش اقساطی موبایل

در این حالت، خریدار ثمن معامله را به صورت اقساط و مطابق آنچه که در نمونه قرارداد فروش اقساطی موبایل نوشته شده است به فروشنده پرداخت می‌کند. در این بخش نیز مواردی نوشته می‌شود که حاصل توافق دو طرف باشد و به محض امضای فرم قرارداد فروش اقساطی موبایل ، خریدار صاحب مبیع و فروشنده مالک ثمن خواهد بود. پرداخت اقساط به شکل نوشته شده در نمونه قرارداد فروش گوشی موبایل ، از تعهدات خریدار است که باید آن را انجام دهد و در صورت تخلف، خریدار می‌تواند معامله را فسخ کند.

توجه کنید که اگر نمونه قرارداد فروش اقساطی موبایل را امضا می‌کنید و خریدار به هر دلیلی نتواند مابقی اقساط را بپردازد، فروشنده می‌تواند تلفن همراه را از او پس بگیرد یا از تسلیم به او خودداری کند. در فرم قرارداد فروش اقساطی موبایل حتما تعداد اقساط، نحوه پرداخت، شماره چک (در صورت پرداخت از طریق انواع چک) و مبلغ را بنویسید. در نتیجه‌ انعقاد نمونه قرارداد فروش اقساطی موبایل می‌تواند به صورت نسیه هم باشد. بیع نسیه زمانی است که شما قرارداد خرید گوشی اقساطی را امضا می‌کنید و گوشی را تحویل خریدار می‌دهید، اما مبلغ آن را در آینده از او تحویل خواهید گرفت.

قرارداد فروش اقساطی گوشی موبایل

تعهدات و شروط

در این قسمت از نمونه قرارداد فروش گوشی موبایل ، طرفین انجام دادن یا انجام ندادن فعلی را از هم درخواست می‌کنند. برای مثال مطابق آنچه که گفته شد اگر نمونه قرارداد فروش اقساطی گوشی موبایل را تکمیل می‌کنید، در واقع متعهد می‌شوید که مبلغ قرارداد را به همان طریقی که در متن قید شده، پرداخت کنید. مثال دیگر حالتی است که خریدار در متن نمونه قرارداد فروش گوشی موبایل ، فروشنده را متعهد می‌کند که مبیع را به شکل یا در جعبه خاصی تحویل دهد. تعهدات و شروطی که طرفین در متن نمونه قرارداد خرید و فروش موبایل می‌نویسند باید قابل انجام باشد، سود و منفعت داشته باشد و مشروع باشد؛ در غیر این صورت شروط باطل هستند اما قرارداد به قوت خود باقی است.

حالا تصور کنید که فروشنده شروطی تعیین کند که با عمل به آن، خریدار نتواند از مبیع سود ببرد پس در نتیجه، به موجب آن شرط، عقد باطل است؛ برای مثال اگر در نمونه قرارداد فروش گوشی موبایل ، فروشنده شرط کند که خریدار از گوشی موبایل جهت تماس و ارسال پیامک استفاده نکند، در این حالت عقد نیز باطل خواهد شد.

مرجع حل اختلاف و تعداد نسخه‌های نمونه قرارداد فروش گوشی موبایل

تعیین مرجع معمولا در زمان انعقاد قرارداد و از طریق توافق طرفین انجام می‌شود. در صورت بروز اختلاف، ابتدا از طریق صلح و سازش و بعد از آن با مراجعه به آن مرجع، حل اختلاف انجام خواهد شد. دقت فرمایید اگر طرفین مبلغی را جهت پرداخت خسارت احتمالی در قرارداد تعیین کرده باشند، مرجع نمی‌تواند کمتر یا بیشتر از آن حکم کند.

