لایحه رفع توقیف خودرو بابت مهریه و نکات مهمی که در زمان نوشتن آن ضروری است!

نویسنده:مهدیه تدین
-
بروزرسانی:1401/11/08
زمان مطالعه: 7 دقیقه
-سیاست انتشار مطالب
لایحه رفع توقیف خودرو بابت مهریه

لایحه رفع توقیف خودرو بابت مهریه یکی از لایحه‌های کاربردی است. پس از اینکه ازدواج بین زوجین به صورت صحیح واقع شد، مهریه از حقوق قطعی زوجه محسوب می‌شود. زوجه می‌تواند در حین زندگی زناشویی یا همزمان یا بعد از تقدیم لایحه طلاق و جدایی، لایحه مطالبه مهریه تنظیم کند و مهریه خود را از زوج درخواست کند.در عقد موقت و دائم، مهریه حق زن است.

اگر مهریه عند الاستطاعه باشد زوجه باید تا زمانی که مرد توانایی مالی برای پرداخت مهریه را داشته باشد صبر کند. اما در مهریه عندالمطالبه هر زمانی که زوجه، مهریه را درخواست کرد زوج باید مهریه را به زوجه پرداخت کند.

دادگاه برای حمایت از مرد مدتی را تعیین می‌کند یا مهریه را برای او قسط بندی می‌کند. اگر مرد به پرداخت مهریه و دستور دادگاه توجهی نکند و توانایی مالی پرداخت داشته باشد و مهریه را نپردازد، زوجه می‌تواند با مراجعه به دادگاه درخواست توقیف اموال زوج را بدهد. این اموال شامل ماشین، خانه یا هر مال دیگری از مرد است که به میزان مهریه توقیف خواهد شد.

ممکن است هر یک از اموال شما برای پرداخت مهریه زوجه توقیف شود. امروزه با توجه به گستردگی شهرها و مسافت میان شهرها، ماشین به وسیله نقلیه بسیار محبوب و رایجی تبدیل شده است و در اکثر خانه‌ها حداقل یک ماشین وجود دارد. به همین دلیل، توقیف خودرو برای مهریه امری عادی و پرتکرار است. زوج ممکن است ماشینی داشته باشد و زوجه برای رسیدن به حقوق قانونی خود، درخواست توقیف آن را بدهد. ماشین نیز به دستور دادگاه توقیف می‌شود.

حالا باید بدانیم برای رفع توقیف ماشین چه راه‌هایی وجود دارد؟ شما باید با ارائه سند و مدرک و تنظیم لایحه رفع توقیف خودرو بابت مهریه ، خودرو را از توقیف خارج کنید.

مشاوره حقوقی تلفنی

مواد قانونی مناسب لایحه رفع توقیف خودرو بابت مهریه

برای تنظیم لایحه رفع توقیف خودرو بابت مهریه از مواد قانونی استفاده کنید. با ما همراه باشید تا جزئیات این مواد قانونی را بررسی کنیم.

ماده 6 قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی

ممکن است مرد از پرداخت کامل مهریه ناتوان باشد. در حقوق به این حالت «اعسار» می‌گویند

براساس ماده 6 قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی، معسر شخصی است که به دلیل ناتوانی مالی، به جز مستثنیات دِین، مال دیگری برای پرداخت دیون خود ندارد. تبصره این ماده بیان می‌کند که ناتوانی در دسترسی به مال نیز به معنی نبودن مال است. البته اثبات این مسئله به عهده شخص معسر خواهد بود. برای مثال شخص معسر اثبات می‌کند که اموالش در خارج از کشور بلوکه شده‌ است و امکان دسترسی به آن‌ها را ندارد.

بنابراین، با استناد به ماده 6 قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی، می‌توانید در متن لایحه به معسر بودن شخص یا عدم امکان دسترسی او به اموالش اشاره کنید. اشاره به این موارد، ممکن است در حکم نهایی دادگاه و قاضی تاثیرگذار باشد.

لایحه رفع توقیف خودرو بابت مهریه و ماده 24

براساس ماده 24 قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی، مستثنیات دِین فقط شامل اموال زیر است:

  1. خانه و منزلی که از نظر عرف، در شأن و شخصیت شخص معسر باشد.
  2. لوازم مورد نیاز زندگی که برای رفع نیاز‌های روزمره و عادی شخص معسر و خانواده ضروری است.
  3. مواد غذایی و آذوقه به میزان نیاز شخص معسر و افراد تحت تکفل او برای مدتی که از نظر عرف، مواد غذایی نگهداری می‌شود.
  4. کتاب و وسایل علمی و تحقیقاتی برای کسی که اهل علم و تحقیقات است.
  5. ابزار کار فروشندگان و کشاورزان و دیگر مشاغلی که برای تامین نیازهای زندگی خود به این ابزار نیاز دارند. یعنی این وسایل، وسایلی هستند که شخص با آن‌ها زندگی خود و خانواده‌اش را می‌گذراند.
  6. تلفن مورد نیاز معسر

در این ماده قانونی، به روشنی بیان نشده است که آیا خودرو جز مسثنیات دین محسوب می‌شود یا خیر. اثبات این موضوع در لایحه رفع توقیف خودرو بابت مهریه با شما است که با توجه به بند 5 این ماده اثبات کنید خودروی توقیف شده، ابزار کار و کسب درآمد زندگی‌ شما است.

اثبات این موضوع اهمیت زیادی دارد، زیرا دادگاه از خودروی شخصی شما رفع توقیف نمی‌کند. فقط استدلالی پذیرفته می‌شود که ثابت کنید خودروی توقیف شده تنها وسیله شما برای کار بوده است. اثبات این مسئله سخت است.

بهتر است در تنظیم لایحه رفع توقیف خودرو بابت مهریه از وکلا یا افرادی که سابقه لایحه نویسی دارند یا نمونه لایحه کامل، کمک بگیرید. استفاده دقیق و درست اصطلاحات، استناد به مواد قانونی درست و ارائه مدارک و شواهد مستدل، میزان موفقیت شما را در دادگاه بالا می‌برد.

نمونه لایحه رفع توقیف خودرو بابت مهریه

ماده 24 چه ارتباطی با لایحه رفع توقیف خودرو بابت مهریه دارد؟

با توجه به این ماده، زوج مُعسِر می‌تواند در لایحه رفع توقیف خودرو بابت مهریه بیان کند که خودرو توقیف شده وسیله درآمد او بوده است. می‌تواند بیان کند توقیف خودرو باعث می‌شود دیگر درآمدی نداشته باشد. برای مثال: اگر راننده تاکسی یا اسنپ هستید و شغل دیگری هم ندارید با اثبات این مسئله، دادگاه دستور رفع توقیف خودرو شما را می‌دهد. البته در صورتی دادگاه درخواست رفع توقف شما را قبول می‌کند که ماشین توقیف شده تنها ماشین شما باشد.

حتی در حالت عادی نیز اگر بتوانید این را اثبات کنید که خودرو، تنها ابزار کاری شما بوده و توقیف آن باعث سختی و فقر شما و خانواده‌تان می‌شود، دادگاه دستور رفع توقیف خودرو را می‌دهد.

اگر خودرو توقیف شده شما گران قیمت باشد درخواست شما رد می‌شود. برای مثال: اگر قیمت خودرو توقیف شده 3 میلیارد تومان باشد در حالی که تمام مهریه زوجه، 2 میلیارد تومان است، دادگاه درخواست شما را قبول نمی‌کند. زیرا شما با ماشین ارزان‌تری نیز می‌توانید کار کنید و با فروش خودرو، مهریه زوجه نیز پرداخت می‌شود. دادگاه با رعایت تشریفات قانونی، خودرو شما را به فروش می‌رساند و مهریه زوجه را پرداخت می‌کند. اگر پس از پرداخت مهریه، از مبلغ فروش خودرو چیزی‌ باقی‌مانده باشد، دادگاه مبلغ باقی‌مانده را به شما می‌دهد.

همچنین شما می‌توانید با زوجه در این باره صحبت کنید تا او به رفع توقیف خودروی شما رضایت دهد. شما باید از او مهلت بخواهید تا بتوانید مهریه او را پرداخت کنید. سازش در این مورد به نفع شماست.

مشاوره حقوقی تلفنی

لایحه رفع توقیف خودرو بابت مهریه و خودروی متعلق به شخص ثالث

ممکن است خودروی توقیف شده متعلق به شما نباشد. برای مثال: شما خودرویی خریداری کرده‌اید، پلاک ماشین به نام شما ثبت شده ولی سند رسمی هنوز به نام شما نیست و حالا به دلیل مهریه، توقیف شده است. شخصی که سند رسمی خودرو به نام او است باید با ارائه سند، درخواست رفع توقیف خودرو را بدهد. شما نیز می‌توانید در لایحه رفع توقیف خودرو بابت مهریه به این موضوع اشاره کنید که هنوز از لحاظ قانونی مالک خودرو نیستید تا خودرو از توقیف خارج شود.