توجه کنید که اگر خریدار و فروشنده در نمونه قرارداد فروش گوشی موبایل مرجعی را برای حل اختلاف تعیین نکنند، در زمان بروز اختلاف باید به دادگاه مراجعه کنند. تعداد نسخه‌های نمونه قرارداد خرید گوشی موبایل نیز به طور کامل به نظر طرفین قرارداد بستگی دارد که البته حتما خریدار و فروشنده از آن قرارداد، نسخه خواهند داشت.

نکات زمان امضای نمونه قرارداد فروش گوشی موبایل

 1. در قرارداد خرید گوشی دست دوم حتما از سابقه آن مطلع شوید، برای مثال گوشی موبایل سرقتی نباشد.
 2. فروشنده موظف است مبیع را در همان مکانی که قرارداد را امضا کرده‌‌اند به خریدار تحویل دهد، مگر آنکه در قرارداد محل دیگری تعیین شود.
 3. هریک از طرفین می‌تواند به موجب اختیاری که توسط قانون به او داده شده است، قرارداد را بهم بزند، مگر اینکه در متن قرارداد نوشته شود: کافه (همه) اختیارات سلب شد.
 4. شخص نابینا در صورتی می‌تواند طرف قرارداد واقع شود که از تمامی اوصاف و ویژگی‌‌های گوشی موبایل به هر شکلی، آگاهی یابد.
 5. اگر خریدار متوجه شود که فروشنده به قصد فریب او عملی را در ارتباط با معامله انجام داده است، می‌تواند معامله را فسخ کند.
 6. اگر گوشی موبایل به ارث رسیده باشد، در هنگام فروش حتما مدارک انحصار وراثت با مدارک فروشنده تطبیق داده شود. در صورت صحت مدارک فروشنده به میزان حق خود، می‌تواند مالکیت را انتقال دهد و برای انتقال مالکیت به صورت کلی، امضای تمامی وراث الزامی است.
 7. اگر هریک از طرفین که به نفع او تعهدی در متن این قرارداد نوشته شده است از آن تعهد، به نفع طرف مقابل چشم پوشی کند، درست شبیه به آن است که از ابتدا، آن شرط و تعهد در متن قرارداد ذکر نشده است.

پیشنهاد ما

تیم حقوقی رکلا، قراردادهای فروش گوشی موبایل را تنظیم کرده است. روی هر یک از تصاویر زیر بزنید و وارد توضیحات آن قرارداد شوید. به این صورت می‌توانید به سرعت به پرکاربردترین نمونه قراردادها برای خرید و فروش گوشی دسترسی پیدا کنید.

اگر به صورت حرفه‌ای به خرید و فروش انواع گوشی مشغول هستید و تمایل دارید که یک قرارداد اختصاصی برای معاملات خود در اختیار داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم از خدمات تنظیم قرارداد اختصاصی استفاده کنید. با استفاده از این خدمات، می‌توانید در چهارچوب قانون، به تعهدات و شروط مورد نظر خود در قرارداد اشاره کنید.

علاوه بر نوشتن و تهیه قرارداد، برای دسترسی راحت به مشاوران حقوقی متخصص و گفتگو با آن‌ها، می‌توانید از خدمات مشاوره حقوقی تلفنی بهره ببرید.

قرارداد فروش نقدی موبایل

همین حالا روی تصویر زیر بزنید و وارد صفحه توضیحات قرارداد شوید.

نمونه قرارداد فروش موبایل
دانلود نمونه قرارداد فروش موبایل

قرارداد فروش اقساطی موبایل

همین حالا روی تصویر زیر بزنید و وارد توضیحات این قرارداد شوید.

نمونه قرارداد فروش اقساطی موبایل
دانلود نمونه قرارداد فروش اقساطی موبایل
فاطمه خداشناس
«فاطمه» کارشناس حقوقی و پژوهشگر در حوزه قراردادها است. بخشی از مباحث موجود در مقالات «رکلا» توسط ایشان، پژوهش و نگارش شده است.
ثبت نظر یا سوال
star star star star star
نظرات