اگر با وجود تنظیم این لایحه، دادگاه حکم به رفع توقیف خودرو ندهد، حق شکایت دوباره در مرجع تجدید نظر برای شما وجود دارد.

پیشنهاد ما

شما می‌توانید برای ثبت درخواست تنظیم لایحه روی لینک قبل بزنید. از طرف دیگر، مشاوره حقوقی تلفنی نیز به عنوان یکی دیگر از خدمات مهم رکلا است که توصیه می‌کنیم قبل از هر اقدامی از این سرویس نیز استفاده شود.

تنظیم لایحه رفع توقیف خودرو بابت مهریه

همین حالا روی تصویر زیر بزنید و درخواست تنظیم لایحه ثبت کنید.

تنظیم لایحه
تنظیم لایحه

مشاوره حقوقی تلفنی

همین حالا روی تصویر زیر بزنید و مشاوره حقوقی تلفنی دریافت کنید.

مشاوره حقوقی تلفنی
مشاوره حقوقی تلفنی
مهدیه تدین
خانم «مهدیه تدین»، کارشناس حقوقی است و در تیم تحریریه رکلا فعالیت می‌کند. ایشان در زمینه‌های مختلف حقوقی - قراردادی در رکلا محتوا تالیف کرده است.
ثبت نظر یا سوال
star star star star star
نظرات
(19 نظر)
account_circle
رسول
thumb_up_alt

سلام و عرض ادب. همسرم مهریه اش را به اجرا گذاشته و از آنجایی که ضامن مهریه، پدرم بوده یک ملک شخصی و اتومبیل او را توقیف کردند. برای رفع توقیف چه کاری باید انجام دهم؟

17:59
10 آبان 1399
سید ابراهیم زارع مویدی
مشاور ارشد قراردادها

سلام. وقت بخیر… نظر به اینکه، پدر شما به عنوان ضامن شما هستند، شما باید نظر همسر را در این خصوص جلب کنید. ایشان اعمال حق کرده‌اند.

09:10
12 آبان 1399
account_circle
یحیی
thumb_up_alt
سلام. خانمم ماشین من را بابت مهریه توقیف کرده و من تنها منبع درآمد و امرار معاش ماشینم است و نامه از اسنپ دارم که کار می‌کنم. حالا می‌شود آن را از توقیف دربیاورم؟ با تشکر
00:38
25 آبان 1399
سید ابراهیم زارع مویدی
مشاور ارشد قراردادها
سلام. وقت بخیر. در حال حاضر، خودرو جز مستثنیات دین نیست و قابل توقیف خواهد بود.
18:39
21 آذر 1399
account_circle
سامان
thumb_up_alt
سلام. همسر من مهریه خود را اجرا گذاشته و در سال ۹۳ تقسیط شده اما بعد از مدتی به زندگی مراجعه داشته و حالا مجددا حکم تقسیط را اجرا گذاشته است که بنده تقاضای تعدیل با توجه به تورم و بالا رفتن نرخ سکه کرده‌ام. اخیرا بنده خودرویی را پیش خرید کرده‌ام که ظرف ماه آتی تحویل داده می‌شود. سوال این است که باتوجه به اینکه بنده 21 سال سابقه کار دارم و از خود خانه‌ای ندارم و یک نظامی هستم ایشان می‌تواند خودرو را توقیف کند؟
11:45
22 بهمن 1399
سید ابراهیم زارع مویدی
مشاور ارشد قراردادها
با سلام و عرض ادب. در حال حاضر، خودرو به عنوان مستثنیات دین محسوب نمی‌شود و بر همین اساس از سوی زوجه شما قابل توقیف خواهد بود.
16:26
23 بهمن 1399
account_circle
میثم فلاحت کار
thumb_up_alt
با عرض سلام. همسر من مهریه خودش رو از طریق ثبت به اجرا گذاشته است. من راننده تاکسی هستم و تنها چیزی که به نام من هست تاکسی سمند زرد هست که باهاش کار می‌کنم و هیچ منبع درآمدی هم ندارم. الان 8 ماه هست که تاکسی پلاک کرایه رو توقیف کردن و من بیکار شدم. دو بار اعتراض کردم ولی هر دو بار طبق ماده61 اجرائیات رد شد. مگه ماده 61 نگفته که ابزار کار جز مستثنیات دین بود. خوب من راننده بدون ماشین که ابزار کار من هست چجوری مسافر کشی کنم. قانون جدید میگه ماشین شخصی جز مستثنیات نیست ولی تاکسی که ماشین شخصی نیست! تاکسی وسیله نقلیه عمومی هست. پس چرا رفع توقیف نمیدن؟ میگن نمیشه! من باید چجوری تاکسی رو آزاد کنم. معرفی نامه از شرکت، استشهاد محلی و کارت هوشمند مسافربری و کارت و بیمه ماشین که نشون میده که ماشین من یک تاکسی عمومی هست رو دارم.
07:28
19 خرداد 1400
سید ابراهیم زارع مویدی
مشاور ارشد قراردادها
سلام. وقت بخیر. ضمن ابراز تاسف بابت اتفاقی که برای شما به وجود آمده، باید عرض کنیم که در حال حاضر، خودرو به معنای مطلق آن به عنوان مستثنیات دین محسوب نمی‌شود. اما در برخی از موارد مشاهده شده است که لایحه رفع توقیف خودرو بابت مهریه ، نتیجه بخش است. اما این یک حکم کلی نیست و به هر حال، تفسیری که در بالا بیان شد در اولویت عمل قضات محترم قرار دارد.
09:39
21 خرداد 1400
account_circle
مهرزاد شهریاری
thumb_up_alt
سلام. وقت بخیر. بنده فقط یک وسیله نقلیه دارم و ماشین ۲۰۶ مدل ۸۲ هست و تنها دارایی بنده هستش و مال دیگری ندارم و خانه اجاره. به چه شکل می‌تونم رفع توقیفی ماشینم رو بگیرم چون تنها وسیله کاری بنده هستش و وسیله دیگری ندارم.
16:55
09 شهریور 1400
سید ابراهیم زارع مویدی
مشاور ارشد قراردادها
سلام. وقت بخیر. در حال حاضر، خودرو به عنوان مستثنیات دین محسوب نمی‌شود.
20:15
10 شهریور 1400
account_circle
مهدی شیری
thumb_up_alt
سلام ماشین بنده توقیف شده سندش به نام من نیست ولی برگ سبز به نام من هست راهنمای می‌کنید؟ امر معاش من از این خودرو هست الان هم دو ماه بیکارم ممنون.
08:29
10 شهریور 1400
سید ابراهیم زارع مویدی
مشاور ارشد قراردادها
سلام. وقت بخیر. در حال حاضر، خودرو به عنوان مستثنیات دین محسوب نمی‌شود و لذا قابل توقیف است.
17:40
11 شهریور 1400
account_circle
سعید غلامی
thumb_up_alt
همسرم مهریه‌اش را از طریق ثبت اجرا گذاشته است و من ۲ ماشین (یک سواری شخصی و یک وانت پیکان که وسیله کار و درآمد من است) دارم. چطور می‌توانم وانت پیکان را که وسیله امرار معاش زندگی من است از توقیف در بیاورم؟
12:09
22 شهریور 1400
سید ابراهیم زارع مویدی
مشاور ارشد قراردادها
در حال حاضر، خودرو به عنوان مستثنیات دین محسوب نمی‌شود. بنابراین قابل توقیف است.
17:31
23 شهریور 1400
account_circle
ش.خ
thumb_up_alt
سلام. من یک خاور با پلاک عمومی دارم و منبع درامدم فقط اون کامیونت است. آیا همسرم می‌تواند حکم توقیف را بزند؟
16:45
14 مهر 1400
سید ابراهیم زارع مویدی
مشاور ارشد قراردادها
سلام. تا تاریخ پاسخ به سوال شما، این امکان برای همسر وجود دارد.
16:54
15 مهر 1400
account_circle
محمد عبدی
thumb_up_alt
سلام بنده یک خودرو مدل 83 دارم که در اسنپ کار می‌کنم و تنها راه معیشت من هست آیا همسرم می‌تونه خودرو رو بابت مهریه توقیف کنه؟
22:31
27 بهمن 1400
سید ابراهیم زارع مویدی
مشاور ارشد قراردادها
سلام. در حال حاضر و در عمده موارد، خودرو جز مستثنیات دین محسوب نمی‌شود.
17:00
28 بهمن 1400
account_circle
زهرا ناصری
thumb_up_alt
سلام معذرت میخوام. یه سوالی داشتم. میخوام بدونم اگه مرد وانت داشته باشه و 3 تا هم مغازه اجاره ای داشته باشه که کسب درآمد ربطی به وانت نداشته باشه ولی برای دفتر ثبت اعتراض بزنه که مستثنیات دین هست من چجوری ثابت کنم که درآمدش ربطی به وانت نداره؟
11:04
29 بهمن 1400
سید ابراهیم زارع مویدی
مشاور ارشد قراردادها
سلام. در حال حاضر، خودرو در اکثر موارد جزء مستثنیات دین محسوب نخواهد شد.
15:56
30 بهمن 1400